Премиерът Бойко Борисов върна Бисер Петков като министър в социалното министерство, но го остави да се оправя сам с протестиращите хора с увреждания и засега отхвърля възможността да даде повече пари. Това стана след повсеместен отпор срещу смяната на социалния министър, която вместо да замаже положението, както целеше Борисов, вдигна още повече напрежението. Разочарован, че палатковите лагери не са разтурени в отговор на оставката, премиерът демонстрира пълно пренебрежение и непознаване на казуса, за който твърдеше, че го разплаква от телевизора. И арогантно противопостави исканията на хората с увреждания на пенсионерите, учителите, армията и МВР.
Веднага след изненадата с оставката в понеделник, протестиращи заявиха, че Петков е единственият министър, който води диалог с тях. От палатковите лагери заплашиха, че ако той бъде сменен, ще започнат национална инициатива за сваляне на цялото правителство. "Щом това е министърът, който им харесва, да седнат да направят така, че тази тема да ми се махне от главата и на мен, и на всички вас", видимо изнервен нареди Борисов от Измир вчера. Тъй като от месеци отказва да се срещне с протестиращите, той отново направи преглед какво е разбрал от сутрешните блокове на телевизиите и се чудеше защо в понеделник го заплашвали да отварят нови палаткови лагери, а във вторник говорели точно обратното - че протестите били пред спиране и имали отлична комуникация с министъра.
Премиерът продължава да твърди, че инициативата за оставката идва от самия министър. Във вторник, преди да замине за Турция, Борисов водил дълго съвещание с Петков, Владислав Горанов и Кирил Ананиев. "Зададох им елементарни въпроси - как, при положение че с 80 млн. лв. повече от бюджета на данъкоплатците са дадени тази година, има това недоволство и всеки ден с един повече палаткови лагери?! Социалният министър ми заяви, че не може да се оправи с тях, защото исканията им са такива, че са необходими около 300 млн. повече на година. Каза: "Аз не мога да се оправя". Като видял обаче реакциите, Борисов после се обадил на Петков и му казал да се връща на работа.
Въпреки че остава на поста, Петков ще бъде сам срещу протестиращите. "Няма да има 300 млн., защото г-жа Манолова и всички майки казаха, че не трябват повече пари. Добре, ето ви министъра!", отсече Борисов, визирайки подготвения от протестиращи и омбудсмана Закон за личната помощ. На въпрос как оценява министъра той заяви: "Той се справя добре човекът, но факт е, че в тази сфера - палатков след палатков лагер, не мога да го гледам това, при положение че от 2016 г. с толкова много повече пари от бюджета са дадени. Значи нещо не им е добре организацията. Но те казват: ние с него се разбираме. Добре - той остава, сега довършете цялата работа, мирно, спокойно, по домовете си". На въпрос какво ще прави, ако се окаже, че все пак трябват 300 млн., Борисов заяви, че ще трябва да ги вземе от учителите, от армията или от МВР, или от пенсиите. "Над 80 млн. са в тази сфера повече. Всеки, който иска пари, му е виновен финансовият министър, на кого да угодим - едни искат 3-4 млрд. за отбрана, други искат двойно увеличение, а бюджетът е един", заключи премиерът, който иначе охотно раздава милиони на протестиращи.
Върнат на работа във вторник сутринта, Петков се впусна да изпълнява премиерските нареждания и свика нова среща с организации на протестиращите. В късния следобед двете страни в присъствието на Мая Манолова обявиха, че са стигнали до споразумение - социалното министерство да е готово до петък с цялостно становище по нейния законопроект и с точната му финансова рамка, за да се види ще трябват ли допълнителни пари. Протестиращите пък се ангажираха да спрат лавинообразното разрастване на протеста. "Палатковият лагер остава, но към инициативата няма да се присъединяват и други градове, каквито намерения имахме до вчера", разясни Вера Иванова, една от протестиращите майки.
Проектът на Мая Манолова все още не е публикуван за обществено обсъждане и колко ще струва реализацията му не е съвсем ясно. Най-общо тя предлага помощта на всеки човек с увреждане да се отпуска на базата на индивидуална оценка на потребностите му и да не се финансират личните асистенти на проектен принцип, както е сега. Според Манолова това може да бъде направено в рамките на сегашния бюджет, насочен към хората с увреждания. Тя подчерта вчера, че майките са готови и на компромиси по отношение на част от спорните текстове. Бисер Петков уточни, че разчетът за 300 млн. лв. предвижда максималният ресурс на личната помощ спрямо 80 хил. лица, които по данни на НОИ имат право на добавка за чужда помощ към пенсията си. Ресурсът е изчислен при лична помощ в размер на една и половина работна заплата.
От друга страна социалното министерство също подготви проект, с който се надяваше да удовлетвори исканията на протестиращите - хората с най-тежки увреждания да получават по-голяма подкрепа и след като навършат пълнолетие, а не само до 18-ата си година, както е сега. Екипът на Петков искаше двата законопроекта да се обединят, но протестиращите не желаят. Бъркотията допълнително се задълбочава и от раздорите в редиците на протестиращите, които имат различни интереси.
КОНСПИРАЦИЯ
Борисов намекна и че някой подстрекава палатковите лагери в унисон със слуховете, които се въртят из социалните мрежи. "Искам сега да видя откъде идва тази задача, оставям го министъра, да видим ще продължат ли палатковите лагери да стоят."
Борисов нареди хората с увреждания "да му се махат от главата"
да де, ама тиквата не е казал такова нещо