:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,606
Активни 771
Страници 16,171
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Джеймс Роуф: България има имиджа на страна, в която законите не се спазват строго

Заради забавените реформи тя реализира по-нисък икономически растеж, отколкото е потенциалът й, казва новият постоянен представител на МВФ
Снимка: Борислав Николов
Джеймс Роуф е роден на 19 август 1964 г. във Великобритания. Завършил е Юнивърсити колидж в Лондон и Лондон Скул ъф Икономикс. Бил е журналист във вестниците "Индипендънт" и "Аустралиан". От 1989 до 1995 г. е работил в Трежъри, Лондон. От 1995 г. досега е в структурите на Международния валутен фонд и Световната банка. Владее италиански, испански, френски и руски. Женен, съпругата му е италианка, имат две деца.

--------------------------

- Г-н Роуф, казвате, че едно от предизвикателствата пред страната ни е, че доходите все още са твърде ниски. Как може да се реши този проблем?

- Ключът към повишаването на жизнения стандарт е в продължаването на икономическия растеж. Вече виждаме, че жизненият стандарт започна да се подобрява, ако се отчетат някои показатели - доходите се повишават, пенсиите също, безработицата намалява. Така че икономическите процеси вече се развиват в правилната посока, предизвикателството е това движение да продължи. Трябва да се поддържа темпото на икономическия растеж, въпреки че това е дълъг и труден процес. Но това е най-важният фактор, за да се подобри стандартът на живот.

- А кои са факторите, за да се постигне този растеж?

- От гледна точка на фонда най-важното е да се поддържа макроикономическата стабилност. Ако инфлацията излезе извън контрол или ако има съмнения у чуждите инвеститорите за стабилността, това може да повлияе неблагоприятно на растежа. За МВФ най-важна е макроикономическата стабилност, която в условията на валутен борд означава основно здрава фискална политика. Затова е важно правителството да продължи политиката на нисък бюджетен дефицит.

- През последните години имаме макроикономическа стабилност. Но хората не усещат подобрение на живота си. Има ли други условия за растежа?

- Да, има. Ключът е да се привличат чуждите инвеститори.

- Какъв съвет ще дадете на правителството за привличане на повече стратегически инвеститори?

- Трябва да послушате какво казват чуждите инвеститори за България. Те имат изисквания за предсказуемостта на условията за правене на бизнес тук. Ако се подобри инфраструктурата, също ще се увеличи интересът на инвеститорите.

- Смятате ли, че е необходимо да се дадат специални данъчни преференции за чуждите инвеститори?

- По принцип МВФ не смята, че това е най-добрият начин и най-важното условие за привличане на инвестиции. Ако погледнем какво бизнесът изтъква като важно за него, това е стабилната, предсказуема и прозрачна среда. Данъчните ваканции не могат да внесат съществена промяна в ситуацията в страната. Затова фондът е скептичен към подобен тип мерки.

- Споменахте, че правилата и законите са много важни.

------------------

- Отбелязвам това като важен фактор по принцип, нямам предвид конкретните условия в България. Но за бизнеса е важно да знае, че законите се спазват строго и това дава сигурност за спазване на договорите и ангажиментите. Това е важно, когато се взима решение да се направи инвестиция в дадена държава. България страда от имиджа, че е страна, в която законодателството и правилата не се спазват така строго, както би трябвало да бъде. Ако това се промени, ще помогне много.

------------------

- Как ще коментирате, че преди година правителството обеща да намали данък печалба за 2004 г. на 20%, а сега възнамерява да го свали само на 22%?

- Този въпрос ще бъде обсъден с мисията на МВФ, която пристига за разговори с правителството. По принцип фондът приветства подхода, при който има предсказуемост и ясни ангажименти как ще се променя средата за бизнес.

- Няма ли тази промяна да разочарова инвеститорите?

- Не знам как инвеститорите ще реагират. Разочароващо е, доколкото всеки предпочита да плаща по-малко данъци.

- Как ще коментирате дискусиите в управляващото мнозинство за бюджетния дефицит? Много политици настояват за по-високи разходи за социални цели преди местните избори.

- Фондът поддържа първоначалната стратегия на правителството за намаление на бюджетния дефицит. Но това също ще бъде обсъдено с предстоящата мисия.

- ДПС настоява 10% от фискалния резерв да се похарчат за инфраструктурни проекти. Приветствате ли такъв подход?

---------------

- МВФ признава нуждите от инвестиции в инфраструктурата. Но те трябва да се правят в рамките на бюджета. Фискалният резерв не е източник на свободно финансиране. Затова, ако правителството иска да похарчи средства по определени проекти, трябва да ги планира в бюджета.

-----------------

- Министерството на финансите отбеляза, че тази стъпка ще повиши бюджетния дефицит и може да доведе до прекратяване на споразумението ни с МВФ. Имате ли такива опасения?

- Ако не се намерят други източници за финансиране освен предвидените в бюджета, това ще доведе до повишаване на дефицита. Това би било притеснително за нас.

- А какво ще кажете за хода на структурните реформи? Вашата предшественичка Пирита Сорса винаги отбелязваше, че те вървят твърде бавно?

- Така е. Ако погледнем документите и прегледите на МВФ в последно време, ще видим, че макроикономическите показатели са много силни и в това отношение програмата с фонда се изпълнява добре. Но структурните реформи трябва да се ускорят, за да се осигури по-висок растеж в средносрочен план.

- Защо се бавят според вас?

- Очевидно това са трудни реформи за провеждане. Правителството е в ситуация, при която може да загуби популярност, ако направи тези трудни стъпки към реформиране на икономиката. За тези реформи трябва да има ясен консенсус в обществото. Всички трябва да са убедени, че тяхното провеждане е необходимо. И те трябва да бъдат продължени.

- В кои области трябва да се ускорят реформите?

-------------------

В енергийния сектор, в жп транспорта, в образованието и в здравеопазването. А също и приватизацията. В тези сектори се провеждат реформи, но не толкова бързо, колкото би било добре и както е оптимално.

---------------------

- Това забавяне превръща ли се вече в сериозен проблем?

- Проблем е, защото заради това забавяне България реализира по-нисък икономически растеж, отколкото позволява нейният потенциал за развитие. Страната има силен икономически растеж - около 5% годишно за последните няколко години. Поддържането на този силен растеж ще е доказателство, че структурните реформи вървят, в това число и в бюджетната сфера. Там е необходимо да се ограничат разходите за непродуктивните сфери. Трябва да се намалят субсидиите например. Има и други сфери, в които публичните разходи могат да се редуцират.

- Какви са предизвикателствата според вас пред финансовия ни министър до края на тази година?

- Очевидно ще има силен натиск за допълнителни разходи от държавния бюджет. А като всеки финансов министър по света част от неговата работа е да отстоява строгата фискална политика и да отказва още харчове за различни области.

- А кое е най-голямото икономическо предизвикателство пред България в момента?

- Най-голямото икономическо предизвикателство е, ако може, да се движите по-бързо. Обещанието за скорошно присъединяване към ЕС може да подобри стандарта ви, ако използвате потенциала на страната за развитие.
23
682
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
10 Септември 2003 22:16
А бе този не беше ли кандидат за кмет на София на макетата,
да не са объркали снимката. Пък и хортува като него.
10 Септември 2003 22:28
До кога посредствени международни чиновници ще определят съдбините на България? До кога тъпи български журналя ще им въртят интевюта сфирки? Не виждате ли, че този олигофрен говори като инфантилна зубрачка? За такива шамар зад врата и шут в гъза!
До сега нито една държава не е прокопсала под грижите на МВФ и СБ, с едно изключение Боцуана, защото ги натири!
Четете по долу нещо по грамотно:

Икономическия геноцид на МВФ и СБ увековечава колониалната система
Структурните реформи на Световната банка (СБ) и Международния валутен фонд (МВФ), налагани на страни-длъжници, са форма на икономически геноцид чрез целенасочено манипулиране на пазарните сили.Сравнен с геноцида от различните периоди на колониалната история, например принудителния труд или робството, неговите последици са опустошителни. Тази нова форма на икономическо и политическо господство, която можем да наречем “пазарен колониализъм”, подчинява народи и правителства посредством привидно неутралната игра на пазарните сили. Съдбата на над 100 суверенни държави от развиващия се свят, т.е. на 80% от човечеството, е поставена в пълна зависимост от макроикономическите спекулации на вашингтонската бюрокрация. Преструктурирането на световната икономика под ръководството на МВФ и СБ, които действат от името и в интерес на мощни финансови и геополитически интереси (Г-7, Парижкия и Лондонския клубове) има за цел да лиши суверенните държави от възможността да изграждат своя национална икономика. Те се превръщат в отворени територии, а техните национални икономики деградират до източници на суровини и евтина работна ръка за западните корпорации.

Успоредно с това «преструктуриране», което започна в началото на 80-те години, се развива една уникална «икономическа» демагогия, която бива налагана на академичните среди без оглед на средствата. Автентичният анализ бива потискан, за да бъдат наложени няколко икономически догми. Не се допуска тяхното отричане и даже тяхното обсъждане. Прилага се специална политика, която трябва да впрегне националните интелигенции в подкрепа на неолибералната парадигма.

Понеже налаганите от МВФ и СБ структурни реформи увеличават социалното неравенство както между държавите, така и вътре в самите нации, тандемът МВФ-СБ по необходимост прибягва до фалшифициране на статистиката за доходите. Ето един пример. Според последните данни на СБ само 19% от населението на Южна и Централна Америка живее в бедност - груба фалшификация, при положение, че както всички знаем, в САЩ (където средният годишен доход на глава от населението е равен на 20 000 долара), всеки пети американец се квалифицира като «беден» (според Националното статистическо бюро на САЩ.)

Дресиране на нации чрез условията за кредитиране

Чрез т.нар. «условия за заема» (loan conditionalities) МВФ и СБ заставят държавите-длъжници да провеждат само такава политика, която служи на интересите на международните кредитори, докато в същото време държат съответната нация в усмирителна риза, за да не може тя да провежда независима икономическа политика. Една и съща рецепта се прилага навсякъде по света, независимо от дълбоките различия между държавите. Например те всички биват заставяни да приемат т.нар. “пакет от стабилизиращи мерки” на МВФ, който отваря широко вратите на националните икономики за т.нар. “чужди инвеститори” и чужди търговски банки. На държави, които откажат да прилагат този пакет от мерки, не се отпускат кредити за инвестиции в националната икономика, не се разрешава и разсрочване на плащанията по дълга…

МВФ разкъсва интегритета на националната икономика на всяка попаднала в мрежата му нация, като блокира краткосрочните кредити за националния бизнес.

Още преди да започнат преговорите за заема, правителството на държавата трябва да даде доказателства на МВФ, че е твърдо решено да провежда реформи. Този предварителен етап протича във формата на “сенчестата програма на МВФ” (shadow programme). След отпускане на заема, МВФ и СБ започват тримесечни инспекции в страната. Финансирането може да бъде прекратено всеки момент, ако правителството се отклони от пътя, при което страната бива отново включена в черния списък и изложена на отмъстителни репресии в областта на търговията и капиталовите потоци.

В много страни-длъжници суверенното правителство бива заставяно да заяви изрично своите приоритети в нарочна декларация за “политическата рамка” (“Policy Framework Paper”), писана под диктовката на МВФ и СБ и по зададения от тях формат. В нея се прави разграничение между функциите на двете институции-близнаци. МВФ поема политиката по бюджетния дефицит и валутния курс. СБ ръководи “процеса на структурни реформи” чрез своето представителство в съответната държава и “мисиите”, които периодически я навестяват. “Структурни реформи” се провеждат задължително в здравеопазването, образованието, селското стопанство, околната среда, транспорта и всички останали сектори. От края на 80-те години СБ контролира и публичните разходи чрез т.нар. “Преглед на публичните разходи” (Public Expenditure Review). Разпределението на разходите във всяко министерство се контролира от представител на СБ.

Разрушаване на националната валута

Разрушаване на националната валута е ключова цел на тандема МВФ-СБ. Нейната девалвация, която води до трудно поносими повишения на цените и драстично потискане на цената на труда (в долари) е задължително условие за преговори по заема.

В Черна Африка девалвирането на френския франк по нареждане на МВФ (представяно пред нацията като първа мярка за “изкореняване на бедността в аграрните региони”) доведе, с едно драсване на писалката, до 50%-но намаление на цената на труда и на държавните социални разходи, а приходите бяха насочени към обслужване на дълга. Ефектът беше незабавен и брутален. За един ден всички цени поскъпнаха няколко пъти. Това беше “реформата”, която доведе до рязкото повишаване на заболеваемостта в Нигерия през 80-те години.

Освен доларизацията на икономиката, МВФ заставя правителството да приеме «анти-инфлационна програма». Започват масови уволнения, драстични съкращения на социалните разходи, премахва се индексацията на заплатите. Днес средната заплата в развиващите се страни е 70 пъти по-ниски от заплатите в развитите страни.

Сценарият за разрушаване на публичните инвестиции

Реформите на МВФ-СБ имат за цел да доведат до колапс публичните инвестиции. На всички разходни пера се налагат “тавани”. На държавата бива забранено да мобилизира своя собствен ресурс за изграждане на национална инфраструктура, пътища, болници и пр. Ръководството на инвестиционните проекти се поема от “международните кредитори”. Те определят каква инфраструктура трябва или не трябва да се изгражда, къде да се изгражда и кой да я изгражда. Техният контрол върху инвестициите води до колапс на националните ресурси и увеличаване на външния дълг на страната. Тази цел бива реализирана чрез системата на т.нар. “международни търгове”, по силата на които съдбата на публичните проекти се оставя изцяло в ръцете на чужди компании и консорциуми. Народът на страната-пациент е заставен да изплаща многомилионни суми на всевъзможни западни “консултантски” фирми, екипи и отделни лица, които получават “мениджърски” договори за тези проекти. Местните строителни фирми например, както частни така и държавни, не се допускат до международните търгове. Те могат да се надяват само да станат “подизпълнители” на западната компания, която ще “спечели” търга, и която реализира печалбата си благодарение най-вече на изключително ниското заплащане на местната работна ръка, която подизпълнителят наема.

Световната банка се запрята да помага на бедните!?

Тъй наречените «целеви програми», с които СБ и МВФ твърдят, че помагат на бедните, включват непременно приватизация на социалната сфера. Според СБ приватизацията на здравеопазването и образованието е по-ефективен начин за постигане на социални цели, отколкото държавното управление. Т.нар. “устойчиво намаляване на бедността”, което трябва да се проведе според насоките на СБ, се състои в драстично съкращаване на бюджетa за социалния сектор. Държавата се оттегля от него, управлението на социалните програми се изземва от секторните министерства и се предава на т.нар. “организации на гражданското общество” под чадъра на “Фонда за социално подпомагане”. Този фонд финансира социалноосигурителната мрежа, като разработва програми за алтернативна заетост на съкратените от работа, изплаща минимални компенсации при съкращение, разработва “проекти”, в които те да бъдат ангажирани известно време с неквалифицирана, обща работа срещу минимално заплащане. Това е “помощта за структурните реформи”. Отделна структура, се занимава със създаването на “неправителствени организации”(НПО), финансирани от международните финансови институции. Целта на НПО е да изземат функциите и правомощията на местната власт. Първата стъпка, която се предприема в тази насока, е да се замразят, съкратят и сведат до минимум финансовите ресурси на общините. В името на “структурните реформи”!

Всевъзможните проекти за малък и семеен бизнес, създаването на местни центрове за обучение и преквалификация, програмите за алтернативна заетост, могат да бъдат създавани само под чадъра на тази “социалноосигурителна мрежа.” В тях наетите и обучаваните получават нищожни суми, които едва стигат за поддържане на жизнения минимум, с цел да се предотврати социален взрив. «Фондът за социално подпомагане» в Боливия и Гана например, е вече институционален механизъм за управление на бедните и разрушаване на системата за публично финансиране. Той се оказа много полезна политическа рамка за потискане на социалното недоволство при минимална цена за международните кредитори.

Цяло десетилетие, това на 80-те години, бе загубено в осъзнаване на истинските механизми на действие на близнаците СБ-МВФ. В края на 80-те години обаче стана болезнено ясно, че тези две институции са само лостове за увековечаване могъществото на няколко богати и могъщи страни. Техните програми се представят, естествено, под названия, предполагащи загриженост. Например програмите за “устойчиво развитие на местно ниво” де факто разрушават системата за инвестиции в публичния сектор и превръщат “устойчивото развитие” в невъзможна цел. Особено опасни са последиците от техните структурни реформи в здраверопазването и образованието, които подкопават самите устои на нациите.

Основните постулати на СБ са: либерализиране, дерегулиране и приватизиране!

Мария-Клара Куто Соарес
Рио де Жанейро, Бразилия е икономист в бразилския Институт за социални анализи и икономика (IBASE). Била е ръководител на отдел в министерството на икономиката и министерството на науката и технологиите на Бразилия. В края на 80-те години стана болезнено ясно, че тези две институции са само лостове за увековечаване могъществото на няколко богати и могъщи страни
11 Септември 2003 02:42
American B'stard,

chovekut mnogo elegantno psuva BG. I, vjarvaj mi ima zashto. Amer. poslanik sushto. Pljus po sdelkite s BT i BTK kakvo se govori po Jew Yorkot...

Dve sedmizi se gromim s Harsevija, belkim si chete vestnika: Ako zavisi ot BG elit - politicheskija, finansovija i psevdointelektualnija (istorizite-profesori), fiskalen rezerv njama da ima (njama da ima i infrastruktura, naturellement), BG shte e offshore heaven i shte se rotirat Kostov i Sergio do vtoro prishestvie. Zufnali nalumi, remake na 96-97.

Ne znam kakvi sa zelite na fonda i SB v BG, no vijdanijata im za fiskalna disziplina i vkarvane na red i jasni pravila suvpadat s moite, to e prosto rezultat na kachestveni natrupvanija.

11 Септември 2003 08:12
OH C,

СБ и МВФ са финансови институции и техният бизнес е да дават кредити и редовно да си получават лихвите. Целите им към България са стандартните, както на всякъде по света. Да се осигури господство на долара като световна валута и такова развитие на кредитора (България), че редовно и по възможност во веки веков да си плаща лихвите и никога да не си плати главницата. За това е необходим валутен борд, резерв и ако е заплашен ще бъде свален кредитният рейтинг и даден нов заем (вече с по-висока лихва), с който да се платят старите лихви. За това не се допуска икономическа политика, която би извадила страната като техен клиент, защото губят бизнес. As simple as that. That’s business. Ако някой не е съгласен може да ми противоречи, но моля с факти и аргументи, а не с лозунги.
Допускам, че знаеш, че с всеки долар даден като кредит, американската икономика равнозначно се рефинансира с ДВА ДОЛАРА! Ако не знаеш, кажи ще ти обясня този факт просто и логично.
Ако един чужд представител елегантно псува страната домакин, то съгласно дипломатическата практика това се нарича намеса във вътрешните работи и всяка уважаваща себе си държава елегантно го натирва – персона нон грата! България няма за какво да бъде псувана, но виж българските управници - това е друга бира!
Хърсевият е нервак-холерик и изобщо слаба ракия. Напъва се да пръдне, а най-вече се осира. България можеше да бъде офшорен рай след фамозния Указ 56 разрешил за пръв път частна фирмена дейност, но пропусна шанса си. Сега е тази идея е out of date and place – както казва народът: След дъжд качулка!” Бизнесът не търпи празно място – някой го заема – Кипър, Малта и др. До сега направиха добра далавера и са доволни. А Хърсев иска да открие сергия на последния ден на панаира.
Last but not least, не разбрах дали си съгласен с постановките и фактите в пейстнатата статия. Ако не си съгласен обори ги!
11 Септември 2003 09:44
Bastard, в десетката си!
Само ще добавя че тандемът МВФ-СБ за да може да осъществява целите си се нуждае от поддържащ го тим- местна туземна агентура, заедно с нейните обслужващи звена- админстрация, медии и др.
По отношение на Хърсев- лично аз го считах за по -хитър, но факта че се появи като млад паж заедно със стария разбойник Ричард Ран показва че или не е толкова хитър или делцата му са позакъсали...
11 Септември 2003 09:49
American bastard!,
Добавка към твоето МВФ и СВ са финансовите лостове на САЩ да навлизат в Източноевропейските страни, да налагат там своята външна политика и икономически модел, да разбиват държавата им изцяло и я направят разграден двор, и тип латиноамерикански икономически и политически модел, да отделят трайно Източна и Западна Европа и от там да отслабят нейния валутен израз-еврото.Справка-неолибералния американки тип подход в приватизацията в България на Костоффф и неговата бледа сянка –царистите(открито платени американофили и хориста им Хърсев в този вестник)., да се “ приватизира” всичко и всяко до дупка , без идея защо и как и от там да се разгради държавата изцяло. Този неолиберален модел е в пълна противоположност на западноевропейския социален икономически модел , в който държавата е запазила главните и лостови функции. От там и да наложат своя вид “американска демокрация”и в която има вече очебийна разлика с европейската.Царистите добавиха и супер некадърност и тази година видях в България ужасно уродливи форми на “приватизация “, в обществено значими дейности и услуги , които водят до пълно фиаско на държавата и страхотна спирачка за общественото й развитие..
11 Септември 2003 09:56
Ne kazvam, che ne si prav, tova e rezultatut. Znaesh i prichinite za nego, umen si, a az trjabva da ljagam, che utre sum purva smjana )

Da, vjarno e, te diktuvat uslovijata. Zatova sa suzdadeni. V otnoshenijata kreditor-dlujnik otpredi Shakespeare ("...a pound of flesh..." - Sheilok evrejskija lihvar) nishto ne se e promenilo. Tuk kato ne si opravish sam lichnija credit load, idva sudija-izpulnitel, nali? A v BG prosto mnogo obichat da se pravjat na andreshkovzi - i tova e prichinata da imame gosti :-)

Da, vseki takuv dolar igrae rolja na multiplikator za US economy (eh, toz economics). Germany i Japan sa tochno tolkova jertvi v tova otnoshenie, moje da proverish analizi za efecta vurhu Japan economy ot tjahnata nevuzmojnost da kontrolirat izlishuka si v turgovijata s US. Ogromen Japanese resurs si sedi v US na 30 godishni treasurita. Tova e polojenieto, nikoj v Germany i Japan ne e sprjal da iznasja za US market. Njama nazionalen kapital. Ima edin rabotesht business model - anglo-saxon. Njama latinski (veche), njama slavjanski, njama afrikanski. Ima takiva kato Zbignjev, koito sedjat i chertajat kartata na sveta i smjatat kak mogat da otdalechat sgromoljasvaneto na US.

Za ikonomicheskija efect ot controliranite ot IMF i WB ikonomiki ima sporni izsledvanija, ima i takiva, koito dokazvat narastvane na pokupatelnata sposobnost sled posledovatelnoto prilagane na tezi merki. Njakoj gi narichat "usmiritelna riza" i az sum mnogo suglasen. Kato objasnjavam na ONIA, che njama takova neshto kato evtin kredit - zashtoto neizmenno e svurzano s covenants - imam tochno tova predvid. Ot kashata, kojato nie i grupa suvetski ucheni zaburkahme, izhodut za sujalenie e edin-edinstven - zalojenoto imushtestvo se prodava, za da se plati na kreditorite. Chudja se kak agenzijata po privatizacija oshte ne e pod 100% kontrol na SB i IMF. Kakto i sudut i prokuraturata. I shte kazvat veche v prav text, zashtoto kato go kajat po-diplomatichno ne hvashta semkata. I ne e namesa vuv suverenitet - zashtoto nie se otkazahme ot nego otdavna, njamame sud, njamame armija, njamame prokuratura, njamame finansov pazar i bankova sistema, njamame monetarna (nito fiscalna, vupreki che imame izvestna hlabina pone tam) politika i t.n. - a zashtita pravata na (chastnata) sobstvenost.
11 Септември 2003 10:05
Drugarki i drugari, deveti mina, nadjavam se. Usmirete se malko.
Sami si provalihte durjavata, nikoj ne e oprjal da vi nalaga pravila i modeli. Ne vi e izbiral deputatite, ne vi e naznachaval sudiite, a naj veche kato jadohte kiftetata ni rivahti. I UK, i GER posolstvo vi ponahokvat, i shvedskia kajmakamin, i te li sa slugi na IMF? Zashto vi zacikliha pregovorite s EU?

Imate li kapazitet da gradite normalno obshtestvo tam?
11 Септември 2003 10:49
OH C, Съвсем не е така!!! САЩ използва промените в източноевропейските страни след 1989 г в своя полза. Икономиките на страните бяха в разруха , започна да надзъртва мизерията там .България беше поставена на колене след изнесените й пари от 8-9 милиарда от Лукановите хора .В същото време Западна Европа изпадна в икономическа криза , защото срутването на Изтока се отрази и на Запада.Те се задълбочиха да си оправят собствените проблеми и станаха неадекватни да реагират по отношение на навлизането на САЩ в Източна Европа. Не без известно с какви методи САЩ си служат- методът на финансиране на партиите в тези страни и подкупване на политиците.Това в България започна от СДС на власт –колко от ръководните СДСари са минали пред хайколежите на САЩ за промиване на мозъците им???.Колко пъти Надка целуваше ръката на Олбрайт за пари? Колко от сегашните държавници- царисти са минали през “образователната” и финансова мелница на САЩ??Сегашните още по-ярко демонстрират откритото работете за чуждите на България- американските държавни интереси. Западна Европа стана адекватна да реагира едва в края на 90-те години, тя тогава се усети , че трябва да “спасява “ източната си част от лапите на САШ , защото в противен случай ЕС губи икономическото си бъдеще .А войната в ИРАК стана кулминацията , при която Голямата Европа окончателно се събуди от летаргичния си сън. Докато 10-ката от Източната е вече приета в ЕС и за нея се отварят нови европейски хоризонти, то опасността не е преминала за България , защото нейното членство в ЕС тепърва предстои. .


11 Септември 2003 12:11
Am bastard, няма нужда да се афектираш толкова. Чехия не ползва заеми от МВФ и СБ а виж й ръста в БВП-то през последните години. Не твърдя, че дават най-адекватните съвети, но чак да вредят - не съм съгласен. Щом Макгърк убеди дори чугунения Жан, че само валутен борд може да стабилизира каквито и да е финанси значи има някаква полза. Вярно, че сегашната система, ни пази по-скоро от нас самите, отколкото от нещо друго, но явно такава е била нужна.

Прав си, че целия свят кредитира американците като им ползва доларите (бях чел, че 75% от отпечатаните банкноти не били в САЩ), но това защо да е целенасочена политика на МВФ? Ако беше така през 1997 щяхме да "изберем" за резервна валута USD - нещо, с което никакъв заем не може да се сравнява по "доларизиране".

Прави ми впечатление и нещо друго - биографията на сегашния МВФ-еец е много постна - няма нито Африка, нито Латинска Америка вътре, само 2 вестника. Ползвайки формулата на Кисинджър, че най-лоши дипломати се пращат в най-безобидните страни може да се съди, че вече ни слагат в кошницата с отличниците.
11 Септември 2003 12:31
75% е много. Най-високата предполагаема цифра, която съм чел досега е 65-68%.
11 Септември 2003 12:42
Сори, ама в коя страна се спазват на 100%?
11 Септември 2003 14:06
Inche, skupa, mnogo muka ima na tozi svjat...
Ti vjarvash li si, ili si na zaplata?
11 Септември 2003 15:51
American bastard!,
mnogo si prav, za syjalenie...
11 Септември 2003 17:32
МВФ и СБ с техните програми са най-големите убийци в Третия свят, в който и нас ни докараха дИмУкратите. Казват, че Макнамара е убил повече хора като шеф на МВФ, отколкото като военен министър по времето на войната във Виетнам.
11 Септември 2003 18:39
Крез McDuck,

Аз не се афектирам, а просто имам навика да наричам direct drive нещата с истинските им имена, ясно и катогорично!
Чехия не ползва заеми, защото има по-грамотни политици, които първо не допуснаха БВП на страната им да спадне 2, 5-3 пъти, както в България и второ знаят че тандема МВФ-СБ ще ги направи бананова република в края на деня.
Ръстът на БВП на Чехия не се различава съществено от средния за ЕС, където скоро ще ги приет за разлика от България. Когато имаш голям спад, след това лесно се постига сравнително висок ръст, защото базата ти е ниска. Проста аритметика, не си ли съгласен?
Никога не съм твърдял, че чугуненият Жан е добър икономист, още по-малко политик. Единствено съм казвал, че е честен и некорумпиран, защото начинът му на живот е твърде показателен за собствената му “неУредност”, за разлика от ... знаеш кои, нали?
Значителен обем от оборота в световната търговия заемат енергийните източници и той е на база долари, поради което всички големи централни банки са длъжни да държат дължи доларови позиции за посрещане на тези разплащания. Доколкото си спомням в Китай например има повече долари отколкото в САЩ. Садам реши да продава в евро – знаеш резултата. Сблъсъкът на еврото с долара е в основното противоречието между Европа и САЩ, защото обединена Европа става огромен пазар с претенции да има самостоятелна световна валута, а това издърпва килимчето на долара. Приятелството си е приятелство, но бизнесът си бизнес.
Как да не е целенасочена политика на МВФ като той се управлява от САЩ! Отвори си очите!
Изборът на резервна валута се определи от обема на търговията в еврозоната, както и от очакваното влизане в ЕС.
Идеята за България-отличник не я схващам и съответно не мога да коментирам.
Само мога да кажа, че не му е постна биографията. В двата вестника е работил само първите 3-4 години след завършването си. Трежъри са британските финанси, а от 1995 година до сега е в структурите на тандема! Типичен школуван и ограничен чиновник!
11 Септември 2003 18:58
Бе не знам за третия свят, нито какво разправяли за Макнамара, ама у нас се видя че без МВФ потъвахме. А и при най-бегло сравнение какво приказват "второразрядните чиновници" и нашите "големи икономисти" и "политици" се вижда защо наложените ни финансови юзди са от полза.
-
Все пак да не забравяме че МВФ и СБ дават заеми на закъсали правителства, които не могат да обслужват натрупаните дълговете към нормалните кредитни институции. А въпросните дългове най-често са натрупани не от бедствия и войни с лоши съседи, а (както и нашите) от некадърност, простотия и алчност. Естествено нормалните кредитори не биха им отпуснали и цент повече. На такива само МВФ дава пари срещу политически условия. Вярно лекарството също може да бъде опасно за болния, но е единствения му изход. Разбира като я докараме до тук почват да ми говорят за Аржентина и т. н. Защо Аржентина? В Европа има три страни с валутен борд. Подозирам че за две от тях повечето нашенци не са и чували. Може би защото там няма стачки и уволнения и следователно не се получават зрелищни репортажи...



Редактирано от - Oraсle на 11/9/2003 г/ 19:08:35

11 Септември 2003 19:02
Четири. Босна и Херцеговина също има своего рода валутен борд.
11 Септември 2003 19:04
Може. Ако и тях ги броим за държава...
11 Септември 2003 20:29
Оракъл аs usual е съвсем убедителен и обилно подкрепя твърденията си с факти и доказателства.
11 Септември 2003 20:33
Човекът вика: България има имиджа на страна, в която законите не се спазват, а тук някои му отговарят: Ами вие защо биете негрите?
11 Септември 2003 22:39
А пък Грациан се обажда като на тупан задната пръчка! Той нали по музиките поддържа ритъма.
Черпя го с парчето Under My Thumb на любимите Stones!
Айде чао!
12 Септември 2003 12:37
American, не твърдя, че IMF се е затръшкал за България, обаче е факт, че заемите които отпуска са от полза. Ето виж данни за GDP per capita:


Не успях да го покажа като снимка


и ги сравни с траншовете за същия период: Натиснете тук


Корелацията с лаг 1 година е доста силна. За Чехия и ЕС ще питаме steppenwolf, той е по-вещ там. А Жан си е точно такъв, какъвто си го описваш. Май Бжежински беше казал, че " умен" , " честен" и " комунист" не могат да се съберат като характеристики на един човек. Жан не притежаваше първата, но към края на 1996 и той заговори за валутен борд. Тогава Костов (той пък не притежаваше втората), уви, беше против това и обясняваше надълго и нашироко в интервюта, естествено от политически съображения, колко добре ще е за икономиката валутния курс да не се фиксира. IMF чрез Ан Макгърк успя да убеди и двамата, че изхода май е единствен.


Това, че IMF се управлявал от САЩ трудно може да се докаже. Факт е обаче, че след управителите и целия senior stuff американците са малцина Виж тук и тук.


А за отличниците имах предвид, че сегашния голобрадко има доста по-скромно CV напр. от Пирита Сорса, която е била шеф на мисията в Хондурас, а преди това във WB (1985-1994) е работила в Африка и Тайланд. Ануп Сингх пък направо може да му бъде гуру.

Редактирано от - Крез McDuck на 12/9/2003 г/ 13:09:51

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД