Столична община ще поиска помощ от държавата за решаване на проблема с боклука. Общинският съвет трябва да даде днес мандат на кмета Стефан Софиянски и председателя на СОС Владимир Кисьов да преговарят с държавата за съвместно изграждане на Завод за преработка на отпадъци в столицата.
Кметството се принуди да поиска помощ от държавата, след като вече повече от 5 дни жителите на Суходол са блокирали пътя на камионите с боклук до сметището. Ден по-рано съдействие отказаха прокуратурата и полицията. София е зарината с отпадъци, състоянието е критично, заяви Владимир Кисьов след неколкочасова среща с организаторите на протеста. Блокадата обаче няма да бъде вдигната, заявиха те.
Според докладната проблемът със Суходол може да "ескалира в дълготрайна криза с трудно оценими социални, екологични и здравни последици" и да окаже въздействие върху функционирането на държавните институции. От кметството твърдят, че заради традиционния недостиг в бюджета за капиталови инвестиции то не може само да изгради завод за изгаряне на боклука. Строежът му се бави вече 3 г. Според Софиянски са нужни над 100 млн. евро.
Има готов проект за съвместно дружество на общината, комбината "Кремиковци" и частна фирма, но инвеститорът още не е избран. Ако се вземе кредит или изграждането и експлоатацията на завода се дадат на частник, това ще доведе до рязко повишение на такса смет, твърдят общинари.
За бъдещото смесено дружество с държавата пък общината е готова да апортира терени, да изгради инфраструктурата и комуникациите и дори да внесе парична вноска. Кметството е склонно даже да остави мажоритарния дял на държавата, ако тя предостави повече активи.
Междувременно вчера фирмите по чистота "ВОЛФ", "ДИТЦ" и "Чистота-София" извадиха всичките си резервни кофи, но те веднага се напълниха. Безработни от бюрата по труда и служители на фирмите започнаха да опаковат отпадъците в найлонови чували, за да не се разпиляват, съобщи шефът на Столичния инспекторат полк. Илия Велчев.
В разговор с Владимир Кисьов организаторите на митинга в събота - адвокат Георги Горанов и Венцислав Божилов, признаха, че не могат да повлияят на хората, които спират пътя на камионите. Казаха дори, че външни лица подклаждали напрежението.
Допълнително напрежение вся и министър Долорес Арсенова, която пред Дарик радио предупреди, че боклукът става опасност не само за града, но за цялата страна и дори съседните държави. Общинският съветник от БСП Евтим Евтимов пък каза пред Би Ти Ви, че столичани имат правото да съдят общината, защото тя не изпълнява ангажиментите си по сметосъбирането, а те са платили такса смет.
ПОЗИЦИИ
В декларация протестиращите поискаха вчера незабавното затваряне на сметището, рекултивацията му до края на 2005 г. и повече пари за ремонт на пътищата в Суходол. Владимир Кисьов ще внесе днес в СОС доклад, в който общината и съветът поемат ангажимент сметището да бъде затворено до октомври 2005 г., да се рекултивира до края на годината, да не се допускат камиони над 6 тона през главните улици на Суходол и приоритетно да се предвидят пари за ремонт на пътищата там. До редакционното приключване на броя обаче блокадата не беше вдигната. Венцислав Божилов поиска екоминистерството също да поеме своята отговорност, а РИОСВ да каже истината за годността на депото.
Забравено сметище
бави новото летище
Христо Николов
Основната причина за удължаване със 7 месеца на срока за построяване на нова писта на летище София е, че строителите му са се натъкнали на забравено преди 50 години сметище в района на новата писта. Това съобщи изпълнителният директор на аеропорта Стоил Пашкунов. От 7-те месеца забавяне на сметището се дължат 3 месеца. Новото летище на практика не може да заработи преди края на октомври.
Консорциумът от кувейтски фирми, който изгражда пистата, се натъкнал на сметище, което започвало на 50 см под земята и стигало до 3 м дълбочина. Дължината му била около 120 м. По-късно се изяснило, че преди построяването на язовир "Искър", т.е. в началото на 50-те години, в района е имало наводнение, от което пострадали десетки къщи. Строителните и битовите отпадъци от тях са били заровени източно от сегашния аеропорт. Освен забавянето летището ще излезе и с $500 000 по-скъпо заради премахването на сметището.
Сигнал
До Върховна касационна прокуратура
От Емил Симеонов Митков , ЕГН-6405012463
Предлагам Софиянски да бъде обвинен в измама, а именно "възбуждане или поддържане на заблуждение" у жителите от с.Суходол, че ще закрие въпросното сметището до 01.01.2005г., в резултат на което е причинил имотна вреда на държавата и гражданите й......
НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС
Раздел IV.
Измама
Чл. 209.
(1) Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини имотна вреда на държавата, на кооперация, на обществена организация или на друго юридическо лице, се наказва за измама с лишаване от свобода до шест години.
(2) Който със същата цел използува заблуждението, неопитността или неосведомеността на някого и с това причини имотна вреда на държавата, на кооперация, на обществена организация или на друго юридическо лице, се наказва с лишаване от свобода до три години.
Изпит по наказателно право.
Професорът задава на студента въпрос "какви са елементите на състава на престъплението измама" ?
Студентът дава отговор, че измама ще бъде налице, ако получи двойка на изпита.
- "Как така ?"-чуди се професорът ...
- "Ами, измама ще рече да се възползувате от нечие незнание и да причините на незнаещия имотна вреда, а Вие да набавите за себе си или другиго имотна облага. И ето - ако аз не съумея да отговоря, Вие ще се възползувате от моето незнание и ще ми пишете двойка, с което пък ще ме лишите от стипендия за добър успех и последната ще отиде в Университетския бюджет, откъдето се изплаща и Вашата заплата ..."