:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,300,209
Активни 602
Страници 7,777
За един ден 1,302,066

Земеделското министерство ще прави закон за розата и лавандулата

Румен Порожанов видя конкуренция от Афганистан, Турция и Иран
СНИМКА: ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Земеделският министър Румен Порожанов и шефката на ресорната комисия Десислава Танева обещаха специален закон за розите и за лавандулата.
Земеделският министър Румен Порожанов иска да бъде направен специален закон за розата и лавандулата. Идеята е с него да се регулират отношенията между производителите и дестилериите и производството на розово масло да е само от сертифицирани съоръжения. Това стана ясно на заседание на земеделската комисия в Народното събрание вчера. В него участваха омбудсманът Мая Манолова, неправителствени организации, представители на Асоциацията на земеделските производители, кметове на общини.

Спешното обсъждане на проблема се наложи, след като в последните дни розопроизводители започнаха протести със затваряне на пътища и изсипване на розов цвят по шосетата. Повод за недоволството им са ниските изкупни цени на розовия цвят тази година, които падат под 2 лв. за килограм розов цвят - повече от два път по-ниско от цените в предходни години.

Според Румен Порожанов засетите с рози площи са се увеличили с около 10% спрямо предходните две години. "Тази година имаме 41 хил. декара, регистрирани по Наредба 3 земеделски производители, които произвеждат розов цвят. За съжаление имаме и нерегистрирани земеделски производители", допълни министърът, цитиран от БГНЕС.

Порожанов обеща държавна помощ "де минимис" на розопроизводителите, регистрирани като земеделски производители - по 30 стотинки на декар. Тази година реколтата може да бъде над 400 кг от декар площ. Земеделският министър увери, че веднага след приключването на изкупната кампания ще бъде направен анализ и ще бъде взето решение за помощ от държавата. Той обясни кризата с розите и с външни фактори. Сериозен конкурент при розовото масло бил Афганистан. Турция и Иран също произвеждат розово масло, но с по-ниско качество.

Следващият сериозен проблем ще бъде с лавандулата, предупреди министърът. В последните години площите се увеличиха значително и България стана световен лидер в производството на лавандула и лавандулово масло. Житницата на България се е превърнала в Меката на лавандулата, каза министърът, без да посочи как ще се реши проблемът.

Омбудсманът Мая Манолова поиска държавната помощ да е поне 15 млн. лв. Тя подчерта, че освен ниската цена розопроизводителите имат проблем и с договорите за изкупуване. "Смайващо за мен е, че договорите, които са сключени между дестилериите и по-големите розопроизводители, са без цени. Факт е, че липсата на реална конкуренция сваля цените и убива бранша", смята Манолова. Омбудсманът ще сезира и КЗК по подозрение за наличие на картелно споразумение в отрасъла на розопроизводството.

На фона на увеличените площи с рози и лавандула България продължава да изплаща от бюджета си субсидии за тютюн, макар че те трябваше да бъдат спрени още през 2010 г. Плащанията са за над 80 милиона лева годишно.

892
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД