:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,296,877
Активни 553
Страници 4,445
За един ден 1,302,066

Разпадът на ГЕРБ засега е химера

Опозицията трябва да се размърда и да излезе с конкретна визия за промяна в страната, а не да бленува за вътрешен разлом в управляващата партия, който да улесни идването й на власт
Снимка: Архив "Сега"
Нито Томислав Дончев, нито Цветан Цветанов са дали някакъв признак, че смятат да се опълчат на Бойко Борисов, за да се очаква разцепление на ГЕРБ.
Опозицията у нас има една мечта - да види (или предизвика) разпада на ГЕРБ. И как да не го желае, след като стана очевидно, че не може да се справи с партията на Бойко Борисов при настоящите условия. Герберите имат структури, пари, влияние, (все още) широка електорална база, външно признание и подкрепа. А противниците им са слаби и разпокъсани (като десницата), неефективни (като БСП) или с двойствено отношение към Борисов (като ДПС). И редките им моменти на успех се дължат по-скоро на издънките на лидера на ГЕРБ (като безумно слабата кандидатура на Цецка Цачева на последните президентски избори, която той персонално издигна), отколкото на адекватна политическа стратегия.

Затова всеки български политик, който не може да се събере с ГЕРБ под една коалиционна стряха, копнее да види как скритите вражди между отделните фракции в партията прерастват в открита война. Конфликт, който да отслаби ГЕРБ дотолкова, че да повали формацията от политическия връх. А в най-добрия случай да доведе до нейното маргинализиране по подобие на НДСВ.

Такава тайна мисъл, изглежда, присъства и в дългосрочните политически планове на някои десни лидери - например председателя на "Движение Да, България" Христо Иванов. За това бившият правосъден министър загатна на националната конференция на формацията, проведена миналата събота. "Все повече самият ГЕРБ разбира, че Борисов е готов да жертва и партията си, и избирателите си, и най-близките си сътрудници в името на своето собствено оцеляване", обяви Иванов в своя политически доклад пред делегатите на форума. И допълни, че "тези хора са наши естествени съюзници".

От загадъчните думи на водача на "Движение Да, България"



не се разбра кого точно има предвид



Стана ясно само, че говори в контекста на "промяната в геополитическата ориентация на страната, която Борисов се опитва да наложи". Както и на "ужасната атака", на която била подложена "свободата в България". А това може да се разглежда като податки към т.нар. проевропейско крило в ГЕРБ, за което от време на време споменават някои родни наблюдатели, както и чуждестранни медии.

Към него най-често бива причисляван вицепремиерът Томислав Дончев (когото мнозина смятат за потенциален наследник на Борисов начело на партията), а понякога и външният министър Екатерина Захариева (която принадлежеше към кръга на бившия президент и яростен противник на Кремъл Росен Плевнелиев). Специално Дончев има реномето на модерен политик, твърдо ориентиран към ЕС, при това без някакви тежки скандали в своята биография (неласкавите изявления на съпругата му спрямо ромите вероятно дори допадат на част от електората), а рейтингът му редовно надделява над този на Борисов.

На другия полюс бива поставян зам.-председателят на партията Цветан Цветанов. Той не е заемал позиция в изпълнителната власт от 2013 г. насам и няма да получи такава, ако се вярва на думите на Борисов отпреди няколко години, че повече няма да му повери министерство. Но и досега носи ключовата отговорност за организационното единство на партията и за нейните предизборни кампании.

До момента обаче реално няма свидетелство, че подобни лагери, както си ги представят външните наблюдатели, въобще съществуват. Още по-малко



има признак, че има някакъв конфликт между тях,



който може да ги докара дотам, че да разцепят партията. Всъщност, ако погледнем назад в недалечното минало, дори противоречивото наследство на Цветан Цветанов като вътрешен министър и основен партиен организатор не нанесе достатъчно сериозни поражения на ГЕРБ, за да изнемощее партията в електорален план.

Нека да си припомним началото на протестната 2013 г., когато Борисов подаде първата си премиерска оставка, а партията му изгуби почти 600 хиляди гласа в сравнение с победоносната 2009 г. Тогава започна масиран отлив на кадри от ГЕРБ. На практика всеки, който искаше да избяга от потъващия кораб (както се гледаше на формацията в този момент), се оправдаваше с Цветанов и проблемите, които натворил в държавата и партията - скандалите с подслушванията, делата срещу него, "мачкането" на местните структури, фаворитизмът и какво ли още не. Бивши депутати дори отправиха ултиматум към Борисов, че остане ли заместникът му на поста си, ще напуснат и ще инициират собствен десноцентристки политически проект. И накрая го сториха - учредиха партията БАСТА и призоваха към тях да се присъединят "всички излъгани от ГЕРБ". По причини, които вероятно никога няма да разберем,



"излъганите" решиха да си останат такива



и продължиха да гласуват за Борисов - на предсрочните парламентарни избори през 2014 г. и 2017 г. неговите гласоподаватели брояха стабилно близо 1.1 млн. души. БАСТА залиня и се изгуби, Цветанов остава на мястото си, а ГЕРБ е по-слаба в сравнение със "златните", първи години, но продължава да управлява. И разцепление няма.

Не че няма пукнатини. За толкова години всяка партийна машина се износва, трансмисиите й се запречват от всевъзможни противоречиви интереси, а отделни партийни фигури, натрупали власт и влияние, започват да се движат по собствени траектории. Това постоянно се забелязва на местно ниво, където структурите на ГЕРБ редовно произвеждат чутовни скандали - като Хасково и Ботевград. Подобни случаи могат да предизвикат напрежение, но не и да разклатят цялата партия. За да се случи нещо такова, необходима е сериозна криза с геополитически източник - както ДПС се разцепи покрай сблъсъка между Москва и Анкара, което доведе до създаването на нов притегателен център на етническия вот в България и лиши движението от значителна част от неговия актив и гласоподаватели. И може би Христо Иванов разчита нещо подобно да се случи и при ГЕРБ, след като говори за геополитически завой на Борисов и рисковете, които подобна преориентация пораждала.

При ГЕРБ обаче това няма как да се случи. Първо, защото



Бойко Борисов може и да се кланя на всички



(от Анкара до Вашингтон), но винаги ясно дава да се разбере, че слуша най-вече гласовете на своите западни шефове. И всички по герберската йерархия спазват твърдо това правило воглаве с Цветан Цветанов, който посещава западните страни почти толкова често, колкото прави обиколки из родната провинция. Така че образуването на някакъв разлом по геополитически признак е почти напълно изключено (а по вътрешнополитически въпроси е направо невъзможно). Второ, няма фигура в ГЕРБ, какъвто и да е нейният статут и влияние, която да проявява и най-малък признак, че може да се еманципира от партията и от Борисов. Най-малкото пък Томислав Дончев, който в цялата си политическа кариера не е казал една пряка дума на своя партиен бос, защото знае, че му дължи всичко и без него би останал на "голо поле". И така е с всички в ГЕРБ - даже отцепниците от БАСТА навремето се оплакваха, че "партията на Борисов се превърна в партията на Цветанов".

Самият Христо Иванов вероятно е наясно, че е химера да се очаква някакъв вътрешен конфликт в ГЕРБ да подпомогне политическите му планове. Затова и наблегна на необходимостта да се работи за конкретна визия за трансформация на страната, както и за привличане подкрепата на бизнеса. Това е по-реалистично, а и по-честно спрямо избирателите, които се нуждаят от насоки как да се постигне реална промяна, а не от още политически игрички с неясни резултати в практически, а и в морален план.

