:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,901
Активни 251
Страници 18,311
За един ден 1,302,066

Още една година НЗОК ще плаща на раздута болнична мрежа

Здравната карта ще влезе в сила най-рано през 2019 г.
Поредният опит да се внесе някакъв ред в здравната система се отлага. При сключването на договори за финансиране на лечебните заведения тази година здравната каса няма да се съобрази с новата национална здравна карта, съобщиха от НЗОК. Проектът на картата предвижда касата да плаща за 6000 легла за активно лечение в болниците по-малко, но това ще стане в най-добрия случай догодина.

Причината е, че здравната карта се забави и в момента тя още е на етап обществено обсъждане, тепърва предстои да се приеме от Министерския съвет и да се публикува в "Държавен вестник". Затова касата ще сключва договорите си с болниците както и миналата година, т.е. би трябвало всички, които са работили с нея през 2017 г., да получат договори и през тази, като не се взема предвид това, че според картата има излишни структури.

Договорите с лечебните заведения се сключват в момента, а процесът ще продължи до края на месеца. Те са по рамковия договор за тази година, който е в сила от 1 април. Ако болниците нямат договори, нямаме основание да им плащаме, затова и не можем да чакаме новата здравна карта, мотивираха решението от НЗОК.

Според варианта на националната здравна карта, подготвен от здравното министерство и представен през април, 5892 са излишните легла за активно лечение в болниците у нас, като най-много са в София и Пловдив. Общо у нас има налични 38 803 болнични легла, като при 100% използваемост ще са достатъчни 24 723 легла. Предложени са обаче 32 913 легла със 75% използваемост. Очаквано проектът предизвика недоволство сред директори и собственици на болници, срещу него се обявиха и от лекарския съюз.

По закон от 2016 г. здравната каса трябва да се съобрази и да финансира само определените за нужни легла, като в кои болници ще са те, се избира по критерии от наредба на МЗ. Освен това в областите, където има излишък, нови лечебни заведения няма да могат да работят с касата. В оценката за въздействието на картата дори е записано, че се очаква договорите с болниците по новите критерии да се сключат още тази година, благодарение на което ще се постигне финансова дисциплина.

МЗ подготви нова здравна карта, тъй като предишната - от 2016 г., падна в съда по формални причини - не беше публикувана в "Държавен вестник". Тя беше по-малко рестриктивна - според нея излишните легла бяха 2429, но така и не произведе никакъв ефект. Въпреки че беше в сила, през 2016 г. НЗОК формално сключи договори за по-малко легла, но не отказа финансиране на нито едно лечебно заведение, нито намали парите на болниците, независимо че договорите на част от тях бяха за по-малко легла. През 2017 г. касата също не се съобрази с картата, тъй като се очакваше тя да падне в съда.

За задължителна здравна карта се говори от над десетилетие, но законът беше променен едва при втория кабинет "Борисов". При първото правителство на ГЕРБ отново беше приета здравна карта, но тя беше с пожелателен характер и не попречи на НЗОК да финансира още десетки нови болници.
9
3132
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
24 Май 2018 19:02
Заглавието не е коректно. Мрежата не е "раздута", а свръх концентрирана. И тази година продължи тенденцията болници и клиники да не намаляват като абсолютен брой, а в същото време мрежата все повече се превръща в точка.
24 Май 2018 19:31
Да му пожелая ли на идеолога на тая идея да спука апендицит в Якоруда или Кардам?
------
Блогът на Генек

