НДСВ се провали тежко в здравната политика, доколкото има изобщо такава. Шефът на парламентарната комисия по здравеопазване доц. Атанас Щерев обяви идеята лечението и престоят в болница официално да се доплащат от пациента. Колко точно ще вадят от джоба си хората, лечебните заведения сами щели да определят. За бедни, пенсионери и хронично болни трябвало да плаща социалното министерство. Правоимащите ще се определят подобно на принципа за отпускане на енергийни помощи.
Сам Щерев обяви, че и в момента рекетирането на пациентите е масова практика. Плащат се както храна, консумативи, медикаменти, така и откровени рушвети.
И какво управленско решение взема НДСВ?
Вместо да направи всичко възможно тази практика да се преустанови, партията я легализира. От това по-голямо признание за безпомощност и безхаберие здраве му кажи.
Официалното обяснение за изнудването, което открай време цари по болниците, а в последните 2 години е повсеместно, е, че системата е недофинансирана. В момента болниците получават част от парите си по клинични пътеки от здравната каса. Останалата част от бюджета идва от здравното министерство или от общините. Парите обаче не са достатъчно, затова се искат и на ръка от пациента.
Очаква се догодина лечебниците да преминат изцяло на издръжката на НЗОК. Особена разлика в сумата, която получават, няма да има, тъй като според шефа на УС на касата и зам. финансов министър Кирил Ананиев парите ще са колкото и тази година - около 600 млн. лв. Т.е. пак издръжката в крайна сметка ще опира до гърба на най-уязвимия - пациента, който вече веднъж е платил и здравната си осигуровка.
Логично е да се предположи, че доста по-безболезнено би било да се увеличи здравната вноска. Така биха могли да се осигурят повече пари за болниците. (Няма да споменаваме 800-те млн. лв. на касата в БНБ, които упорито си стоят там.) Но новият здравен министър Славчо Богоев вече натърти, че и догодина вноската остава същата.
Но здравната вноска не може да се увеличи, без да се намали друга данъчна тежест. Такова било споразумението със Световната банка. И тъй като на управляващите им липсва целенасочена политика в здравеопазването, а - очевидно - и воля за подобряване на хала му, просто няма кой да убеди финансовия министър Милен Велчев, че парите от увеличение на вноската са крайно нужни.
Затова в синхрон с
препоръката на премиера за повече пазар в здравеопазването,
дадена на новия здравен министър, се взема най-лесното решение - нужните пари ще се вземат от пациента. Това, че социалното министерство щяло да поеме доплащането на около 700 000 домакинства (толкова са получавали енергийни помощи през миналата година), не топли останалите. Според проучванията на здравното министерство средно 200 лв. кеш излиза престоят в болница на пациента и близките му. Ами че то почти толкова е и средната заплата на работещите - 280 лв.
Ако следваме логиката за легализиране, а не решаване на проблема, защо да не разтурим изобщо осигурителната система в здравеопазването? Откакто тя съществува, болните плащат все повече и повече кеш - за прегледи, изследвания, лекарства плюс вноски. Няма да има осигуровки, ще изчезне и чудовището здравна каса, а на когото му се наложи, ще си плаща всичко по пазарни цени. Ако не може, да мре. А на следващите избори няма да има кой да гласува за НДСВ поради липсата на оцелял електорат.
Но здравната каса ще си остане не защото на някого много му пука за болните, а защото в НЗОК се въртят много пари - самият Атанас Щерев призна, че например лекарствената политика на касата давала основания да се мисли, че се създава корупционна среда. И колкото по-нездрав е народът, толкова повече хляб има за управниците му.
|
|