"Мисията е сериозна, тежка и с много рискове. Несериозно би звучало, ако някой твърди, че в подобна операция рискове няма. Напротив, има рискове повече отколкото във всяка друга операция по ред причини", заяви вчера военният министър Николай Свинаров по повод участието на български батальон в мироопазваща мисия в Ирак.
За първи път български войник ще стъпи в страната на Саддам Хюсеин на 12 август, довериха военни. В момента елитната група от 30 военнослужещи е в Кувейт, където се аклиматизират. С тях миналата събота отлетяха и 4 камиона, 1200-литрова цистерна за вода, палатки и наземна екипировка. Останалата част от батальона също се очаква да влезе в Ирак до средата на август. Едва в началото на септември нашите сили от 498 бойци ще бъдат разгърнати напълно. През това време ще се работи по оперативната съвместимост с останалите мироопазващи сили и с ръководствата им.
Българската войска ще бъде разположена в западните покрайнини на иракския град Карбала, който се намира на около 90 км от Багдад. От едната му страна започва пустинята, а от другата има много напоителни канали и водоеми, довериха военните специалисти. Температурите през юли в района са между 45-50 градуса през деня и около 35 сутрин.
Сключеният договор за застраховка покрива всички рискове за военнослужещите от батальона, каза Свинаров. Всички бойци са застраховани и при смърт семействата им ще получат по 50 000 лева. Транспортирането на телата също ще се поеме от застрахователната компания.
Според Свинаров не се налага промяна в заплащането. В началото на бойците им бяха обещани по 100 долара на ден, а впоследствие парламентът гласува по 60 долара дневно. При заминаването си пък всеки военнослужещ получава по 1000 долара. Според желанието си боецът може да ги остави на семейството си или да ги вземе за джобни.
каре
ПРЕОЦЕНКА
Тази есен ще се обсъждат въпросите за мисиите на ниво Европейски сили за сигурност и на ниво НАТО, и то за всички мисии в Югоизточна Европа, каза още Свинаров. Тогава ще се разбере дали България ще прекрати мисиите си в Босна и Херцеговина и Косово. За тях все по-трудно се набират и желаещи, тъй като заплащането е много по-ниско от това на военните в Афганистан и Ирак. Министерският съвет прие вчера заплащането на участниците в Косово и Босна да е по 25 евро на ден, а не по 25 долара, тъй като там вече вървяла само европейската валута, а и се губели пари от падналия долар.
След като Свинята знае за рисковете, защо изпращаме нашите момчета там? В името на какво ще оправяме кашите забъркани от другите?
Нека гинат американските супер-елитни части, а не нашите.