24 Май 2018 19:39
Още 2000-та година започнаха със софтуера, белким за 20г. стане?!
25 Май 2018 05:18
Социализмът в здравеопазването - бюрокрация, неефективност, имитиране на дейност, некомпетентност, разхищения и пр. е победил окончателно. Докато не се въведе конкуренция, само наивниците могат да си мислят, че ситуацията ще се подобри. А тъй като това е политическо решение и би представлявало сериозна непопулярна реформа, Герб и Борисов са последните, които ще я направят.
25 Май 2018 08:05
Представям си един светъл ден в който болници , които са си платили за разкриване биват затваряни от тези на които са платили.
25 Май 2018 09:21
Касата не плаща за легла а за дейност. Ако има надписана дейност, има си контрол и могат и договори да се прекратяват. "Намаляването на леглата" всъщност е най-глупавата мярка срещу надписването и фалшивата дейност. Фактически това е начин за намаляване финансирането на болниците, а не на фалшификациите.
25 Май 2018 13:39
Социализмът в здравеопазването - бюрокрация, неефективност, имитиране на дейност, некомпетентност, разхищения и пр. е победил окончателно.

Тц, Либерализъм в действие - глобалистична здравна карта, ефективна висока смъртност, активна дейност за усвояване на средствата (на другите), непрекъснат ръст на разходите. Обаче либералзмът не може да победи окончателно, защото "глобалната победа" ще означава "смърт на индивида/националността/отличителността", с което му се изчерпват ресурсите.


Докато не се въведе конкуренция, само наивниците могат да си мислят, че ситуацията ще се подобри.

Конкуренция има, но само черпаклиите не са разбрали, че повече от пет години има 17 частни здравни-застрахователни дружества (вследствие на "конкуренцията" вече са 13), 30 частни болници, над 45 траурни агенции (тия се множат заради високата си ефективност- по пет в гроб). Затова продължават да се борят за "грантаджийско плащане" - на легло, на пътечка, на капитация, реимбурсация, по списък, с опашки от чакащи вместо пряко да се договорят с "потребителя". Ей на, стоматолозите не се оплакват - "искаш зъб - плащаш; не искаш да плащаш - безплатно вадят зъба" с обещанието някога в "светлото бъдеще" да турят цяла протеза ... ако имаш с какво да си купуваш храна, де. Иначе зъбите за какво са - най-много да се озъбиш на политическия конкурент.

А тъй като това е политическо решение и би представлявало сериозна непопулярна реформа

Не е баш "политическо решение". Има доста математика, демография и много повече гратисчии. От оня замисъл от преди 20 години на Илко Семерджиев нищо не е останало, освен инатът "реформа за самата реформа". Осигуровките станаха данъци (наказателно преследване), данъчната служба ги събира и то от трети лица (работодателя) вместо потребителят да вземе в свои ръце здравето на либерализма. Дори и търговците в бели престилки загубиха вяра, че ще станат милиардери "като бели хора".
Докато има търговия (търговски дружества "Болница", "Аптека" няма да има "здраве" (доброволни подаяния в полза на частни търговски лица). Обществото крайно време трябва да реши дали ще се печели от здравето на едни (болните) чрез парите на други (здравите, уж здравите) за да се пълнят джобовете на горди президенти на търговски дружества. В отлагането на Смъртта, наречено здравеопазване, няма никаква конкуренция, либерализъм, "свободен пазар". На всичко отгоре се харчат парите на другите и то по силата на Диктатурата на закона. Дори "потребителят", в чието име се харчат чуждите пари, не знае всъщност какво и на каква цена е придобил (хронично заболяване, погребален венец -той е неизбежен).
25 Май 2018 13:53
Касата не плаща за легла а за дейност.

Надписването и всяка фалшификация/имитация също се явяват "дейности" Местенето на легла също е дейност. Та, намалението на леглата ще свие дейността по "местенето" им, но пък ще "даде хляб" на специалистите по "местенето на пациента" (Бърза помощ и правителственият Фалкон ще фъркат из цялата страна, а що не и Европа). Заедно с това НЗОК ще има още един "рекетьорски инструмент", броя легла. Така няма частните болници да се договарят със Спешна помощ, а директно НЗОК ще контролира колко дейност да извършва Спешна помощ и в чия полза да е.
25 Май 2018 15:08
На мен ми липсва една основна данна. След като се изтъква , че частните болници са най - добрите болници колко се доплаща в едните и другите? Надявам се подобно изследване да се появи някога и да е коректно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД