:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,297,033
Активни 508
Страници 4,601
За един ден 1,302,066

Либерализацията на режима на пушене не е патриотична, а престъпна

България е с най-лошите здравни показатели в Европа от години. Всяко поощрение на вредни навици е чисто безумие
Снимка: Архив "Сега"
Антиотношението към забраните за пушене е характерно за депутатите от "партиотичния" сектор в парламента. Останалите също пушат по стаите, макар и не толкова показно. На снимката - Венцислав Лаков, депутат от "Атака" в предишния парламент.
Преди дни здравната комисия в парламента отхвърли една от най-неочакваните и абсурдни промени в областта на общественото здраве - предложението на вицепремиера Валери Симеонов и депутатите му отново частично да бъде разрешено пушенето в закрити помещения. "За", меко казано, странната идея бяха само двама депутати от "Патриотичния фронт" и двама от БСП. Обикновено за подобни законови текстове се казва, че се гласува по съвест (с извинение за употребата на тази дума в едно изречение с българския парламент), и най-вероятно падналото сякаш от небето хрумване на Симеонов няма да срещне подкрепа и в пленарна зала - някои ще гласуват по съвест, но ГЕРБ за по-сигурно ще гласува под строй. Дори и за виртуози в безсрамието като ГЕРБ връщането към режим, от който са се отказали не просто европейските страни, а всички по света, е малко прекалено.

Официалният мотив на Валери Симеонов е още по-безумен от предложената поправка. Тъй и тъй никой не спазва настоящата пълна забрана за пушене на закрито - под тентите на кръчмите по "Витошка" се пуши, 240-те в парламента палят насред НС, следователно е редно да легализираме този режим на полузабрана, до който някак си по естествен път сме стигнали. Затова ПФ предлага заведенията отново да могат да правят обособени части за пушачи. Паралелно с това глобите за неспазване на забраните да се вдигнат двойно. И така според вицепремиера ще имаме закон, който ще си тежи на мястото, като се спазва. Имат ли Валери или неговите депутати неофициален мотив - може само да се гадае, пък и не е чак толкова важно. Така или иначе сме се нагледали на какви ли не "законодателни инициативи". Нищо чудно следващата да е отмяна на наказанието "затвор", защото така или иначе затворниците бягат оттам.

Не е и толкова важно, че дори и България да се върне години назад и да разреши в закон пушенето на закрито - или пък дори и да не го направи - 240-те в парламента ще продължат да си пушат където си искат. Защото



те са свикнали да са над закона,



пък и кой нещастен санитарен инспектор ще си подпише заповедта за уволнение, отивайки да проверява спазват ли се забраните за пушене при тези, които са ги гласували? Тази показна недосегаемост е грозна и противна, показателна за това, че не можем да надскочим балканския си нрав, но не и най-важната.

По-важното е, че макар и за кратко, и парламентът, и обществото ще се занимаят с излишен и ретрограден закон. Вместо да се хаби енергия в дебат за правата на пушачите, приходите на ресторантьорите и туристическия бизнес, чиято единствена таргет група твърдо си остават пияните англичани на социални помощи, Валери Симеонов, патриотите, депутатите и всички останали могат да се занимаят с нещо далеч по-полезно - например как в България да се ограничи пушенето. Ако патриотите толкова ги сърбят ръцете да пишат закони в тази сфера, биха могли да предложат пълна забрана за рекламата на цигари, каквато в момента не съществува. Или промени, които да улеснят контрола върху забраните за пушене, който в момента действително отсъства. Или отдавна готвената регулация за пушене на наргилета, каквато още няма. Или пък да направят дебат, в който да се реши веднъж завинаги как приемаме факта, че България е на първо място в Европа по брой на пушачите, включително и сред подрастващите. Ако приемем, че това ни устройва - нека отменим всякакви рестрикции и официално да се обявим за клоаката на Европа. А ако решим, че все пак здравето и бъдещето на нацията имат поне малък превес - да съобразим и нормативната си наредба, и нагласите си с това.

И това е само началото. Щом патриотите проявяват интерес към подобни мерки и теми, може да се престрашат



да стигнат и до абсолютното табу у нас - алкохола



Ако в България се споменава, че се пие прекалено, то е единствено и само с гордост. Страната ни е в Топ 10 на страните в света с най-висок прием на алкохол, но за разлика от останалите челници в класацията, дори не приема това за проблем, камо ли да вземе някакви мерки. Защото у нас който посегне на изконната ракия, не е патриот, а соросоид и сбъркан човек. У нас на никого не прави впечатление, че деца се наливат с бира с водка директно в двора на училището, че само официално регистрираните алкохолици са 350 000, а колко са хората със зависимост, дори не знаем. Тук не става дума за въвеждане на полусух режим, а поне на елементарни хигиенни норми, като например да се забрани свързването на спорт с алкохол.

Друг фактор за здравословен живот - ограничаването на поне част от най-вредните съставки в храната и рекламата им, все още е само на хартия. Титаничната битка на ГЕРБ с палмата в сиренето още не е стигнала до финала си, въпреки че започна при първия кабинет "Борисов"; всякакви опити за регулация на съдържанието на сол, захар и трансмазнини са обречени - дали с въвеждане на по-високи цени, или пък с облекчения за производство на здравословни продукти; дори хилавият опит да се забрани деца да рекламират вафли и подсладени сокове отлежава между първо и второ четене от миналата година.

За създаването на условия и насърчаването на масов спорт да не говорим - такива няма, затова и 70% от населението са с ниска физическа активност. Чистотата на въздуха пък е досадна подробност и глезотия.

За сметка на това България от дълги години е с най-висока смъртност от сърдечносъдови болести в Европа, с един от най-големите ръстове в смъртността от ракови заболявания, най-висока смъртност изобщо в ЕС и в челните позиции по най-ниска продължителност на живота. Това не се случва от само себе си и без причина, а вината на опосканата и разтурена лечебна система конкретно за тези показатели е минимална. Българите са болни и умират най-много, защото живеят зле и нездравословно. И на този фон дори дебатът дали да се намалят рестрикциите за тютюнопушенето, е не просто неуместен, а престъпен.
53
452
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
28 Юни 2018 20:34
"ЗДРАВКОВА"- да е жива и здрава.Но понякога господ решава друго, колкото и да се стараеш да си перфектен.
28 Юни 2018 20:36
Третият вариант, освен законът да не се спазва или да се промени, са "откритите" зони в кръчмите, където се отоплява околната среда. А това са парникови газове, въглероден отпечатък, колкото два километра цигара, кафява енергия... Хубаво ли е въглероден отпечатък и парникови газове?
28 Юни 2018 20:47
за темата , че да ни припомнят колко полезно е пушенето
28 Юни 2018 20:53
На стари години, като почнат разни деменции и други проблеми с главата, докторите се опитват да закрепят положението с никотин на таблетки. Разбира се, който не е пушил, докато е бил млад, е много по-зле.
29 Юни 2018 00:39
Кои са тия доктори, и какви точно таблетки изписват? Само не се оправдавай с деменция
29 Юни 2018 01:21
А какви са здравните показатели на непушачите в България?
Не са ли и те най-ниските в ЕС-ес?
Друга е причината за лошото здраве на нацията, не е тютюнопушенето!
29 Юни 2018 01:38
Какво и кому пречи отново да се обособят зони за пушачи? Видно е, че липсата на такива отказва хората да ходят по заведения, но не ги възпира да продължат да пушат.
29 Юни 2018 01:43
Кои са тия доктори, и какви точно таблетки изписват? Само не се оправдавай с деменция


Ето ти какво публикува едно "правилно" издание по въпроса:
Why smoking may prevent dementia, according to researchers
ICOTINE has been found to protect the brain as it ages so smoking could help prevent dementia, researchers claimed.

They discovered that the addictive drug in tobacco wards off Parkinson’s disease and Alzheimer’s as people grow older.

They claim nicotine suppresses appetite and possibly even provides anti-ageing benefits.

https://www.express.co.uk/life-style/health/716843/smoking-nicotine-prevent-brain-dementia-research

Можеш и сам да си потърсиш още публикации, и то научни, а не вестникарски, по въпроса, вместо да задаваш тъпи въпроси. Съществуват и изследвания, доказващи, че никотинът предпазва например от рак на матката.
Ракът например, това основно плашило на радетелите на непушенето, е вирусно заболяване и няма как да се причинява от тютюнопушене. Да не отварям въпроса за бомбардирането на Балканите с обеднен уран и изгарянето на цяла рафинерия на две крачки от София, нито пък за прахоляка (не само фините прахови частици), с който е зарината столицата ни и който се диша еднакво и от пушачите, и от непушачите с всичките съдържащи се в него гадости и опасности.
Ако обаче непушачите умират от страх да не се тръшнат болни поради час-два, прекарани с пушачи в едно и също помещение, да си седят в зоната за непушачи. Отсъствието на зона за пушачи е откровен и с нищо неаргументиран научно тормоз.
Еднакъв е броят на пушачите и непушачите, които в крайна сметка се преселват в отвъдното. 100% от всички родени на земята умират.
Зад "борбата" (т.е. откровените лъжи и манипулации) с тютюнопушенето, както и с "глобалното затопляне/климатичните промени" стоят едни големи пари и интереси, които нямат нищо общо нито със здравето, нито с климата.
29 Юни 2018 07:25
България е с най-лошите здравни показатели в Европа от години.
Дааа, и затова са виновни пушачите!
При т.н. соц, пушачите бяха повече, а здравните показатели бяха на много по-високо ниво.

Знам, че всеки писач, пише за да папка, ама да нарочваш една част от населението за виновна за бедите на друга част...Не му казват "жирналистика", друг е израза!
29 Юни 2018 07:39
Аблепсия, по големи глупости скоро не бях чел - разсъждения.
29 Юни 2018 07:53
Голямата тайна зад борбата с пушенето е, че става дума за третиране на психично разстройство. Понеже не върви да кажем на пушачите директно, че са мръднали покрай тоя досаден и нечистоплътен навик (както повечето психично болни, те са болезнено докачливи и подозрителни) и имат нужда от лечение, то ги баламосваме с опастността от рак, инфаркт и други такива. Ако не вервате, че става дума за душевно заболяване, то вижте какво става с един заклет пушач, ако остане без цигари дори за няколко часа. Или пък четете форуми, ей по-горе има нагледна демонстрация на цял спектър от симптоми
29 Юни 2018 07:56
не , това е положението!
Взетите "мерки" срещу пушачите- не пушенето, а пушачите - не само не дават резултат, а и заболеваемостта се увеличава.
29 Юни 2018 08:12
Ако не вервате, че става дума за душевно заболяване, то вижте какво става с един заклет пушач, ако остане без цигари дори за няколко часа.


Сигурно не съм заклет, щот съм ги спирал няколко пъти за по няколко месеца. Обаче повече ме кефи кафето с цигарка. Направи си и ти един експеримент, пък после ги говори тия. Ако си бил винаги непушач, няма как да знаеш кво е да си пушач.
29 Юни 2018 09:08
Еднакъв е броят на пушачите и непушачите, които в крайна сметка се преселват в отвъдното. 100% от всички родени на земята умират.

Според едно проучване, 100% от консумиралите краставици през 19-ти век, са умрели.
Та така със статистиката...
29 Юни 2018 10:32
Ами щом пушачите са се загрижили толкова за неврологичния си статус(а не защото страдат от пристрастяване) спокойно могат да получават нужната им здравословна доза никотин чрез електронните цигари. Без да радват околните с дима от цигарите си.
29 Юни 2018 10:39
Какви са здравните показатели на Гърция и Япония, две страни с повече пушачи от България като дял от населението?
29 Юни 2018 10:48
Страната ни е в Топ 10 на страните в света с най-висок прием на алкохол,

Според данните на Световната Здравна Организация, по консумация на алкохол България е на 27-мо място в света и на 18-то в ЕС.
29 Юни 2018 12:09
Тия дни чета един български анархист, как подлага на съмнение крумовите закони за изкореняване на лозята и пита, за кво му е било на Крум да изкоренява лозята до като си пие винце от черепа на Никифор - не е ли било по-добре да повиши цените на виното?

Та и в конкретния случай само да констатираме, как стои въпроса с повишаването на цените на цигарите. През 89та входа за градски басейн беше 20 стотинки. Сега е около 10 лева средно. Повишение - 50 пъти спрямо лева. Цената на средностатистическите цигари беше малко под лев. Сега е около 5 лева. Повишение малко над 5 пъти. Това означава, че днешната цена за басейн (т.е. за спорт и здраве) се е повишила към 10 пъти спрямо цигарите. Т.е. цената на цигарите е намаляла почти 10 пъти спрямо цената за спорт в басейн.
29 Юни 2018 12:28
Значи СЕГА тука има едни други факти. Просто като констатация. По принцип болните ги носят здравите. И колкото повече нараства болната част от обществото, спрямо здравата, т.е. спрямо тая която създава реалните блага, толкова повече здравите не могат да носят болните. Т.е. ако съотношението на тия дялове върви в такава посока, това е движение към фалит на системата. В България имаме фактическо поощрение на тютюнопушенето спрямо плуването в басейн. А на кой не му е станало още ясно, че пушенето на цигари е вредно, така както и електронните цигари са вредни за околните, на такъв нема да му стане ясно и кво му обяснявам с думи прости. Но така или иначе делът от обществото който носи болните намалява. И той намалява с особено голяма скорост тъкмо в България, поради внедрения турбо ефект на въпросното негативно движение - над 2 милиона българи са прехвърлени да работят в чужди икономики. Т.е. да носят още по-нарастващата като дял болна част от западното общество.

Но какво означава по принцип това, че съотношението между болните и здравите които ги носят нараства в полза на болните? Когато имаш увеличаване на болните това означава увеличаване на търсенето на здравни услуги. Когато имаш намаление на здравата част на обществото която носи болната, това означава намаление на предлагането де факто. Когато имаш намаление на предлагането и увеличение на търсенето това означава повишаване на цената. Цена която обществото не може да си позволи да плаща. Фалитът е неизбежен. Както казах, това е критичен проблем най-вече за България. Системата ще се срине. Не ви се вярва? Продължавайте да не вярвате и продължавайте да дърдорите, че цигарите и алкохолът не са вредни и дори били полезни! От глупост никой няма да ви излекува. Ще има чистка по природните закони - с естествен отбор на болното и слабото. Но за СЕГА все още болното е привилегировано да не му се случва това което ще му се случи. Т.е. за СЕГА все още на здравото му се случва това което трябва да се случи на болното.

Искам да ви кажа, че спортуването за здраве и здравословният начин на живот е обществено-полезен труд. Защото който го извършва не тежи на социалните системи. Тия които пушат и пият не си плащат реалната цена за алкохола и цигарите. Мисля че бях достатъчно ясен.
29 Юни 2018 12:48
ablepsia
29 Юни 2018 01:21

А какви са здравните показатели на непушачите в България?
Не са ли и те най-ниските в ЕС-ес?
Друга е причината за лошото здраве на нацията, не е тютюнопушенето!


Не е само тютюнопушенето. Има и други причини. А високите здравни показатели на потребителите, вкл. на повече наркотици в най-западната част на ЕС са митове и легенди, продукт на идеологията, а не на науката. Оня ден четох в една статия, че по време на соца в СССР хората са знаели че ги лъжат на идеологическите места в това което учеха. За разлика от сегашният западен потребител, който не знае кога го лъжат. Тука требва постоянно да се припомня Ботев: "Глупецът вредом всеки почита, "Богат е", казва, пък го не пита..."
29 Юни 2018 14:11
Kickaha
29 Юни 2018 07:25

При т.н. соц, пушачите бяха повече, а здравните показатели бяха на много по-високо ниво.


Не зная дали през соца пушачите са били повече. Но ти обърнах внимание, че цената на цигарите спрямо останалите стоки бе по-голяма. Но към броя на пушачите днес можеш да прибавиш и тоя на наркоманите. Каквито през соца нямаше въобще. И после към твоето твърдение да прибавя твърдението на Сгуньо, който рече в една скорошна тема, че днес вече имало повече стадиони, спортни зали, уреди на открито. Да - и басейни също така, а и фитнес зали. Но странно - повишава се броя на басейните, а цената нараства ужасно. Същото важи и за фитнесите и спортните зали. Каквито между другото се забелязват новопостроени само в големите градове, но не и в провинцията. Т.е. в по-голямата част на България нови стадиони спортни зали няма. А уредите на открито основно в училищата се премахват, а не се увеличават. Басейните леко се увеличиха все пак и там. А защо след като предлагането се увеличи, за сметка на търсенето, цената на входа така подскочи? Т.е. спортът стана лукс. Към това добави и факта, че именно днес спортуващите използват най-много допинг. А медалите от олимпиади, световни и европейски, които жънеше България по времето на голямата жътва през соца изчезнаха яко дим. Прибави към това и масовото използване от най-ранна възраст на телефони, поради които освен увреждане на очите и ума децата са обездвижени още повече. И вече започва да ти просветва освен пушенето което е стимулирано чрез цената на цигарите днес, кои още фактори са сред основните причини (но има и още много други) за влошените здравни показатели в България днес, спрямо соца.
29 Юни 2018 14:20
bgman13
29 Юни 2018 14:22
D4D5
29 Юни 2018 08:12



Сигурно не съм заклет, щот съм ги спирал няколко пъти за по няколко месеца. Обаче повече ме кефи кафето с цигарка. Направи си и ти един експеримент, пък после ги говори тия. Ако си бил винаги непушач, няма как да знаеш кво е да си пушач.


Не си заклет, но цял живот си пушил - ясно. И аргументът ти е къв - какъв голем кеф. А ти пробвал ли си кокаин? Още по-голем е кеф. Пробвай, пък тогава ми хвали цигарите. Хем ще видиш и кво ше стане. Аргументът "Къв е кеф" би требвало да те води до най-големия кеф. Отдай му се без задръжки. Аз тоя аргумент съм го слушал по най-различни поводи. Примерно заклет скиор ми разсъждава как трябва да се изсече гората, за да се разчисти терена за още една писта. Или моторист ми обяснява ква е тръпка. А колко са само и инвалидите на издръжка на обществото, които са в резултат на кефа от карането на мотор. Верно е, че през соца нямаше толкова мотори и съответно и здравният статус беше по-висок и поради липсата и на тия инвалиди.
29 Юни 2018 14:27
bgman13,
колегата де4де5 е отговорен пушач! Периодически ги отказва. Не си прав да мусе нахвърляш.
между другото от басейните се хващат гъбички!
29 Юни 2018 14:29
Какви са здравните показатели на Гърция и Япония, две страни с повече пушачи от България като дял от населението?


И ти я подкара с дрънканици наизуст

България вече е на първо място по пушачи в ЕС, като е изпреварила доскорошния лидер Гърция, обявиха експерти по повод утрешния Световен ден без тютюнопушене.

Публикуваните от европейската статистическа служба данни за 2014 г. показват, че редовните пушачи у нас са 28.2%, а непушачите са 65.2% , докато в Гърция редовните пушачи са 27.3%, а непушачите 67.4% . За сравнение средно в ЕС 76.1% са непушачи, 19.2% пушачи и 4.7% спорадични пушачи, съобщи икономистът Димитър Събев, който цитира доклада си “Икономиката на цигарения дим“.

За последните десетилетия във Великобритания, САЩ, Япония, Холандия има трикратно намаляване на тютюнопушенето. В САЩ от 50-53% пушачи през 60-те години, делът им пада под 15% сега. В Холандия - от 60% преди, сега само около 16% са пушачите, даде пример Събев.

https://www.mediapool.bg/bulgaria-veche-e-nachelo-po-pushachi-v-es-news264535.html

Броят на пушачите в Япония за първи път в документираната история на страната е спаднал до по-малко от 20% от населението ѝ. Това дава възможност на министерството на здравеопазването пушенето на закрити обществени места да бъде забранено, пише The Japan Times, цитиран от "Фокус".

Според ново проучване 19,8% от японците над 20-годишна възраст пушат, което е с 1,8% по-малко в сравнение с подобно проучване от 2013 г. Броят на хората, които сочат, че пушат всеки ден е намалял с 2,4%.


Прочети още : https://www.actualno.com/asia/za-pyrvi-pyt-v-istorijata-pushachite-v-japonija-padnaha-pod-20-news_619298.html
29 Юни 2018 14:32
маргаритка2
29 Юни 2018 14:27

bgman13,
колегата де4де5 е отговорен пушач! Периодически ги отказва. Не си прав да мусе нахвърляш.
между другото от басейните се хващат гъбички!


