Гражданите трябва ще бъдат научени как да помагат на полицията при борбата с престъпниците, стана ясно от вчерашния брифинг на говорителя на МС Димитър Цонев. Така той обясни препоръката на Съвета за сигурността при премиера миналия петък да се засили бдителността на гражданите в борбата с престъпността. Според Цонев при по-добра подготовка на населението, дори да не може да се предотврати дадено престъпление, хората ще могат да съдействат за по-лесното му разкриване. "За целта гражданите трябва да се научат как се действа в определени форсмажорни обстоятелства", каза говорителят. Той поясни, че става въпрос за обстоятелства, свързани със свидетелстване при извършване на престъпление или реакция на самото престъпление. Ставало дума не само за тежки деяния, а и за кражби.
"Помислете си самите вие как бихте реагирали, ако станете свидетели на дадено престъпление, дори то да е най-елементарното или най-лекото наглед, да не говорим за нещо по-сериозно", обърна се Цонев към репортерите.
Закон за защита на свидетелите влиза в законодателната програма на правителството до Коледа. Вносител е правосъдното министерство. Идея за такъв закон имаше и преди 5 години.
Обучението на гражданите ще е част от мерките за по-тясно сътрудничество между полицията и местните органи на изпълнителната власт. Инициативата за работа с местните власти е на министър Георги Петканов, заяви Цонев. Кметовете съвместно с РДВР по области щели да имат свобода да договорят конкретните мерки на своите територии.
По един заместник-кмет може да бъде натоварен да отговаря и за сигурността в съответната община, предположи Цонев. Според него този ресор би помогнал на общините в комуникацията с полицията по региони. Такава комуникация дава много добри резултати и в Америка, и в Европа, изтъкна Цонев. На централно ниво МВР можело да окаже съдействие с материали, инструкции и експерти.
papesha sawsem e izperkal