Преди дни американската актриса и посланик на добра воля на Върховния комисариат на ООН за бежанците Анджелина Джоли посети Мосул. Освен да раздаде хуманитарна помощ, тя използва посещението си и да се запознае с мащабите на нанесените от терористите разрушения и сраженията от м.г. Джоли се разходи по разрушените улици в Стария град. Тя разговаря със семейства, които се опитват да се върнат към нормалния си живот. "Това е най-лошото опустошение, което някога съм виждал в цялата ми работа като посланик на ООН", сподели през сълзи Джоли. "Хората са загубили всичко тук, къщите им са унищожени. Няма достатъчно лекарства за деца, много жители нямат достъп до питейна вода и основни услуги, заобиколени от руини", заяви още актрисата и призова световната общност да помогне на населението да възстанови града. Мосул се нуждае от поне 2 млрд. долара за разчистване на руините и възстановяване на разрушените домове, изчислява иракското правителство. Около 700 000 души от двумилионното население на втория по големина иракски град са разселени из цял Ирак.
Затова не е чудно, че там рядко се виждат много хора из руините. Двама мъже и две жени вървят по улиците на разрушения иракски град и търсят трупове из руините. Облечени са в бели защитни облекла. Доброволно са се задължили да изпълнят една мъчителна мисия: да открият тленните останки на загиналите в града. Или по-точно казано, на избитите граждани на Мосул. През 2014 г. иракският град беше завладян от бойци на "Ислямска държава" и цели три години той беше в ръцете на джихадистите,
време на мъчения за гражданите на Мосул
Джафар Абдул Карим, водещ на предаването на "Дойче веле" на арабски език Shababtalk, наскоро снима поредния епизод на токшоуто именно в Мосул - в самия център на разрушения град. Той казва, че в Мосул е загубил вярата си в почти всичко свято. "Дори мъртвият тук няма достойнство. Тук достойнството не важи. Почти никой не се интересува от тленните останки на хората", казва водещият и допълва, че все пак има и няколко души, които се грижат и за това. Гостите в предаването му са все млади хора. Карим е убеден, че именно младите хора в арабския свят имат нужда от поле за изява. Един от гостите на актуалното предаване е млада жена на около 20 години. Заедно с още няколко души тя издирва трупове, за да ги предаде на съдебните медици. Тя споделя, че повечето трупове не са изследвани и съдебните медици не са особено ангажирани. По-голямата част от тази работа се извършва от гражданите на Мосул. Хора като една от жените, която водещият Джафар Абдул Карим е съпровождал за няколко часа по време на работата й. Навсякъде има трупове, остатъци от човешки крайници, осакатени тела. Жената разказва, че издирва труповете, за да се опита да преодолее смъртта на сестра си. Тя е била убита от джихадистите. Баща им получил инсулт след смъртта на едната си дъщеря. Младата жена казва, че прави това и заради него. Работа в полза на обществото и в името на бъдещето на града.
"Хората са видели какви ли не ужаси по време на господството на ИД и вече не се стряскат от нищо", казва водещият на предаването. Ужасите от тригодишното господство на ИД се виждат навсякъде. Видеоклип показва как Абдул Карим и една млада жена влизат в едно мазе на полуразрушена къща.
Мазето беше пълно със 150 души. Всичките бяха застреляни,
разказва жената. Убийците са имали и някаква зловеща представа за ред. "Най-отдолу са наредили мъжете, върху тях - жените, а най-отгоре - децата. Всички се екзекутирани с изстрел в челото", казва тя. Гражданите на Мосул са преживели последния си кошмар по време на освобождаването на града, когато терористите от ИД са ги използвали като жив щит. В боевете и бомбардировките на водената от САЩ международна коалиция загиват хиляди цивилни граждани. Разрушени са цели квартали. "Въпреки че ситуацията е ужасяваща, хората тук възприемат настоящето като ново начало. Понастоящем положението е извънредно лошо, но все пак е по-добро в сравнение с времето на ИД", казват повечето жители на Мосул, цитирани от журналиста.
Години наред хората в Мосул са подложени на мъчения от страна на ИД. Сега те казват, че вече разбират какво означава думата "свобода". Те говорят за свобода, дишат свободно, мислят свободно, движат се свободно. Жените в Мосул са изстрадали най-много. "Много от жените, които срещнах в университета, не са посещавали лекции през цялото време на господството на ИД. Техните родители са им забранили да излизат от вкъщи, защото се страхували за живота им. Някои жени са били затворени през цялото време в къщите си", казва Абдул Карим. Според него ужасите са принудили хората да преосмислят и отношението си към религията. Мнозина са се дистанцирали от твърдия конфесионализъм, който дълго време характеризираше облика на страната. Това се отнася най-вече до младото поколение. "Казват, че им е дошло до гуша. Забелязват как религията е била инструментализирана, за да държи в подчинение младите хора и да потиска волята им. Сега например млади сунити, шиити и християни рамо до рамо изграждат отново библиотеката в Мосул", разказва Джафар Абдул Карим. Той смята, че Ирак може да се промени. "Младите хора искат да променят страната. Те имат невероятна енергия. Точно те могат да осъществят промяната, а не политиците. Защото политиците все още използват религията за своите цели", казва Джафар Абдул Карим.
Млади хора доброволно издирват трупове из разрушения град. |