:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 267
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Такси за хотели скачат двойно

Георги Даракчиев
Двойно по-високи стават таксите за издаване на разрешение за ползване на жилищни и обществени сгради. Това предвижда решение на Министерски съвет за промяна на тарифата за строителните такси, което бе публикувано в "Държавен вестник" миналата седмица и вече влезе в сила. Тези разрешения се издават от регионалното министерство и са последното препятствие за всеки предприемач, преди да получи акт 16.

Със 100% скачат таксите за издаване на тези разрешения, когато са за ползване на обществени сгради. Досега таксите за хотели, молове, спортни центрове и др. бяха 1000 лв., а от тази седмица вече ще са 2000 лв. За жилищните сгради над 15 метра височина също ще се плаща двойно. Новата тарифа предвижда за такива сгради да се събират не по 500 лв., както досега, а по 1000 лв. Също двойно е увеличението за смесените сгради, в които освен жилища има офиси и магазини. До сега за тях се плащаха по 600 лв., а новата тарифа предвижда да се събират по 1200 лв.

Според контролните органи и новите такси не са високи. "Тарифата не е променяна значително от поне 5 години, а цените на строителните материали и жилищата са се повишили многократно", коментира Георги Даракчиев, зам.-началник на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК). Тези такси се събират еднократно и са малка част от стойността на самата сграда, припомни той. Даракчиев обясни, че разрешението за ползване на една голяма жилищна сграда е 1000 лв., а самата сграда струва над 1 млн. лв.

Средно с около 30% поскъпват и разрешенията за ползване на пътищата и пътните съоръжения.
4
2370
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
10 Ноември 2008 08:53
Що ли ми се върти из главата, че размера на държавните такси трябва да покрива административните разходи по издаване на съответния документ. Демек зависи от заплатата на чиновника, цената на хартията, мастилата за принтера и копира. И няма нищо общо с цената на бетона, теракота, стоманата и др. подобни. Хеле пък с цената на сградите няма никаква връзка. Ама нали не е в моята област, пък ме мързи да търся.
10 Ноември 2008 09:33
Да се обвърже цената на разрешително за строеж със цената на строителните материали, е горе-долу същото като да се вдигне цената а хляба заради по-скъпите домати през зимата...
10 Ноември 2008 10:49
що не си признаят, че за 5г. просто се е натрупала 100% инфлация и е съвсем нормално таксите да скачат. или че са нужни средства за нови две предизборни кампании и особено откак ни отряза ес да не правим изборите за НС и европарламент едновременно - бизнесът трябва да даде своята лепта.
10 Ноември 2008 11:25
"Тарифата не е променяна значително от поне 5 години, а цените на строителните материали и жилищата са се повишили многократно", коментира Георги Даракчиев, зам.-началник на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК).

Тарифата може и да не е променяна, но "качеството" на удостоверителния документ "Разрешение за ползване" не полза обществото като цяло, сиреч влошило се е, а ползва само инвеститора - отговорността за "грешките" (липса на инфраструктура, канализация - тип лайнярка и др. простотии) се прехвърлят на държ. орган.
От седем години се опитвам да разбера как цените на жилищата са се повишили (НСИ отчита по декларации на агенции за недв. имоти) след като над 60% от сделките се вписват в "Службата по вписвания" на цена под данъчната оценка, също непроменяна от 5 год. Още по-ниска е цената на имоти, обявени за публична продан от съдилища и данъчни служби. А общините и държ. ведомства предоставят имоти по цени като от Татово време. Това, че някой оферира цена 2000 лв./кв.м. не значи, че сключва сделка. Сделка за държ. орган има след като е платен данъкът, а приходите не са се увеличили с процент, повече от инфлационния.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД