:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,753,448
Активни 333
Страници 9,915
За един ден 1,302,066
Сегашно продължително

Европа ad hoc

Поляците, на които българските суверенисти все повече се възхищават, се опънаха на проекта за европейска конституция. 2 дни по-късно 6 от най-богатите - сиреч най-големи - платци, заявиха, че искат финансовото им участие в бюджета на Евросъюза да се намали. Което се тълкува като пряко наказание за Полша, вече опълчила се веднъж срещу центъра през тази година по повод Ирак. За сведение на суверенистите това пряко ще засегне и нашего брата.

Подобни случки радват геополитиците, понеже са чудесна възможност за конструиране на лагери, планове и стратегии. Особено когато отзад се привиди сянката на Вашингтон, който методично разбива европейското единство. Загадка остава обаче отсъствието от групата Полша-Испания, обединена около девиза "Ница или смърт!", на най-ревностния верен етносъюзник на Америка - Великобритания. Да не говорим, че по традиция тази страна е конституцио-скептична и естествено можеше да застане на този фланг.

Защо не го направи? Просто нейният интерес тук е обратният. Испания е страната, получила най-много облаги от еврофондовете, а Полша очаква да получи лъвския пай от сегашното разширение. Вероятно първото, което съюзът ще извърши, ако получи справедлив и ефикасен механизъм за взимане на решения, ще бъде



да ограничи евроклиентелизма,



оттук борбата за гласове на страните, които мечтаят да бъдат теглени на буксир. Англия - подобно на Германия, не иска да плаща за по-бедните и никаква атлантическа солидарност (или, да кажем, неоимпериалистическа амбиция) няма да я накара да предаде партията на даващите и да влезе в партията на взимащите (където седят не само страни като Гърция, но и такава основна радетелка на конституцията, каквато е Франция).

Но в тази конкретика читателят сигурно вече се е ориентирал. Искам да ви обърна внимание колко сме неподготвени да мислим такова едно децентрирано (постмодерно?) политическо пространство, където на мястото на твърди убеждения, позиции, идеологии намираме плаващи коалиции "ad hoc". Кой е предполагал, че яростно противопоставените в началото на годината Франция и Германия, от една, и Великобритания, от друга страна, през юли ще внесат предложение за обща европейска отбрана? Кой е мислел, че Германия и Франция заедно ще се изправят срещу Пакта за стабилност за еврото?

ЕС функционира като всяко политическо пространство, където основният закон е непрекъснатата борба на позиции и интереси. Принципът на политическото е, че



властта никога не е окончателно взета - винаги има напрежения,



бунтове, задкулисни прегрупирания. Съществува обаче някаква митична фигура, която олицетворява единството на това пространство. Някакъв вожд, старейшина, кралица, канцлер и т. н. 99% от дейността му се състои в това да удържа равновесието на борещите се сили, но далеч по-важна е изобразителната му роля: хората вярват, че той е субект на политическите процеси.

Европейското пространство е първото, където една много развита и сложна политическа система не е персонализирана, няма център, спрямо който гражданите да ориентират възгледите, надеждите, симпатиите или омразите си. Не смятам, че хаосът тук е по-голям от кое да е друго политическо пространство на планетата, тъкмо обратното. Със сигурност обаче усещането за хаос - ако не за безпомощност - на гражданите е критично високо.

Наред със своя пряк смисъл всеки евродебат служи за саморазправа на едни с други; новата идея е нов коз, ново оръжие в тлеещите конфликти. Дали да гледаме сериозно на наново извадената от ръкава идея на Ширак за Европа на няколко скорости? Сериозна визия за бъдещето на съюза ли е това или саморазправа с такива като Полша (както и България), които не проявяват достатъчна солидарност към съюза? И двете.

Нещо повече. В постмодерна клопка попадат всички онези (като пишещия тези редове), които опитват да умишляват по темата. Да речем, казвам ви, че неоголистката идея е лоша, че да попадне в зона 3 на европейското пространство



означава за България още дълги години подусловна реформа и стягане на коланите



Но за гражданина на "страните-пионери" (които има предвид Ширак) тази идея е възможност по-бързо да заживее в един по-справедлив ЕС, без да чака на новодошлите да им дойде умът в главата. В последна сметка чуваме всяко изказване през филтъра на егоистичния национален интерес. Няма персонализация на властовия център, спрямо който да построим и съизмерваме позициите си, оттук възгледите ни се разпадат в постмодерен релативизъм.

Искам да кажа, че кризата, през която минава Европа през тази година, е по-дълбока, отколкото изглежда. Наместо дебат за общото благо на това политическо пространство, принудени сме глупаво да повтаряме: "Ъъъ, за нас най-добре би било..."
35
884
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
18 Декември 2003 21:34
Открита е топлата вода. Дичев я изнамери. Все пак ствало реч за национални интереси. Криза имало също. А какви ги редихте политолозите "умници" през тези 14 години? Лъжи + собствени заблуди + чужди манипулации. Ние, прочие, видимо ще продължим с "реформите", излазяващи се в затягане на коланите. Защо, Дичев, толкова усърдно работихте срещу България?
18 Декември 2003 21:48
Ами това е пазарното стопанство
Има интереси и има пазарлък
Нещо се забравя за предишното-планово- стопанство
Имало е план, т.е. воля на господаря - да дава и да не дава от общото
Само че общото все пак отнякъде е идвало.
България тогава е била от повече получаващи страни, а Полша от повече даващи страни - нямам предвид пари, материали. Не знам. Полша е давала, защото е търпяла насила, против волята си. България е взимала защото е била обичана, толерантна и съгласна на волята на насилника.
Получавала е срещу изгодното географско положение и съгласието то да бъде изгодна за другия, който плаща. Полша не го е имала. ГДР била по-важна. Ама Чехия дори и при изгодното положение пак не е била изцяло съгласна и поради това по план е плащала повече ...за компенсация
Сега се оказа, че за всичко трябва да се плаща ...с лихви. Както и да се получава за същото и пак с лихви
Е няма да стане Нали? Или да....................
18 Декември 2003 22:10
Ето го националния интерес:


Заради ЕС закриваме 300 фирми за животинска продукция


от 1 януари 2004 г., защото не могат да изпълнят ветеринарно-санитарните изисквания на ЕС, съобщи шефът на ДВСК Илиян Костов. Крайният срок за това изтече през 1999 г. Крайната мярка е съобразена с ангажиментите на страната ни по бъдещото членство в съюза и става по т. нар. Екшънплан на Брюксел за практическо привеждане на мандри, кланици, фабрики за колбаси, рибни и пчелни продукти към евродирективите, обясни зам.-министърът на земеделието Меглена Плугчиева. Това стана ясно вчера на кръгла маса за преструктуриране на предприятията за хранителни продукти от животински произход с участието на браншовите им сдружения. Шефовете на асоциациите на месо и млекопреработвателите Кирил Вътев и Димитър Зоров приветстваха мярката, защото засягала само производители, които не гарантират безопасност на храните си. От големите предприятия ще бъдат закрити 8 за добив на месо, 3 птицекланици, 12 хладилни бази, 11 за преработка на месо, 24 за мляно месо и 42 мандри. Проверките на фирмите от тези сектори ще продължи до 2006 г. и също ще има закривания, ако не бъдат покрити изискванията. Тази практика на ЕС е прилагана при всички кандидат-членки.
18 Декември 2003 22:15
Ето ги лихвите:


....



ООН: Българите измират


По трагичност на демографската си ситуация България няма аналог в Европа. Това се казва в декемврийския брой на електронното издание на ООН "Демоскоп". България е страната с най-висока смъртност сред кандидатките за членство в ЕС. У нас средно на 1000 души умират 14, 34. В това отношение ни доближават само Литва, Латвия, Унгария и Естония. Първенци сме и по ниска раждаемост. Със своите средно 8, 02 бебета на 1000 души бием останалите 11 държави-кандидатки. Далеч зад себе сме оставили другите и по отрицателен естествен прираст - близо 6 на хиляда. Данните на "Демоскоп" показват, че застаряването на населението у нас е в критични размери. .Около 30% са пенсионерите у нас, подобно е положението и в Унгария. Изданието предупреждава, че двете страни скоро ще почувстват остра криза на пенсионните си системи. Унгарците обаче били по-зле от нас, защото там работоспособното население е едва 40%, а за България този процент надвишава 48 на сто. Заедно със Словения пък сме начело по най-малко сключени бракове. Под 4 двойки на хиляда души решават да се бракосъчетаят годишно. За сметка на това българите и словенците се развеждат сравнително рядко - 1 или 2 развода за година, смятано за 1000 души. Единственото утешително в статистиката е, че няма голяма разлика между броя на жените и мъжете у нас. В България дамите са 51%, докато в Латвия са цели 54% от населението. От страните членки с най-добри показатели е Кипър. Там се раждат средно 11, а умират 7 човека на 1000. Тя е и единствената държава с положителен естествен прираст.

18 Декември 2003 22:29
pervemliev -Mai ste stane dala baba 5 da se hvane i 10 da se pusne ot horoto !
Nashata mai ste e oste po-tragicna ! Protektorat s rezervati za izcezvast vid dwrzan v kletka ! Ama kato rekli EU ta EU -te ste ni opraviat -na 35 mai !
Minavast -vsicki davahme i vzimahme po ravno , katoliceskite "buntovnici " Polsha i Ungaria plus Chehoslovakia s zalkite si napwni za reformi samo natrupaha dwlg dalece predi nas . Rusnacite tegleha kaisha nai vece zaradi otbranata -to pa edna otbrana -edno kopele kacna na Cervenia Plostad -Vsicki biahme predadeni ot Gorbi ! Zagubiha nai mnogo negovite podanici !
18 Декември 2003 22:44
Vizte gospoda oficeri v Capital -"Strategiata za ikonimiceski raztez "-laina s praz !
Tova nesto e pisano ot ligliovci i pikli koito ne sa prekarali edin den proizvodstvena praktika no sa sws ZAPADNI diplomi ! Ako ne beshe tragicno stiah da se posmeia ! Show case -Ste razvivame Goliamata chimia v dolinata na Devnia -dumata imat SODI -i POLIMERI -Alo Polimerite sa zad granica -Docka Baneva pravi bira v Beroe -roboti ne ni triabvat -imame si gi na cetiri kraka ot samogona ! Clusterna ikonomika -ami taka sa pocnali USA predi 120 godini -
nie imame -po tocno imachme ikonomika po EU obrazec -kombinatski strukturi -
te dnes se obiaviavat za nai dobri -naprimer swcetanie na neftoprerabotka s neftohimia ! Cogereration -ta imali kombinat bez TEC ? vsicko e tolkova tragicno -
Bwlgaria se vrwsta vwv vremeto na Dobri Zeliazkov i se akcentira vwrhu Kalofersko Karlovskia model -malki predpriatia -pletacki na danteli -ia vizte cuzdencite kak kupuvat na Sunito -babite poluciha slwncev udar !
Totalna nekompetentnost i lakomia -e vizte balansa na VT !
18 Декември 2003 23:26
А бе що все Полша е крива - и през 1980, и през 1989, и сега пак.
19 Декември 2003 00:01
Перо, много ти уважавам коментарите. Пиши и се небой, че вестника и днеска е за у нужника. Поздрави!
Армадило Армадилов-син
19 Декември 2003 00:18
ПАК да напомня:
Европейският съюз е КАТО едно "АКЦИОНЕЛРНО ДРУЖЕСТВО"- с колкото повече капитал участваш в него- толкова повече ГЛАСОВЕ имаш в управлението му!
Всички в ЕС участват с ВНОСКИ в бюджета на съюза! Важен е размерът на вноската, а не броят на населинието на съответната държава!
В този смисъл, Испания и Полша НЕ са прави!!! Дори и на фона на факта, че Германия има почти двойно повече население от Полша, а и дава в бюджета на ЕС няколкократно повече отколкото /ще/ дава Полша!
Но Полша е права в едно: ДОГОВОРЕНОСТИТЕ/от Ница, например/ СА, ЗА ДА СЕ СПАЗВАТ!!!
19 Декември 2003 00:58
Полша - такава каквато не я познавате


Социал-демократическа полша е още по нео-либерална и от Тони Блер, полските войници участват в окупацията на Ирак, а полската Църква подкрепя офансивата на капитализма. Синдикатът "Solidarnosc" се превърна в изборен трамплин на десницата. Как е възможно една страна, която в началото на 80-те с движението на "Solidarnosc" беше дала надежда на работническото движение за обновяване на социалистическите идеали, да се превърне в крайна сметка в крепост на най-екстремните сили на неолиберализма в Европа?

Въпреки всичко, това е само една част от действителността. Защото бавно започва да се забелязва едно друго лице на Полша: това на една страна на работнически стачки и манифестации в защита на унищожаваните работни места, на движения за защита правата на безработните, на обществена опозиция срещу войната в Ирак и на население привързано към стойностите на егалитаризма. Настоящето специално издание на "Nowy Robotnik" има за цел да ви представи това непознато лице на Полша.
Една друга Европа за една друга Полша
На 7-и юни 2003 полските елити въздъхнаха от облекчение: 77% от участвалите в референдума бяха казали "да" на влизането в Европейския съюз. Дебатът върху присъединяването на Полша към ЕС беше доминиран от една страна от наивната проевропейска пропаганда на либералните среди и от друга - от истеричната анти-европейска кампания на националистическата и католическа десница. Но болшинството от населението не се припознаваха в тази опоростена дилема - за или против ЕС. По-скоро доминираше едно евро-скептично отношение: "не сме против ЕС, но не искаме да влизаме в Съюза на базата на настоящите условия".
Кой делокализира и къде?
Работнизите на Запад се страхуват от делокализирането на предприятия към новите страни-членки. Въпреки това, от гледната точка на полските работници, проблемът седи друго яче: полската индустрия, в положение на недостиг на средства, загуби борбата срещу големите западни групи (в Полша наблюдаваме процес на дезиндустриализация на страната) и предприятията остават под контрола на тези групи. Според различни изчисления, няколко стотин хиляди работни места са били разрушени от излагането на полската индустрия на вносните стоки, произхождащи от ЕС.
Еврократите обвиняват Полша за дъмпинг (подбиване) на цените. В действителност, анти-дъмпинговата политика беше използвана за контриране на вноса от Полша на обикновени продукти, слабо преработени - област, в която Полша остава конкурентноспособна.
Европейската буржоазия не се страхува от конкуренцията от страна на полските предприятия, защото са под неин контрол. Единствената бариера, която може да спре тази атака на Капитала е солидарността между полските и западно-европейските работници.

Полша: население - 38 милиона; безработица - 17, 7% = 3, 07 милиона (IX 2003); средна заплата - 480 эвро; минимална заплата - 170 эвро;



Полша е в кипеж


Понастоящем в Полша се надига нова вълна от работнически движения на протест, най-значителната след 1989, годината в която политическите елити бяха решили да приложат икономически реформи по неолибералния образец. Днешните протести засягат цели браншове: корабостроителниците, автомобилната индустрия, металургията, мините, болниците и пр. Хиляди работници манифестират по улиците, избухват стачки, уличните барикади и стачните пикети се умножават. Полша е в кипеж.
Настоящата вълна от протестни движения несъмнено е в резултат на една все по-задълбочаваща се криза; една не само икономическа криза, но също и на настоящата властова система. Този период на капиталистическа изтощеност, който засегна Полша, изкара на повърхността стари социални противоречия, давени до сега от ура-оптимистичните изказвания от страна на овластените елити. Вече е ясно, че "царят е гол" и че икономическата сисема не функционира: заплатите не са плащани с месеци (около 62% от работещите получават заплати със закъснение), десетки, даже статици хиляди работници са заплашени от съкращения, безработицата нараства (около 18%), заплатите спадат, социалните помощи са "отрязвани". Това са факти, които вече е трудно да бъдат отричани. Както често в подобни ситуации, хората във властта, на които никой повече не вярва и които никой повече не слуша, започнаха да използват последния си аргумент: институционализирото насилие.
Общественото мнение днес е особено възмутено от преследванията на синдикалните активисти от добре известни шефове, все по-често защитавани и подкрепяни от административния и полицейски апарат на държавата. Добруването и достойнството на човека вече нямат никакво значение; интересите на инвеститора и на собственика са най-важните. В името на тази логика, произволът се е превърнал в господар. Поради своята синдикална принадлежност или за всеки опит да се организира синдикат хората биват изхвърляни на улицата, върху тях се оказва натиск по всички начини и се заплашват. Все по-често бива използвана неоправдано насилие срещу стачките и окупационните пикети, както във фабриката за кабели на Озаров и срещу персонала на болницата Ридигиер във Вроцлав. И всичко това в една страна, където не чак толкова отдавна, през 80-те, работниците се бориха за свободни синдикати, за свободата на словото и правото на стачка и манифестации с цената на дълги години затвор и даже на живота си.
Един от редакторите на най-големия областен вестник "Glos Wielkopolski" има право, когато коментира днешните социални движения: "Трансформациите след 1989 ги приехме, но без ентусиазъм, заедно със съпътстващите ги мизерия, безработица и растяща криминалност. Пиша тези думи, докато още се чува ехото от буйните манифестации на миньорите, а в същото време железничарите обявяват подготовката на всеобща стачка. Всеки ден ни носи доказателства, че това търпение има съвсем ясни граници."
Актуални информации на английски език върху работническите стачки и движения в Полша:

http://www.workers-initiative.poland.prv.pl Натиснете тук



Бойкот на Данон
Работници от Ярослав, малък град в юго-източна Полша, отправиха призив за бойкот на продуктите на групата Danone (e-mail: nszzzp@zetorz.com.pl). Начин да се протестира срещу решението на дирекцията на LU Полша АД (филиал на групата) да премести линията за производство на бисквити от Ярослав в средата на страната. Преди две години същия вид действие беше използван от съкратените работници на Данон във Франция. Лакомия на Капитала, съпротива на работниците - така е в цяла Европа.
Походи на безработните
От няколко години насам в цяла Полша се развиват движения на безработни, организиращи окупации на агенциите по заетостта, походи на безработни във Вършава и пр. Движенията на безработни участваха също в организацията на областни социални форуми в Силезия, Миастко (Померание, северо-западна област) и Елк (Мазурия, северо-източна област). За връзка с организациите на безработни, участвали в Европейския Социален Форум: bezrobotnielk@op.pl, kopb.miastko@wp.pl.
Сдружение за защитата на предприятията
Националният Протестен Комитет (Ogó lnopolski Komitet Protestacyjny, OKP) беше създаден на13-и юли 2002 по време на Общото Събрание на Представителите на Застрашените Полски Предприятия и на Работническите Групи, проведено в прочутите корабостроителници на Сшчецин(Szczecin).
НПК е неофициално движение на предприятията, протестиращи против реструктурирането/приватизацията и които са заплашени от съкращения и ликвидации. НПК има за цел да подкрепя активно борбите на работниците в тези предприятия за правото на работа и на достойна заплата и за защитата на правата на работниците и на застрашените синдикални права.

http://www.okpinfo.prv.pl - Натиснете тук



Бомби със закъснител
Какво бъдеще за въглищата?
Повече от 100.000 миньора работят в Силезия (южна Полша), т.е. повече отколкото в Европейския Съюз. Този сектор вече осигурява три пъти по-малко работни места отколкото преди 10 години. Правителството затваря нови мини, а миньорите се готвят за всеобща стачка. Няма начин да се разреши проблема с полските въглища извън една европейска перспектива и без дискусия върху алтернативните енергийни политики в Европа.
Полското село
Полското земеделие беше един от основните проблеми при преговорите с Европейския съюз. Преобладаващ в дискусиите бе въпросът за субсидиите на полските земеделци, а знаем, че влизането на Полша в Европейския съюз ще представлява същинска революция за полския селски свят, където преобладават малките експлоатации. Елитите повтарят, че селото трябва да се модернизира, но къде ще намерят работа всички земеделци, които ще бъдат изгонени от земите, които обработват поради задължаването им към банките и концентрацията на земите?


Из в-к Nowy Robotnik
(специално издание на четири езика по случай Европейския Социален Форум)
NOWY ROBOTNIK, PO Box 180, 40-951 Katowice 2, Poland
E-mail: robotniksl@wp.pl, http://www.robotnik.prv.pl




Миньорите от Силезия на борба срещу съкращенията


На 11-и септември, около десет хиляди работници от Силезия протестираха по улиците на Варшава срещу закриването на мините. Миналата пролет, закриването беше прекратено от правителството, което се опасяваше тогава от всеобща стачка и съответно се опитваше да осигури социален мир с оглед на референдума за присъединяване към Европейския съюз. След приключването на референдума обаче правителството обяви закриването на въгледобивните мини на Силезия за твърдо и окончателно, което би трябвало да доведе до съкращаването на 30.000 миньора в една вече силно засегната от безработицата област (30% от активното население на Катовице). Трябва да се подчертае, че във въгледобивните мини през 1989 все още работеха 400.000 работника, докато различните планове за съкращения (особено през последните три години) пощадиха едва 146.000 миньора днес в Силезия.
Още от началото на манифестацията по улиците на столицата миньорите се сблъскаха с куките. Всъщност манифестацията най-напред се насочи към седалището на SLD (Съюз на демократичната левица - социал-демократическа партия), партията на власт, по което се стовариха известен брой камъни. След това, манифестацията, която беше станала нелегална, се насочи към сградата на министерството на икономиката. На това място миньорите се сблъскаха с полицейските кордони, които охраняваха сградата. Манифестантите използваха железни пръти и коктейли молотов, докато ченгетата бяха въоръжени с водни оръдия, сълзотворен газ и каучукови куршуми. По време на сблъсъка, бяха ранени 62-ма полицая, сред които някои и тежко, а 22-ма миньора трябваше да бъдат хоспитализирани, но точният брой на ранените миньори не е известен. Фасадата на сградата на министерството на икономиката беше доста разбита: бяха счупени четиресетина прозореца и чиновниците оцениха щетите на около 200.000 злоти (около 50.000 евро).
Този истински бунт демонстрира раздразнението, борбеността и отчаянието на тези работници, на които правителството предлага единствено безработицата и мизерията като перспективи за бъдещето. От тогава правителството само гледа да накаже миньорите. Бяха осъществени няколко ареста и медиите се впуснаха в истинска война срещу организаторите на протестите. Същевременно някои вестници отказват да порицават миньорите. В този дух, известният директор на киното и театъра на Силезия, Казимиерс Кутз декларира при запитване от в-к Gazeta Wyborcza: "тези хора се защитават срещу упадъка, срещу едно нечовешко отношение. В тази афера няма значение колко прозореца на министерството са счупени. (...) За правителството, съдбата на тези, които измират от глад е без значение. И се опитва да третира миньорите, както го правеше Маргарет Тачър, но ще съжалява за това. Методът, състоящ се в премахването и унищожаването на работните места няма да мине в Полша. Трябва да си припомним, че миньорите живеят в малка област и са многобройни. Това е бомба със закъснител." А най-големият местен вестник беше вместил в редакционния си коментар следното: "Миньорите знаят, че Англия имаше проблем с миньорите, който беше разрешен чрез желязната ръка на Маргарет Тачър. Англия беше свидетелка на още по-масивни манифестации от тези в четвъртък. Срещнах англичани, които си спомнят с неприязън за тази епоха. В момента събират информации от вестниците относно самоубийствата и бързото покачване на алкохолизма и токсикоманията [в бившите миньорски долини]. Повечето от съкратените, никога отново не намериха работа и живеят от социалните грижи. Нашите реформатори, които преди няколко години прокламираха, че разрешаването на проблема с минната индустрия не трябва да наподобява на британския метод, защото това не би довело до нищо положително, днес приемат глупашки промяната към беднотията, безработицата и увеличаването на престъпността."
Синдикалните отговорници обещаха, че ще се проведат нови протести. На 12-и септември се състояха събрания в мините на Силезия. След тези срещи, Марек Клементовски, вице-президент на миньорския синдикат "Solidarnosc" декларира, че миньорите "са съгласни с мен. Имаме нужда 10.000 човека да отидат до столицата. И съм сигурен, че пътьом много други хора ще се присъединят към нас и че този път ще бъдем 100.000 по улиците на Варшава".


Източник: Работническа Инициатива на Анархистката Федерация в Полша, Натиснете тук
Из НОВОСТЬ №16, октомври 2003 - novost@no-log.org
(Франкофонски месечник за солидарност с работниците от бившия източен блок)



( Миньорите и железничарите в Полша обявиха предупредителна стачка (Роман Гутковски, Варшава, специално за "Дневник" - 22/10) Натиснете тук ).
19 Декември 2003 01:25
Така е , ама не е така !
19 Декември 2003 02:55
Въх! И сва стана тя? Що ли окат сега шляхтите (най-големи тарикати през соца)? Наште баш-анализатори викат за пари. Ивайло/Параграфа и други знайни и незнайни марксисчета и пишман синдикалисти изпищяха: Братя! Европата няма пари и няма да сипва у копанката кат едно време. Трагедия, братия! Глей как братския полски народ бавно мре от глад! Женьките ни що толкоз учиха проекти да пишат?
Да-а... Трудни времена настават за Бригадирите и Бригадирките.
Совите не са това, което са.
19 Декември 2003 04:05
Не бих коментирал права или крива е Полша. Въпросът е, че има мнение, осъзнава интересът си, в състояние е да го отстоява. Не ми се коментира прав или крив е българскят път към демокрацята, пазарното стопанство, ЕВропата и НАТО. Въпросът е, че тя (БГ) няма ясно обществено мнение ( освен че там ште е добре, като при Тато, ама още по.. .без много бачкане, с малко краднене, мишкуване и т н). БГ не е в състояние да определи интересите си, няма механизми да ги заштити и да спре които и да е продажен политик да я търгува на Изток или Запад - без значение. За съжаление изглежда основната причина за това срамно положение сме самите ние, българите. За педя нива претрепваме брата си, но никога не сме били в състояние да формулираме и осъзнаем някакъв обш интерес, или някаква собстена визия за страната си. Визията ни е за визи.
19 Декември 2003 05:01

А като не знаеш какво искаш, получаваш каквото ти дадат.

Земеш виза земеш две, стане ти добре!
Земе целото ТКЗС - още по-добре!
19 Декември 2003 06:05
Браво на Бегемота.
Добре формулирано и ясно.
19 Декември 2003 06:37
Поляците си знаят интереса и не са овци като .............. нема да кажа........
Само у БГ нема национални интереси, има малцинствени интереси и те бъркат политиката ........Ще има да гоните поляците.................
19 Декември 2003 07:17
Полякесите го получиха по мутрата-каквото търсили, намерили. Пачката в Е.С. свърши за жалост. Най-голямата свинщина е, че те се представят за защитници на цяла източна Европа едва ли, а зад кулисите дърпаха парите към тях.
Абе като е карък, си е карък-сега и пановете пак ни избомбиха.
19 Декември 2003 07:52
Бегемоте, прав си за всичко, брато. Съгласен съм с теб.
Но ще си позволя да коментирам поляците : Nе са прави , но са симпатични. А полякините - особено !
19 Декември 2003 08:09
Вчера най-неочаквано разбрах, че в САЩ почивен ден за предстоящите празници ще е само на 25-ти декември.
А у нас предвидените почивни дни за същите празници са общо девет - може би защото ние сме девет пъти по-уморени, или сме девет пъти по-добре финансово от американците.
19 Декември 2003 08:43
И каква стана тя?
Според думите на другарите партийковци и у нас и в Европата цари хаос !
Ужас!
Ама къде е Вожда?!?
Къде е Единствено Правилната Линия?!?
19 Декември 2003 09:16
Поляците....пак хитри! Католическите цигани! "Хитрата сврака с двата крака" Лаком *** кръв ****!Още им кисне от 2-та световна. Такива злобари няма по света. Ебати гнидите! Да вземат да ги окупират пак, та да им дойде акъла.
19 Декември 2003 09:28
Много повърхностен анализ на това какъв в същност е проблема. Дотолкова повърхностен, че направо не ми се иска да обяснявам защо мисля така. Във всеки случай е пропуснато основното, което засяга България. А именно - че за България на практика е все едно какво се случва в ЕС като политически интриги, защото за нея е достатъчно да е в "клуба на богатите" без значение какви права, правомощия и задължения ще има там. Това е така, защото България просто е пристрастена към чуждо управление и е с къде ясното, къде не толкова съзнание, че не може да живее без да бъде направлявана или директно управлявана отвън. Ние винаги в собственото си съзнание сме по-лошите и затова трябва да се доверим на по-добрите без да се интересуваме дали това действително е така. При нас нещата не са ad hoc, при нас те са ad finem.
19 Декември 2003 09:45
Поляците са на друго ниво - искат да правят политика, да са визионери, а ние чЕкаме само лапачката...
19 Декември 2003 09:52
Всъщност подобна ситуация не е прецедент в евроделата. Като че ли Дичев забравя случая с единната валута, която съвсем не стана такава, поради отказа на не една страна да я приеме. Тогава обаче анализатори като него нещо не се задълбаха така - та чак до сянката на Вашингтон!
Дали просто не трябва да се поразсъждава малко по темата - какво ще донесе единна конституция за образувание като ЕС - де факто и сега той се управлява от общи властове органи, Романо Проди е начело, та даже и евросъдилище има. Санкции пък - колкото щеш, даже и намеса във вътрешнополитическите работи е имало - Австрия и Хайдер, и наложеното вето върху страната. Но и там нещата се разминаха без дълбочинни анализаторски изводи, главно защото австрийците са "наши момчета" и евродругарите уредиха нещата со кротце и со благо /без кютек/.
Дали изобщо е възможно дълготрайното и ефективно съществуване на мастодонт като ЕС - след поредното разширяване, за което и ние се стягаме? Как изобщо ще функционират като едно цяло 27 държави, па и Турция след време барабар! Силен скептицизъм от мая страна....
19 Декември 2003 09:52
Всъщност подобна ситуация не е прецедент в евроделата. Като че ли Дичев забравя случая с единната валута, която съвсем не стана такава, поради отказа на не една страна да я приеме. Тогава обаче анализатори като него нещо не се задълбаха така - та чак до сянката на Вашингтон!
Дали просто не трябва да се поразсъждава малко по темата - какво ще донесе единна конституция за образувание като ЕС - де факто и сега той се управлява от общи властове органи, Романо Проди е начело, та даже и евросъдилище има. Санкции пък - колкото щеш, даже и намеса във вътрешнополитическите работи е имало - Австрия и Хайдер, и наложеното вето върху страната. Но и там нещата се разминаха без дълбочинни анализаторски изводи, главно защото австрийците са "наши момчета" и евродругарите уредиха нещата со кротце и со благо /без кютек/.
Дали изобщо е възможно дълготрайното и ефективно съществуване на мастодонт като ЕС - след поредното разширяване, за което и ние се стягаме? Как изобщо ще функционират като едно цяло 27 държави, па и Турция след време барабар! Силен скептицизъм от мoя страна....
19 Декември 2003 10:08
Поляците си падат малко нещо грандомани, шовинисти и славяно-империалисти. Не, че не са готини. Да живеят!
Нека обаче да не се сравняваме с тях и да ги вземаме за модел на нашето европоведение.
Когато се оглеждаме за модел за подражание, уви, най-подходящи за нас са гръците.
Уви, това не е ad hoc, с тях си караме заедно от 681-ва.
19 Декември 2003 10:17
Ха, добро утро!
Поляците сега голям го вадят , ама като дойдат гюнтерите , както вчера някой от форума каза ша легнат и ша пеят биля.Според мен те винаги са били на границата между национолното проституция и националната политика.Спомнете си само Мария Валевска и пр. Иначе тяхната работа е малко" хем посрани, хем големи", Докато нашата е " и пръдльо са смей , ма не му е драго"
19 Декември 2003 10:39
Пишманколумниста пак се е накензал!

Като се почне от глупавите и необосновани твърдения за Великобритания и се стигне до това, че нямало център, според който да се ориентирали гражданите. Точно обратното - гражданите на ЕС се страхуват именно от прекаленото централизиране и концентрация на власт в брюкселките задръстени бюрократи. И точно тези страхове се използват от всяка крайнодясна политическа сила в съответната държава -- където я има. Където я няма - вакуумът се запълва от неидентифицируеми анарходвижения.

Бъдещето на Европейския континент е Европа на регионите, където държави сходни по култура, с близка история и близко географско разположение са обединени икономически, политически и по съвпадащи иинтереси. Над всичко това може да стои само Европейския парламент. Всички други институции да бъдат съставени на ротационен принцип.

Колкото повече се задълбочава конфликта между т.нар. "малки" и "големи", между нетополучатели и нетовносители - толкова повече се приближава и взривяването отвътре на проекта Европейски Съюз. Това е. Не две или три държави да казват на всички останали какво да правят и да ги ползват като четки за обувки!


Идеята на Ширак според Economist от днес вече се отхвърля от три от визираните в нея страни - Италия, Холандия и Люксембург. Най-малкото те не я смятат за свой приоритет. Затуй Ширак да земе да си седне да задника и да не писка толкоз за промяна на механизма за вземане на решения. Поне дотогава докато не се предложи нещо по-добро. Ето я днешната статия от Economist:


The European Union's constitution

Brussels breakdown

Dec 19th 2003
From The Economist print edition


European leaders should take more time to reflect on their planned constitution






Get article background

IN EVERY crisis there is opportunity as well as difficulty. So it is with the collapse of last weekend's European summit, which was meant to adopt a new constitutional treaty for the European Union. The proximate cause of the breakdown was a row about voting rules, with France and Germany demanding a change to reflect more closely their population sizes, and Spain and Poland insisting on keeping the system agreed in Nice three years ago that gives them disproportionate weight (see article). But the reality is that nobody was keen enough on the draft before them to make the summit succeed.

Therein lies the opportunity. The Economist has long argued that the European Union needs a constitution that is simpler to understand than the present hotch-potch of treaties, and that sets out clearly and definitively the division of powers between the centre and the member countries. Sadly, the 250-page document before the summit, based on a text produced by a convention chaired by Valé ry Giscard d'Estaing, a former French president, was no such thing. It was, rather, just another treaty, barely easier for the layman to grasp than existing ones. Yes, it made some improvements over those earlier treaties—including, as it happens, the new voting system backed by France and Germany—but it also introduced defects of its own. Above all, it did too little to bring the Union closer to its increasingly baffled and disillusioned citizens.

After the summit's demise, there are two temptations to which EU governments should not succumb. The first is to declare that they were in fact close to an agreement on the draft constitution, so that, after a short delay, they should make another attempt to adopt it in broadly its present form. Already there is talk of doing this after next June's European elections, when the reliable Dutch will take over the EU presidency (the erratic presidency of Silvio Berlusconi, Italy's prime minister, was one reason why the Brussels summit failed).

There are two big objections to this plan. One is that it may well not work. If the protagonists refused to compromise last weekend, why would they do so next July? Poland and Germany, in particular, seem to be entrenching their respective positions on voting, not preparing to give ground. But an even bigger objection is that ten new countries (including Poland) are formally joining the EU only next May. Few have more enthusiasm than the existing members do for the draft constitution. It would surely be more sensible now to see how a Union of 25 works under the existing treaties, warts and all, for a year or two—and only then take a fresh look at what sort of new constitution is needed to make it both more effective and more comprehensible. That would create the opportunity for a more inspiring (and shorter) text than the present one.



Core dangers
The second temptation seems to appeal particularly to Jacques Chirac, the French president, who proved the least willing to negotiate at the summit. It is to respond to what France sees as the impossibility of working with 25 members in a club designed for six by re-creating a smaller club. Mr Chirac calls this a “pioneer group”. Others have spoken of a “hard core”, perhaps built around the original six of France, Germany, Italy, the Netherlands, Belgium and Luxembourg.

The European Union is already a club in which different countries participate in different policy areas, such as the single currency or immigration rules. The Nice treaty provides for more such groupings, although it specifies a minimum of eight participants. But what Mr Chirac has in mind is an inner group that might even set up its own institutions outside the current Union. Neither he nor anybody else has worked out what such a group might actually do, and Italy, the Netherlands and even Luxembourg have said they do not favour it. The French and Germans should take heed: if they were now to try seriously to build an inner sanctum, they would only make themselves even more unpopular with other EU countries than they already are.






Ето последната статистика за това кой какво плаща в ЕС на 15те:

Нетовносители ( в млн. ?) :


Германия - 5068
Великобритания - 2903
Италия - 2885
Белгия - 2564
Холандия - 2188
Франция - 2184
Швеция - 747
Австрия - 226
Дания - 165
Люксембург - 49
Финландия - 6


Нетополучатели:


Ирландия - 1577
Португалия - 2693
Гърция - 3388
Испания - 8871

19 Декември 2003 12:55
Керпеден
Трябва да сме реалисти, народът казва:

Сиромах човек и на половин п**ка е доволен
19 Декември 2003 16:10
Казвам ви аз, Европа не ни трябва. Само ще загубим ако се натресем там. Да си стягаме гащите и да почваме да си гледаме нашия интерес-българския. Да вземем малко парици на заем и да си довършим Втора Атомна (тогава съвсем ще загубим шансове за приемане) и да станем енергиен център на Балканите. Толкова малко се изисква, а все някак си нещо не ни достига.
Жалко.
19 Декември 2003 16:25
Kuceto gospoda oficeri e zaroveno v nashite gradini oste po vreme na socializwma ! spomniateli si kak Zlatka Zloto ot tramvai n2 kazvashe ; Gidi student takwv ! A starshinata Pironkov nekazvashe li ; Gidi intelegent takwv? Moze da si vishist daze i srednist , moze da imash diploma kolkoto portala -tuk komanduva STARSHINA PIRONKOV!Predimstvata koito se dacaha na "grobokopacite " napravo ni karaha da pishem proizhozdam ot bedno ingenersko semeistvo !
Kato dobavim i vwrhovenstvoto na GK na BKP i KDS -vsicko e iasno !
19 Декември 2003 16:42
Bez da mi kaze Lunolikata slozila v bagaza i donesla tuk desetina snimki ot moiata familia -20na 30 sm gi okacila v cerni USA ramki -Ei taka , da si igraika i da ima uiut -tia e zodia rak i e ot sofiiskata angliiska gimnazia ! Formalist i bezpametnik !
Sega tezi snimki mi bwrkat v dushata .Na edna ot tiah dosta se zverih predi da si spomnia na kogo e ! Nai setne mi tekna ! Cico Ivan na lelia Nedialka lelia raikina
.Tozi Cico Ivan ot snimkata moze s[pokoino da otvori vratata na vsiaka EU universitetska auditoria i da zastane pred studentite s na po -malawk aplomb ot Cico Fico ! Dve vishi v Geneva -pedagogika i estestvena istoria-I kwde se zabil tozi kotlenec ? V edna ot Slivenskite gimnazii-deviceska -pa sled tova se bil po frontovite 6 godini prodwlzil da ucitelstvuva v Sliven i edva prez 1939-ta doshli s decata na Catalza v Sofia -pak v gimnazia Imal swm udovolstvieto da razgovariam s nego za Balkanskata voina bil e pri Odrin -no sinovete mu i vnucite mu biaha nestastni -ucastvuvali v konspiraciata Han Krum -biaha zanaiatcii-tolkova im pozvoliha -!
19 Декември 2003 16:59
Izbutvaneto na preden plan na "nashite" deca i diskriminacia na vsicko druhgo v po-malka ili po-goliama stepen dovede do spadane na nivoto na vsicko v BG !
ama niamalo prestwpnost -aide niama nuzda -niakoi znae li za aferata v Zdrava hrana Plovdiv i Assenovgrad prez 1981-2 ? togava be razkrita ! a ot koga e bila i kwde li oste ne Bog znae ! A zlatnite prwsteni po rwcete na magazinerkite sws zaplata po stata 97leva ? Ami benzidziite -prez sedemdesete tam se naznacavaha samo deca na nashi hora ! Zaplata 87 leva ! Otkriha na edin ce napravil vlog na twstasi ot 5ooo leva ! Prav beshe Volgin ce "riformatorite " iskat da zabravim vsicko ! Bilo zlatno prez Borisovo i Zivkovo vreme ! Aide de ! V nacionalen mastab
vseki ot tezi rezimi dovede do KATASTROFA ! Segashnite rezimi se otlicavat samo po tova ce vsicko polozitelno izcezna ! Estestveno ! Pri dvoino otricanie !
19 Декември 2003 17:30
И моя прадядо се е бил на Чаталджа. Виждали са се съвсем ясно кубетата на Истанбул. Дядо ми е патрулирал 3 години жп линията към Скопие - тая дето пак ще я строиме... Най-хубавата кобила в селото - неговата Негра - са я взели заедно с воловете за армията. После национализация... Баща ми е намерил занаят в модерната тогава металургия... Патила български...
Аман от безпаметни инициализации! Има и среден път, не може така всеки път всичко отначало, народе

Редактирано от - Armadillo на 19/12/2003 г/ 17:33:56

19 Декември 2003 17:34
Kak da ne si vdigne covek cukalata !?! Shuleva i mestni opravni podarili na Shiche Jam 860 dekara dwrzavna i castna zemia ! Tova sa 860 po 20000 dollara nai malko !16 miliona dollara podarwk ! Zemiata ste e unistozena za vinagi ! Ako iskate smetnete i po rimskoto pravo rekoltata za 250 godini ! Niamam dumi !
Poraziavastata usta podari SODI za 25% ot cenata -dade im pravo Bozkov da polzuvat resursite za po edin milion godishno ! Ami drugite BG stwklarski zavodi !
E nas otdavna ni niama -zasto si ceshem ezicite ! aide v kafeneto -Biah resjhil da pocivam -no ste backan i utre i na Koleda ! Ot vareno iaice pile ne stava !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД