:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,025
Активни 585
Страници 13,955
За един ден 1,302,066

Великата отечествена за съдебната реформа

Или Конституционният съд трябва да бъде питан за трети път, или сегашният парламент трябва да събере много кураж, за да прокара съществени промени
Странна е радостната приповдигнатост от решението на Конституционния съд за възможните промени в основния закон, свързани със съдебната реформа.

На няколко пъти предупреждавахме, че се възлагат прекомерни очаквания от решението на КС. Заради това, че част от поставените пред висшите съдии въпроси бяха несъществени, а и защото ред проблеми изобщо не бяха повдигнати пред тях. На път сме да се окажем прави.

На практика не бе преодоляно станалото вече прословуто предишно тълкувателно решение на КС по искане на главния прокурор Никола Филчев от април 2003 г. , заради което

бяха направени вече веднъж само козметични промени в основния закон. Защото по-големи реформи може да направи само ВНС.

При сегашното тълкуване Върховният касационен съд попита необходим ли е велик парламент, за да се приеме в конституцията, че:

1. съдилищата са основен носител на съдебната власт и единствени осъществяват държавно правосъдие;

2. правомощията на прокуратурата в рамките на съдебната власт са свързани само с поддържане на обвинението пред съда;

3. следствието участва в разследването, изпълнявайки функциите на съдии по разследването;

4. прокуратурата, следствието и МВР осъществяват единна държавна политика в борбата с престъпността и дейността им в тази насока се наблюдава от Народното събрание.

Петият въпрос бе свързан с нов начин на избиране на Висшия съдебен съвет.

Висшите съдии отвърнаха, че естествено, че няма проблем обикновен парламент да запише, че съдът единствен осъществява държавното правосъдие. Те иронично допълниха, че това е повече от очевидно и сега се подразбира от конституцията.

Отговорът по втория въпрос бетонира мястото и правомощията на прокуратурата, защото тя можело да бъде преструктурирана само вътрешно, но в никакъв случай не бива тя или нейни части да се вадят от съдебната власт, както да се пипат правомощията й. Ако се пристъпи към такова действие, то е в правомощията единствено на ВНС.

Що се отнася до следствието, то може да бъде реформирано, но трябва да се внимава много с наименования от рода на съдии по разследването или съдии-следователи.

Отговорът на четвъртия въпрос е повече от уклончив. Самият той съдържа повече въпроси, отколкото отговори. Висшите съдии обявиха, че няма проблем институциите да си съдействат в единната политика срещу престъпността под погледа на Народното събрание. В същото време обаче в отговора се съдържаха въпроси дали това трябва да се записва в конституцията и как точно парламентът ще контролира тази работа. Висшите съдии напомниха, че Народното събрание не може да контролира съдебната власт по начина, по който го прави с изпълнителната. Което означава, че главният прокурор или пък председателите на някое от двете върховни съдилища не могат да бъдат питани така, както се пита министър.

Петият въпрос - за ВСС, не събра мнозинство, за да бъде разгледан.

На практика излезе, че е позволено единствено обикновен парламент да прави специални отдели в прокуратурата, както и да запише, че в България съди само съдът.

Очевидно отпушване няма

Това, което съдът позволи на обикновено Народно събрание, е витиевато формулирано -

може да прави "промени в съдебната власт, които са насочени към преструктуриране, оптимизиране от съдържателна гледна точка и прецизиране на отделни функции на нейни органи, поставяне на акценти или уточняване на техни правомощия или наименования, както и взаимодействието им с институции на другите власти". И веднага постави ограничения, че промените не бива да нарушават баланса между властите и да бъдат съобразени с "основните принципи, върху които е изграден действащият конституционен модел на държавата - правата на личността, народния суверенитет, политическия плурализъм, правовата държава, върховенството на правото, разделението на властите и независимостта на съдебната власт". Всяко едно от горепосочените може да стане основание за отмяна на бъдещо изменение на конституцията от сегашния парламент.

Това блокира всички политически и парламентарни идеи за съдебна реформа

Не е възможно това Народно събрание да въведе избор на главен прокурор от парламента. Няма как да се преодолее силно критикуваната безконтролност на прокуратурата. Не се решава въпросът със следствието и досъдебната фаза, нито с мястото на прокуратурата, нито с искането за по-ефективно и бързо търсене на отговорност от магистрати за бавене или пък неизпълнение на задълженията, нито с гаранциите, че правосъдието ще стане по-справедливо. Нищо. А точно това са изискванията на ЕС. Защото проблемът в съдебната власт не е само кадрови, а вече 14 години ясно показва, че е системен.

Това, което парламентът може да направи, е да запише, че единствено съдилищата осъществяват държавното правосъдие (като че ли сега някой друг правораздава?!). Може да се стигне до конституционен текст за създаване на специализирана структура в прокуратурата за борба с корупцията и организираната престъпност (нима сега няма и дали точно в конституцията е мястото на подобна постановка?), може и да се стигне до конституционен запис да има съдии по разследването вместо следователи.

И какво от това? Как точно ще се промени статуквото? Никак. Може би отново се разчита, че пред ЕС пак ще мине номерът с козметичните промени в основния закон, както преди 2 години, когато затворихме глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи"?

Но радикалната съдебна реформа е неизбежна. Какви са вариантите? Да се намерят смели политици, които да попитат трети път Конституционния съд - този път директно и без възможност за шикалкавене. Или да съберат кураж да гласуват необходимите промени в основния закон и в сегашната ситуация. Да видим тогава дали кой ще си позволи конституционно-юридически цирк?
9
1062
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
02 Септември 2005 23:59
Въобще и изобщо съдебната реформа се подхвърля като горещ картоф от инстанция на инстанция, от партия на партия, от урва на урва и от ...век на век.

_______________________
"Ако народът не вярва на управниците си, те не могат да останат на власт." Конфуций
03 Септември 2005 08:47
Емилчо, съдиите не са висши. Това е КС. А и ти от кога разбираш от право?!
03 Септември 2005 13:20
туй не ми е интересно вече ....
03 Септември 2005 20:48
Много ми е интересно защо хората, които работят в съдебната система си мислят, че са извън проблемите на страната и вземат винаги такива недалновидни и дори вредни решения, които пречат на решаването на повечето правни проблеми и ги отлагат безкрайно във времето. Имам чувство,
че ние обикновените българи, които жадуваме за ред и справедливост,
сме изправени срещу една малка част от другата страна, която на всичко казва - не може -и нещата ди вървят по-старому.
03 Септември 2005 21:06
"Тъпа" конституцуя! Не дава възможност на Брюксел да подменя нашата конституция... дори и с диктовка на парламента... а те така се грижат за нас... Сега май ще се наложи Велико народно събрание... а дали ще имат мнозинство които трябва?
03 Септември 2005 21:30
Райков, Старшината, Дйок
Мръсните европейци вън от България. Те ще ни кажат какво да правим. Колкото повече ги таковаме, толкова повече ще ни уважават. Да живее БСП. Още малко остана.
04 Септември 2005 02:14
Емиле...КС...Прокуратури...Съдии и сие институции за терор над простолудието, не са на Марс нито са такива нали??????
Там както на Всички важни местенца са поставени БУРАТИНчета от Политико-икономическите->кукловоди в сянка.
Цялата тази жадна за власт и безнаказаност->Пасмина, едва-ли така доброволно и лесно ще си отреже клона на който е седнала???
Всичките тези законодателни и "право защитни"структори-вкаменени от Милиционеро-Социялизма и коварно хитро пригодени да обслужват собствените им не-наситни-->>политико-икономически интереси ДНЕС.
Трудно е(но не е не-възможно) Кожодер да посегне на колега Кожодер, но vce pak-> КУРбаните са не-избежни , всичко си има цена , и Европа сащо!!!???
04 Септември 2005 18:15
Масторе, не е дотам грамотно, ама е верно...
06 Септември 2005 02:38
Smurt na fashizuma, boi po komunizuma! Da jivei Cankov!
.
Milite mi forumci koi (drug) ne im e vinoven, 4e i mrusen na vsi4koto otgore ta zatui da da go natakovame, `e pone onaq rabota da ni e 4ista (za suvestta namekvam)...
Енчева --> [/b]
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД