Кандидаткметската надпревара в Пловдив е характерна само с едно - със скандали.
Явно номинираните смятат, че свадата си е чиста реклама. Пък за местното СДС това важи 100%.
В Пловдив още през март замириса на барут заради д-р Иван Чомаков. Той бе притиснат до стената, след като СДС-Пловдив взе политическо решение да му препоръча да отстрани от длъжност служители на община Пловдив, свързани с партията на Софиянски.
Сред членовете на ССД са секретарят на общината Васил Петров, шефът на "Общинска охрана" Георги Бояджиев и шефът на "Централизирано снабдяване" Петър Балабанов, като и тримата впоследствие бяха номинирани за общински съветници от тази партия.
Оказа се, че през лятото на 2002 г. бившият премиер Иван Костов е пратил писмо до кмета Чомаков, в което остро критикува неговото управление и призовава представителите на Софиянски в местната власт да бъдат освободени.
От партията на столичния кмет, която всъщност ще подкрепи Чомаков на изборите, не останаха длъжни и тиражираха скандално писмо на градския лидер на сините д-р Васил Паница.
От него става ясно, че пловдивската организация на СДС е поискала от Съюза на свободните демократи да си разпределят преди изборите постовете в местната изпълнителна власт. Самият Чомаков остана с извити ръце, той заяви, че не може да реши за оставките, докато не види аргументите на общинския съвет на сините, но призова секретаря си да постъпи по съвест.
Само месец след това Чомаков показа мускули, като изхвърли от екипа си зам.-кмета по общинската собственост д-р Недялко Генчев. Мотивът му беше изчерпване на общественото доверие. Според съветници и местни политици причината за поисканата
оставка са слуховете за участие на зам.-кмета в търгове за покупка на терени за хотели и заведения на Слънчев бряг и в Чепеларе. С тази оставка Чомаков си сложи ореол на борец с корупцията и клиентелизма.
Междувременно привържениците на линията Костов в СДС-Пловдив се оттеглиха от номинации за предстоящите избори - Паница, Гърневски, Даниела Желязкова.
Този ход, изглежда, бе картбланш за кандидатурата на Чомаков, защото тъкмо на това събрание НИС на СДС го препоръча като кандидат-кмет на Пловдив.
Но през юни Гърневски отправи унищожителни критики към централното и местното ръководство. Той обяви, че за първи път СДС в града има само един кандидат-кмет и той е бил спуснат с парашут. Гърневски, който също бе номиниран за кмет, за втори път си направи отвод и се отказа и от участие в общинските листи. Той категорично обяви, че не желае да участва в местната власт.
Няколко дни по-късно и след като си бе направил отвод, Гърневски най-внезапно се кандидатира за кмет, само че като независим.
Бил стигнал до извода, че Пловдив трябва да се управлява от по-широки от политическите формули, но СДС не приел тази идея.
Чомаков отвърна, че решението на Гърневски е опит за реванш от негова страна, след като е изгубил битката за кмет вътре в СДС. "Този случай е с диагноза засегнато честолюбие и болни амбиции", заяви докторът и добави, че "за тези болести много трудно се намират лекарства".
Гърневски бе изключен от СДС.
Оня ден
Пловдив осъмна залят от листовки срещу кмета
Агитационните материали бяха нашарени с надписи "Чомаков е тройкаджия" и "Синият Пловдив - под нулата". Листовките бяха подписани от "Коалиция за Пловдив" - лявото обединение, което застана зад червения кандидат за кмет Захари Георгиев. Върху тях стоеше посланието "Пловдив може повече".
От градския предизборен щаб на БСП коментираха, че плакатът е техен и не е компромат. Оценката, че Иван Чомаков е тройкаджия, била на пловдивчанин - по шестобалната система. Чомаков коментира, че подобни акции само работят в негова
полза. Той сякаш не взима много на сериозно кандидата за кмет на левицата Захари Георгиев. Което не е нелогично, защото червените не са били никога кой знае колко популярни в Пловдив, подобно на София.
Червеният кандидат е технократ
- инженер и икономист. Номинацията на 50-годишния социалист за кмет бе определена с много родилни мъки. До последно той нямаше твърдата подкрепа на "Позитано" 20. Според социологическо проучване само 18% от пловдивчани знаят изобщо кой е този човек. Червените се надяваха, че след като акад. Благовест Сендов замине посланик в Япония, Захари Георгиев ще се откаже от мераците си да става кмет, понеже е следващият в пловдивската листа на Коалиция за България, и ще заеме мястото на математика в НС.
При представянето на кандидатурата на Георгиев Румен Петков
обяви, че БСП разчита на разочарованите от НДСВ. В Пловдив били 100 000. И още толкова пловдивчани били готови да дадат гласа си за Георгиев. Според проучването на Петков зад кандидат-кмета на БСП биха застанали 28-30%, а за издигнатия от СДС д-р Иван Чомаков - 36-38%.
Чомаков-Георгиев е най-вероятният балотаж. Вече се прогнозира и вариантът "Първанов". Т.е. Гърневски да изиграе ролята на Бонев от президентските избори и така червените да се сдобият с кмет.
Вода в мелницата на социалиста определено наливат и някои десни формации, които се отказаха да подкрепят Чомаков на изборите. Освен БСДП местната структура на Демократическата партия също отказа да застане зад кандидатурата на сините. ДП щяла да търси контакти с "Гергьовден" и други сродни партии вдясно за общ кандидат. Радикалите на Бакърджиев пък номинираха икономист за кмет.
От Българския демократичен съюз-радикали обявиха, че ще подкрепят кандидатурата на Димитър Пампулов. Родственикът на известната фамилия тенисисти Пампулови обяви, че се кандидатира за независим, и изтъкна, че не желае партийни спекулации.
Радикалите се спрели на Пампулов
заради двете му висши образования - френска и испанска филология и икономика, заради това, че знае 4 езика, че е партийно необвързан и няма контакти със сенчестите групировки.
Наскоро той отвори приемна за граждани в центъра на Пловдив. Пампулов вече е написал и предизборната си платформа. Като се позовава на опита на някои европейски държави, той смята да преобразува губещите общински фирми, като ги направи смесени с чуждо участие. В социалната си програма Пампулов обещава, че ще подпомага изпадналите в крайно затруднение, като отвори социални трапезарии, което според него нямало да струва много скъпо. Той не изключва възможността да бъде подкрепен и от НДСВ. Пампулов не крие, че е в много добри контакти със Симеон.
Като дясна формация ВМРО също номинира свой кандидат за кмет. Младият Славчо Атанасов бе представен с тежка патриотична церемония в музея на Съединението. Настоящият областен координатор на воеводите е завършил военно училище, в момента завършва и право и наскоро приключи с адвокатския си стаж.
Алтернативното ВМРО - Българско национално движение, също издигна свой кмет - бившия главен архитект от екипа на Спас Гърневски Емил Жечев.
От всички партии в Пловдив ДПС и НДСВ са тези, които най-много се ослушват преди местните избори. Те все още нямат официално номинирани кандидати и не е ясно кога
ще му дойде времето за това. От ДПС само заявиха, че ще имат свой кандидат за кмет, и в редиците на движението се възцари мълчание. В началото на годината хората на Доган тиражираха в пространството името на бизнесмена Мирослав Касев. Той е собственик на "МНК холдинг", има позиции в ресторантьорския бизнес в Пловдив. Пак тогава Касев беше внезапно избран за член на общинското ръководство на ДПС, макар че никога досега не бе членувал в партията на Доган.
Повече слухове изтичат от НДСВ
Преди няколко месеца жълти разказваха за таен разговор между бившия зам.-председател на ПГ на НДСВ Владимир Дончев с областния лидер на СДС Йордан Бакалов на тема общ кандидат за изборите. Малко след това обаче Дончев и Бакалов си направиха официална среща, след която
обявиха пред медиите, че двете партии ще играят самостоятелно за кметове. НДСВ отдалеч започнаха да правят намеци, че се стягат за сериозна предизборна надпревара,
макар че засега си остават само с намеците.
Царистите на няколко пъти направиха сондажи с името на депутатката си Нина Радева. "Автономинациите са нещо, което страшно ме възмущава. Официално решение няма. Нека да изчакаме законната процедура. Не бих искала да се изпреварват събитията. Още няма издигнати кандидатури нито за София, нито за Пловдив. Това е истината", коментира Радева. Същевременно за същия пост бе сондиран и нейният съпруг - директорът на Международния панаир Йордан Радев. "Не мога да забраня на никого да ме номинира, но на този етап смятам, че ще съм по-полезен за Пловдив като директор на панаира", заяви той. Говори се, че жълтите под тепетата залагат големи надежди на Радев. Той имал богат административен опит, бил ерудиран, знаел добре проблемите на Пловдив и можел да бъде добър стопанин на града. "Не виждам нито една причина, поради която той да не се справя така добре и като кмет на Пловдив", коментира и Владимир Дончев. В крайна сметка именно бившият зам.-шеф на ПГ на НДСВ бе номиниран за кмет след градското събрание на актива на НДСВ миналия месец. Освен него за кандидат-кметове неофициално бяха издигнати и зам. областният управител на Пловдив Меглена Русенова, както и областният координатор на жълтата партия Стоянка Димитрова. На общото събрание нямаше възражения срещу нито една от издигнатите кандидатури.
Имената на тримата номинирани ще бъдат обсъдени в софийската централа. По-рано от началото на септември няма да се разбере кой ще е жълтият кандидат. Съветническата им листа набъбна до 83 души.
Ген. Нонка Матова още не е открекла категорично, че няма да се кандидатира като независима за кмет на града.
Какво ще стане на изборите в Пловдив отсега е трудно да се каже. Със сигурност е ясно, че в синята крепост свои тухли сложиха и партии с други цветове от политическия спектър. Наблюдателите са единодушни, че изненади от вота ще има при
ниска избирателна активност.
Преди няколко месеца бе публикувано
социологическо проучване,
според което на предстоящите местни избори 34,8% от пловдивчани със сигурност няма да гласуват. Само 23,9% от анкетираните заявяват категорично, че ще гласуват, а 18,9 ще гласуват, но се колебаят точно за кого. За кандидата на СДС д-р Иван Чомаков ще дадат вота си 27,3%, за Захари Георгиев от БСП биха гласували 9,6%, за Нонка Матова от НДСВ - 5,1%, за Атанас Недевски от Съюза на свободните демократи - 4%, за кандидата на ВМРО Славчо Атанасов - 2,1%. На предстоящите избори пловдивчани биха гласували за общински съветници от листите на СДС - 23,4%, БСП - 13,6%, НДСВ - 8,4%, ССД - 3,8%, ВМРО - 1,8%, ДПС - 1,7%,
"Гергьовден" - 0,6%
|
|