:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,934
Активни 579
Страници 14,499
За един ден 1,302,066

НДСВ призна тотален провал в здравеопазването

Идеята пациентите официално да си доплащат лечението в болниците всъщност легализира досегашните рушвети и рекет
НДСВ се провали тежко в здравната политика, доколкото има изобщо такава. Шефът на парламентарната комисия по здравеопазване доц. Атанас Щерев обяви идеята лечението и престоят в болница официално да се доплащат от пациента. Колко точно ще вадят от джоба си хората, лечебните заведения сами щели да определят. За бедни, пенсионери и хронично болни трябвало да плаща социалното министерство. Правоимащите ще се определят подобно на принципа за отпускане на енергийни помощи.

Сам Щерев обяви, че и в момента рекетирането на пациентите е масова практика. Плащат се както храна, консумативи, медикаменти, така и откровени рушвети.



И какво управленско решение взема НДСВ?



Вместо да направи всичко възможно тази практика да се преустанови, партията я легализира. От това по-голямо признание за безпомощност и безхаберие здраве му кажи.

Официалното обяснение за изнудването, което открай време цари по болниците, а в последните 2 години е повсеместно, е, че системата е недофинансирана. В момента болниците получават част от парите си по клинични пътеки от здравната каса. Останалата част от бюджета идва от здравното министерство или от общините. Парите обаче не са достатъчно, затова се искат и на ръка от пациента.

Очаква се догодина лечебниците да преминат изцяло на издръжката на НЗОК. Особена разлика в сумата, която получават, няма да има, тъй като според шефа на УС на касата и зам. финансов министър Кирил Ананиев парите ще са колкото и тази година - около 600 млн. лв. Т.е. пак издръжката в крайна сметка ще опира до гърба на най-уязвимия - пациента, който вече веднъж е платил и здравната си осигуровка.

Логично е да се предположи, че доста по-безболезнено би било да се увеличи здравната вноска. Така биха могли да се осигурят повече пари за болниците. (Няма да споменаваме 800-те млн. лв. на касата в БНБ, които упорито си стоят там.) Но новият здравен министър Славчо Богоев вече натърти, че и догодина вноската остава същата.

Но здравната вноска не може да се увеличи, без да се намали друга данъчна тежест. Такова било споразумението със Световната банка. И тъй като на управляващите им липсва целенасочена политика в здравеопазването, а - очевидно - и воля за подобряване на хала му, просто няма кой да убеди финансовия министър Милен Велчев, че парите от увеличение на вноската са крайно нужни.

Затова в синхрон с



препоръката на премиера за повече пазар в здравеопазването,



дадена на новия здравен министър, се взема най-лесното решение - нужните пари ще се вземат от пациента. Това, че социалното министерство щяло да поеме доплащането на около 700 000 домакинства (толкова са получавали енергийни помощи през миналата година), не топли останалите. Според проучванията на здравното министерство средно 200 лв. кеш излиза престоят в болница на пациента и близките му. Ами че то почти толкова е и средната заплата на работещите - 280 лв.

Ако следваме логиката за легализиране, а не решаване на проблема, защо да не разтурим изобщо осигурителната система в здравеопазването? Откакто тя съществува, болните плащат все повече и повече кеш - за прегледи, изследвания, лекарства плюс вноски. Няма да има осигуровки, ще изчезне и чудовището здравна каса, а на когото му се наложи, ще си плаща всичко по пазарни цени. Ако не може, да мре. А на следващите избори няма да има кой да гласува за НДСВ поради липсата на оцелял електорат.

Но здравната каса ще си остане не защото на някого много му пука за болните, а защото в НЗОК се въртят много пари - самият Атанас Щерев призна, че например лекарствената политика на касата давала основания да се мисли, че се създава корупционна среда. И колкото по-нездрав е народът, толкова повече хляб има за управниците му.
8
627
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
22 Юли 2003 08:55
Какви ХАЙДУЦИ е народила България-хайдушка майка юнашка!...
22 Юли 2003 10:34
Нямам думи... докато си здрав и работиш - храниш НЗОК, като се разболееш - храниш болниците, щото НЗОК си купува каквото там друго иска (коли, компютри, сгради, европейски заплати и т.н.).
За какво направихте тази КАСА бе, джанъм? Само за да я пълним ли? И за да си имате пари да "управлявате" по всеки друг начин, но не и с цел здравеопазване?
Некомпетентни, престъпни групировки - това сте вие. За жалост народът ви избра, и пак за жалост вие успявате да го лъжете. Но максимата "всеки народ си заслужава управниците" е вярна, и ще става все по-вярна!
22 Юли 2003 10:58
Така е, и така ще бъде, докато не им стъпим на врата.
Междувременно, кучетата си лаят, керванът си върви.
Преди време касата обяви гениалната идея не тя да се бори с алчните аптекари, а да хвърля някой лев на болните да се борят те.
При това несъмнено ще цъфне разлика между парите, отпускани от касата, и обявените цени, която болния ще трябва да плати от джоба си. Заедно с ДДС. Ако оцелее за това.
По-явен сигнал за тоталното поражение на касата пред аптекарите - здраве му кажи. А проблемите на болните си остават на самите болни.
Тогава си почесахме езиците във форума, и туйто.
Нищо чудно междувременно гениалната система да е вече във ход.
Сега по същия свеж модел и държавата пробва реакцията на общественото мнение към бъдещото си абдикиране от задълженията си в здравеопазването.
Ако мине.
Защо ли съм все по-уверен, че ще мине. Някой и друг ще се развика, ще се поразшуми, държавната власт ще се кълне, че таквоз нещо няма, и в последствие тихомълком ще си го свърши както и е угодно.
Но сигурно не само аз се питам защо по дяволите при това положение винаги трябва да плащам двойно.
Плащаме пенсионни осигуровки, плащали са ги и поколения преди нас. Защо сега трябва да давам пари на ръка на старите си болни родители за да оцелеят?
Защо да наливам пари в здравната каса, за да ми се каже, недай Боже при нужда, "няма паре, действайте", при което от немай къде се бъркаш и плащаш, втори път. Друг е въпросът в чий джоб отиват тези пари.
Защо да давам грешни пари във вид на данъци, осигуровки и др. п. на държава, която последователно абдикира от функция след функция?
Да не би държавната администрация да намали данъчната тежест, като изостави болниците? Или разходите за отбрана, респ. пак данъчната тежест, след като редуцира неимоверно армията? Не ми се изрежда повече, твърде много са.
В такъв случай си спомням за уроците по история, според които селяните през турското робство често въставали срещу непосилния данък Десятък. 10% от добитото от тях. Непосилен.
Ще оставя на специалистите да изчислят точния обем на съвкупната данъчна тежест към момента, но на око тя е поне 50% от доходите. Предците ни са въставали срещу 10%.
Неоспоримо нужда от данъци и т.п. има, както има нужда от държава. Също така не е толкова съществен конкретния им размер - същественото от гледна точка на гражданина е какво получава срещу това, което дава. И както ако в магазина не ви хареса баланса между цената и качествата на стоката, казвате "не, благодаря", е съвсем логично да се замислим и дали ни харесва стоката/услугата, предлагана от държавата срещу парите, които и плащаме.
На мен определено не, и ако не бях задължен от куп закони под страх от тежки наказания, просто щях да си спестявам парите за черни дни другаде.
Но не, държавата не можа да се откаже от благата си преразпределителна функция.
И за това не смятам, че д-р. Желев е прав, когато говореше за "пълзяща рекомунизация". Рекомунизацията е невъзможна, тъй като поначало декомунизацията не се е състояла.
22 Юли 2003 11:03
Особено след това, което прочетох в съботния брой на "Сега" мога спокойно да кажа, че лицето А.Щерев е срам за лекарското съсловие.Да бъдеш лекар е призвание и освен професионалист трябва да си дълбоко морален човек, за да си такъв!
22 Юли 2003 12:36
Тити, искам да кажа само, че и лекарите имат семейства, ДЕЦА, които тряба да храни.Никъде не им дават нищо даром само, защото са морални.
Не отричам, че има лекари, които взимат рушвети- но ПИТАМ ЗАЩО ИМ СЕ ДАВАТ.
22 Юли 2003 15:27
НЗОК е вредно "образувание". Един "скромен" отдел в здр. министерство ще свърши по-добра работа, а по места общините. Излишна "армия" от чиновници и оборудване, които работят само за себе си и за "бумащината" , която си създадоха.
22 Юли 2003 16:57
Нема никакъв провал в здравеопазването - още съм жив! За утре не гарантирам. За времето, откакто я има т.нар. здравна каса съм муунал е нея над 3000 лв. осигуровки (да ме пита човек защо). Еми прави са хората - като са возиш в последен модел "Волво" не те болят бъбреците!
22 Юли 2003 17:32
Риба се лови в мътна вода...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД