Земеделският министър Румен Порожанов и шефката на ресорната комисия Десислава Танева обещаха специален закон за розите и за лавандулата. |
Спешното обсъждане на проблема се наложи, след като в последните дни розопроизводители започнаха протести със затваряне на пътища и изсипване на розов цвят по шосетата. Повод за недоволството им са ниските изкупни цени на розовия цвят тази година, които падат под 2 лв. за килограм розов цвят - повече от два път по-ниско от цените в предходни години.
Според Румен Порожанов засетите с рози площи са се увеличили с около 10% спрямо предходните две години. "Тази година имаме 41 хил. декара, регистрирани по Наредба 3 земеделски производители, които произвеждат розов цвят. За съжаление имаме и нерегистрирани земеделски производители", допълни министърът, цитиран от БГНЕС.
Порожанов обеща държавна помощ "де минимис" на розопроизводителите, регистрирани като земеделски производители - по 30 стотинки на декар. Тази година реколтата може да бъде над 400 кг от декар площ. Земеделският министър увери, че веднага след приключването на изкупната кампания ще бъде направен анализ и ще бъде взето решение за помощ от държавата. Той обясни кризата с розите и с външни фактори. Сериозен конкурент при розовото масло бил Афганистан. Турция и Иран също произвеждат розово масло, но с по-ниско качество.
Следващият сериозен проблем ще бъде с лавандулата, предупреди министърът. В последните години площите се увеличиха значително и България стана световен лидер в производството на лавандула и лавандулово масло. Житницата на България се е превърнала в Меката на лавандулата, каза министърът, без да посочи как ще се реши проблемът.
Омбудсманът Мая Манолова поиска държавната помощ да е поне 15 млн. лв. Тя подчерта, че освен ниската цена розопроизводителите имат проблем и с договорите за изкупуване. "Смайващо за мен е, че договорите, които са сключени между дестилериите и по-големите розопроизводители, са без цени. Факт е, че липсата на реална конкуренция сваля цените и убива бранша", смята Манолова. Омбудсманът ще сезира и КЗК по подозрение за наличие на картелно споразумение в отрасъла на розопроизводството.
На фона на увеличените площи с рози и лавандула България продължава да изплаща от бюджета си субсидии за тютюн, макар че те трябваше да бъдат спрени още през 2010 г. Плащанията са за над 80 милиона лева годишно.