:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,294,757
Активни 573
Страници 2,325
За един ден 1,302,066

След 8 години прокуратурата потвърди нарушенията в Пирин

Институциите са бездействали, но това не е престъпление, установи държавното обвинение
СНИМКА: БГНЕС
--------------
След 8 години бездействие прокуратурата прогледна за нарушенията в ски зоната в Банско и потвърди, че концесионерът "Юлен" е увеличил в нарушение с почти 2/3 територията, на която работи. Вместо на 99.5 хектара частната компания оперира на 164.7 хектара. За същото екологичните организации сигнализират отдавна, но никой не им обръщаше внимание. Досега сигналите за нарушения в природен парк "Пирин" са пренебрегвани и от самата прокуратура, която нареди проверка по сигнал на партия "Зелените" от февруари. Преди това обаче прокурорите в Благоевград са отказали да образуват дела 18 пъти по сигнали за нарушения в природния парк. Две от постановленията им вече са отменени, обясни говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.

Откритите нарушения обаче засега не водят до реални последствия. Главният прокурор Сотир Цацаров е изпратил писмо до премиера Бойко Борисов, в което му предлага да се предприемат мерки, за да се върне концесионерът в първоначално определената му територия. Писмото обаче е с пожелателен характер, обясни Арнаудова, а прокуратурата няма правомощие, с което да принуди правителството. Освен това прокуратурата не вижда и престъпление в действията на правителствата през тези 8 години. Ползването на по-голяма от определената територия само по себе си не е престъпление, обясни Арнаудова. Така излиза, че бездействието на държавата е факт, но не е престъпно. Освен с територията, проблем има и с концесионното възнаграждение, което частната фирма внася в бюджета. Тъй като концесията е от 2001 г. по правилата на стария едноименен закон, за нея се прилагат правила, определени и за друг тип концесии - за добив и строителство. След това обаче законът е променен и формулите са станали неадекватни.

Държавното обвинение всъщност потвърждава новина от времето на първия кабинет "Борисов". През 2011 г. официално беше потвърдено с доклад на екоминистерството при тогавашния министър Нона Караджова, че концесионерът ползва 64% по-голяма от договорената площ. Вместо да санкционира концесионера обаче, правителството предложи скандална промяна в закона за концесиите, която да узакони положението. Следващите правителства също опитаха да решат казуса в полза на "Юлен" - това беше едно от последните решения на кабинета на Пламен Орешарски. С протести обаче природозащитници успяваха да стопират различните инициативи. Последният опит да се узакони ползването на по-голяма територия беше от края на миналата година по инициатива на "Обединени патриоти" и отново беше спрян от Борисов заради протести.

"Ако се установят данни за това, че МС през всичките тези години е осъществил престъпление, уверявам ви, ще има обвинения. За да се ангажира наказателна отговорност, например за престъпление по служба, трябва да докажем наличие на специална цел за облагодетелстване или нарушаване на нечии права. Тези данни не са събрани към настоящия момент. Имало е създаване на работни групи, изготвени са заключения, предложени са за обсъждане, след това разглеждани, имало е изчакване на политически становища, все процедури, заради които се е забавило вземането на решение", обясни Арнаудова. В тези действия умисъл нямало.

Данни за престъпления обаче са открити в Министерството на спорта. Става дума за финансиране на Българската федерация по ски, чийто председател е Цеко Минев. За близо 15 години федерацията е субсидирана с 40 млн. лв. Според разследващите в министерството е имало занижен контрол по отношение на това финансиране. Заради това е образувано дело за служебни престъпления и безстопанственост от служители на спортното министерство. Според ресорния министър Красен Кралев прокуратурата проверява общо 8 екипа, работили в министерството от 2003 г. насам. "В годините, в които моят екип ръководи министерството, правим всичко възможно максимално добре да контролираме федерациите и клубовете за начина, по който се разходват средствата. Разбира се, ние не сме разследващ орган и нашата дейност също е проверявана", заяви той.

Природозащитниците, които от години протестират срещу нарушенията в Пирин, не приеха с овации новината от прокуратурата. "Предложенията на главния прокурор в писмото му до премиера съвсем не са достатъчни да бъде опазен Национален парк Пирин. Още повече че по закон прокуратурата може да разпорежда (а не просто предлага) на държавни институции и те да предприемат задължително мерки по проблема", заявиха от коалиция "За да остане природа в България". Оттам продължават да настояват договорът с "Юлен" да бъде разтрогнат и концесията да бъде подложена на независим международен одит.



КОЙ Е СОБСТВЕНИК

Прокуратурата не е установила кой е реалният собственик на "Юлен". По документи фирмата се води собственост на кипърска офшорка с номинален собственик Георгиос Георгиу. Преди няколко месеца в интервю премиерът Бойко Борисов заяви, че зад "Юлен" стои Цеко Минев и това е общоизвестно. Цеко Минев обаче го опроверга. На въпрос дали премиерът ще бъде извикан за разпит заради това твърдение, Арнаудова заяви: "Не смятам,че установяването на собственик на определено дружество може да стане със свидетелски показания. В този смисъл не предвиждаме снемане на обяснения или разпити на лица". Тя все пак уточни, че проверката на собствеността продължава.
6
3165
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
12 Юни 2018 19:53
Simplicissima
12 Юни 2018 17:33
Правистите във форума:
Прокуратурата не е ли подсъдна за престъпно бездействие?

12 Юни 2018 21:11
Що ли си мисля, че се искат едни пари от Цеко Минев.
Ще ги плати на когото трябва.
И прокуратурата изведнъж пак ще почне да забравя...

http://www.drago.info/index.php/2018/01/17/hotela-na-prokurora/
13 Юни 2018 07:55
Освен това прокуратурата не вижда и престъпление в действията на правителствата през тези 8 години. Ползването на по-голяма от определената територия само по себе си не е престъпление, обясни Арнаудова.


Ако го обясним на достъпен език, за да го разберат и г-н Цветанов и приятели, може да си послужим с апартаменти. Наемът на едностаен апартамент е например 400 лв. Наемателят предлага същият договор за тристаен и наемодателят приема! Пардон, Министерския съвет приема. А Цеко Минев може да си санира апартаментите със спестените пари. Е, трябва да отдели и някой лев за благодарност. Няма как - такава е добрата практика!
13 Юни 2018 08:46
Преди време имах допускания, че малко след края на ПРЪЦедатеството Си, Той ще метне оставка.
Та се чудя, дали вече не е назрял моментът, и Цацаров да действа организирано - отсега атака срещу касичката (на) цЕкотерориста, та да може да оня да фалира банката си възможно най-скоро в следващ мандат на някое правителство...
13 Юни 2018 09:17
Solace
13 Юни 2018 08:46
... Той ще метне оставка.
И ти си един анализатор!

И секиму добро струва,
само, знайте, за парата,
като човек - що да прави?
продава си и душата.

"парата" може да се замени с "власттата"!
13 Юни 2018 13:06
Ама, Пенчо, тоя мач го е играл два пъти. Фърля оставка, иде Корнела, цеко фалира, баце обратно по кебловски...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД