След изборите в Ирак ще се позамислим на тази тема. Така премиерът Симеон Сакскобургготски коментира исканията на левицата за изтегляне на контингента ни оттам. Симеон обаче отказа да уточни дали има възможност бойците ни да се върнат преди парламентарните избори у нас през лятото. Това е една тема, която е много сериозна, много тежка и представлява определен интерес за цялото ни общество, разясни премиерът. Той уточни, че не можем да приемем нищо едностранно, защото сме в коалиция и трябва да се съобразяваме с останалите партньори. Около 20-ина държави все още са в тази коалиция. Така Симеон коментира забележката, че много страни вече напуснаха Ирак. Според премиера изявленията на Станишев едва ли ще доведат до тероризъм у нас, както стана в Испания. Испанският вариант си е испански вариант, отсече Симеон.
Според ген.-майор Пламен Студенков, началник на военното разузнаване, обаче разделянето на политическата класа по въпроса за войниците ни увеличава заплахата за тях и за страната ни.
Военното ни разузнаване е успяло да запази в тайна три часа атентата срещу базата ни в Кербала на 27 декември 2003 г., когато загинаха 5-има и бяха ранени над 23-ма военнослужещи от нашия контингент, разкри генералът пред Би Ти Ви. "По този начин ние осигурихме около 3 часа време на политико-военното ръководство за реакция, преди тази новина да бъде обявена от световните медии", поясни разузнавачът.
Всички българи си спомнят, че тогава не бяха достатъчни не три часа, а три дни на политиците и военните да застанат пред народа и да обяснят какво е станало. Първата информация дойде от Полша.
Досега военното разузнаване не е успяло да научи имената на хората или групировката, която е извършила терористичния атентат, но работи по няколко хипотези.
Ген.-майор Студенков изказа желание военното разузнаване да остане под шапката на Министерство на отбраната. След атентата в Кербала ген. Никола Колев пожела то отново да мине на подчинение на Генералния щаб.
каре------
Наши шофьори блокирани на границата със Сирия
Иракско-сирийската граница е затворена до 30 януари заради изборите, съобщи външно министерство. Според негови данни през последните дни 10 български шофьори на товарни автомобили са преминали на иракска територия. Българските дипломатически мисии в района полагат усилия за получаване на допълнителна информация за състоянието на българските шофьори с оглед оказване на съдействие, се посочва в съобщението. По непотвърдени данни между шест и десет български шофьори стоят на границата между Сирия и Ирак на контролно-пропускателния пункт "Ал Яаруба", на около 680 км северно от Дамаск. Според сирийския активист за човешки права Анауар ал Бунни американските сили в Ирак са блокирали от шест дни насам на сирийско-иракската граница на над 300 шофьори на камиони.
|
|