18 септември е срокът за подготовка на наредба за етикетите на храните, според която вече ще знаем дали си купуваме стоки с генно модифицирани продукти, съобщи министър Меглена Кунева. Този срок записаха вчера министрите, след като одобриха план за действие през второто полугодие към Стратегията за ускоряване на преговорите с ЕС.
264 мерки съдържа планът за действие до края на годината, обяви Кунева. Само по глава "Свободно движение на стоки" трябва да се приемат 78 подзаконови нормативни акта, сред които е и наредбата за етикетите. Там изоставането е най-голямо. Кунева посочи като наложително приемането на 57 наредби още през август. Те са свързани с техническите изисквания към моторните превозни средства и към тракторите като МПС-та. Това е задължение на здравното, земеделското и транспортното ведомство.
В глава 3 има най-голямо струпване на неизпълнени законодателни мерки - най-вече законите за застраховането и за хазарта. В областта на свободното движение на капитали предстои изработването на редица наредби във връзка с приетите от НС промени във валутния закон. Министрите записаха срок и за приемане на закона за ветеринарномедицинската дейност. По глава "Транспортна политика" от голямо значение са поправките в закона за движение по пътищата, който ще въведе от началото на 2004 г. системата с винетки за ползване на пътищата. В глава "Социална политика и заетост" трябва да се подготвят 20 подзаконови акта, сред които закон за гарантиране на вземанията на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя. Декември е крайният срок за приемане на документа.
Планът предвижда до края на годината към МФ да се създаде служба за фискални разследвания. По глава "Енергетика" до септември трябва да се приеме наредба за етикетиране на битови уреди по отношение на консумацията на енергия и други ресурси. До края на годината са нужни поправки в закона за малките и средните предприятия. Изостава и законът за акцизните складове. Има още много какво да се върши и по закона за отбраната, напомни Кунева. Хубаво щеше да е, ако бе приет и законът за администрацията, добави тя. Законът за държавния служител също отдавна трябвало да е факт.
Парламентът изостава с 6 важни закона, на които държат страните от ЕС, за да получим добра оценка в годишния доклад на Еврокомисията, съобщи Кунева. Тя бе поставила срок на НС да гласува 6-те закона до края на месеца или в краен случай в началото на септември. По една или друга причина това не е факт, оплака се Кунева.
|
|