:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 237
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Европа се провали!

За останалия свят, който отдавна вече страда от самонадценяването на европейските цивилизатори, това е добре дошло. Остава само да го осъзнаят и европейците
Единството на Европа вече е само в емблемата
Какво общо има между контрамерките срещу тунизийските бежанци по италианско-френската граница и успехите на финландските десни популисти срещу спасителните мерки за Португалия? На пръв поглед съвсем нищо. В действителност обаче все по-ясно проличава кризата на европейската идея, тоест на визията, съгласно която всички страни от Европа споделят еднакви ценности и цели и могат заедно да взимат решения за общото благо. Светлият идеал за единението на Европа като безалтернативна крайна точка на историческия прогрес винаги е бил само мечта на един малоброен елит, утопична реакция срещу ужасите на Втората световна война и постен заместител за залезлите след войната имперски мечти на световните сили. Въвеждането на еврото като политически проект, който най-сетне да изравни Европа със САЩ, беше последният му успех.

Фактът, че еврото е икономическа глупост, защото участващите национални икономики не понасят обща централна банка, сега си отмъщава с кризите, редовно възникващи на всяка половин година: Гърция преди една година, Ирландия преди половин, Португалия днес, а на кого е ред през есента на 2011 г.? Това вероятно ще се определя от спекулантите на финансовите пазари. С всяка една от тези кризи нараства натискът върху още изправните национални икономики в еврозоната да загърбят собствените си интереси заради болния партньор в името на общия проект. Това означава, че избирателите в дадена страна трябва да понасят последствията от решенията на правителствата на други страни, които те не са избирали и на които не могат да влияят. Това може и да е логично, дори търсено последствие от валутния съюз, но на практика то само превръща икономическата глупост в политическа и подкопава всяка разновидност на демокрацията.



Настъплението на евтиния популизъм



Популизмът като реакция срещу загубата на икономическия суверенитет ни е познат от развиващите се страни, когато изпаднат в криза. Не е обаче по-различно и в Европа, защото европейските страни не са по-различни от други страни, все едно какво си мислят пропагандаторите на особения европейски път. Победното шествие на популизма в ЕС не се определя толкова от това дали "истинските финландци" или "свободните австрийци" влизат в парламентите и правителствата. Те само олицетворяват евтиния вариант на популизма, който в наши дни е все повече определящ за политиката в Европа. Основната му характеристика е променената гледна точка, от която правителствата взимат политическите си решения. Дали в Париж или в Рим, в Берлин или в Лондон, все по-често те казват: "Защо да харесвам нещо, което прави моят съсед, само защото е в съзвучие с ЕС? Защо да поставям моите собствени интереси на заден план?" По принцип тази форма на популизма е здравословна демократична реакция, но въпреки всичко не е нищо повече от реакция. Дали Италия разпределя тунизийски бежанци из други страни, дали Франция депортира български роми, дали Германия се сбогува в Съвета за сигурност на ООН с общата европейска външна политика, дали Великобритания блокира регулиращите механизми на финансовите пазари - всичко това не са креативни моменти на един собствен политически проект.



Преструвките са излишни



Те са демонстрации на разграничаването с оглед на следващите избори. Че този всъщност първичен демократичен рефлекс винаги се счита за популистки, а по този начин и за някак си неприличен и следователно безскрупулните "ловци на плъхове" първи го откриват и прилагат за своите си цели, е още един симптом за кризата на мисленето в Европа. Съвсем нормалната, спокойна, демократична волеизява е вече почти невъзможна. Европейската идея междувременно се сви до голяма купчина правила и предписания, чрез които наистина могат да се стартират субсидии за рапицата и директиви за електрическите крушки, но не и съвместните политически интереси и цели. Пък и защо ли 500-те милиона европейци да се преструват, че имат общи интереси и цели? Европа не съществува, тя се провали заради европейците. За останалия свят, който отдавна вече страда от стремежа към хегемония на европейските империалисти и от самонадценяването на европейските цивилизатори, това е добре дошло. Остава само да го забележат и европейците.
 Фактът, че еврото е икономическа глупост, защото участващите национални икономики не понасят обща централна банка, сега си отмъщава с кризите, редовно възникващи на всяка половин година: Гърция преди една година, Ирландия преди половин, Португалия днес, а на кого е ред през есента на 2011 г.?
105
7796
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
105
 Видими 
26 Април 2011 20:11
Ах, след този тук, няма начин и Славчо Терзиев да не се разрази тези дни...
26 Април 2011 20:30
Европа се провали
Да живее Европа
26 Април 2011 20:33
Авторът зелено човече ли е?
------------------------------- ---
Блогът на Генек

26 Април 2011 20:50
Дрън, дрън ярена! Поредния кьор фишек , добре че българският лев е обвързан с еврото чрез валутен борд. Друг е въпроса, че заради бюрократизма на Европейския съюз, който защитава нечии права и интереси, трябва всички да плащаме на тези държавници като техни слуги. Ама къде ли в "останалия" свят не е така?
26 Април 2011 20:53
Хайде пак! Откъде ги изравяте тези обскурни материалчета, бе?
26 Април 2011 20:55
Главната заслуга е на България-който я е включвал в състава си , все е изчезвал.Като византийска и Османска империи, германски райх, СИВ, Варшавски договор...САЩ имат ли мерак да им станем щат и...
26 Април 2011 21:06
Автора
Фундаментално невярна теза. Пренебрегва най-важното. Мрежата от връзки и отношения, която изграждат днес европейските национални икономики е сложна адаптивна система. Да управляваш рисковете в мрежата на т.нар. вътрешен пазар на ЕС съвсем не е тривиална задача. Бързината, с която в тази мрежа мигрират стоки, капитали, хора, информация, идеи в повечето случаи надвишава технологичното време за координирана реакция. Но липсата на координация съвсем не означава отсъствие на корелация и далечен порядък. Вътреевропейският изолационизъм е абсолютен нонсенс. А до това се свежда накрая всяка националпопулистка теза от типа на цитираните.
Споменах рисковете ... Най-сладкият начин да управляваш изолиран риск е да го прехвърлиш другиму. Да, но тази сладост желае и другият. И докато се огледаме, оказваме се насред една все по-интензивна ... обмяна на рискове. Нещо като това всеки в отбора да подхвърля своя горещ картоф на съседа си. От което горещите картофи не стават по-малко. Проблемът е в това, че за разлика от хвърчащите отвсякъде картофи, рисковете, с които се сблъскваме, по правило не са изолирани, а свързани. Допълнително към това е и навярно принципната невъзможност да знаем или да узнаваме в приемлив срок как се отразява на температурата на картофите това масово подхвърляне.
Ситуацията, която описах, води до нови ефекти на сложност, но за тях някой друг път
26 Април 2011 21:15
A и доларът не понася "държава" да го управлява и печати, а само ФР, ама нейсе!
26 Април 2011 21:19

Точно така, сенната хрема е създадена от лобито за носни кърпички.
26 Април 2011 21:29
Е вече писах, че една от целите на сегашната военна интервенция в Либия беше да бъде разделена Европа, да се удари за втори път ЕВРОТО, за да може да се спаси американския долар. Както сочи икономическата информация, земетресението в Япония срина японския износ на автомобили и РЯЗКО УВЕЛИЧИ ПРОДАЖБИТЕ НА ЖЕНЕРАЛ МОТЪРС И ДРУГИ. Е те това беше задачата и тя е вече изпълнена. Остава да видим дали това беше достатъчно и дали няма други фактори, които да променят статуквото.
26 Април 2011 21:31
Авторът предлага едно американско разбиране на това което става с европейската идея, смесва го с иконочическото и валутно положение и тихичко злорадства за настъплението на "популистите".. както е избрал да ги нарича!За последното-успехи на "популисти" на изборите, няма да му се наложи да чака дълго и в САЩ-въпреки че там ФБР де що види "популист" си го следи, обявява го за нацист и му разгонва фамилията, че бил расист, псува княза и не вярва в Холокоста!..
26 Април 2011 21:42
Болен здрав носи.
И балама тарикат носи.
26 Април 2011 21:53
***

Редактирано от - sybil на 26/4/2011 г/ 23:54:50

26 Април 2011 22:02
И аз ви казах...
26 Април 2011 22:07
Тошев, злоупотребата с алкохол наистина вреди на Вашето здраве. Не се надявайте от обичната Ви амбасада уорликова да Ви дадат зелена карта за заслуги към УСА. Наспете се сега, а утре на трезва глава, от самоуважение, не бива да четете туй, де сте го писали тази вечер.
26 Април 2011 22:09




Фирмин, използвания стил не може да прикрие липсата на аргументи." Миграция на стоки"???? То да не са щъркели?
26 Април 2011 22:15
Райко, верно е, злоупотребявах преди повече от 15 години. Но сега го давам умерено. Нямам нужда от зелена карта по очевидни причини. Уорлик го чувам от българските медии и хич не ме интересува--един от нашите чиновници явно, нищо повече. Понеже считам постинга Ви за добронамерен, послушах препоръката Ви и прочетох това, което съм написал. Нищо обезпокоително не открих--всяка дума си е на мястото и е кристално ясна. Истина от най-чиста проба. Какво именно Ви подразни?
26 Април 2011 22:16
Нормално, нали България стана част от ЕС... да се готви НАТО
26 Април 2011 22:17
Наспете се сега
Райко, ма тука е 3:17 pm?!? Какво спане по това време? Освен това съм на работа, така да се каже.
26 Април 2011 22:19




Пошъл, ми прав е автора като цяло.Ама Боко взе да спира да говори за комунизма, комунета и пр.ати продължаваш.Никакво развитие.Ама погледни на развитието на Европейските и Световните процеси и ще видиш колко е прав човека.
26 Април 2011 22:24
Авакуме, ако говориш за автора на статията, и аз съм съгласен с него. Що се отнася до "комунизма" и "комунета", както ти се изразяваш, ми има го и това в статията--популизъм се нарича. Употребен е в превратен смисъл, но толкова е могъл да каже авторът. Нали не можеш да си представиш някой вестник да публикува истината такава, каквато е (и каквато аз я артикулирах по-горе)? Нали за това ги има интерпретациите, да разтълкуват писаното?
26 Април 2011 22:34
Въпреки, че фактите, които автора сочи са верни сами по себе си, общото му заключение, мисля, куца.

Разбира се, Европейския проект е изправен пред фундаментална криза, но струва ми се, интеграцията е вече твърде е напреднала, за да можем да очакваме едно просто връщане към националните държави.

По-скоро, мисля, пътя за излизане от кризата е задълбочаването на интеграцията - Европейски Съединени Щати със всичките рискове на начинанието, но пък които да имат демократична легитимност и да носят политическа отговорност към гражданите си; Парламент, в който спорът в обществата ни да придобие политически измерения, с ясно изразени управляващи и опозиция; правителство с ясни отговорностти. Кризата в ЕС е следствие от твърде голямата власт, която правителствана на отделните държави-членки имат върху мерките, които има и малката им отговорност за това

Разпад на ЕС, и гранични пунктове между Германия и Франция не ми се струва много вероятно



Смелият анонимко
26 Април 2011 22:37
Ако нещо се е провалило със сигурност, то това е идеята за пост-модерната Европа - тази на политиката заместена от експертност.



Смелият анонимко
26 Април 2011 22:44
Тук вони!
На германски социализъм от 19-ти век..
26 Април 2011 22:53





Тошев, ама къде отиде бе?Комунизъм =популизъм.Туй популизма сигурно Маркс го е измислил? И като изчезне комунизма и вече няма да има популизъм? Блажени верующих!
26 Април 2011 23:09
Поздравления за Караваджо.. . След неговите реплики- изстрели се учудвам на дебелоокото безсмъртие на някои
26 Април 2011 23:10
Авакуме, "свобода, равенство, братство" популизъм ли е според теб? Според мен--да!
26 Април 2011 23:12
...имат демократична легитимност и да носят политическа отговорност към гражданите си;

Че те, "представителите НИ" и се га носят "политическа" отговорност. Нали с това си измиват ръцете, не подават оствки, защото носели "политическа" отговорност?!?
Демократична легитимност - това е друго красиво словосъчетание, ама нещо в днешните ЕС условия, изпразнено от съдържание. Нали вече видяхме "демокрация" по ЕС - нашите цигани, отказа да бъдат признати за пълноправни членове на ЕС новите държави, Либия ....
Изобщо демокрацията е нещо странно и зависи от това кой говори за нея!
26 Април 2011 23:16
реплики-изстрели
М алиии, страшна работа. Дайте му орден нещо, медалче за публицистика!
26 Април 2011 23:16
"свобода, равенство, братство" популизъм ли е

Не! Това са демократични ценности и на тях се крепи ЕС
26 Април 2011 23:23
Европа се провали не защото е в политическа или в икономическа криза. Кризата в Европа е идеологическа. Отново!
26 Април 2011 23:28
охубоху, де да беше толкова просто...
political behavior reveals structural regu- larities despite superficial differences resulting from contextual and cultural variation. Political structures contain rules about prizes, personnel, leader- ship, team composition, competition, and control...Political structures must exist in harmony with their environment; other- wise structural change will result. Four possible effects of alterations in environment are postulated: the first two are no effect (if the environ- mental change does not impinge on the political structure) and restoration of equilibrium (the rules of the political structure remain intact despite environmental disturbance); the third and fourth types are different only in degree-modification of rules and radical change of them
Но не е просто, даже никак.
26 Април 2011 23:29
тов. медовина е фатал редакционната политика за вълната.
26 Април 2011 23:30
Да смятаме ли, че ориентираните евро-нихилистични препечатки в "Сега" изразяват политиката на вестника ? Какво точно се търси, натрапване на ролята на губещ и жертва, безизходица, революция ?

Европа е била десетки векове световен лидер, тук е почти цялата памет на християнската цивилизация, на света какъвто съществува днес. Общоевропейската идея е уникална и изключителна, за нея трябват смелост, ум и отговорност.








26 Април 2011 23:32
Ето ги идеологическите проблеми на Европа. Четете внимателно:
1) achieving a
"European identity" among such a disparate group of autonomous
nation states; 2) accepting the EU's new members from Central and
Eastern Europe as full and equal partners; 3) resolving centuries-old
diversity-related social conflict; 4) agreeing on at least a functional
"European Constitution"; 5) containing civil unrest and threats of
terrorism from both within and outside the region; and, 6) revisiting,
with the goal of re-strengthening, the region's historical transatlantic
partnership with the United States. As part of its approach to
economic reforms, the European region also needs to give serious
consideration to: 7) restructuring its existing systems of post
secondary education; 8) promoting technological innovation and
entrepreneurship; 8) taking action steps in support of its extensive
basket of environmental protection agreements; and 9) resolving
the region-wide dilemmas of large-scale population mobility from
high- to low-fertility countries.
26 Април 2011 23:38
Пошъл Тошев напълно си прав за идеологическата криза!

Позволи ми да добавя, изчерпаната идеология на Европа е точно че е възможна една наднационална, неидеологическа Европа; Европа на технократите и експертите, които не прилагат политически идеи, а прилагат научни знания. Тази Европа е в криза, няма съмнение, трябва да се върнем към другата Европа, на идеологическия и идеен спор, разбира се поучени от грешките на миналото си



Смелият анонимко
26 Април 2011 23:48






Пошъл, аз пак не разбрах за равенството м/у популизма и комунизма защото преди"равенство, братство, свобода" беше Великата Харта......Освен ако имаш предвид трите Ленинови декрета ама не прави таквизи изводи бе човеко.Издават слабост от към аргументи.
26 Април 2011 23:48
Kaligon, благодаря ти за проницателността! Съгласен съм с теб.
27 Април 2011 00:03



Този ЕС е изграден в/у тази идеология. Ако темела е кух, последиците са ясни. Но без идеологии не може.Народите имат нужда от Месии и си ги намират.
27 Април 2011 00:11
Надали съм фен на САЩ, но истината ми е по-свидна. Мнението ми се доближава до това на Kaligon и Пошъл Тошев. Европа през 2011 г. не е тази Европа, която ме вдъхновяваше през 1968.
27 Април 2011 00:41
В действителност обаче все по-ясно проличава кризата на европейската идея, тоест на визията, съгласно която всички страни от Европа споделят еднакви ценности и цели и могат заедно да взимат решения за общото благо...

Е те тука е заровено кучето на провала, щото некой се правят на така по-европейци от другите и си правят каквото им се иска... Резултата разбира се - плачевен. Не става така. Не работи. Трябват общи решения, които да бранят общият интерес!
Е най-пресният пример е Либия. Къде е общото решение? Какъв е общият интерес? Това което направи Франция и ко. как се отрази на останалите (при това повечето) европейски страни? Не става така! Не бива провала на една или друга държава поради самонадеяна и глупава политика да се обявява за "провал на европейската идея". Европейската идея е "единни в различията си", а не "различни в единството си"(както е сега). Второто просто не работи...
27 Април 2011 00:58
Смешното е, че се ровите в детайлите, а изпускате от поглед "Кой има полза от ситуацията"!...

...както и в последният "опус" на т.нар. "демократи" и техните лакей, слуги и помагачи - все повсеместните "народни избраници" от тази страна на Голямата локва.
27 Април 2011 03:40
За заглавието, иначе автора го е дострашало да напише истинските причини за провала на Европата.
27 Април 2011 05:21
/:/ "...Това означава, че избирателите в дадена страна трябва да понасят последствията от решенията на правителствата на други страни, които те не са избирали и на които не могат да влияя..."
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§ §§§§
Даже не само "...избирателите в дадена страна трябва да понасят последствията от решенията на правителствата на други страни, които те не са избирали и на които не могат да влияя..."
Абсурдът е, че Политиката в ЕС се определя от Парламента на ЕС(Европарламента), но на база на гласовете на евродепутати от НАДнационални партийни групировки(ПЕС, ЕНП и т.н.)! Това е върхът на НЕдемокрацията! Защато, например, в отделна държава Народът, чрез демократични Избори, е избрал да Го управлява( да реализира определен вид Политика!) конкретна партия, но в Европарламента имат Мнозинство евродепутати от наднационална партийна групировка, която следва различна или, дори, противоположна Политика, на тази, която следвада изпълнява партията, поела управлението след Изборите в конкретната държава! Например, в държавата "А" Народът, чрез демократични избори, е избрал да го управлява комунистическа партия- но в Европарламента Мнозинство имат депутатите от АНТИкомунистическа наднационална партийна групировка! Или обратно. И става така, че Избирателите в конкретната държава са си избрали да ги управлява и реализира "комунистическа"(респ. антикомунистическа)Политика, а ЕП налага в тази държава да бъде реализирана от управляващите АНТИкомунистическа(респ. , комунистическа) Политика! Т.е., в конкретния имагинерен( но възможен реално пример), Волята на Народа в тази държава не струва и пукната пара! И това го наричат Демокрация?!? Не е Демокрация- Антидемокрация е! ПФУ!
Ей затова ПП "Атака" казваше: "България- член на ЕС! Да, но не на всяка цена!" ! А Цената сега е наднационална Антидемокрация и наднационална Партокрация и Корпокрация!

Редактирано от - paragraph39 на 27/4/2011 г/ 05:24:49

27 Април 2011 05:39
Каква е разликата между популизъм и демокрация?
27 Април 2011 07:54
Европа е икономическа сила 1 в Света. И културния център на планетата. С оглед на все по-анадолското и нихилистично мислене , което обхваща българите, тези базисни истини трябва да се повтарят грамофонно...
27 Април 2011 08:02
Когато Б-я не успява да приеме на практика европеизма такива статии се оказват много ценни за българите.
27 Април 2011 08:10
За останалия свят, който отдавна вече страда от стремежа към хегемония на европейските империалисти и от самонадценяването на европейските цивилизатори, това е добре дошло.

Авторът има и добро чувство за хумор.
27 Април 2011 08:16
MUKTADA...,
/:/ "Европа е икономическа сила 1 в Света. И културния център на планетата. С оглед на все по-анадолското и нихилистично мислене , което обхваща българите, тези базисни истини трябва да се повтарят грамофонно..."
............................... ............................... ............................... ..........................
НЕ бъркай и НЕ смесвай Европа с Европейски Съюз!
И Швейцария, и Норвегия, и Сърбия, и Русия и всички останали държави, които са членки на ОССЕ, но не са членки на ЕС, са били и са неразделна част от Европата!
Повтаряй си "грамофонно" и тази Истина!
Успех!
27 Април 2011 08:21
Пара , ти като един същи евроексперт си слънце за моите объркани евромисли...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД