101-ви алпийски полк беше пратен да помага в наводнения Смолян в четвъртък. След продължилия повече от 24 часа обилен валеж река Черна преля, деретата се препълниха с вода, свлачища и срутища тръгнаха под напора на натежалата земя, предаде БГНЕС.
Кметът обяви бедствено положение, но бедстващи хора няма, има само наводнени мазета, приземни етажи и градини. Основната част от сигналите са концентрирани около коритото на Черна. Започна принудително изпускане на язовирите "Доспат" и "Цанков камък".
В Чепеларе река Чая преля и наводни мазета, а части от пътната и уличната инфраструктура са разрушени. Изпратена беше тежка техника, която да насипе коритото, за да не позволи водата да излезе и да застраши близката детска градина и църква. Пратена е техника да разчиства и пътя за село Зорница заради активирало се свлачище. В Сърница е паднала стена. В село Смилян вода е навлязла в къща.
В Пазарджишко са получени над 30 сигнала за наводнени домове. Сред засегнатите обществени сгради са МБАЛ-Пазарджик и болница "Ескулап".
В Пловдив в река се превърна кръговото движение в подлеза при паметника "Скобелева майка", който е грешно построен и се наводнява при всеки дъжд, коментира БГНЕС. Две дървета паднаха и повредиха пет леки автомобила, като в единия имаше и човек, който за щастие е невредим.
В Съединение нивото на река Потока се покачи и наводни улици - на места до 30-40 см. Има множество жалби за наводнени къщи, дворове и градини. Обмисля се обявяване на бедствено положение. В града няма канализация и това силно затруднява отводняването при подобни валежи.
Силна буря блокира Истанбул
Проливен дъжд, придружен от силна буря с вятър, гръмотевици и градушка, се изсипа над Истанбул и блокира движението в турския мегаполис. Стихията вилня около час и беше най-силна в районите около Босфора на азиатския и европейския бряг. От службата за бедствия съобщиха, че са залети подлези в града, наводнени са жилищни сгради и офиси. Редица квартали заприличаха на море. Екипи на Истанбулската община започнаха разчистване на пътищата. Преустановени бяха полетите на международното летище "Ататюрк" на европейския бряг на мегаполиса. След като бурята отмина, трафикът на летището бе възстановен и полетите се нормализираха.
Продължава разчистването на щетите от потопите и в Гърция. В най-сериозно пострадалите региони тежка техника разчиства наносите от дървета, кал и камъни, натрупани от придошлите води. В Северна Гърция вчера се очакваха обилни валежи от над 60 литра на квадратен метър. За района на Халкидики е обявен оранжев код за силни дъждове и гръмотевични бури. Местните власти предупреждават жителите и туристите да бъдат внимателни.
Природата си е природа и стихията - стихия. Но 30 години вече язовирите у нас не се поддържат, не се чистят и дегират, хидромелиорацията, за която бяха създавани, е ликвидирана. Не се укрепват язовирни стени, незаконно строителство по свлачища ( като в Аспарухово) - бол, всички водоеми са за концесия на мутри- да зарибят и извадят рибата или митничари да си построят вили наоколо. Така не става.
После - ами бедсвие, форс мажор, катаклизъм. Да, ама не. Поддръжка си трябва. Само че няма кой - държава няма, а частикът, повярвайте ми, е лош стопанин.