:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,431
Активни 552
Страници 14,361
За един ден 1,302,066
Интервю

Ханс Фликеншилд: Скъпият петрол носи на хазната повече приходи

Според емисаря на МВФ за България вдигането на минималната заплата на 160 лв. е реалистично, но правителството трябва да избира между разходите за наводненията и коледните надбавки в бюджетната сфера и пенсиите
- Г-н Фликеншилд, бяхте тук, за да се запознаете с намеренията на правителството. В контекста на предпазното споразумение с Международния валутен фонд какво ви увериха новите управляващи?

- Преди всичко правителството заяви, че е силно ангажирано с програмата с МВФ. Това е добрата новина. Разбира се, когато дойдем през октомври, ще обсъждаме някои по-специфични нейни детайли. По принцип всяко правителство се стреми да постави свои нови акценти, но като цяло в икономическата програма на управляващата коалиция се вижда, че основното нещо е приемственост на икономическата политика. Така че в това отношение не очакваме големи изненади.

- Заявихте, че правителството трябва да спести някои разходи, вместо да прави нови, за да покрие щетите от наводненията. Но има ли достатъчно възможности за такова преразпределение на вече планирани разходи?

- Определено има. По програмата, която договорихме с предишното правителство, увеличението на разходите е малко над 10% в номинално изражение. Така че спрямо миналата година ръстът е значителен дори в реално изражение. По тази причина смятаме, че има възможности за маневри в бюджета. Правителството трябва да види кои разходи може да съкрати през тази година и може би през следващата година да ги възстанови.

Една от тези възможности са онези разходи, които са предвидени, но не са направени. Такъв пример е програмата за публични инвестиции. Компанията "Публични инвестиционни проекти" бе създадена преди изборите, за да инвестира в инфраструктура. Изборите вече минаха и тези неизползвани пари трябва да бъдат насочени към преодоляване на щетите от наводненията.

- Кои са другите области, къде може да бъдат намалени разходите?

- Правителството трябва да ги определи. Бюджетът е голяма комплексна система, състояща се от министерствата и агенциите. Ясно е, че в него има много области, където може да бъдат спестени разходи.

- Кои са другите предизвикателства пред кабинета от гледна точка на разходите?

- Според мен основното предизвикателство е структурната реформа във всички нейни аспекти, включително и правителственият сектор. Необходима е реформа в публичната администрация, за да стане тя по-ефективна.

Правителството иска да харчи повече за образование, здравеопазване, социални помощи. Това са много привлекателни цели, но не трябва само да се хвърлят пари в тези области. Необходимо е да се следи и доколко ефективно се разходват те, за да се подобри качеството на тези услуги. Затова в здравеопазването и образованието са необходими реформи.

- Финансовият министър Пламен Орешарски заяви, че около 1 млрд. лв. няма да стигнат на страната, за да изпълни всички фискални критерии пред МВФ. Това ли е картината, която и вие виждате?

- Не, нашите впечатления са различни. Ние виждаме, че много доброто изпълнение на приходите се запазва и през второто полугодие. И оттук нататък всичко е въпрос на дисциплина при разходването. Необходимо е очертаното тук увеличение на разходите да бъде овладяно и да се стигне до много по-добър фискален резултат.

- Значи нямате опасения за фискалната програма до края на тази година?

- Не, доколкото правителството се придържа към поетите към нас ангажименти. Според мен е по силите му да го стори и затова не виждам проблеми.

- Обществото е с впечатлението, че 13-ата заплата и пенсия са основният проблем на фискалната програма. Така ли е в действителност?

- Не смятам. Първо, тези плащания не фигурират официално в бюджета. Обикновено те се финансират от излишъка в хазната, получен през годината.

Правителството трябва да види дали е в състояние едновременно да покрие щетите от наводненията и да изплати допълнителни бонуси в края на годината. Кабинетът може да заяви: "Бяхме ударени от бедствие, трябва да се фокусираме върху този приоритет и трябва да орежем други разходи." И този разход би могъл да е един от тях. Правителството трябва да реши, но би могло да изплати частични надбавки през тази година.

- През октомври освен втория официален преглед на предпазното споразумение ще обсъждате и бюджета за следващата година. Какъв бюджет бихте искали да видите?

- Уверени сме, че ще ни бъде представен отговорен бюджет. Един от принципите на сегашното правителство е да не позволи бюджетните разходи да надхвърлят 40% от брутния вътрешен продукт. Това е равнището, на което те се намират и в момента. Така че няма да има "експлозия" на разходи. А приходите, ако се запази намаляващият им ръст, трябва да са достатъчни, за да се осигури добър фискален баланс.

- Фондът склонен ли е да охлаби ограниченията върху използването на бюджетния излишък? Не само за тази година, но и по-нататък.

- Това зависи от макроикономическата ситуация. Винаги сме подчертавали, че не ни притеснява толкова състоянието на фиска, колкото общата ситуация - влошаването на текущата сметка и увеличаването на външния дълг. Заради тези опасения за уязвимост към външната среда може би ще се наложи отново да настояваме за бюджетен излишък и през следващата година.

Но зависи какво се случва в частния сектор. Ако тук се прекрати ситуацията с голямото търсене на стоки и суровини, тогава автоматично се отваря възможност за по-големи бюджетни разходи.

- Кой е по-консервативен в прогнозите си - фондът или правителството?

- От няколко години насам бюджетът се изготвя при много консервативни очаквания за приходите. В миналото голяма част от нашите дискусии бяха фокусирани върху договарянето на реалистични прогнози за постъпленията в хазната. И в крайна сметка числата, които намират място в споразумението, представляват компромис между нашето желание да бъдат заложени по-високи приходи и желанието на правителството за по-ниски.

Не е изненада, че и през тази година събираемостта надхвърли договорените числа.

- Изглежда, че МВФ и правителството отново се разминават за минималната работна заплата. Кабинетът и сега настоява за 160 лв. от догодина, докато позицията на фонда бе тя да се увеличи направо на 170 лв. от 2007 г.

- Да, запознат съм с плановете минималната заплата да се увеличи още от началото на следващата година от 150 лв. на 160 лв. Това намерение фигурира в писмото за намеренията на предишното правителство и не е новост за нас.

Ръстът е около 6,7% спрямо тази година. То не е толкова голямо, колкото беше в началото на 2005 г. (25% - б. а.). Като се вземе предвид и инфлацията, реалното увеличение е малко. Това вече не е същият проблем, който имахме в началото на тази година.

- МВФ промени ли прогнозата си за инфлацията у нас заради рязкото поскъпване на петрола?

- Да, леко завишихме очакванията си. Досега прогнозата ни беше за 4% средногодишно, сега тя вече е 4,4%. Инфлацията до момента е много близка до това, което сме заложили в програмата. Но през второто полугодие очакваме тя да е по-висока заради поскъпването на петрола и по-високите цени на хранителните продукти като следствие от наводненията.

- Имате ли оценка как цените на петрола са повлияли върху изпълнението на бюджета?

- Ефектът може би е положителен, защото част от приходите зависят от внесения петрол. Разходите за неговия внос се увеличават значително заради по-високата цена, а това води и до по-големи постъпления в бюджета (заради акциза - б. а.). И те надхвърлиха размера на разходите, които хазната е понесла заради поскъпването на петрола.

- В такъв случай какви са очакванията ви за икономическия растеж през тази година?

- Запазваме прогнозата си за 5,5% растеж на икономиката. Очакваме да бъдат обявени данните за ръста през второто тримесечие. Може би те ще покажат, че ръстът е над 5,5%. Но на този етап не променяме позицията си.

Визитка

Ханс Фликеншилд е ръководител на мисията на МВФ за България от есента на 2003 г. Кариерата му във фонда започва през септември 1971 г. и преминава през позициите икономист, асистент на директор на отдел, консултант. По народност е германец. Владее английски, испански, френски, а руски и испански - на работно ниво. Доктор по икономика.
18
1171
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
02 Септември 2005 23:55
Боже господи, е на къв идол с мустаки се кланяме, а он се кланя на мамона.
Значи всички българи се кланяме на дявола, така излиза.
Па после що потопи.

_______________________
"Ако народът не вярва на управниците си, те не могат да останат на власт." Конфуций
03 Септември 2005 07:43
Ханс Фликеншилд: Скъпият петрол носи на хазната повече приходи-ДА ВЯРНО Е ТОВА КОЕТО КАЗВА НО НЕ ИМА ПРЕДВИД НАШАТА БЪЛГАРСКА ДЪРЖАВНА ХАЗНА ЗА КОЯТО ТОЙ ИМА ЕДАНА ЦЕЛ ДА Е ИЗПРАЗВА С НЕПОСИЛНИ ЛИХВИИ ДА ПЪЛНИ ХАЗНАТА НА МВФ !!!
03 Септември 2005 07:53
Ханс лекето, откри Америка, за хазната добре, за фонда добре, а за нас...оправяйте се, щом има оборот?
03 Септември 2005 09:56
леле мале Е защо не го направите 150 долара за литър та да ви донесе повече приходи????
Тази гнусна операция с цените на петрола става все по-ясна, кой как, и защо ...
Вие не допуснахте( или сте го ударили през просото), че има хора които ще стигнат до мръсните ви следи - то това не е средновековието. Въпреки че икономическата инквизиция на двата процента затлъстяли мозъци дето държат богатствата на света правят всичко по силите си да ги заличат. Това обаче не променя нещата....
Един свят който не се бои от разкриване на престъпления от узаконен мащаб е загубен....
Благодаря за грижата на големите компании, които ни проглушиха ушите - така нареченото явление демокрация се оказа, че служи единствено на мишите им нужди за печалби и безнаказаност ...
03 Септември 2005 09:59
И да допълня, че определени сървъри и прослувутата нешънъл секюрити ейджънси плюс новите структури на ФБР правят глобално електронно заглушаване и по интернет ....Да ви го начукам на демокрацията и справедливостта...
Овце с вълчи глави
03 Септември 2005 19:07
И Сергейчо е толкова непросветен колкото и предшествениците си, непосветен в азбучните истини на съвременната политика. И на него както и на другите ни политици няма да им влезе в дебелите глави основното, за силата на обединението, обединение национално, не в услуга на чуждите интереси. За всички тях изглежда, степента на угодничеството, липсата на възмездие и материялната изгода са факторите, около които изграждат своята лична кариера.

КАКВО ПРАВИ МЕЖДУНАРОДНИЯ ВАЛУТЕН ФОНД????
Политиката, това е ИЗКУСТВОТО ДА РЕШАВАШ < кой какво получава, как и кога> Извън технократите МЕЖДУНАРОДНИЯТ ВАЛУТЕН ФОНД (МВФ)прави в страните върху, които той упражнява своето влияние многоцелева политика. И облагодетелствуваните от тази политика са много ПО-ЧЕСТО БОГАТИТЕ, отколкото бедните. Що се отнася до МВФ, може даже да се говори за едно истинско преразпределение в ПОЛЗА НА БОГАТИТЕ, както на национално ниво, така и на световно. Повече информация на сайт:
http://www.monde-diplomatique.fr/2000/09/ GRUNBERG/14172

04 Септември 2005 00:45
Интересно защо развива тази теза. Дори арабите знаят, че от един момент нататък цената става еластична и се стремят да избегнат този момент.
04 Септември 2005 00:49
"Ние ще вдигнем заплатите на гоите, но в същото време ще вдигнем цените на стоките, така че благосъстоянието им да не се повиши" - протокол на ционистките мъдреци. За любознателните се намират по книжарите всичките 24 протокола.
04 Септември 2005 12:42
Абе що не акцентирате на НАЧИНА НА МИСЛЕНЕ на мустакатото изрод?
Що за извратено и покварено съзнание ще се радва на хазната и пет пари няма да дава за човешките същества?

_______________________
"Ако народът не вярва на управниците си, те не могат да останат на власт." Конфуций
04 Септември 2005 17:09
Така е, пълни се хазната от всичко по-скъпо, а се изпразва от дебелосерковци като този мустакатият - Фъкинбайрак
04 Септември 2005 21:38
Ако народът не вярва на управниците си, те не могат да останат на власт." Конфуций
Kaily, на пръв поглед съм напълно съгласен с идеята ти, че ако хората не вярват на управляващите, те не могат да останат на власт. Има обаче и едно НО, а то е следното: тези думи биха паснали добре ако живеехме някъде в средновековието, където нещата са били общо взето ясни. Знаело се е кой управлява, кой е богат, кой беден и т.н.
Днес картинката е малко по-различна. Има вестници, телевизия, правителство, под него министри, кметове, областни управители, "демокрация", банки, фирми, корпорации, свободна търговия, капитали и всичко това работи за едни управници. Те са единствени, защото само чрез тях може да има промяна. Партии, революции, нови режими и все едно и също - бой, стригане и е*ане без спир за тъпия народ. Биха ли могли хората да спрат да гледат телевизия, чрез която биват постоянно манипулирани? А биха ли могли да спрат да четат вестници? Биха ли могли да спрат да вярват в спасители и сами да се спасят? Могат ли вземат изпълнителната власт в свой ръце? Е ако отговора на тези въпроси, както и на много други е "да", значи Конфуций е бил прав.
04 Септември 2005 23:27
Заради дръндерката Кайла човек може да намрази Конфуций и да заобича "политиците", каквато професия липсва
04 Септември 2005 23:38
Споко! На 'Каили тригера е запецнал...трябва й нов импулс.
05 Септември 2005 11:57
Наскоро четох в една биография на Мао, че той в най-млада възраст е намразил премъдростите на Конфуций и конфуцианството, считал ги за демагогоия и средство на властимащите да насаждат в поданиците си робско послушание. Кайли, де го буташ тоя нафталинен Конфуций навсякъде, та той въобще не се връзва с твойта борбена революционна същност ???
05 Септември 2005 14:39
Първо-тоя Конфуций ми е подписа-всеки може си тури един в опциите на профила и да си джитка с какъвто само подпис си иска.
И второ и по-важно....В СЛУЧАЯ ИЗОБЩО НЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА КОНФУЦИЙ.

_______________________
"Ако народът не вярва на управниците си, те не могат да останат на власт." Конфуций
05 Септември 2005 17:58
Една мъдрост, ама не се сещам от кого е:
_________________________________________ ________________
"Управниците не могат да останат на власт, ако народа не им вярва"

05 Септември 2005 19:48
Хайде джанъм, Конфуций...Защо го няма този при чехите, словенците и др. Тато може и да не правеше разлика между проводници и полупроводници, но знаеше , че яхне ли те фонда- мизерията на обикновения данъкоплатец е вързана.Фонда е хранилка на клуба на богатите и ярем за народи, чиито ръководители са дупедавци.Нали Конфуций, а?
06 Септември 2005 18:07
, Ханси, хрантутник ниедин!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД