Президентът на САЩ Доналд Тръмп и лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун осъществиха историческата си среща в Сингапур вчера и си размениха ръкостискания и любезности пред камерите. Двамата са първите лидери на двете страни, които се срещат и разговарят пряко. Двамата си обещаха да работят за Корейски полуостров без ядрени оръжия, а Вашингтон пое ангажимент да предостави гаранции за сигурност на Пхенян, съобщиха световните агенции. Това стана по време на историческата им среща в Сингапур вчера, на която двамата подписаха съвместно изявление. Най-често използваната дума в него е "ангажимент". "Президентът Тръмп пое ангажимент да предостави гаранции за сигурност на КНДР и председателят Ким Чен Ун потвърди своя твърд и непоколебим ангажимент към пълна денуклеаризация на Корейския полуостров", пише в документа. След подписването Тръмп каза, че процедурата по премахване на ядрените оръжия от полуострова може да започне "много, много бързо" и че е установил "много специална връзка" с Ким, когото дори покани в Белия дом, а той приел. От своя страна Ким приветства "историческа среща", декларирайки, че двамата лидери са загърбили миналото и че "светът ще стане свидетел на големи промени". Документът гласи, че Вашингтон и Пхенян "се ангажират да установят нови отношения САЩ - КНДР в съответствие с желанието на народите на двете страни за мир и благоденствие". Историческата среща между американския президент и лидера на Северна Корея протече в демонстративно позитивен дух, макар че общата декларация е доста неясна по отношение на срокове и не съдържа формулировката "пълна, подлежаща на проверка и необратима денуклеаризация", която предполага Пхенян да се откаже от ядрените си оръжия и да приеме инспекции.
Малко по-късно на пресконференция Тръмп разясни някои подробности около намеренията. Той каза, че ще сложи край на съвместните военни учения с Южна Корея, смятани от северната й съседка за провокация. Той отбеляза, че все някога САЩ ще изтеглят своите военни части от Южна Корея. Американският президент добави, че севернокорейският лидер е поел "непоколебим ангажимент" за пълно премахване на ядрените оръжия от Корейския полуостров, но въпреки това санкциите срещу Пхенян засега ще останат в сила.Той обяви, че следващата седмица ще има нови преговори между двете страни и добави, че вероятно ще е необходима още една среща между него и Ким. Според Донлад Тръмп, Япония и Южна Корея са готови да помогнат икономически на Северна Корея, без да се налага САЩ да се ангажират с това. След срещата Тръмп обсипа с похвали Ким Чен Ун, като каза, че той е "много достоен, много интелигентен преговарящ". Двамата били обсъдили накратко и темата "човешки права".
Базираната в Сеул организация на севернокорейски бежанци са разочаровани от това, че на срещата не е била засегната сериозно темата за човешките права. Ким Йон Ха, ръководител на Севернокорейската дезертьорска бежанска група за правата на човека, заяви, че Доналд Тръмп "официално е одобрил диктаторството" на Ким Чен Ун. Групата добави, че американският президент Тръмп и южнокорейският му колега Мун имат временна власт, докато тази на Ким "е вечна". Ким просто си купи още време "за да продължи диктаторството си", заявиха от организацията. Би Би Си предаде, че на територията на хотела, където е отседнал Ким Чен Ун, са били арестувани петима южнокорейски демонстранти.
ОТРАЗЯВАНЕ
Севернокорейската държавна телевизия не съобщи и дума за историческата среща вчера, а само че Ким Чен Ун е бил на визата в Сингапур. Преди това официозът "Нодон синмун" запълни първата си страница с 14 ексклузивни снимки на вожда по време на изненадваща опознавателна вечерна обиколка из Сингапур в понеделник. На тях се вижда как Ким се разхожда и разговаря с официални лица от града държава в тропическа градина пред преливащ фонтан. Публикуват се и красиви изгледи от Сингапур. Цитират се думите на лидера, че "Сингапур е чист и красив", впечатленията му от стилната архитектура и че трябва да се използват добрите постижения и опит на Сингапур "в различни сфери".