От време на време му иде просветлението, че пушенето май е вредно. Между другото тва с гъбичките не е баш така. Но да речем, че може и да има нещо верно некой път, в комбинация и с други фактори, които са водещи.
29 Юни 2018 14:32
Да не говорим за наркоманска Холандия

Lidl спира продажбите на цигари. В Холандия

Гepмaнcĸaтa вepигa мaгaзини Lіdl пpaви тъpгoвcĸи xoд, ĸoйтo вce oщe ниĸoй гoлям cyпepмapĸeт нe e пocмял - дa cпpe пpoдaжбaтa нa цигapи. Koмпaниятa плaниpa дa пpeмaxнe oт cтeлaжитe нa мaгaзинитe cи в Xoлaндия вcичĸи тютюнeви издeлия дo 2022 гoдинa, cтaвa яcнo oт cъoбщeниe нa cтpaницaтa нa вepигaтa.

"Teндeнциятa в Xoлaндия яcнo въpви в пocoĸa нaмaлявaнe нa пyшeнeтo и и тoвa гo зaбeлязвaмe нa ĸacитe. He иcĸaмe дa пpeчим нa тoвa, пopaди ĸoeтo лoгичнa cтъпĸa e дa cпpeм пpoдaжбaтa нa цигapи", ce ĸaзвa в oфициaлнaтa пoзиция нa Lіdl.

https://money.bg/business/lidl-spira-prodazhbite-na-tsigari-v-holandiya.html
29 Юни 2018 16:05
И на този фон дори дебатът дали да се намалят рестрикциите за тютюнопушенето, е не просто неуместен, а престъпен.

Бреййй, какъв финал каква патетика!
Престъпни са неадекватните правила, които навикнаха населението да живее в перманентно нарушение.
Закона за либерализацията на режима на пушене е справедлив и може да се спазва.
Най-важното е, че може да възпита повече уважение към правилата и тези дето ги творят.
29 Юни 2018 19:53
Само да спомена, че в ретроградна Австрия върнаха възможността собственика на заведението да реши дали да се пуши или не ...

А за престъпно намирам нежеланието на обществените медии да цитират поне едно истинско изследване на тенденциите в заболяемостта в САЩ за последните 50 години (при условие, че там тютюнопушенето на обществени места е забранено от 20 и повече години).

Та значи според либер**ите и СЗО тютюнопушенето и играенето на компютър са психически заболявания, а пушенето на марихуана и хомосексуализма проява на свободна воля ...

Нямаме допирни точки ...
29 Юни 2018 20:10
Аз съм пушач.
Един от малкото спазващи забраната да се пуши взаведения.
Трябва да си призная, моето е лицемерие, като знам, че трябва да изляза навън пуша по малко.
Преди кутия на купон не ми стигаше.

Обаче!
Всякакви забрани, отнемат свобода.
Всички плюят евро чиновниците, че се опитват да надзирават и поучават, НАС, ЯКИТЕ ПОТОМЦИ НА АСПАРУХ, ама за това може.

Вашето е лицемерие, което ми харесва е добре, което не харесвам да се забрани.
Демократично лицемерие или лицемерие маскирано като демокрация?
29 Юни 2018 20:13
Броят на хората, които сочат, че пушат всеки ден е намалял с 2,4%.


Ами, криминализирайте, тютюна, разрешете марихуаната и поне веселба да падне.
29 Юни 2018 21:38
Никой не закача пушачите на тяхна територия. А за здравето си, те също разчитат но обществените фондове.
29 Юни 2018 21:44
Но се учудвам, че държавата се бърка в работата на заведенията. И то тези, които работят законно. А колко места, за които държавата не подозира, служат не само за пушене, но и за дрогиране.
29 Юни 2018 22:35
те също разчитат но обществените фондове.

И защо не, пушачите на само внасят в обществените фондове, а и пълнят бюджета с данъка на греха наречен акциз. И за това пък, го тормозят психически ежедневно с внушения за страшни болести със снимки на кутиите. Не вярвам да има психиатър, който да не потвърди, че подобно внушение е опасно за здравето. Това се казва геноцид.
29 Юни 2018 22:59
doodle
29 Юни 2018 22:35

те също разчитат но обществените фондове.

И защо не, пушачите на само внасят в обществените фондове, а и пълнят бюджета с данъка на греха наречен акциз


Пълнят дръжки. Много прости сметки ти направих и ти пак нищо не разбра.
30 Юни 2018 00:44
Сметките трябва да са верни, не прости.
30 Юни 2018 01:41
Не вярвам да има психиатър, който да не потвърди, че подобно внушение е опасно за здравето.


Този проблем го решихме - едни ползват табакери, други - калъфи за кутиите с цигари.
Има друг по-сериозен проблем - заедно с натрапването на грозните "картинки", чиято липса на достоверност може лесно да бъде изобличена, изчезна информацията за съдържанието на никотин, катран и т.н. в съответната марка цигари. Което май е нарушение на всякакви европейски правила, щото нали потребителят трябвало да бъде информиран. Що за този проблем се мълчи, вместо навсякъде папагалски и необосновано да се внушава, че тютюнопушенето било причинявало рак примерно?
30 Юни 2018 02:12
Много прости сметки ти направих и ти пак нищо не разбра.

Дръжки сметки! Само тарикатски сравнения на загнили ябълки със смачкани (от акциз) круши. Ако пушачите бяха от тоя сой тарикати, щяха да изтъкнат, че няма нито един починал пушач докато пуши. А удавените в “здравословно плуване” са 300 души годишно. Сиреч, тарикатски може да се заключи, че водата е вредна . Да не говоря, че всеки болен преди да се разболее, е консумирал вода, на закрито, на открито, активно, пасивно. Ако не се е удавил или измръзнал (външно приемане на лавина), то безвъзвратно е увредил бъбреците си. Броят на трансплантации на бъбрек на непушач е сто пъти по-голям от трансплантацията на бял дроб на пушач или на черен дроб на алкохолик.
За “ябълките” - 20 ст. беше детския билет за лятната къпалня. Картата за закрит басейн беше 30 лв., вземаше се с връзки и се ползваше само сутрин преди 7 ч. и вечер след 20 ч. В соца тия часове бяха “най-здравословни” за малките връзкари ... с претенциите на днешните културисти.
За “крушите” - най-евтините цигари бяха “Ударник”, за 16 ст. Най-масовите, “Слънце”, бяха 32 ст.. Първите цигари с филтър, Стюардеса и БТ, бяха 55 ст. и 60 ст. (с 60% акциз). Вносните, Малборо и Камел, при 50% мито и 60% акциз, в неразвития соц струваха 1.20 лв.; след 1979 г. станаха 2.40 (да не ги купували гърците - така бяха вдигнати цените и на сиренето и кашкавала). А в развития соц стигнаха 5 лева за кутия, а билетчето стана 50 ст. на час за прехлорирана вода на открито.
30 Юни 2018 02:45
А в развития соц стигнаха 5 лева за кутия, а билетчето стана 50 ст. на час за прехлорирана вода на открито.


Кои години това? Нямам такъв спомен за цени преди 89 г. Да не се гъбаркаш?

А на бгман13 ще му кажа следното: "оди пикай у дуваро, бе копеле" - цитирам един човек човек, родом от Благоевград.

А това за Лидл и цигарите, дето го е пуснал д-р Тормозчиян, изкърти сички пармежански мивки. Ми в определените места в Холандия може да се консумира лека дрога в най-различна форма - кеф ти цигарена, течна, в дребни сладкиши и т.н. Важното е да не се прекалява със сладкишите или другите контейнери за наркотика, щото освен че се развеселяваш, може да си и изпуснеш полета за София, или Барселона, примерно.
30 Юни 2018 09:10
Уточняването на простите факти също е трудна работа. Но все пак сметката на простите факти е още по-трудна. За кой не е разбрал какво съм какзал, че доуточним:

СРАВНЯВАМ ЦЕНАТА НА БИЛЕТ ЗА ГРАДСКИ БАСЕЙН (ОТКИРИТ) ПРЕДИ 89ТА И СЕГА.

ЦЕНИТЕ НА ЦИГАРИТЕ ПРЕЗ ОСЕМДЕСЕТТЕ БЯХА:

АРДА С ФИЛТЪР - 60 СТ.
СТЮАРДЕСА - 80 СТ.
БТ ПАКЕТ - 90 СТ.
БТ КУТИЯ - 1.20 (АКО НЕ МЕ ЛЪЖЕ ПАМЕТТА)
МАРЛ БОРО - 2.40 ЛВ. МАЙ БЕШЕ КУТИЯ. МАЙ ИМАШЕ И ДРУГ РАЗМЕР И ЦЕНА. ДРУГИЯ РАЗМЕР МАЙ БЕШЕ 100 МИЛИМЕТРА И МАЙ СТРУВАШЕ 3 ЛЕВА.
КЕНТ - 3 ЛВ

ИМАШЕ И ЕДНИ ЦИГАРИ ДЕТО СЕ КАЗВАХА БУЛГАРТАБАК. БЯХА 100 МИЛИМЕТРА. МАЙ СТРУВАХА 1.40.

А ИМАШЕ И КАЧАК (АРДА БЕЗ ФИЛТЪР, ДУНАВ И КВО ОЩЕ БЕШЕ), АМА ТРЕБВАШЕ ДА СИ МНОГО ПРОПАДНАЛ ЗА ДА ГИ ПУШИШ ТИЯ РАБОТИ.

ТА ЕДИН ВИД, АЗ ВЗЕХ ЗА ПРИМЕР НЯКАКВА СРЕДНА ЦЕНА НА ЦИГАРИТЕ ПРЕДИ 89ТА ГОДИНА И ТОВА Е ПО-СКОРО ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ЦИГАРИ. СЛЕД ТОВА ВЕЧЕ СРАВНИХ ЦЕНИТЕ, НО КОЙ НЕ ЗНАЕ КВИ СА БИЛИ ЦЕНИТЕ НА ЦИГАРИТЕ ПРЕДИ 89ТА, НЕМА НИКАКВА ОПЦИЯ ДА СМЕТНЕ И ПРОМЯНАТА НА ЦЕНИТЕ. БИХ ПРИЕЛ КРИТИКАТА, ЧЕ КАЧЕСТВОТО НА ЦИГАРИТЕ ПРЕДИ 89ТА, КАКТО БЪЛГАРСКИТЕ ТАКА И ВНОСНИТЕ Е БИЛО ПО-ДОБРО ОТ ТОВА СЕГА (Т.Е. БИЛИ СА И ПО-ОТРОВНИ, ЩОТО АКО ИЗЧИСТИШ НИКОТИНА И КАТРАНА ОТ ЕДНА ЦИГАРА ДЕТО ГОРИ ТО МАЙ НИЩО ВЕЧЕ НЕ ОСТАВА ДЕТО ДА МОЖЕ ДА МУ СЕ ВИКА "ЦИГАРЕН ДИМ". ОТ КОЕТО СЛЕДВА, ЧЕ И ПОВИШЕНИЕТО НА ЦЕНАТА НА ЦИГАРИ ОТ СЪЩОТО ЕДНОВРЕМЕШНО КАЧЕСТВО ЩЕШЕ ДА Е ПО-ГОЛЯМО. НО КАКТО ВИДЯХТЕ НЕ Е ТРУДНО ДА СЕ КАЖЕ И ЧЕ СРЕДНАТА ЦЕНА НА ЦИГАРИТЕ ПРЕДИ 89ТА Е БИЛА ПО-ГОЛЯМА ОТ ЛЕВ.
30 Юни 2018 09:37
doodle
30 Юни 2018 00:44

Сметките трябва да са верни, не прости.


Ако искаш коригирай ме къде точно съм сбъркал. Нема да ти е трудно, щото простите сметки, са лесни за корекции при евентуална грешка. Ама май не можеш. А щом не можеш, значи и не можеш да парадираш, че твоите сметки са верни а моите грешни.

Значи да повториме (да дообясниме): Цената е количественото съотношение при размяната на две или повече стоки ( или услуги). Преди 89та с една кутия цигари се влизаше към пет пъти на градския басейн. Т.е. цената на басейна беше евтина. Сега с две кутии цигари се влиза на басейна един единствен път. От това следва, че цигарите са поевтинели спрямо цената на басейна. Съгласен съм, че цената на басейна е едно от нещата, които най-много са поскъпнали, въпреки увеличеният брой на басейните (зер нали сме вече икономика на услугите, туризма и басейните). Но дори и спрямо повечето от останалите стоки, цената на цигарите е паднала. От което следва, че аргументите за благодетелското едва ли не акцизно облагане на пушачите си е чист цигарен пушек в очите и носовете на хората. Като прибавим и факта, че болните не плащат истинската цена за дето ги носи обществото и въпросът дето го поставих си идва съвсем ребром.

А той е, че предлагането на басейни е увеличено, но цената съвсем непазарно не е паднала а е многократно увеличена. За разлика от цената на здравните услуги при намаляващо предлагане и увеличено търсене. Кои са най-големите търсачи на медицински услуги? Пушачите и пияниците. Били плащали акциз. Ама цената на цигарите е най-ниската всред всички стоки и услуги. Как така? Очевидно сбъркана сметка май?
30 Юни 2018 09:48
Backspacer
30 Юни 2018 02:45


А в развития соц стигнаха 5 лева за кутия, а билетчето стана 50 ст. на час за прехлорирана вода на открито.


Кои години това? Нямам такъв спомен за цени преди 89 г. Да не се гъбаркаш?


В Шератон може да са били толкова. Ако има и басейн де. Ма аз никога не съм бил там и за това съм пас. А може и да се гъбарка.
30 Юни 2018 12:37
От това следва, че цигарите са поевтинели спрямо цената на басейна.

Следва само, че субсидията за басейна е отпаднал и е притурена печалба за “честния частник”, стопанисващ басейна. Затова цената на билетчето е вдигната десет пъти.
Цигарите са “поевтинели”, защото е отпаднало митото и данъкът е друг (данък оборот от 22%, ефективно към 30%, е заменен с ДДС от 20%). Акцизът е запазен и постъплението само от цигарите (към два млрд. лева годишно) е съизмерим с цялото постъпление от здравни осигуровки (2.4 млрд. лв.).

ПП: през 1987 г. Камел струваше 4.50, а Малборото беше 5 лв.
30 Юни 2018 13:39
Apolitichen
30 Юни 2018 12:37
през 1987 г. Камел струваше 4.50, а Малборото беше 5 лв.


Да са му повишили цената точно на края ли? Басейнът си беше 20 ст. до 89та. Така че сметката ми е още по-верна.
30 Юни 2018 13:59
Apolitichen
30 Юни 2018 12:37


От това следва, че цигарите са поевтинели спрямо цената на басейна.


Следва само, че субсидията за басейна е отпаднал и е притурена печалба за “честния частник”, стопанисващ басейна. Затова цената на билетчето е вдигната десет пъти.
Цигарите са “поевтинели”, защото е отпаднало митото и данъкът е друг (данък оборот от 22%, ефективно към 30%, е заменен с ДДС от 20%). Акцизът е запазен и постъплението само от цигарите (към два млрд. лева годишно) е съизмерим с цялото постъпление от здравни осигуровки (2.4 млрд. лв.).


Аз ти правя сметка на изхода - крайната цена. Ти почваш в детайли от което нещата стават по-сложни и съответно - грешките по-вероятни. Но тука си пропуснал, че работниците които произвеждат тютюна работят за без пари. И освен това си пропуснал, че здравните осигуровки не покриват реалните медицински услуги, при постоянно спадащо качество на медицинските услуги и дефицит на кадри, каквито след още десет години в България няма да останат.

Субсидията за басейна не се знае дали е отпаднала, защото неведоми са пътищата господни при псевдопазарната икономика. Като първо имаш направени басейни с откраднатите ресурси. Като второ имаш субсидиране от държавата посредством банките а там е тъмна индия. Като трето имаш и субсидии на ЕС които отиват за направата на определени обекти, а къде отива най-голямата печалба под формата на лихви е вече друг въпрос, с който нема нужда да си усложняваме живота.

Но крайният резултат ти е тоя - имаш все пак повече басейни, т.е. предлагане. Търсенето намалява поради намаляване на населението в комбинация с намаляваща покупателна способност. След което някои басейни почват да си стоят празни. Но според принципа на пазара, цената трябва да падне. Но и да падне, печалба няма да има, щото няма толкова хора, които да си платят скъпите консумативи. Това вещае фалит на басейните. Еми щото няма реална икономика, която да носи и басейните. И поради това в българските басейни доминират чуждите турсити или българите, работили на запад и дошли си на гости в къщи за нема и месец. Останалите гледат кво се случва.

Като цяло имаш губеща икономика поради крайно лошата и структура. Просто е и ти го е обяснил и Макрс в Капиталът, кога обясняваше за Робинзон. Направил си Робинзон седмичен план. И през всеки един ден от седмицата работел за нещата които са му нужни. Само един ден си оставил за удоволствие, което в неговия случай било едно параклисче в което се молел на Госопод. А в нашата псевдопазарна икономика имаме развиване на дейности от които не се набавят нужните за реален живот неща. И после маймуните дето седят на клона на реалните неща стават много. А пък държащите басейни и др. джаджи си търсят цената в която са начислили и печалба. Те си мислят, че ще изкарат голяма печалба, но накрая се оказва, че са на загуба. Но не щат да вденат, че това което носи цялата икономика са базовите стоки и услуги, задоволяващи реални човешки нужди. Тях ги няма. От това иде и голямата цена за басейна. След това идат времена на влошаваща се ситуация в същата посока. Защото както казах, предстои фалит и на здравната система и социалната. Ама страхотен - такъв не си виждал нито ти, нито аз. Това е точно защото и цената на цигарите е силно подценена. Не са си платили за удоволствието да си подритват здравната книжка.
30 Юни 2018 14:17
Няма как да ти излезе простата сметката бе, мен.
Все едно, пламенно да твърдиш, че сбора от 1 кубик дърво + килограм розово масло е = на метър и половина.
30 Юни 2018 14:34
А когато казваш че колограм розово масло е равно на кубик дърва (примерно), как приравняваш различни неща? Щото тва ти е цената при размяната. Но мерната единица не е точно метъра, дето си мериш мазето с него.
30 Юни 2018 15:08
ПП: през 1987 г. Камел струваше 4.50, а Малборото беше 5 лв.

Няма такова нещо! В средата на 80-те вносните цигари просто изчезнаха. Бяха на цена от 2.40-3 лева, зависи от марката , но изведнъж ги спряха. Изключение бяха НВ и едни японски - Хи Лайт. Боро, Кент, Лъки и Лексингтън само от Кореком, на цена от 45 до 90 цента за кутия. Иначе, "на черно" за твърдо 4 кинта кутийката от почти всеки портиер на заведение. Нощно време по баровете цената стигаше до петарка. Имаше един страшно дебел портиер на "Севастопол" който искаше по 6 кинта, без значение от марката и ако му кажеш, че е скъпо отговаряше: "Ако намериш по-евтино по това време ще ти ги дам без пари"!
30 Юни 2018 16:30
Bgman13, извинявай. Реагирах с тази фраза снощи на написаното от теб за цигарите и наркотиците. От споделеното във форума разбирам, че активно си спортувал, а и сега си във форма, която поддържаш. Адмирации! Искрено го казвам и ти завиждам. Аз не се грижа за собственото си здраве волево и целенасочено. Независимо от проблемите, операциите, диетите, забраните. Както и да е. Всъщност, онази фраза от снощи бе отправена към мен преди много години. А пълният ѝ вариант бе – „оди пикай у дуваро, па си легай бе, копеле!“ Зарадвах се, че съм си я спомнил, честно. Тогава, нейде през 70-те, вместо да му се разсърдя на благоевградчанина, спуках се от смях, защото съм от Източна България ?. А той бе много изненадан от моята реакция. Малко офтопик - един приятел ме посъветва да ям много животински и растителни мазнини, за да нямам проблеми с дименцията или алцхаймера.
Щом като двама души, Apolitichen и onzitam, имат спомен за липса на вносни цигари или за високи цени - 5 лв., най-вероятно да е било така. Явно моето субективно възприятие на 80-те не отговаря на действителността.
Все пак, още през 70-те съм пушил японските Hi-Lite, в синьо-бели опаковки, на цена на „Стюардеса“-та, 55 ст. А също съм пушил 555, Дънхил, Ротманс, Марлборо, Кент, Филип Мориц в сиво-кафяви пластмасови опаковки, но нямам спомен как съм ги намирал. Имам обаче твърд спомен за купено „Боро“ в средата на осемдесетте, от лявата страна на бул. Г. Димитров между Халите и Лъвов мост. Помня го, защото беше Made in U.S.S.R., струваше 1.40 и беше пълна тесла.
30 Юни 2018 16:55
С риск отново да ме обвинят в реклама, а такава няма защото нямам акции във "Филип Морис" , като страстен пушач препоръчвам на колегите IQOS. Точно два дни за адаптация, без дим, мирис и разправии с непушачи.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД