----------
57 са безмитните магазини в България. 44 от тях са по сухопътните гранични пунктове. Според предложението на финансовия министър в оставка Милен Велчев те трябва да бъдат закрити от Нова година. Мотивите - чрез тях се осъществява немалка част от контрабандния внос на акцизни стоки. Предполага се, че цигарите и алкохолът се продават в страната на по-ниски цени, а като оборот се отчитат в безмитните магазини.
На това се противят част от депутати в управляващото мнозинство - от НДСВ и ДПС. Възможно е заради разминаване в бизнесинтересите те да блокират приемането на бюджета и на промените в данъчните закони.
Само 13 безмитни магазина ще останат, ако се изпълни намерението на министъра - на международните аерогари в София, Варна и Бургас, на пристанищата в двата големи морски града, както и в Русе и Видин.
10 са големите фирми с фрийшопове, които формират 90% от всички легални обороти в безмитната търговия. "Трансимпекс", за която се твърди, че е свързана с хазартния бос Васил Божков, има регистрирани обороти за 2002 г. от 6 757 000 долара и 6 097 000 евро, а до 15 юни 2003 г. - съответно 5 078 000 долара и 5 080 000 евро. "Кореком-Принцес" на Суди Озкан отчита за 2002 г. 4 016 000 евро обороти, а от началото на годината - 3 014 000 евро.
--------------
В лятната жега пътят от Каварна към румънската граница е пуст. Само около Шабла препускат мисли. Там премиерът умуваше дали да приеме оставката на финансовия министър. Там висши държавници продължават да плажуват и да се чудят какво ли ще е решението му.
30-ина километра по-нататък е една от причините, накарали Милен Велчев да се откаже от отговорния си пост. Но на граничния пункт в Дуранкулак въпросът на министъра се е уредил самичък - от 3 месеца безмитният магазин е затворен. То и без това никой не се изтрепваше да пазарува, коментират таксиметровите шофьори, които очакват да качат някой пешеходец, минаващ границата. "Тука трафикът е малък даже през лятото, когато се очаква по българо-румънското крайбрежие да пътуват туристи - от и към Мангалия и Констанца.
Ако не правиш далавери, на такъв магазин не можеш да му избиеш само наема",
разсъждават мъжете.
На ГКПП-то в Кардам обаче фрийшоповете не само не са отмрели, ами се конкурират даже два. В единия - на добричката фирма "Панчатантра", се продава само алкохол. В другия - на варненската "Сийком", има и цигари. През граничния пункт сравнително начесто минават тирове, но никой не се отбива да пазарува. Граничарите и митничарите не искат да се изказват нужни ли са или не безмитните магазини - темата е прекалено спорна. Само напомнят, че не е ясно поради каква причина бутилка "Джак Даниелс" на няколко километра по-нататък се продава двойно по-скъпо.
От 6 само 2 останаха безмитните магазини в Русе, ама единият отваря от дъжд на вятър. Надписите го причисляват към веригата "Амфора", зареден е със стоки, но макар че е делничен ден, в 10.30 ч. още не е отворен. "Ми де да ги знам", казва продавачката от магазина на "Трансимпекс". Да се говори с журналисти е забранено. "Знаете как са нещата", обяснява управителката, която отказва да си каже името.
И тук в магазина има цигари и алкохол, а за асортимент са прибавени парфюми. "Марлборото" се търгува по 8,50 евро стекът. Бутилка уиски "Грантс" е 7,50 евро, "Джим Бийм" - 6,50, водка "Смирноф" - 4,50. Парфюмите "Армани", "Серджо Такини", "Черути" варират между 10,50 и 32 евро.
Колите спират пред фрийшопа през 15-ина минути. Магазинът е разположен точно преди Дунав мост, след изходния митнически пункт на българска територия. Идват румънци, поляци и
преди всичко българи
За 40-ина минути спират 4 коли с русенски номера. Купуват се главно уиски, цигари. Русенец взема 4 картона "LM" и 1 боро, нищо, че е разрешено да се внасят 2 стека.
Митничарите са кахърни. "Скоро ще ги затварят. А знаете ли какво е на румънската граница в Гюргево?! Там има вече 8 фрийшопа. Когато затворихме нашите, те ги откриха само за 1 месец. Като сме прости, така ще е!", цъкат с език служителите във Велчевото ведомство, но пожелават анонимност.
Към 9,30 ч. на Калотина движението е доста замряло. Спомен са километричните опашки тирове отпреди десетилетие, които се виеха на граничната бразда между България и Сърбия. Но очевидно това
не влияе на изобилието от безмитни магазини
В ничията земя откъм наша територия те са 7. Държат ги 4 фирми: "Трансимпекс", Б.Н.К. на Веселин Балевски - бившия съветник на премиера Иван Костов, "Кореком-Принцес" на турския бизнесмен Суди Озкан и "Софком".
Първата фраза, която се чува пред едната лавка, е: "Хората тирове изнасят, ти за два бокса цигари..." Недовършеното изречение е на мъж към 60-те, който с два стека "LM" в ръка енергично се мятва на бял бус с варненски номер. Явно не са му разрешили да си напазарува повече цигари.
Пред синьото фургонче чинно си чакат реда още половин дузина купувачи. Един смотава 2-3 бутилки твърд алкохол, друг 1-2 стека цигари. Малко стълпотворение настава, когато се изсипва автобус с поляци. Те слизат просто да се поразтъпчат. Жените се насочват към витрината на единствената лавка, в която се продават парфюми. На Калотина това са стоките - алкохол, цигари и аромати. Шоколадови изделия, сувенири и други стоки няма.
От цигарите се продават "LM", "Aspen", "Barton", "R1", "Gitanes" и други популярни и не чак дотам марки. Има дори
"Виктори" - по 4,50 евро стекчето,
което в нормалните магазини е 12 лв. "Борото", което според търговците се харчи най-много, върви по 8,50 евро стекът. При питиетата превес в търговията има уискито.
"Пътувам си редовно и минавам оттук да си купя цигари - по-евтино ми излизат", казва един от шофьорите. Той и двамата му спътници нямат мнение дали безмитните магазини трябва да се затворят. "Аз специално имам полза", казва през смях представилият ни се като Венцислав.
"Плащаше се в долари, но когато доларът падна, всичко в евро се обърна. И цените скочиха. Допреди 2 седмици LM-ът беше 4,50, сега е станал 5", споделят по-словоохотливите пътници.
А продавачите са самата неразговорливост. На повечето им е забранено да общуват и да се произнасят по каквито и да е теми, камо ли по щекотливия въпрос със закриването. Естествено, че не искат да ги закриват, защото ще останат без работа.
По въпроса за оборотите мълчат най-желязно. Неформално споменават цифри от 3000-5000 евро на ден, други - 20 000 евро. "Всичко зависи от трафика. Понякога имаме повече клиенти, друг път - не", обясняват те.
Митнически служители пък говорят за числа 35 000-45 000 евро на ден. Което прави 1,05-1,35 млн. евро месечно.
Бизнесът вървял главно покрай цигарената търговия на сърбите
"Цял Цариброд от това се прехранва. Идват бабички, деца. Влачат по 6, по 10 стека. Имат си прекупвачи и взимат добри цени за стоката", разказват търговци. В западната ни съседка безмитните магазини, които се държаха от сина на Слободан Милошевич - Марко, са пуснали кепенци от около 3 години. Там тютюнът е скъпа и дефицитна стока.
Митничарите признават, че сърбите от близките места идват пешком, правят кръгче и се връщат обратно, натоварени със стековете. Нашите власти не ги интересува как минават през техния си митнически контрол. Ако обаче някой надвиши лимита на влизане в България, му се съставя акт.
"Това с тировете и контрабандните цигари, които се вкарвали у нас, са преувеличени истории. Нали ако ставаха така нещата, нямаше да карам смяна тук, а да си въртя синджира някъде", хили се един от митничарите. Казва, че си затваря очите, ако някой от по-редовните пътници внесе някое и друго стекче с цигари над лимитираните 200 къса месечно. Служителите на пункта също си пазаруват от евтините цигари, но по думите им не са тръгнали да влачат кашони.
И някои от държавните служители, и продавачи ехидно коментират, че въпросът със затварянето на безмитните магазини периодично излиза на дневен ред, после правителството се сменя, идват други управници, а фрийшоповете си стоят.
Как ще бъде този път, ще видим "тия дни", както каза царят-премиер за оставката на Милен Велчев преди 5 дни.
Слаба работа---------------------
3 от 5-те безмитни магазина в Бургаска област официално нямат почти никакъв оборот, установи репортерска проверка. 2 от тях са на пристанището в Бургас и са собственост на "Трансимпекс" и "Сийком". Третият е на ГКПП-Малко Търново и е на "Трансимпекс".
Останалите два са на летището и са негова собственост. "При нас има добър оборот. Сигурно затова преди време различни правителства правеха опити да приватизират магазините ни, но не успяха. Сега фрийшоповете обслужват всички пътници. Когато влезем в ЕС, те ще работят само за клиенти от държави извън съюза", обясни изпълнителният директор на летището в Сарафово Димитър Калоянов.
И на пристанището, и на пункта в Малко Търново обаче клиентите се броят на пръсти. Напоследък не минават много кораби, а туристите предпочитат да пресичат границата на Капитан Андреево.
Във фрийшопове към днешна дата се продават само алкохол, цигари, шоколад и малко парфюмерия. Донеотдавна имало кафе, но го спрели, понеже цената му излизала колкото в нормалните магазини. Допреди 5 години на пристанището се продавали кожени якета, телевизори, бяла техника, но цената им се покачила до нивото на обикновените магазини и собствениците на фрийшоповете спрели да ги предлагат.
Преди месец от трите магазина било поискано да пратят в Министерството на икономиката подробна справка за артикулите и средния си дневен оборот.
Баба ми е на около 70 гофини. Пенсията и е 60 лв.
Аз се чудя, с какви очи мазните недоносчета от Софийското поле си правят безмитни магазини.
Кой ги е отглеждал и изхранвал?
Даааааа........ На такива хора се полага безмитен магазин, дето цел живот е блъскал по полето а не на лекетата дето се търкалят насам натам по границите.....