Съществуващата санкция за преместване в друго училище при повече от 15 неизвинени отсъствия не е достатъчно ефективна и нерядко води до негативни последици. Някои училища я използват да се освободят от проблемни ученици, други въобще не я прилагат. Тя едва ли не се възприема и като право на ученика да пропусне 15 часа без обяснение.
Така просветното министерство мотивира идеята си ограничението за броя на неизвинените отсъствия да отпадне. Както "Сега" писа, МОН предлага санкцията преместване в друго училище за неизвинени отсъствия да се премахне и вместо това да се прилагат по-меки мерки - 3 вида забележки и преместване в самостоятелна форма на обучение. Училищата сами ще решават при колко неизвинени отсъствия да наказват.
Отделно МОН въвежда и друго ограничение - за отписване на децата от училище, ако пропуснат последователно всички часове в 1/3 от учебните седмици. Това обаче не се води като санкция, а като невъзможност - и по уважителни, и по неуважителни причини, да се навакса пропуснатото.
"Сега преместването на ученик при над 15 отсъствия в друго училище не е задължително, а е само възможност. Педагогическият съвет по собствено усмотрение решава дали да наложи тази санкция и това води до различни практики", обясни Милка Коджабашиева, председател на работната група по промените. Така например училищата в опасност от закриване не го прилагали и се стремели да задържат на всяка цена децата. Други пък масово гонели деца. Според МОН най-голяма е групата на отпадащите от училище деца именно след подобно преместване.
В МОН не отговориха конкретно как очакват да повлияе новата мярка върху дисциплината. Експертите признават, че за децата ограничението до 15 отсъствия може да има възпиращо действие. Според Коджабашиева обаче страхът не следва да е основната мотивация за посещение на училище. Според нея грижата и информирането на родителя за всяко отсъствие е по-добър вариант от местенето.
|
|