Търговете за поддръжка на пътищата вероятно също ще бъдат обжалвани, което допълнително ще забави избора на нови фирми. |
Първата обществена поръчка е за Североизточния регион - за почти 100 млн.лв. без ДДС. Впоследствие са обявени и търговете за останалите няколко района - Северозападния (86.8 млн. лв.), Северен централен (74.4 млн. лв.), Югозападен (98.6 млн. лв.), Югоизточен (72.9 млн. лв.) и Южен централен (94.7 млн. лв.). Срокът за подаване на оферти за четири от поръчките изтича в края на юли.
Търговете предвиждат поскъпване на пътната поддръжка с около 20%. При 91 млн. лв. средно на година по старите договори сега предложението е за почти 110 млн. лв. на година. Двойно повече са и планираните пари за мантинели, които от 20 млн. лв. скачат на 40 млн. лв. Това обаче донякъде е обяснимо - до този момент договорите за пътна поддръжка се сключваха за четири години, а сега срокът е удължен с една година.
За отделните видове работа са определени и пределни единични цени, над които няма да се плаща. Така например за кърпене на дупки ще се плаща от 22.55 лв./кв. м до 45.80 лв./кв. м в зависимост от дебелината на асфалта и начина на изпълнение - ръчно или машинно. Косенето на трева ще струва не повече от 70 лв./дка, а поставянето на тоалетна на пътя - 150 лв. Почистването й не може да струва повече от 33 лв.
Любопитно е, че за участие в търговете се допускат и фирми, от които не се изисква да доказват икономическото и финансовото си състояние, което е спорна практика. От една страна, това ще позволи на повече фирми да се включат, но от друга, със занижаване на критериите ще се отвори широко вратата за навлизане на фирми без опит и такива, които трудно биха се справили поради естеството на работата. Все пак от участниците се изисква да имат опит в поддържането на поне 250 км пътища през последните пет години. Разбира се, те трябва да разполагат и с нужната техника за ремонти, която ще се проверява предварително от пътната агенция.
Почти сигурно е, че практиката на масово обжалване на обществени поръчки ще застигне и търговете за пътна поддръжка. Затова е възможно пътната агенция да не успее да избере нов изпълнител на част от ремонтите до края на годината. Ако се стигне до такъв развой, най-вероятно договорите с настоящите фирми за поддръжка ще бъдат продължен до избора на нови.
Търговете за пътна поддръжка се чакат с нетърпение от бранша, а очакванията са, че към тях ще има огромен интерес. Поръчките са атрактивни и заради практиката от последните години на фирмите за ремонти да се възлагат и допълнителни дейности, но без търг или конкурс, написа "Медиапул". Така например през тази година без търг беше възложен ремонтът на част от магистрала "Тракия" на пътноподдържащата държавна фирма "Автомагистрали", която от своя страна го превъзложи на ИСА 2000.