Открай време висшите чиновници упражняват законотворческа дейност в две основни направления - нормативни актове в ущърб на държавата и съответно в полза на нечий частен интерес и преливане от пусто в празно.
На второто прилича решението на здравното министерство да регламентира т. нар. листи на чакащите в болниците. От 1 януари догодина отпада районирането. Всеки ще може да ходи да се лекува в която си иска болница и при който си пожелае лекар. Затова и здравният министър Славчо Богоев обяви, че очаква наплив към големите областни и университетски болници и към националните центрове за сърдечно-съдови, онкологични болести, ортопедия и т. н.
И сам допълни, че едва ли ще има драстични опашки, тъй като не всички пациенти могат да си позволят да пътуват от единия край на България до другия и да си плащат престоя в столицата например, докато чакат да им дойде редът да влязат в болница.
Държавата регламентира само, че който пръв се запише, т.е. разболее, той пръв ще влезе да се лекува. Не е позволено пациенти да могат да се пререждат срещу заплащане. Спешните случаи не чакат.
Какво ще стане от 1 януари?
Ако зависи само от волята на пациентите - нищо особено. В т. нар. елитни болници - "Св. Екатерина", Националния център по сърдечно-съдови болести, Александровска болница, и сега има листи на чакащите, само дето не са описани в наредба. Вероятно малко ще са хората с апандисит или херния, които ще се юрнат да атакуват Правителствена болница например. А по-сложните случаи и досега се препращаха към по-големите болници. И в момента част от потенциалните пациенти (традиционно по-платежоспособните) в по-малките градове ходят направо в болницата в областния център.
Иначе в самото отпадане на районирането няма нищо лошо - най-много пациенти - и пари от здравната каса или МЗ, ще получат най-добрите. Това е справедливо, както сега добрите лични лекари имат най-много пациенти и пари.
Другояче стои обаче въпросът, ако хората просто нямат избор. Очаква се догодина да започне постепенно редуциране на малките общински болници. Ако не съберат определен брой пациенти, те няма да получат достатъчно пари от здравната каса и министерството и ще трябва да затварят отделения или изобщо да престанат да функционират. На тях обаче също разчитат хора - обикновено социално слаби и пенсионери, които ще бъдат принудени да ходят в болницата на по-големия град. Където - естествено - ще има листа на чакащите от цялата област.
Какво ще се случи с тези хора?
Официалното пререждане срещу пари няма да е позволено. Със сигурност обаче ще се появи неофициално пререждане срещу неофициални суми. Които могат да платят, ще се лекуват. Които не могат - ще чакат.
От министерството посъветваха болниците да работят допълнително за пациенти, които си плащат операцията официално, кеш, в касата на лечебницата. Но ако болницата не иска да работи допълнително, много вероятно е тези хора да станат първи в работното време.
Има и нещо друго. От МЗ обявиха, че очакват тази година през болниците да минат 1 320 000 пациенти. Те са с 80 000 повече от 2002 г., със 160 000 повече от 2001 г. и т. н. Обяснението е, че критериите за хоспитализация са снижени, болниците нарочно прибират хора по клинични пътеки, за да получават за тях пари от здравната каса, че доболничната помощ куца и не спира потока към болниците. Това донякъде е вярно, но е факт и че народът е все по-болен, че хиляди хора не си вземат лекарствата, защото са им скъпи, и това бързо ги отвежда в болница, че не се ходи на изследвания и профилактични прегледи заради трудния достъп.
Значи, логично погледнато, ако тенденцията се запази, дори и бройката на болниците да остане същата, пак ще има листи на чакащите. МЗ твърди, че свободният капацитет на лечебниците в страната е средно около 15%. Но не е ясно дали той няма да бъде бързо усвоен и просто да се окаже, че пациентите са повече от болничните легла.
Постоянно се дават за пример европейските държави, където също има листи на чакащите. Но там има ред и законите се спазват. А у нас моментално ще се появи дискриминация. От листите на чакащите първи ще се лекуват хора с повече пари и с по-леки диагнози.
И сега умират хора, защото не са дочакали реда си за операция. В бъдеще те ще са повече. Това обаче се нарича естествен подбор и явно се насърчава от държавата.
|
|