ВИЗИТКА
Румен Петков е зам.-шеф на БСП и председател на Националния предизборен център на соцпартията за местните избори. Той е бивш кмет на Плевен през периода 1995 - 1999 г. Настоящ депутат от Коалиция за България. Роден е през 1961 г. в Плевен. Има висше математическо образование. Член е на парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта и на комисията по енергетика.
- Г-н Петков, защо избрахте борбата с престъпността за приоритет на БСП през новата политическа сесия?
- Това е един от най-болните въпроси, който стои пред обществото през всичките тези 13 години. Но ситуацията през последните години като че ли излиза извън контрол. И не са случайни упреците към нашата страна за висока степен на организираност на престъпността, която при определени обстоятелства би влияла върху политиката на държавата, върху нейния авторитет. Не е сериозно отговорна сила, каквато е БСП, в заключителните месеци преди влизането на България в НАТО, в най-важните години за приобщаването ни в ЕС да не извежда този въпрос като приоритет. За нас е изключително важно да се предприемат ефективни, а не медийни стъпки за борба с престъпността.
- Как гледате на идеята за ограничаване на гражданските права, за да се преборим с престъпността?
- За съжаление част от мерките, които се предлагат, действително много грубо погазват правата на гражданите и те едва ли биха били възприети от европейските ни партньори.
----------------
Опитът да се внуши на обществото, че чрез драстично ограничаване правата на гражданите ще се намерят ефективните стъпки в борбата с престъпността, не е най-доброто, което е необходимо днес.
----------------
- А кое е най-доброто?
- Въпросът от една страна опира до стиковката в работата на различните звена в МВР. От друга страна е свързан с конституционните промени, които биха създали друга атмосфера в съдебната система. От трета страна става въпрос за стиковката между МВР и съдебната система като цяло. Защото за съжаление през тези 13 г. сме били свидетели на замеряния с различни квалификации между МВР и прокуратурата, между прокуратурата и съда, които не са добър знак за обществото. И от които борбата с престъпността не печели, а губи.
- Ако изключим местните избори, борбата с престъпността ли ще е темата на този политически сезон?
- Не можем да изключим местните избори. Нашата основна задача през този сезон е именно успешното ни представяне.
А освен борбата с престъпността има и други наболели проблеми. Например в селското стопанство. Това е въпрос, който ще разгледаме на специално заседание на Висшия съвет на БСП и ще предложим нашата позиция на коалиционните партньори и на обществото.
----------------
За нас е много важно и какво е състоянието на образователната система. Има области, които в резултат на грубите грешки нямат училища, детски градини. Проблемът с осигуряването на транспорт за децата, които учат в отдалечени населени места, става все по-сериозен. За 40% от учениците у нас учебниците през тази година се очертава да бъдат недостъпни. 100 000 са децата, които започват първи и не завършват 8 клас. Като не отделяме внимание на образованието, отглеждаме поколения, които не могат да имат своята реализация.
----------------
- Наближават прословутите 800 дни на премиера Симеон Сакскобургготски. Да очакваме ли БСП да радикализира поведението си към правителството? Например да поиска вот на недоверие?
- Вотът на недоверие е крайна мярка. За съжаление това правителство дава ежедневни поводи за вотове на недоверие. Но това е въпрос на много сериозен политически анализ и решение.
- Още ли мислите, че правителството само бута държавата към предсрочни избори?
- За разлика от всички останали, НДСВ и правителството са убедително последователни в тази посока.
- Според СДС извънредни избори ще има най-късно през май.
- В тази тежка и много динамична ситуация е несериозно да се поставят срокове. Това е въпрос на анализ на взаимоотношенията в управляващата коалиция, на състоянието на самото НДСВ и на ресурса, с който разполага правителството.
Ние първи обявихме, че резултатът от местните избори е своеобразен референдум за отношението към управляващите.
-----------------
Честно казано, ми е трудно да си представя, че това правителство и това мнозинство могат да изкарат мандата си. Но не бих се нагърбил със сериозна прогноза.
----------------
- Наистина ли смятате, че ако спечелите местните избори трябва да управлявате и страната?
- Ние сме си поставили следните критерии за успешни избори: най-много кметове на населени места, най-голям брой общински съветници и най-голям брой гласоподаватели.
А желанието на една или друга политическа сила да управлява страната не винаги зависи от самата нея. Въпросът е прекалено комплексен, за да бъде решаван единствено от БСП. Върху него влияят на първо място управляващото мнозинство и на второ - нуждите на обществото.
-------------------
Във всички случаи съм убеден, че ще спечелим местните избори и ще спечелим следващите парламентарни избори, независимо дали те са извънредни или не.
-----------------
- Зам.-шефът на СДС Владимир Кисьов не мисли така. Той се зарече големите областни градове да посинеят след местните избори.
- Те, хората посиняват от глад през последните 7-8 години. Не мисля, че може да има такова политическо посиняване.
Хората добре знаят какво се случи при правителството на СДС, какво е реалното състояние на СДС. И си дават сметка, че нестабилна партия, раздирана от противоречия, вътрешни и публични скандали, която не може да синхронизира собствената си работа, не би могла да носи отговорност за управлението на община, а още по-малко за управлението на държавата.
- Преди време казахте, че е опасно, ако НДСВ спечели кметски мандати. Защо мислите така?
-----------------
- Както СДС, така и НДСВ, но в много по-драстична политическа форма, се раздира от вътрешни противоречия. НДСВ е нестабилна структура. Трудно ми е да я определя като партия, защото не са ясни политическите приоритети, няма облик, място в политическото пространство. И ако тази нестабилност на НДСВ бъде пренесена по места, това няма да е добре за България.
-------------------
Очаквам представянето на НДСВ на местните избори да е слабо. Убеждението ми идва не само от доста ниското доверие, с което разполага правителството, но и от начина, по който се набират кандидатурите.
- Сигурен сте, че ще спечелите изборите, но според социолозите хората са все по-аполитични. А и паралелните леви кандидатури по места ще ви спънат към победата.
- В предизборна ситуация във всяка партия има проблеми. Ние нашите не ги крием, публично търсим политически пътища за преодоляването на проблемите, които имаме в отделни общини. Едва ли ще съумеем да решим всички, но за нас е важно да мобилизираме максимален брой избиратели да участват в гласуването.
---------------
Защото опитът да се неглижират партиите и политическата система е вреден за България. Стремежът да се покаже, че партиите са вредни, не е добър.
- Чий е този стремеж?
- Част от НДСВ има този стремеж. И тази част се олицетворява най-много от премиера. Ако той иска да бъде отговорен държавник, трябва да даде друг знак за своето виждане за бъдещето на България.
----------------
А за това, че хората са апатични, за съжаление вина имат всички партии, в това число и БСП. Но мисля, че за разлика от всички останали ние водим много честна политика, лишена от екстравагантност, отговорна политика, която искаме да бъде оценена от избирателите. Считаме, че на първо място на България е нужна стабилност, в това число стабилност на институциите.
- Стабилност означава и да няма предсрочни парламентарни избори?
- Да, защото държава, за която оценката на чуждите наблюдатели перманентно е, че доминират кризисните ситуации, непредсказуемостта на правителството и на управляващото мнозинство, не може да бъде стабилен партньор. Но има определени случаи, в които извънредните парламентарни избори биха били решение на тази нестабилност и биха дали увереност както на хората, така и на нашите чуждестранни партньори.
- Какъв е сегашният случай?
-------------------
- Тежка ситуация в НДСВ. Разпад, който започна в края на миналата година и който не бих определил като приключил. Тежко напрежение в мнозинството. Очевидни проблеми в правителството. Неясни стъпки, породени от неясни мотиви на ключов министър, какъвто без съмнение е финансовият. А това прави правителството непредсказуем партньор на хората и внася неяснота пред нашите чуждестранни партньори. От тази гледна точка с непоследователното си поведение, с грубите си грешки правителството създава впечатлението, че България е обзета от перманентна политическа криза и че единственият изход са извънредните парламентарни избори.
------------------
Но това е проблем на правителството, а не на опозицията.
- Каква ще е политическата картина след местните избори?
- Резултатът ще предопредели в немалка степен обществените настроения за бъдещето на страната. Но в много голяма степен нагласите на хората ще зависят и от резултатите от борбата с престъпността, приватизацията, решаването на проблемите на образованието.
А що се отнася до конфигурацията в парламента, възможно е разместване на пластовете, и то в самото НДСВ.
- А каква роля ще играе ДПС?
- Ролята на ДПС в следващия политически сезон ще бъде много важна и съм дълбоко убеден, че впечатлението, което беше затвърдено през последните 13 години от ДПС за национално отговорна партия, няма да бъде изкривено.
- ДПС е част от това управление. Но вие насочвате критиките си главно към НДСВ и ги спестявате на ДПС. Защо?
- Защото НДСВ е дестабилизиращият фактор в правителството и мнозинството.
- Наблюдатели изказаха мнение, че е опасано ако Ахмед Доган направи ляв завой към БСП.
- Това не е първата прогноза, която плаши някого с левицата. Но такъв тип заплахи са останали доста назад в миналото. Хората разбират, че силата на една партия се определя от нейната стабилност, от готовността й да управлява, да води публичен диалог, да може да назове собствените си грешки и да бъде отговорна пред обществото. Опитът да се внушава, че партнирането с БСП във властта е опасно, не хваща дикиш.
Вчера беше Росен Карадимов, Нешка Робева, днес Румен Петков, утре, може би - Премянов, а? 1996-а не беше чак толкова отдавна, ама кой да помни...
И що вместо тия протяжни интервюта в-к СЕГА просто не отпечатва по един червен предизборен плакат на цялата страница?