Четири години след взрива в завод "Миджур" в Горни Лом, при който загинаха 15 души, Окръжният съд във Видин обяви и четиримата обвиняеми за невинни. Мотивите за решението ще излязат по-късно, но очевидно според съда загиналите сами са виновни за трагичната си участ.
Цехът за утилизация гръмна на 1 октомври 2014 г. Опустошението беше толкова голямо, че загиналите не можеха да бъдат разпознати. Тогавашният здравен министър Мирослав Ненков съобщи, че всичко на мястото на взрива се е изпарило.
Обвиняеми за смъртта на 15-те души бяха бившият собственик на завода Валери Митков и служителката по безопасността на труда Палма Иванова. Митков получи обвинения като проектант на взривилия се цех. Разследващите твърдяха, че той е допуснал пропуски при проектирането, довели до смъртта на работниците. При взрива загина и неговият син. Митков бе обвинен в причиняване на смърт заради немарливо изпълнение на задължения. Същото обвинение имаше и Иванова.
Бившият шеф на служба "Контрол на общоопасните средства" (КОС) в МВР Божидар Василев и някогашният директор на "Международно контролирана търговия и сигурност" в икономическото министерство Ивелина Бахчеванова бяха обвинени в длъжностни престъпления. Според разследващите Бахчеванова е предложила на комисията в икономическото министерство да даде разрешение за вноса на мините, без Митков да е представил всички необходими документи. Бившият шеф на КОС Василев пък е дал разрешение боеприпасите да се унищожават чрез утилизация, въпреки че според закона това трябва да става с взривяване.
Следствието установи, че противопехотните мини, внесени от Гърция, защото никоя друга държава не ги е искала, са били разбивани с медни и дървени чукове, а на работа са приемани хора, без да преминат дори елементарно обучение. Работниците не са работили в отделни бронирани кабини, а в общо помещение. Експертизите по делото стигнаха до извода, че взривът е бил неизбежен и е бил само въпрос на време при тези методи на работа. "Изводите на вещите лица са, че нивото на технологично осигуряване е било занаятчийско, а не професионално и при подобно отношение към техниката на безопасност при работа с боеприпаси инцидентът е бил напълно закономерен, като случайни фактори са били времето и мащабът на материалните щети и броят на човешките жертви", пише в обвинителния акт.
Прокуратурата вече обяви, че ще обжалва оправдателните присъди. Наблюдаващият прокурор Мирослав Костов заяви, че очаква различно решение от апелативния съд в София. "Мисля, че на втора инстанция присъдата няма да остане в този вид", каза той.
Миналата седмица стана ясно, че 4 г. никой не е предприел никакви мерки за останалите на място близо 200 хил. противопехотни мини. Известно време след взрива складовете се охраняваха от МВР. Заради пълната неяснота какво се случва с опасните боеприпаси кметът на близкия град Чупрене Ваньо Костин започна да подава сигнали до различни институции. Той разказа, че от МВР и МО са му отговорили, че частната фирма собственик е задължена да спазва закона. В крайна сметка Върховната административна прокуратура направи проверка, която установи нарушения - липса на въоръжена охрана на складовете и на система за оповестяване и предупреждение при евентуална авария. Още при транспорта на мините до Горни Лом са извършени множество нарушения, установи следствието. Не е известно да са взети мерки след констатациите и опасността от нов взрив е съвсем реална.
БЕЗОБРАЗИЕ
"В Националната следствена служба има един учебен филм от 1984 г., който демонстрира как автомобил, в който има 1.5 кг взривно вещество, е извеждан от центъра на Варна до площадка, където е бил взривен - от всички страни с полицейски коли, пожарна и специален влекач. В случая конвой от три тира, във всеки по 21 т мини, е минавал от Кулата до Горни Лом, придружаван само от един частен автомобил и с един бивш полицай, въоръжен с пистолет", даде пример за немарливостта на собственика на фирмата вносител на мините бившият шеф на следствието Евгени Диков.
|
|