Германската канцлерка Ангела Меркел заяви вчера пред германския парламент, че съдбата на Европа е заложена на карта заради миграционния въпрос, съобщиха световните агенции. "Европа е изправена пред много предизвикателства, но предизвикателството, свързано с мигрантския въпрос, може да е решаващо за бъдещето на Европейския съюз", каза тя, преди да замине за започналата вчера двудневна среща на върха в Брюксел. Меркел отбеляза, че ще опита да постигне споразумения с "коалиция на желаещите", ако няма сделка с всички 28 члена на блока. Бъдещата миграция на бежанци, които вече са в ЕС, трябва да се управлява по-добре в рамките на такива споразумения, добави канцлерът.
Премиерът Бойко Борисов обяви, че България пак ще настоява за незабавно затваряне на външните граници на ЕС и задължителното преминаване през граничните пунктове, релокацията на вече влезли в територията на ЕС мигранти и активна работа на споразуменията с трети страни, съобщиха от правителствената пресслужба. Борисов ще апелира споразумението с Турция за мигрантския поток да продължи да работи и ЕС да изплати останалата част от договорените средства. "В един момент може да им хареса, да си кажат, да, не е Германия, ама България се развива добре, Гърция също, Италия ... Правим България все по-хубава. Но това не значи, че за сметка на българските граждани трябва да понесем такава огромна тежест", предупреди премиерът преди срещата.
Неспособността да се постигне решение за миграцията може да е фатална за ЕС, предупреди италианецът Антонио Таяни, председателят на Европейския парламент. Испанският премиер Педро Санчес заяви, че ЕС трябва да се покаже солидарен с Германия по миграционния въпрос. Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че "основният въпрос не е миграцията, а демокрацията в Европа". Той допълни, че "въпросът е в това в какво вярват хората, в това какво трябва да се направи". Премиерът на Финландия Юха Сипиле каза, че страната му също има проблеми с вторичната миграция и е готова да сътрудничи по този въпрос с Германия. Премиерът на Словакия Петер Пелегрини заяви, че най-големият приоритет е защитата на външните граници на ЕС. Премиерът на Чехия Андрей Бабиш също се обяви за укрепване на външните граници на ЕС и каза, че по негово мнение Италия, Гърция, Испания и Малта носят първостепенна отговорност за охраната на южните граници на ЕС.
ПОДКРЕПА
Гръцкият премиер Алексис Ципрас е готов да сключи споразумение с германския канцлер Ангела Меркел, което да направи по-лесно за Германия да връща кандидати за убежище в други европейски страни. По този начин намиращата се в трудно положение Меркел получава важна подкрепа преди решаващата среща на върха на ЕС в Брюксел, пише в. "Файненшъл таймс". Според Ципрас едно такова споразумение няма да окаже съществен ефект върху ситуацията, тъй като гръцката граница се пресича всеки месец само от 50 до 100 лица, търсещи убежище. "Не се притесняваме от факта, че може да имаме някои връщания от Германия, ако това ще помогне, за да отправим сигнал към контрабандистите (че Европа се заема с незаконните миграционни потоци)", заяви Ципрас. Според него сегашните правила за разпределяне на отговорността за кандидатите за убежище - т. нар. Дъблински регламент, са "нежизнеспособни".
Ангела Меркел: "Проблемът с нелегалната имиграция може да се превърне във въпрос на живот и смърт за Европа и да постави под заплаха сплотеността в ЕС". |