15
395
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
28 Юни 2018 20:45
Ако авторът има предвид под опозиция парцалите от саморазпадналия се седесериат, то заглавието на дописката му е вярно. Само, че опасността за ГЕРБариата съвсем не духа откъм тази посока. Матриялът постепенно проглежда и е възможно той да си каже последната дума.
28 Юни 2018 22:04
Едно време много хора се надяваха на т. нар. „седесариат“ да оправи положението, да изправи страната на крака, да махне окончателно останките от бившите управляващи и техните служби. И те наистина направиха доста, но и много разочароваха хората с някои неща. Имаше много издънки с приватизацията. Някои се напапаха.
И много важно не премахнаха радикално останките от бившите, не проведоха чистки и т.н.
Но от нещата, които излязоха напоследък е ясно каква е вероятната причина. Едно, че още от самото начало (още при първите и наченки преди промените) т. нар. опозиция е била държана изкъсо от службите и МВР, но и най-вероятно е била напълнена с „отговорни другари“, които да пресичат всичките и действия. Повече може да видите тук:
http://kiselec1.blogspot.com/2018/06/1.html (вижте и другите части)

А от предаването на А. Тодоров „документите“ се разбра, че много от седесариата имат червено минало и разни други интересни агентурни подробности.... :
https://www.tvevropa.com/2018/06/ot-komsomolski-sekretari-parvi-sedesari/

Как да ви кажа, гледам редовно немска телевизия, и там често дават документални филми за бившето ГДР, да не забравят хората. И се вижда какво е било положението там - същите истории като у нас: Показни магазини по големите градове, иначе недостиг на стоки. Връзки, за да си набавиш дефицитни стоки. Липса на майстори, монтьори и др. (и те са били дефицитни). Понеже са имали контакти с роднини от западна Германия , особено и в западен Берлин и са виждали огромната разлика в стандарта на живот ГДР и ФРГ. Били са най-развитата промишлена страна в източния блок, но са го докарали само до Трабант и Вартбург (това е било толкова изостанала техника в някои отношения...).
А в България на практика нямаше такова нещо. Не разобличиха или не показаха публично лошите неща на бившите управници, не прочистиха системата.
Сега така си разиграват коня, напълнили са интернет с фалшиви статистики и данни, за това колко добре било по времето на соца. И доста хора им се връзват, то като не знаят или като не са им показали седесарите истината за миналото се хващат много лесно на елементарни пропагандни трикове....
29 Юни 2018 07:43
Горките комунисти - четат и реват.
29 Юни 2018 07:44
В ГЕРБ е най-сиво, от петдесетте нюанса. Затова, като се премени някой по-флорално, то е безвкусно!
29 Юни 2018 07:47
Господ здраве да му дава! Щото Той е ГЕРБ. ЛудогорецЪТ на българската политика. Затуй... палете свещи и се молете.
29 Юни 2018 09:54
Ми как ще се разпадне ГЕРБ отвътре, драги зрители, като всеки гербаджия си седи на кранчето, кротува, папка и слушка, треперейки да не му го спрат.
29 Юни 2018 09:59
Проблемът е, че и алтернативата в лицето на БСП ще предложи същия модел, на Партията - Държава.
Просто , защото образецът и на БСП, и на ГЕРБ, е един - БКП.
Вземането на властта от БСП би довело до масова чистка на няколко стотин хиляди гербови чиновници и замяната им с прегладнели червени чиновници, а това калинките няма да допуснат посмъртно !
Лошото е, че останалият извън тая двуполюсна хватка народец, вече осъзнал горчивата истина, няма да подкрепи такава рокада.
Така ситуацията си остава патова, за радост на статуквото.
29 Юни 2018 10:07
Как да се разпадне тази прекраска организирана група, налюпила толкоз калинки и майстори на суджука? Сакън!
Бойко Борисов може и да се кланя на всички (от Анкара до Вашингтон), но винаги ясно дава да се разбере, че слуша най-вече гласовете на своите западни шефове.

Поради белия шум между ушите?
Само заради това е достатъчно Байовеца да бъде позорно изпъден и дано си е купил достатъчно далечен остров.
29 Юни 2018 10:39
Понеже се пренаписва не само Историята, но и всичко, което е станало буквално вчера, ще кажа няколко Абсолютни Истини!

Първият Режим на ББ не бе възможен без активното и 100% съучастие на шпицкомандата за мокри политически поръчки на Сорос - т.нар. десни - тогаз Синя коалиция и разните ДСБ-та, СДС-та и пр. политически отпадъци от "автентичното" СДС...
Тогавашната СК гласуваше като един "за" ББ и ГЕРБ - като се започне от правителството на ББ, ББ - като министър-председател, ЦецЦач - глава на НС и т.н. Като един гласуваха за ББ и ГЕРБ - от началото до края... Щото ГЕРБ нямаше парламентарно мнозинство и без СК бяха едно голямо нищо.

Обръщам внимание за неистовия рев на РобПрес за оня пръст на Волен Сидеров (само регистрация като народен представител!), но никога и при никакви обстоятелства не говори за многогодишната пълна, безрезервна и 100% подкрепа на т.нар. десни за ББ и ГЕРБ по времето на Първия Режим.

След преврата срещу Орешарски, където шпицкомандата за мокри политически поръчки на Сорос - т.нар. десни, бе наистина основното техническо острие за преврата, настана Вторият Режим на ББ.

Тогаз т.нар. десни, пременени като РБ - ДСБ, не само единодушно и 100% държаха за ББ и ГЕРБ (които имаха само 84 депутатски места!!!), но и получиха несъразменна изпълнителна (безброй министрески, зам. министерски и пр. кресла), законодателна и всякаква власт, която им даде възможност да захлебят до пръсване... Съучастник бе и част от политическия отпадък от БСП.

Толкоз за отношенията към ГЕРБ, Режимите на ББ и пр. на т.нар. десни и принципните им капризи като шпицкоманда за мокри политически поръчки на Сорос и Ко.

Извод: без 100%-товата, единодушна, безпрекословна подкрепа на т.нар. десни ГЕРБ и режимите на ББ бяха невъзможни!

Затуй и да не се обаждат!
29 Юни 2018 11:42
Но разпадът на Б$П се е реалност:
БСП-Монтана - възход или падение?!
http://pogled.info/politicheski/bsp-montana-vazhod-ili-padenie.95730

Политици от всички институти, обединявайте се!
29.06.2018, 08:59 Филип Буров
http://pogled.info/bulgarski/polititsi-ot-vsichki-instituti-obedinyavaite-se.95729
Лидерът на номиналната левица Корнелия Нинова може да го поучи как да преобърнат всички теоретични принципи и реални политики на собствената си партия, за да яхнат вълната на първосигналния популизъм, а пък колегите ѝ от ГЕРБ могат да споделят опит как можеш да управляваш без изобщо да имаш политически принципи, от които да трябва да се отмяташ.
01 Юли 2018 09:34
Гладна кокошка просо сънува.
01 Юли 2018 09:43
ще кажа няколко Абсолютни Истини!

ПропуснАл си най-съществената истина. Що ли? ББ печели четири поредни парламентарни избора. А, ако не беше "Костинбродската афера", нямаше да има правителство на Орешарски, протести и т.н. Знам, че не ти изнася, ама това са фактите. Какви "десни", какви пет лева!
01 Юли 2018 09:51
ГЕРБ е съсловие, а съсловията не са склонни към саморазпад.
01 Юли 2018 09:54
ГЕРБ е съсловие, а съсловията не са склонни към саморазпад.

Свършат ли кинтите ....край на ГЕРБ......ГЕРБ е клептоманска клика
01 Юли 2018 09:59
Не кинтите-това е съсловието държащо черпака. При намаляване на порциите се свива, при повече издоено и остригано-ще се увеличава. Може да отпадат, не и да се цепят. Непроизводително, преразпределително съсловие. Не класа. Не и партия-държава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД