След като дни наред упорито повтаряше, че няма намерение да последва примера на западните страни, които съгласувано изгониха руски дипломати, българското правителство даде сигнал, че може да промени позицията си. Вчера премиерът Бойко Борисов е разпоредил на посланика ни в Москва Бойко Коцев да се прибере в София за консултации, съобщи правителствената пресслужба. Това е станало в телефонен разговор, в който двамата са обсъдили случая "Скрипал", както и реакциите по него в Русия, в ЕС и на международната общност.
Бойко Коцев представлява България в Москва вече 6 години. В средата на февруари стана ясно, че президентът Румен Радев е посочил за негов наследник своя секретар по външната политика Атанас Кръстин. Борисов обяви, че ще го одобри. Засега обаче статутът на Кръстин остава неясен. Пред в. "Сега" външно министерство съобщи, че не може да коментира номинацията му, преди да е приключила съгласувателната процедура.
Междувременно стана ясно, че НАТО гони 7 служители от мисията на Русия към Алианса и отхвърля искането за акредитиране на други 3-ма. Това обяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Това е отговорът ни, след като на 4 март бе извършено първото нападение с нервнопаралитичен газ на територията на страна от НАТО, обяви Столтенберг. През последните дни над 100 руски дипломати бяха изгонени от над 25 страни членки или партньори на Организацията на Северноатлантическия договор. Нашата политика към Русия остава непроменена - силна отбрана и диалог, каза Столтенберг. Съветът НАТО-Русия ще продължи работата си, добави той.
Македония, Унгария, Норвегия, Австралия и Ирландия също решиха да експулсират руски дипломати заради случая "Скрипал". Те се присъединиха към 17-те страни - 14 от ЕС, САЩ, Канада и Албания, които в понеделник взеха решение да изгонят руски дипломати от страните си по подозрения в шпионаж и като отговор на нападението във Великобритания срещу бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Солсбъри, Великобритания, на 4 март.
Нова Зеландия обяви, че би искала да експулсира руски шпиони като ответна мярка, само че властите не могат да открият каквито и да е агенти на Москва в отдалечената страна, намираща се в южната част на Тихия океан.
Според правителството в Австрия, Великобритания и Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО) още не са представили 100% доказателства за руското участие в отравянето на Скрипал и затова Виена няма да гони руски дипломати засега. Същите аргументи изтъкна и новият премиер на Словакия Петер Пелегрини, който заяви в парламента при гласуване на вот на доверие на правителството му, че обвиненията трябва да бъдат подплатени с неоспорими факти. Ситуацията около отравянето на бившия полковник от ГРУ Сергей Скрипал трябва да се разреши въз основата на реални факти и спазването на нормите на международното право. Това заяви говорителят на китайското външно министерство Хуа Чунин.
РЕАКЦИЯ
Зад провокацията в Солсбъри стоят САЩ и Великобритания, заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова в ефира на програмата "60 минути" на тв канала "Русия 1" в понеделник. Тя мотивира твърдението си с броя на изгонените руски дипломати. "Ако не бяха днешните цифри, може би можеше да се запитаме откъде се взе този страшен адски пърформънс, който Лондон устрои, и който се явява печелившата страна в тази ситуация. Но в този момент, след като бяха публикувани цифрите, не остава никакво съмнение, че зад тази провокация стоят силни, могъщи сили, които се намират в САЩ и Великобритания", заяви тя. Захарова подчерта, че Москва не е изненадана и е готова за подобни действия от страна на съюзниците на Великобритания. Тя обясни, че ситуацията се е изяснила след срещата на върха на ЕС. Редица европейски страни, включително Франция, Германия, Полша, прибалтийските страни, Украйна, както и САЩ и Канада предприеха действия за изгонването на повече от 100 руски дипломати във връзка с отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му. Лондон обвини незабавно за този инцидент Русия. Москва ще предприеме мерки спрямо всяка държава, която е изгонила руски дипломати, както и на затварянето на генералното консулство на Русия в Сиатъл, подчерта Захарова.
Нова Зеландия обяви, че би искала да експулсира руски шпиони като ответна мярка, само че властите не могат да открият каквито и да е агенти на Москва
Какво повече да се добави?
Мъка и тормоз евроатлантически. Зор да се намери под вола теле.
