:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,646,628
Активни 187
Страници 17,038
За един ден 1,302,066

Парламентът забърка хаос с нивите под аренда

Спешни промени ще поправят текстовете, приети преди седмици по предложение на омбудсмана Мая Манолова
Снимка: БГНЕС
Земеделският министър Румен Порожанов е наясно с проблема, но решението е в ръцете на депутатите. На снимката: Порожанов на едно от заседанията на ресорната комисия в парламента. Вдясно е председателят на комисията - Десислава Танева.
Тазгодишната кампания по отдаване на нивите под аренда е на път да бъде блокирана заради хаос, предизвикан от последните популистки промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) от края на май. Те предвиждат земеделците, които обработват земя под наем и имат договори за над 1 година, да ги представят отново в областните земеделски служби - в писмена форма, с нотариална заверка от двете страни, както и с удостоверяване на съдържанието. Срокът за това бе един месец - и за новите, и за старите договори. Той изтича на 22 юни. Тъй като е невъзможно да бъде спазен, спешно ще бъде гласувано неговото удължаване, чрез промени в преходните и заключителните разпоредби на закона за рибарството и аквакултурите.

Спорните поправки в закона бяха внесени от ГЕРБ и Обединените патриоти по предложение на омбудсмана Мая Манолова и депутати от няколко парламентарни групи. Целта на текстовете бе да се пресекат измамите с ниви, чрез които се кандидатства за евросубсидии. Става въпрос за разпределянето на около 1.5 млрд. лв. за директни плащания за площ. Част от фермерите обявиха, че новите правила ги изправят пред невъзможност да изпълнят изискванията в силно съкратения срок. Под заплахата от протести и с намесата на земеделския министър Румен Порожанов правилата ще бъдат променени.

Фермери твърдят, че изискването за потвърждаване на вече сключени договори важи за почти всички споразумения за наемане на земя. Досега практиката е била те да се сключват само с нотариална заверка на подписите, но не и с едновременна заверка и на съдържанието им. Така фермерите се оказват задължени в рамките на няколко седмици да намерят собствениците на наетите земи и да поискат от тях да подадат новите декларации за потвърждение. Особено за по-големите арендатори това означава да търсят предоговаряне с десетки хора, писа в. "Капитал". Залогът при неизпълнението на новите изисквания обаче е прекалено голям - в случай че не се спази срокът, законът предвижда съответният договор да бъде анулиран в края на стопанската година, т.е. през октомври.

Ако се стигне до такъв развой, обработваните до този момент ниви ще се превърнат в т.нар. бели петна, които по закон се разпределят по служебен път между арендаторите в конкретното землище. Така може да се окаже, че част от земеделците, които не са препотвърдили договорите си, ще останат без субсидии, макар че до този момент са обработвали нивите си. Според различни коментари разпоредбите са били вкарани в закона именно с такава цел - тези "бели петна" да се преразпределят между едрите фермери.

За да предотвратят протестите, още през тази седмица депутатите ще удължат срока за новите договори да края на юли, а и ще отменят изискване за старите договори. Дали и този срок ще е достатъчен не е ясно, тъй като трябва да се издирят всички собственици. Част от тях дори не са в страната и едва ли ще се приберат само за да уредят книжата.



ПРЕДИСТОРИЯ

През миналата година публичност добиха няколко случая, при които земеделски земи са били преотдадени под наем от фирми, които не са упълномощени от действителните им собственици да ги управляват. Такъв бе случаят във Вълчедръм, където през пролетта на 2017 г. бе направен опит за отнемането на около 18 000 дка земи от собствениците им. Схемата беше спряна, а в Министерството на земеделието са засекли около 80 такива опита за измами, като случаите са стигнали до прокуратурата.
9
4788
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
19 Юни 2018 20:52
земеделски земи са били преотдадени под наем от фирми, които не са упълномощени от действителните им собственици да ги управляват.


С какво новите подписи и нотариални заверки ще попречат на измами като цитираната

20 Юни 2018 08:26
Да намерят собствениците и да си преподпишат договорите! То не става така...ори ...мели ...яж!
20 Юни 2018 09:16
Хаос, Кражби, Мафия... Гарантирано от Групировката ГЕП ( герб )
20 Юни 2018 11:38
Аз не мога да разбера как може да има такива закони които са в ущърб на собственика на земята?
Как може по закон собственост да се дава под наем или аренда от друг който не е собственик, или не е собственик на цялото, и то без да има пълномощно от собственика? И то под аренда до 50 години?
Ми да вземат да национализират отново земята и толкова, какви са тези глупости?
Всъщност най-голямата глупост беше даването на земята уж в реални граници на тези дето няма да я работят.
И сега се продължава с глупостите.
Такава управленска импотентност да бяха ми казвали че има - нямаше да повярвам.
20 Юни 2018 11:47
Очевидно единствената цел на управляващите политици е как да се ОТКРАДНАТ европейските субсидии.
Иначе как може да се обясни, че субсидиите за общински пасища се дават на частни фирми, а не на общините?
Как може да се обясни, че миналата година се посяха хиляди декари с тикви за да се вземат субсидиите, а тиквите се изоставиха по нивите?
Как може да се обясни, че едни и същи животни се броят по няколко пъти за да се вземат субсидии?
Как може да се обясни, че някой без разрешение на собственика ще разполага с нивите му за да взема субсидии?
20 Юни 2018 13:28
А схемата с договорите под наем? Голяма част от арендаторите сключват и договори за наем вместо аренда. Едногодишни договори за наем не се вписват в Служба по вписванията, арендатора удря един подпис вместо лицето. А то лицето си има 10-тина дка обработва си ги сам и не взима субсидия, а някой без негово знание е внесъл договора в службата по земеделието, взима парите. Така без да знаят много хора нивите им се водят, че се обработват от някой арендатор и той получава пари за това ...
20 Юни 2018 14:11
Ми да вземат да национализират отново земята и толкова, какви са тези глупости?
Всъщност най-голямата глупост беше даването на земята уж в реални граници на тези дето няма да я работят.


Земята никога не е била национализирана. Хората са накарани доброволно или насила да влязат в кооперация с дял тяхната си земя. Кооперацията престава да съществува и всеки взема собствения си дял - чужд дял ли да му дадат?
20 Юни 2018 14:31
И като си взехте дяловете в реални граници какво направихте с тях? Кой продаде на безценица, кой я изостави, кой под аренда...пълна бъркотия и измами.
20 Юни 2018 14:54
И като си взехте дяловете в реални граници какво направихте с тях? Кой продаде на безценица, кой я изостави, кой под аренда...пълна бъркотия и измами.

Да, ама който е имал акъл в главата си е купувал докато земята беше евтина. Примерно 300 дка под аренда по 40 лева на декар на година са 12 000 лева, нали?
И това без да мислиш дали наемателите ще ти повредят собствеността или оставят неплатени сметки, както когато даваш жилище под наем.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД