:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 169
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Силата на невежеството

Емил Хърсев
"Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила."

"Нищо не ти принадлежи освен няколкото кубически сантиметра в черепа."

Джордж Оруел, "1984"



Няма по-горчив хап за българската икономика от онзи, който поднесе преди дни едно социологическо изследване за финансовата грамотност на младите българи. Знам, че се възприема като куриоз, но няма нищо забавно, че 41% от учениците между XI и XII клас не са чували за Българската народна банка, че най-популярните финансови институции са заложните къщи, познати на цели 58% от анкетираните (сигурно вече са залагали златната верижка на баба). 55% сами се определят като финансово неграмотни, а обективните резултати са още по-страшни, защото от изследването излиза, че фактически неграмотните са още повече от онези, които разбират колко са боси. Като питат не само за "усещания", а за обективни познания, социолозите установяват, че 79% от гимназистите не знаят, че инвестициите в акции не са гарантирани от държавата (и от никой друг), 74% нямат идея каква е гарантираната сума по влоговете в банки, но повечето "имат усещане", че са гарантирани всички пари. Едноцифрен процент от скорошните зрелостници могат да правят елементарни финансови сметки, например да изчислят проста лихва или някой валутен курс. Нищо чудно, че винаги има клиенти за поредната "пирамида", невежият лесно се подвежда от лакомия и се "връзва" на елементарните схеми на Понзи*). Образованият човек има по-силен имунитет към измамите. Който е чел "Малката Дорит" на Дикенс, не би участвал в пирамида. Но все по-малко четат. Затова най-обсъжданата "финансова" тема през седмицата бе Дупнишката популярна каса, предизвестен провал, който отдавна е бил видим с просто око. Все повече се натрапва изводът, че българинът е неграмотен, но юнак, не е учил, не може да смята, но е уверен, че може да "играе" на борсите и дори е сигурен, че ще спечели. Това усещане насаждат десетките реклами, в които безгрижни, щастливи хора сключват с лекота финансови сделки, вземат кредити, коли на лизинг, апартаменти на изплащане и влагат в депозити с явно грабителски условия. Във веселия свят на рекламите всичко е лесно, всеки винаги успява с лекота. Не трябва да учиш, не е нужно да смяташ, трябва да залагаш, да натискаш един бутон на смартфона и печелиш. Като в една твърде натрапчива реклама,



трейдват, трейдват, трейдват...



трейдват, трейдват (и тъпата новодума, която не е на никой език, се набива още дузина пъти). Не е модно да търгуват, не са учили достатъчно, за да говорят на английски, затова - трейдват. И губят, естествено. Но са убедени, че финансите са някаква разновидност на тотото, а борсата е нещо като рулетка, ама с повече позиции за залагане. Едно голямо Roly-Poly. За жалост и във висшите образователни степени не цъфтим. Дори онези, които знаят най-много за парите, студентите по финанси, учат все по-малко, а висшето икономическо образование (както сигурно и всяко друго) е все по-формално и "по-тънко". Сляпо, но ревностно следваме "западните" модели, дори явно провалени, негодни и опасни. Без мисъл търчим в галоп по пистата на "болонския процес" и "единната система за сертификация". Вече не изпитваме студентите, вече ги тестваме. Тестът превзе университетите, пълзи в училищата. Смисълът на образованието се измества, цел става постигането на най-добри резултати на тестовете. А всеки преподавател знае: тестът осакатява и изкривява.

"Обучаемият" не се стреми да знае и да разбира, просто трябва да премине тест и да получи резултат. "Листовката" стимулира катехизисно запаметяване, култ към "верния отговор", приеман за абсолютна истина. Тестът винаги се гради на стара информация, канонична, "безспорна". А може и да заблуждава. Виждал съм тестове, готови за световен рекорд по идиотизъм. Объркват. Видиотяват. Налагат буквоядство. Системата на тестването води до дълбоко изкривяване на самата личност.



Налага формализъм, безумен формализъм



Академичните "иновации" унищожават такива качества, които разчитаме студентите да придобият, като уважение към различното мнение, разбиране, че в знанието винаги има елемент на неопределеност, затова трябва разбираш, че няма окончателна истина, а всяка истина е относително вярна или вярна в частния случай. Че има истини с приближение или просто избор на по-малкото зло поради липса на по-добро решение. А неопределеността не влиза в теста. Там задаваме въпроси с "безспорен" отговор. Затова непомерен дял в тестовете заема "нормативното познание" - въпроси върху нормативните актове. Логично: нормативното познание е безпрекословно. Законът е това и не друго. Така администрацията - главният законотворец, вече нормира и познанието. Вкаменява примитивни представи. Най-много формализмът вреди във финансите, като налага опростената представа, че винаги има решение и само един верен отговор. А във финансите има срамно малко точна наука, но обилни и тежки противоречия. Твърде много в този занаят с 8 хилядолетия история е умение, опит, изкуство, има дори ритуал. Вредите от ниската финансова култура на публиката и от бедното, повърхностно висше образование на професионалистите, които ще управляват парите на нацията, могат да се измерват с милиарди от грешни инвестиции или провалени проекти. Проблемът не е само наш. Същите заключения споделят хиляди колеги по света. Невежеството на запад не е много по-малко. Казват, единствено решение е ограмотяването.То не е образование, по-скоро тренинг, създаване на умения и опит. Затова трябва да се започне от най-ранна възраст, от първия училищен клас. Педагозите сигурно знаят по-добри способи, но аз бих учил хлапетата на "Монополи", да играят на банка, на дилъри или на холдинг. Мъчно се трупа усет за риск и опит да работиш с пари. А грешките са ни скъпи.

- - -

*Да уточним все пак, че Чарлз Понзи не е "изследовател на измамните финансови практики", както чух да го представят, той самият е световноизвестен измамник, завъртял една игра с пощенски марки през 1920 г. и отмъкнал колосалните за времето си 20 млн. долара от стотина хиляди наивници.
 Който е чел "Малката Дорит" на Дикенс, не би участвал в пирамида. Но все по-малко четат.
47
372
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
10 Юли 2016 18:44
Добре !
10 Юли 2016 19:23
http://bez-cenzura.com/epitzentar/balgarski-vip-ove-zagubiha-milionite-si-v-ktb-slavi-gori-s-6-mln-lili-ivanova-s-2-mln-vizhte-koi-sa-drugite-bg-zvezdi
http://www.mediapool.bg/nov-spisak-s-vip-vlozhiteli-v-ktb-tragna-v-mrezhata-news234844.html
http://www.vesti.bg/bulgaria/izleze-oficialniiat-spisyk-s-cesiite-v-ktb-6044814
http://clubz.bg/10858-vij_top_510_na_vlojitelite_v_ktb

Както казваше модерния ляв: - Който играй, пичели!
Премълчано - един взима за сметка на друг...
10 Юли 2016 19:27

Д-р Хърсев
10 Юли 2016 19:53
Д-р Хърсев, като съаФтор на плана Ран-Ът, би могъл и да се похвали с успехите си по пътя на изграждането на капитализма.
10 Юли 2016 19:57
А дали самата БНБ с /без/действията си не е виновна да не е позната?
------------------------
Сайтът на Генек


10 Юли 2016 20:07
Че то още Сенека си го е казал - "Non vitae sed scholae discimus".
10 Юли 2016 20:08
Г-н Хърсев
10 Юли 2016 20:54
А дали самата БНБ с /без/действията си не е виновна да не е позната?

Не, не е.
Съжалявам, че трябва да го кажа, но отново си изтипосал вдлъбната реплика.
10 Юли 2016 21:07
Ми нека г-н Хърсев да осигури на всеки тийнейджър (навършил 13, за който знае на какъв език е) 10 000 за инвестиции, вместо да си рови в носа и да вади оттам дълбоки мисли.
10 Юли 2016 21:12
Самата БНБ може и да не е много виновна , но комунистическите служби които я използваха като прахосмукачка за спестяванията на простите хорица определено СА.
След което БНБ доби репутацията на закоравял рецидивист на когото бе наложена усмирителна риза и изведен от икономическият живот.
Младежите не знаят нищо за тази история защото е срамна и съзнателно премълчавана.
10 Юли 2016 21:43
Продавачо на памук в шоколад, отново си изтипосал празни приказки и гръмки уверения - но без една смислена дума, без логика, без факти, без... Абе, изтро /по/лил си поредната безмислица...
БНБ си е виновна - защото служеше не на държавата и интересите й, а на други интереси. Типичен пример е дейността на Иван Искров.
Въпросът ми беше риторичен и ироничен, но нямам време да обяснявам на невежите какво е туй. А за теб хептен няма да ми стигне...
П.П. И те слагам на игнор - омръзнаха ми наглите ти провокации и опити за вкарване в селяндурски скандал...
---------------------------------
Сайтът на Генек


10 Юли 2016 22:12
74% нямат идея каква е гарантираната сума по влоговете в банки

А не трябва ли първо да имат влогове за да се интересуват от гарантираната сума ? По същият начин можем да ги обвиним, че не се интересуват от заведенията по австралийските плажове.

Преди няколко години имаше едно изследване, което установи, че само 7 % от хората имат някакви спестявания, а само 0,7% имат спестявания над 5000 лв.. Т.е. 93% от хората нямат никакви спестявания, а вероятно половината от тях са затънали и в заеми и неплатени сметки. Сега, вероятно резултатите са още по полярни.

И да подчертая - броя на влоговете и общата сума на влоговете нямат общо с броя на хората на които принадлежат.
10 Юли 2016 22:12
генек
10 Юли 2016 21:43

Типичен случай на синдрома Дънинг-Крюгер. Повърхностно, но пък, за сметка на това, патетично.
10 Юли 2016 22:40
Относно тестовете. Критиките към тях са известни и дори в т.н. Болонски процес се привижда конспирация за разделяне на образованието на масово и некачествено и на елитарно и качествено, с оглед запазване господството на глобалния елит, чрез запазване на монополът му върху истинските знания, и умишлено изпростяване и оглупяване на масата.

Възможно е в това да има нещо вярно, но изпитване с тестове или не, има много малко отношение. Отношение имат учебните програми и заложените в тях "знания". Дали ще проверяваш усвоените знания устно или писменно с тестове е несъществен въпрос.

Проф.Ричард Улф, често обича да дава за пример наличието на икономически и бизнеспециалности и училища, като отделни, въпреки припокриването на пръв поглед. Той обосновава това с мнението си, че икономиксът, всъщност не е наука, а идеология и пропаганда.
10 Юли 2016 22:45
Че е добре - добре е, но е зле, че е след дъжд качулка. Специалистите като Хърсев и Каролев отдавна трябваше да напишат подобни статии и коментари, да предпазят възможно по-голям брой невежи и глупендери, каквито винаги ще има, но днес са прекалено много, тъй като е сринато образованието и държавните институции за зарязали населението и оставили разбойниците да върлуват.
10 Юли 2016 22:47
А Оруел ще цитираме все по-често
10 Юли 2016 22:50
Влагането на пари в пирамиди (независимо като какви "инструменти" се рекламират), не е от незнание. То е от вяра, че схемата може като цяло и да е губеща, но ти ще си от тези, които ще спечелят, а загубилите ще са други.

И това го виждаме ежедневно не само във финансите, но и във всякакви действия във всичко.
10 Юли 2016 23:02
Neopol 10 Юли 2016 22:40
...Проф.Ричард Улф, често обича да дава за пример наличието на икономически и бизнеспециалности и училища, като отделни, въпреки припокриването на пръв поглед. Той обосновава това с мнението си, че икономиксът, всъщност не е наука, а идеология и пропаганда.

По което си приличат с историята. Истинската.
10 Юли 2016 23:03
А някакво друго очакване да е имало при положение, че българските младежи масово отиват да учат в чужбина? Някой писа за Каролев, та той също има степен от английски университет. Каквато и система да се направи, тук остават да учат младежи, които по-рано не ги приемаха в университет.
10 Юли 2016 23:42
Формулата на измамата е елементарна:
Когато искаш да получиш НЕЩО в замяна на НИЩО, получаваш НИЩО в замяна на НЕЩО. За да не станеш жертва е достатъчно да знаеш само това, или дори опростеното от народа правило , че алчно дупе кръв такова.
Не мисля че децата трябва да могат да смятат делтата на опция върху трежърс за да се предпазват от измами. А и като гледам "светилата" в икономиката ни нищо чудно че децата не знаят , няма от кой да научат.
На борсата е далеч по лесно да спечелиш отколкото с лотарии, мачове, рулетки или какъвто и да било друг хазарт
10 Юли 2016 23:54
Кире 10 Юли 2016 23:03
...тук остават да учат младежи, които по-рано не ги приемаха в университет.

Приемаха ги в университет КЕЧ.
10 Юли 2016 23:58
Измамените са виновни, значи. Грамотните измамници - не.
Това, че една добра шивачка, не е финансово грамотна колкото му се иска на г-н Хърсев не оправдава измамника.
Явно той не приема измамата за толкова тежко престъпление, нищо, че тя(измамата) руши основите на обществото ни. Забравя, че то(обществото) се крепи на доверие.
Тази социална неграмотност на автора ме кара да мисля, че не заслужава и дрехите на гърба си.
11 Юли 2016 00:13
Измамените са си виновни, значи.

Винаги е било така. Измамата е в основата на икономическият и политическият живот на обществото. За какво те облъчват с реклами, ако не да те измамят да си купиш нещо, от което нямаш нужда ? За какво провеждат кампании, ако не да те измамят да гласуваш за някого или нещо ?
11 Юли 2016 02:33
Може би статията щеше да бъде илюстрирана по-добре със скандалната инсталация на онзи чех в Брюксел... И текст: "Последният, който може да прочете това, да пусне водата. Лампата ще си угасне сама."
ДемокраДичното освобождаване от знания вече е потресно! И необратимо... България си отива!
11 Юли 2016 02:50
...алчно дупе кръв такова


Сиско, много малко са дупетата на 1-2% от владеещите над половината световно благосъстояние, които таковат кръв. А политическата каста, която е в джоба им, се занимава имено с това - дава нищо за да вземе нещо.

Опростеното от народа правило си остава само за народа.
11 Юли 2016 03:01
Няма как да измамиш честен човек.Факт.
А този един процент е просто мит, правилото е 80/20 , тоест 80 процента от хората притежават само 20 процента от парите, докато останалите 20% притежават другите 80% от парите.Установено е доколкото знам по статистичен път и пропорцията се запазва навсякъде, където има компактни групи от хора.
Ако имаш милиарди няма кой да те мами, но и ти няма кой да мамиш, а не ти и трябва, парите са ценни докато станат голямо количество, след това не те интересуват, стават просто средство за получаване на много по ценни неща които пък бедните не оценяват, примерно власт, слава, сигурност....
11 Юли 2016 04:26
Не мога да разбера от какво толкова се възмущава авторът. Все едно аз да тръгна да се оплаквам, че 99% от гимназистите не знаят колко кила цимент се слагат в кубик бетон.
Бас ловя че:
1) Поне 90% от учениците между XI и XII клас никога през живота си няма да надвишат максимално гарантираната сума по влогове
2) Поне 95% от учениците между XI и XII клас никога през живота си няма да си купят акции
3) Поне 99% от учениците между XI и XII клас никога през живота си няма да си имат взимане даване с БНБ
11 Юли 2016 08:32
Основна разлика между капитализъм и социализъм е липсата на принуда към преследване на определени добродетели. Сложно става да се ориентираш при повече възможности и избор и липса на някой като тоталитарната държава да ти подсказва. При това положение се получава социална ентропия като броят на хаотично живеещите расте.
11 Юли 2016 08:38
Силата на невежеството

води до там, че наблюдателите на СЕГА си служат с изразни средства като
79% от гимназистите не знаят, че инвестициите в акции не са гарантирани от държавата (и от никой друг)

а на редакторите не им прави впечатление.
11 Юли 2016 08:47
Браво на Хърсев!!!!
11 Юли 2016 10:24
Че има финансова неграмотмост - има. И не само между младите хора, а изобщо сред населението. И не само у нас. Друг е въпросът, защо я има и защо тези, от които зависи да я няма, нищо не правят ? Отговорът е прост - нямат интерес да ограмотяват хората, защото така по-лесно и безнаказано ги манипулират, упраляват и доят. "Елементарно, Уотсън !". Или с две думи - "прост народ - слаба дъжава", където един тесен кръг живее като "Крез", а останалата част трудно свързва двата края, или не може да го направи. Затова светът като цяло върви от зле на по-зле, и най-накрая лодката ще се преобърне, и няма да има спасили се. "Нострадамус" да ми е името !

Във връзка с написаното от други формуци по-горе, изводът е, че "Животът е маркетинг": който се хване на въдицата, го ду*а, т.е. битият си е бит, а е*аният - е*ан. Нима после е странно, че 1% от населението на света владее повече от 50% от богатството му, и то скрито в оф-шорките ? Не, не е странно, а дори много логично.
11 Юли 2016 10:42
Дори онези, които знаят най-много за парите, студентите по финанси, учат все по-малко, а висшето икономическо образование (както сигурно и всяко друго) е все по-формално и "по-тънко". Сляпо, но ревностно следваме "западните" модели, дори явно провалени, негодни и опасни.

Може и така да е. Само че авторът би ли обяснил как експерти, получили солидно икономическо образование по времето на соца успяха да фалират банките и държавата през 1996-97 г?
11 Юли 2016 10:48
Преди няколко години имаше едно изследване, което установи, че само 7 % от хората имат някакви спестявания, а само 0,7% имат спестявания над 5000 лв.. Т.е. 93% от хората нямат никакви спестявания, а вероятно половината от тях са затънали и в заеми и неплатени сметки. Сега, вероятно резултатите са още по полярни.

Не може да бъде! Върху кого тогава паразитират телефонните измамници?
После, глупендерите и икономически неграмотните лица никога не четат статии по вестниците на икономическа тематика. Така, че каквото и да се публикува в печата, все тая! Все ще има недоразбрали.
Затова преди време предлагах по време на сериалите в рекламното време да се излъчват предупреждения за телефонни измамници. Ако добавят към тях и предупреждения за пирамидите... може би ще спасят някой глупав, но подозрителен от това да се раздели с парите си.
11 Юли 2016 11:16
Верно бе! Тези, които четат подобни статии, не се вързват на тъпи номера лесно. Тези, които се вързват- не четат. Та за кого е написан всъщност материалът, макар че ми хареса? Да четем и да си казваме: Бря, колко е прав авторът и колко сме умни ние, четящите, дето не се хващаме на елементарни номера а само на по- сложни?
11 Юли 2016 11:23
Васуки
10 Юли 2016 22:47

А Оруел ще цитираме все по-често


И то като защитник на банковото дело. Има банка, има и оруелска действителност, има го и Хърсев да подръпва хлапетата за ушите с цитати от Оруел, че не знаят как да използват тоя инструмент (банката), който не е в техните ръце а е в ръцете на големия брат.
11 Юли 2016 11:25
Neopol
10 Юли 2016 22:12


74% нямат идея каква е гарантираната сума по влоговете в банки

А не трябва ли първо да имат влогове за да се интересуват от гарантираната сума ? По същият начин можем да ги обвиним, че не се интересуват от заведенията по австралийските плажове.


Не бе, Хърсев ги критикува че са неграмотни за казината в Лас Вегас.
11 Юли 2016 11:42
Педагозите сигурно знаят по-добри способи, но аз бих учил хлапетата на "Монополи", да играят на банка, на дилъри или на холдинг.

Добре бе Хърсев, не ти е ясно образованието - хубаво! А защо даваш акъл, защо имаш претенции, защо по дяволите се тикаш където не ти е мястото. Странно, но ти си преподавател!!! Нищо. Не е важно. Учат децата, но ти не си проверил и явно не те интересува много-много.
Ами да вземем направо да ги учим да играят комар. И за по-сигурно да учат ръкопашен бой, самбо или направо млатене у глъвъта с криваци! По тия ширини това минава за икономическа подготовка.
Но не това ми беше мисълта.
Тези които разбираха, можеха, знаеха, имаха ум в главите и амбиции на нормални хора, в огромната си част заминаха, Хърсев. И проблемите тука ще се увеличават. И няма да достигат умни и работливи, подготвени и образовани, млади и дори стари хора. Заедно с това няма да има инвестиции отвън, няма да има от де да се вземат пари за пенции, за здравни осигуравки, данъци и т.н. А и при тези ниски заплати естествено данъците да са недостатъчни. И все повече и повече хора ще бягат навън. И ти ще учиш на Монополи Асанчо и Асенчо от Столипинво, а може направо да ги учиш на тука има тука нема. На лява ръка десен джоб, на бизнес похвати от околовръстното и тънък цигански шмекерлък в Швеция и Германия.
Като начевате да пишете не ви ли минава през главЪта, че само правопис не е достатъчен.

11 Юли 2016 13:45
д-р Хърсев

Васуки
11 Юли 2016 15:57
Хърсеви работи. Не ме пращай да чета за малката Дорит, а кажи есенцията !
11 Юли 2016 16:02
Васуки
10 Юли 2016 22:45
Специалистите като Хърсев и Каролев отдавна трябваше да напишат подобни статии и коментари, да предпазят възможно по-голям брой невежи и глупендери, каквито винаги ще има, но днес са прекалено много, тъй като е сринато образованието и държавните институции за зарязали населението и оставили разбойниците да върлуват.


А пък държавните институции изпълняват директивите на МВФ, който прецака цял народ и продължава да го цака. А пъм МВФ май дойде с благословията на Хърсев.
11 Юли 2016 17:10
Върху кого тогава паразитират телефонните измамници?

Ами 7%, които имат спестявания са 507 000 души. Дори да вземем тези 0,7%, които имат над 5000 лв., пак са малко над 50 000 човека - един среден български град. Като проценти звучат стряскащо, но като абсолютна бройка телефоните и всякакви измамници имат богат пасаж за улов.
11 Юли 2016 20:35
Отговорът на дилемата е в самото начало на статията: „Невежестворо е сила!“ Наистина!
Добре дошли в западната култура!!!
Там господства принципа „кьорав карти не играе“! Има хиляди начини да те прецакат, без да нарушат закона, просто използват твоето невежество. Рекламите какво са? Правят се от доктори по психология и социология. Как иначе да накараш стадото да се реди на опашка, за да си купи моден парцал или джуджавка, които не са му притрябвали, с пари взети на заем? Над 50% от западните икономики се запъват от потребителската консумация. Колкото по-невежо население, толкова по-лесно се управляват консуматорските му приоритети. Невежият лузър има нужда да избива комплекси чрез покупката на „престижни“ вещи. Като правило източно-европейците са най-големите лузъри. Те страдат, че не са родени на запад и гледат да компенсират „грешката“ с модни парцали, скъпи коли, поведение на баровец и в средата на разголени ученички. Това им е таванът! За съжаление не само на тях, ами и на политиците – продават поливин държава за правото да оближат ръката на някой секретар на Department of State.
В статията има някаква информация, която не е тайна за никого. Липсва анализа, липсва критерия за оценка, липсва идея за излизането от тази ситуация. Защо?
Трудно е да се каже, че в дъното на всичко това стои ценностната система. Младите само това чуват и виждат: консумацията е смисълът на живота.
12 Юли 2016 14:33
Конституцията не ти забранява да бъдеш идиот, така че не виждам проблем. Умните знаят какво искат да купят, но за щастие са малко. Тъпанарите не знаят и затова са основен двигател на търговията - осигуряват многообразието от стоки, повечето безполезни.
12 Юли 2016 22:16
Заглавие на темата: Силата на невежеството


"Невежеството е демон. Страхувам се, че ще причини още множество нещастия на човечеството" Карл Маркс.
14 Юли 2016 20:50
Не е Понзи, а Понци. Хърсев ми напомня един мой колега, който казваше Ретурн.
15 Юли 2016 07:23
Хърсев си е либерал, и това е едната гледна точка, а не истина от последна инстанция. Все пак социалното устройство на обществото наречено държава е възникнало за да го направи по-сигурно и предвидимо, не само за елита а за всички членове на обществото.

Докато не дойдоха янките и заповядаха по-малко държава, защото държавата била вредна и "лош стопанин", т.е пречела всеки да прави каквото си иска, спирала се свободната инициатива и т.н.

Пита се като е толкова добър либерализма, защо САЩ са фалирали и само фактът че са въоръжени до зъби пречи на кредиторите ѝ да влязат като български ЧСИ и да докарат 300 милиона американци до стандарт на живот на африканци?!

Човечеството е еволюирало напред винаги и само при силна държавност, тогава се е трупало материален и духовен потенциал, всеки който твърди че държавата пречи е или кръгъл идиот, или платен агент за влияние, държавата пречи единствено на ония, които искат да те ограбят!

17 Юли 2016 16:51
***


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД