:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,646,504
Активни 169
Страници 16,914
За един ден 1,302,066

Временното отстъпление на Тръмп не решава проблемите на САЩ с имигрантите

Набързо изготвеният указ за събиране на разделените семейства може лесно да бъде атакуван в съда
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Американският президент Доналд Тръмп по стара традиция обвинява всички други за кризата с децата на нелегалните имигранти в САЩ.
Американският президент Доналд Тръмп се опитва да спре общественото недоволство, породено от политиката на администрацията му за "нулева толерантност" към имигрантите, като подписа указ, с който сложи край на разделянето на семейства по границата между САЩ и Мексико, въпреки че дни наред настояваше, че няма законови правомощия да направи това. Внезапната промяна е политическо отстъпление след гневните вътрешни и международни реакции на снимките на стотици деца, отнемани от родителите им и държани в килии, подобни на клетки. Не е много ясно обаче дали набързо изготвеният указ, целящ семействата да останат заедно при федерално задържане, докато чакат да им бъде предявено обвинение за незаконно преминаване през границата, ще издържи на потенциални правни предизвикателства. Високопоставени служители от администрацията заявиха, че указът не означава, че над 2300 деца, които вече са разделени от родителите си, незабавно ще се съберат със семействата си.

Тръмп призоваваше Конгреса да осигури законодателно решение, докато Камарата на представителите се подготви да гласува два миграционни закона, предложени от републиканците. В желанието си да засили натиска министърът на вътрешната сигурност Кирстен Нилсен предупреди законодателите, че разделянето на семейства ще се възобнови, ако не предприемат действия. "Ще имаме силни, много силни граници, но семействата ще останат заедно. Не ми харесваше гледката или чувството на разделените семейства", заяви Тръмп в Овалния кабинет, преди да тръгне за среща с американци в щата Минесота.

Указът беше подписан след ден, в който в Белия дом се състояха трескави срещи, докато юристите на администрацията се опитваха да изготвят правен документ, с който



да бъде решена политическата дилема на Тръмп



Той започна да става колеблив за стратегията си, като на лична среща с републикански конгресмени във вторник вечерта заяви, че снимките на деца са "лош проблем" за Републиканската партия.

В сряда рано сутринта Тръмп изненада сътрудниците си, като им нареди да изготвят указ и заяви, че иска да го подпише, преди да тръгне за Минесота, въпреки че миналия петък пред репортери каза, че подобен документ не може да бъде направен. Шефът на кабинета му Джон Ф. Кели и съветникът в Белия дом Доналд МакГан се оттеглиха, като заявиха, че указ не може да бъде изготвен в установените законови ограничения за ареста на деца - мотив, който Тръмп активно използваше в последните дни. Това предизвика дебат между държавния глава и съветниците му. Кели настояваше президентът да продължи да притиска Конгреса да приеме закон и заяви, че подписването на указ няма да реши проблема. МакГан продължаваше



да поставя под въпрос законността на указа,



твърдят запознати. Много съветници, сред които Иванка Тръмп и Келиан Конуей, настояваха Тръмп да сложи край на разделените семейства. Накрая, след поредица от срещи, идеи и проекти, МакГан заяви, че крайният резултат трябва да бъде съобразен със закона.

Бързата работа беше очевидна, когато Белият дом разпространи първоначалната версия на указа, в който имаше правописна грешка в думата "раздяла". Висши служители в Министерството на вътрешната сигурност през целия ден или знаеха малко, или нищо за указа или за това как ще се промени политиката, която са инструктирани публично да защитават в последните няколко седмици. Ситуацията обърка много от сътрудниците относно стратегията на администрацията за борбата с миграцията. "Всеки в Белия дом е доволен заради постигането на резултат. Всички обаче сме объркани защо беше необходимо да се прави всичко това", заяви висш служител, пожелал анонимност. Резултатът също така не успя да потуши политическата битка, тъй като демократите и организациите, защитаващи правата на имигрантите, смятат, че указът е резултат от усилията на президента да прати зад решетките семейства за неопределен период от време.

"Указът цели да замени една форма на злоупотреба с деца с друга", заяви лидерът на демократите в Камарата на представителите Нанси Пелоси. "Вместо да бъдат защитени травмираните деца, президентът нареди на главния прокурор да създаде условия за дългосрочен арест на семейства в условия, подобни на тези в затворите". В последните дни Тръмп и висшите му съветници усърдно защитаваха стратегията на администрацията, обявена през април от главния прокурор Джеф Сешънс. Според нея наказателно преследване трябва да се предприема към всички възрастни, които незаконно преминават границата. Според закона федералните власти нямат друг избор, освен да отнемат децата, които не могат да бъдат държани в затвори за възрастни. Доналд Тръмп погрешно обвинява демократите, че са създали политика за разделяне на семействата, а други висши сътрудници, сред които и Нилсен, неправилно твърдят, че разделите не са резултат от промяна на политика, направена от сегашната администрация.

Президентът, който се разгневи от увеличаването на нелегалната имиграция тази година, устоя на нарастващите критики, тъй като смяташе, че с твърдата си имиграционна политика ще излезе политически победител. Реакциите на известни републиканци, световни лидери, сред които и папа Франциск, както и първата дама Мелания Тръмп, накараха Тръмп да си промени позицията. Резултатът обаче е



голяма несигурност какво точно предстои



Висш служител от Министерството на вътрешната сигурност призна, че имиграционната и митническа служба на САЩ почти не предприема арести на семейства, тъй като затворите вече са пълни. Ако Конгресът не приеме имиграционния закон, то правителството ще се върне на същото място, където беше администрацията на Обама по време на подобно увеличаване на броя на пристигналите семейства по границата през 2014 г., които нямаше къде да бъдат изпратени. Служителят заяви, че имиграционната и митническа служба на САЩ не планира да изпраща деца в центрове за задържане на възрастни, тъй като това е забранено със съдебно решение от 1997 г. по делото "Флорес срещу Рено", според което децата на имигранти трябва да бъдат изпращани на места с възможно най-малко ограничения, докато чакат миграционните съдебни процедури да минат. Всичките центрове за спешно даване на подслон, направени във военни бази, трябва да бъдат узаконени, но въпреки това съществува риск от нарушаване на стандартите относно задържането на деца. В резултат на това няма законодателно решение, а хиляди семейства в затвори на имиграционната и митническа служба на САЩ ще трябва да бъдат освободени, с което



ще се завърне системата "залавяне и освобождаване",



прилагана от други администрации, въпреки че Тръмп обеща да сложи край със своята политика на "нулева толерантност" към имигрантите.

Джийн Хамилтън от Министерството на правосъдието заяви пред журналисти, че докато Конгресът или федерални съдилища не предприемат действия, правителството може да арестува семейства само "до 20 дни". По отношение на над 2300 деца, които вече са разделени от родителите си, висши чиновници от Министерството на здравето и социалните дейности не се ангажират с прогноза кога семействата ще бъдат отново заедно. "Държим връзка с родителите, независимо от обстоятелствата, за да осигурим настаняване при роднини, ако родителите им не са освободени", заяви министърът Алекс Асар. "Децата трябва да бъдат изведени от тези места възможно най-бързо", категоричен е той.

С указа си Доналд Тръмп възложи на Министерството на вътрешната сигурност семействата да бъдат задържани "до степен, разрешена от закона" - език, който показва липсата на достатъчно място в центровете за задържане за родители с децата им. Имиграционната и митническа служба на САЩ има два центъра за задържане на семейства в Тексас и по-малко съоръжение в Пенсилвания, като общият им капацитет е около 3000 легла. До 9 юни в трите центъра бяха заети почти 2600 от тези легла, според официалните данни. Ведомството вече увеличи капацитета на центровете си за задържане на възрастни. Средно дневно там са се намирали по 41 280 задържани лица през фискалната 2018 г. според последните данни, а този брой надвишава парите, които Конгресът е отпуснал на Министерството на вътрешната сигурност за целта

Служител в администрацията, запознат с указа на Тръмп, отбелязва, че властта се готви да оспорва решението по делото "Флорес", особено ако законодателите не одобрят поправките в закона. "Вероятно ще бъде по-лесно да се отмени решението по делото "Флорес", отколкото Конгресът да бъде принуден да приеме каквото и да било", смята Марк Крикорян, който е директор на вашингтонския Център за миграционни изследвания. Според него ограниченията, които са в основата на имигрантската политика, са оказали сериозно влияние върху позицията на Белия дом. "Проблемът може да бъде решен най-бързо, ако администрацията се отърве от решението по делото "Флорес". Правителството трябва да избере дали да раздели семейството, да арестува родителите и да освободи детето, или просто да пусне родителите", казва той.

Отмяната на това решение се превърна в цел на твърдата имиграционна политика. В повечето от случаите срокът от 20 дни е недостатъчен за провеждане на разследване и изпращането на делата в съда - това е причината и имиграционната и митническа служба на САЩ да освобождава семейства с електронни средства за контрол. Предприетата от Тръмп политика на "нулева толерантност" е в разрез с този подход и в резултат на това семействата са разделени - възрастните са изпращани в центровете за задържане на имиграционната и митническа служба на САЩ, а децата имигранти се настаняват в приюти, администрирани от Министерството на здравеопазването и социалните услуги.

 Срещу политиката на Тръмп протестират както неговите политически опоненти от Демократическата партия, така и представители на неговата Републиканска партия.
СНИМКА: Би Би Си
Граничната служба на САЩ разпространи снимка на задържани нелегални имигранти на границата с Мексико, които са настанени в клетки във временни центрове за задържане. Това засили още повече скандала в страната, след като стана ясно, че поне 2000 деца на мигранти са били разделени от родителите си.
 В различни градове из цяла Америка продължават протестите срещу имиграционната политика на администрацията на Тръмп.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Деца на имигранти спят на дюшеци и са завити с фолио в центъра за задържане на Имиграционната и митническа служба на САЩ в щата Тексас.
1
1411
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
22 Юни 2018 13:56
Оранжевият Нещастник пак настъпи мотиката, а това може да се окаже "tipping point" преди междинните избори през ноември. Хамериканците може и да осъзнаят, че са водени от "едноок"...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД