:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,741
Активни 457
Страници 5,306
За един ден 1,302,066
Проект

Законът за София ще върне града на софиянци

Любен Дилов-син започва дискусия как да бъде защитен гражданският интерес в местната власт
Снимка: Велислав Николов
Как се казват общинските съветници от вашия район и колко са? Колко пъти се срещнахте с тях и какъв ваш важен квартален проблем решиха те? Кой е вашият районен кмет? Доволни ли сте от работата на общинските си съветници?

Повечето софиянци не могат да отговорят на тези въпроси. Мнозинството няма представа кой точно, как точно и доколко защитава интересите му при управлението на града. Само понякога се чува за странни замени на имоти от вида кон за кокошка и други подобни случки от градския пейзаж.

Едва ли има човек, който може да изброи и 5 от всичките 61 съветници. Като се зададат местни избори, хората по навик ги наричат кметски, именно защото им е трудно да разберат каква е ползата от съветниците. Въпреки че върху територията на столицата кметът и общинският съвет имат повече власт и от Министерския съвет над управлението на икономиката, парите, градската собственост и живота на гражданите. А в столицата живее една шеста от населението на цялата държава.

Затова трябва да има специален закон София. Какъвто е имало през 30-те години на миналия век и какъвто има всяка европейска столица. Законът създава правила и принципи, а те от своя страна дават сигурност на хората, че тези, за които са гласували, ще направят града им уютно, удобно и спокойно място за живеене. А ако не го сторят, ще понесат отговорността за вредите в реално време и размери, а не само с количеството на спечелените или загубени гласове от избори на избори.

Такава е философията на проектозакона за София, който ще бъде внесен в началото на новата сесия в парламента от коалицията Гергьовден - БЗНС-НС - Демократическа партия, издигнала кандидата за кмет на Любен Дилов-син. Автор на проекта е д-р Мария Славова - преподавател по административно право, експерт на Столичния общински съвет в последните два мандата и на Комисията по въпросите на гражданското общество в 39-ото Народно събрание.



Общинските съветници - на заплата и с глоби



Според сегашния Закон за местното самоуправление и местната администрация съветниците вършат общинските дела без пари, водят се на щат и вземат заплати във фирмите, където са работили преди да бъдат избрани за общински съветници.

Законът за София предвижда общинарите да излизат в неплатен отпуск от предишната си работа, да получават заплати от СОС и да плащат сериозни глоби за недобросъвестност и мърлящина.

Както казват лакомниците, апетитът идва с яденето. Липсата на финансов стимул и санкция в комбинация с огромната власт над живота на столицата създава идеалната корупционна среда за осребряване на властта - все едно дали чрез участие в бордове на общински фирми или по други още по-малко прозрачни начини. И така често представителят на гражданите в общинския съвет е поставен пред нездравословния избор между интересите на общността, което не му носи лична облага, и частните интереси, които добре знаят как да постигнат целите си.

Законът предлага на общинарите да се плащат две средни заплати за общинските служители. За отсъствие от една сесия глобата е една заплата. Толкова е наказанието и ако отказват да се срещат с избирателите си. За рецидив санкцията е отстраняване от ръководството и от комисиите, за които също ще получават допълнителни пари.

Съветниците нямат право да участват във вземането на решения, които засягат техни и на близките им интереси. 5 заплати и изхвърляне от управите на общинските търговски дружества е глобата за съветниците, ако допуснат такъв конфликт на интереси.

Пълномощията на градския съветник се прекратяват предсрочно, ако повече от 3 месеца отказва да си върши работата. Сега този срок е 6 месеца.

Съвсем същите са и наказанията за столичния кмет.



Пряк избор на районните кметове



"Младост", "Люлин", "Надежда", "Дружба", "Обеля" и другите столични панелни общежития отдавна са надхвърлили размерите на средно голям български град и дори само по силата на това имат правото, а още повече необходимостта да избират собствени кметове.

Един блок е едно село, а едно такова предградие има собствена инфраструктура, вътрешен живот, услуги и проблеми, които столичният кмет, взрян в "Дондуков" и "Батенберг", не вижда. Назначени по симпатия и най-вече по партийна линия, наместниците на кмета нямат достатъчно правомощия и финансови ресурси. Няма и как да обяснят на началника си защо парите не трябва да се наливат по дупките в центъра, а в очовечаването на "Овча купел", например. Нямат и стимул да го правят, защото службата им е гарантирана.

Според бъдещия закон 24-те районни кметове на столицата ще се избират пряко и ще получат възможност да се разпореждат със значителна част от данъците, таксите и общинските приходи, които хората и фирмите в района плащат. И хората ще знят къде им отиват парите.

Задължителните изисквания за районните кметове са да живеят в квартала, който управляват, да се ползват с добро име и да имат висше образование.



Финансовият омбудсман - прозрачност на сметките



За пръв път в закона за София се въвежда институцията финансов омбудсман. Той ще следи как се харчат общинските средства от бюджета и извънбюджетните сметки, какви заеми, откъде и с какви лихви взема местната управа и ще обявява публично становище на всеки 3 месеца целесъобразно ли се управляват парите на града.

Служителите на Столичната община ще бъдат задължени да предоставят на финансовия надзорник всички данни и документи, които им поиска, с изключение на класифицираната информация. Освен на медиите резултатите от проверките ще се предоставят на Сметната палата и на държавните и общински органи за финансов контрол.

През 30-те години един от най-успешните кметове в историята на столицата -инж. Иван Иванов, направил спецално списание, в което отчитал до стотинка какво взема, какво дава и за какво плаща общината - от електрификацията и водоснабдяването на града до приходите от билетите за градската баня.

Финансовият надзорник ще върне тази пълна прозрачност върху общинските пари, която е първото условие за защитата на гражданския интерес. Защото и безплатните обеди си имат цена, а сметките ги плаща всеки гражданин с данъците си.

Омбудсманът ще има 2-годишен мандат. Той ще се избира по специален ред от обществен съвет, съставен от представителите на граждански организации на финансисти и икономисти. Кандидатурата на финансовия надзорник ще се приема с мнозинство от 2/3. След това съветът ще се разпуска.



Обслужването - на едно гише



Ако искаш да си остъклиш балкона на панелката или да си отвориш фризьорски салон, защо трябва да загубиш време, нерви, пари и достойнство в тичане от врата на врата и от чиновник на чиновник? Законът предлага да се въведе принципът "на едно гише". Това означава, че гражданинът отива с проблема и питането си при един общински служител, който осигурява цялата информация и известява гражданина в срок от 2 седмици за решението. А ако не го стори, влиза в действие принципът на мълчаливото съгласие, което ще замени мълчаливия отказ. Страничен, но търсен ефект от промяната ще е преодоляването на прословутото чиновническо високомерие.

По силата на този закон общинските служители ще плащат до 1000 лева глоби, ако не са съвестни при обслужването на граждани. Повторните нарушения ще се наказват с понижения и отстраняване от професията за половин година.



Гражданите имат думата



Всеки последен четвъртък от месеца столичните съветници са задължени да се срещат с хората в приемната на общината. Всеки първи четвъртък от месеца кметът трябва да изслушва гражданите. И ако градоначалникът и съветниците нарушават това задължение или го вършат през пръсти, ще бъдат глобявани. Предложенията, жалбите и молбите, постъпили в приемните, ще се завеждат в регистър и хората ще могат да получават справки за решаването им в срок от 14 дни.

Кметът и съветниците са длъжни също така да публикуват всички проекти и приети актове в интернет-страницата на общината.

За пръв път в този закон е записано, че за столичани, технте организации и за медиите трябва да се осигури специално място в залите за заседания на общинския съвет и на комисиите. Сесиите ще бъдат публични и само по изключение, прието с 2/3 мнозинство, ще са закрити.

За пръв път е предвидено реално гражданско участие в работата на столичната община. Организациите на гражданите в София, в които участват над 100 души, ще излъчват Обществен съвет, чието мнение ще се слуша и зачита по всички общински и кметски въпроси за решаване. Съветът ще има 2-годишен мандат.

Законът за София задължава местната управа да осигури достъпно помещение в сградата на общината, където гражданите могат да видят и да поискат копия от актовете на общинския съвет, от протоколите на заседанията му и актовете на кмета. Това е само част от предложението за прозрачни и почтени отношения между местната власт и хората. Най-важният принцип в този закон е правото на хората да изискват от кмета и общинския съвет да решават техните конкретни проблеми всеки ден. Първата стъпка е всяко решение да бъде вземано на светло - публично и мотивирано и с мисъл, че София не живее от избори до избори.

Авторите и вносителите на проекта отварят от днес дискусия, твърдо намерени да чуят мнението и предложенията на гражданите, заради които този закон е написан. Тя трябва да даде отговор и на следните въпроси:

- Необходима ли е общинска полиция и как да бъде регламентирана дейността й?

- Трябва ли 24-мата районните кметове да разполагат със собствен бюджет и какъв процент от местните такси и данъци да влизат в него?

- Да бъде ли създадена длъжността Главен градинар в общинската администрация?

- Трябва ли чрез закона да се обяви мораториум върху застрояването на зелените площи?



Пълният текст на Законопроекта за София ще бъде публикуван от днес в електронното издание vsekiden.com, електронното издание на вестник "Сега" - segabg.com, в сайта на Движение Гергьовден - gergiovden.com и в сайта kmet.info.



Кажете си мнението!
9
588
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
01 Септември 2003 21:53
Доволен, недоволен - не съм забравил кой ги е назначил.
02 Септември 2003 04:08
Колко хубаво и обещаващо е бъдещето в устите на политиците - ще...това, ще...онова, а накрая - преебах ли ви!?...
02 Септември 2003 10:11
Тук, според журналистическата етика, трябваше да пише:

Статията е платена от......
02 Септември 2003 10:19
Предлагам да направим [б][и] грамада от камъни[/и][/б] на онези градоначалници, съдии и парламентаристи, които допуснаха реституирането на мейдублоковите терени и парка на Студентския град. Проклети да са!

drian
02 Септември 2003 11:34
.... НАЛИ ВСИЧКИ СТЕ НАЯСНО , ЧЕ ТОВА НЯМА ДА СТАНЕ, ДОБРЕ Е НАПИСАНО И ОЩЕ ПО-ДОБРЕ ЗВУЧИ , НО АЗ НЕ ВЯРВАМ, А ПРЕДПОЛАГАМ ЧЕ ВИЕ СЪЩО НЕ ВЯРВАТЕ!!!!! ДАЖЕ И БЕЗПЛАТНИТЕ ТОРТИ НА ЛУЧАНКАТА НЯМА ДА УСПЕЯТ ТОЗИ ПЪТ !!!!!


ДО ТАМ Я ДОКАРАХА ГОСПОДАТА , ЧЕ НИЕ ВСИЧКИТЕ ВЕЧЕ ДА НЕ ИМ ВЯРВАМЕ , ТА ДОРИ И ТОГАВА КОГАТО НЕЩАТА ЗВУЧАТ ПРЕКРАСНО!!!!!!
02 Септември 2003 15:24
Евалла, Телешоп, прозрял си истината. Но не е точно платено съобщение, а бартер за фъфлещия кандидат кмет. Той, барабар със Славова са общински съветници и сега, но нещо да са свършили? Какъв закон, какви 5 лв.? Нали с Райчефф си пият ичкията заедно, после ще уреждат сметките. Като кмета на Първомай - по време на първомайския празник, когато му гостувал Първанката, на площада свирили "Канарите". Договорил се за 600 лв. вместо исканите 1000. Два дни по късна се явил Канара и му поискал наряд за 200 кубика дърва за огрев, като компенсация за отстъпката. Дали кмета се е навил, не знам, но те на това се4 вика "бартер"!
02 Септември 2003 15:54
Смешник, който дори не може да разсмее. Не става за кмет на махала, тръгнал кмет на София да става. Важното е не да броиш стотинките, а да ги направиш и да ги пуснеш да работят. Ама този на сериозно ли се взема?????
02 Септември 2003 18:52
Абе хубаво звучи, но неизпълнимо ми се струва. Кой е луд да си слага главата в торбата. И то с тези глоби. Че то нашите общински съветници не са научени да работят. Достатъчно е да приберат няколко заплати + подкупи и да вържат месеца. Звучи ми като гласуването с пръстов отпечатък в парламента... Не му вярвам на Дилов - син, че ще го прокара. А дали въобще иска?
02 Септември 2003 21:36
"Предлагам да направим [б][и] грамада от камъни[/и][/б] на онези градоначалници, съдии и парламентаристи, които допуснаха реституирането на междублоковите терени и парка на Студентския град. Проклети да са!"

Съгласна съм!!
Как Лужков въпреки силната руска мафия , не допусна реституция на Москва, а нашите политици гласуваха този гаден текст въпреки предупрежденията на западни политици. Това най ни разделя и ни противопоставя. Повръща ми се като гледам строежите в Младост и съпоставя с тях мъчителните 14 години които изживяхме. Само насила ще отида на избори. Нека да измислят как ще ме закарат.
Гадове!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД