Антони Тодоров е роден през 1957 г., завършил е международни отношения в УНСС. Той е доцент по политология в Нов български университет, председател на Българската асоциация по политически науки. Член на управата на института "Иван Хаджийски". Работи в областта на политическата социология и международните отношения.
- Г-н Тодоров, преди година прогнозирахте, че "Новото време" може да стане партия. Сега по-интересно е дали от СДС може да се роди нова партия начело с Иван Костов?
- Струва ми се, че навлизаме в период, в който се оформя партийната структура в България след прехода. Основните политически актьори на прехода вече са се променили и са на път да се променят още, така че да породят онази партийна действителност, която ще бъде такава, когато България влезе в Европейския съюз. В този процес някои от актьорите могат и да изчезнат.
--------------
- Кой актьор може да изчезне?
- Ами СДС например. Ако острият конфликт вътре в партията продължи и не намерят начин да постигнат съгласие, не изключвам и такава възможност. Струва ми се малко вероятно Иван Костов да постави началото на нова формация. Ако това стане обаче, разпадането на дясното ще бъде много бързо. Но това може и да ускори процеса на сътрудничеството между "Новото време", част от СДС и партията на Стефан Софиянски.
-----------------
В СДС има изключително сериозна криза. Въпросът не е толкова дали става дума за лобита, за личности, които се сблъскват. Въпросът е дали съюзът ще се превърне в дясна политическа алтернатива по европейски образец, или ще се върне обратно в парадигмата на прехода, когато СДС бяха демократичните сили, противопоставящи се на бившите комунисти.
- И кое от двете ще е СДС?
- Става дума за опасност от второто. На идеологическо равнище борбата се привижда като борба между тези, които виждат ролята на СДС като възраждане на старата революционна партия на прехода, и другите, които виждат СДС като българската европейска народна партия. Второто обаче не е толкова лесно постижимо, защото именно в дясното пространство се очертава люта конкуренция. Има няколко претенденти за мястото на българската европейска дясна партия. СДС досега не успя да заеме това място. Разчитайки на революционните си източници, СДС не можа да се намести в дясното и сега там има сериозни конкуренти.
- Кой е най-сериозният?
---------------
- Единият конкурент идва от НДСВ. Нека не забравяме, че самото НДСВ се появи на политическата сцена в конкуренция най-вече със СДС. Но понеже самото НДСВ е движение, което не успя да се превърне в истинска партия, там е на път да се роди друга партия около "Новото време". И именно тя ще оспорва мястото на СДС или ще търси начин да работи заедно със СДС, но на един и същ политически терен.
Има и още един актьор вдясно, който на местните избори успя да се превърне в национален играч - партията на кмета Стефан Софиянски.
-----------------
Не може да се изключи възможността това да е кратко съществуваща национална партия, но не можем да изключим и възможността именно тя да се превърне в ядрото на бъдеща дясна партия от европейски тип. Така че в дясното пространство ще протича конкурентна борба.
- И как ще завърши тя?
- В момента никой не би могъл да каже. Тази година ще е решаваща донякъде за партиите - всички ще трябва да се настроят за парламентарните избори през 2005 г. Мисля, че можем да изключим с голяма вероятност тезата за предсрочни избори. И затова смятам, че до края на годината ще завърши процесът на партийно преструктуриране. Ако остане за след това, ще е много късно.
- Наблюдавахме на местните избори обединение на десницата на базата на антикомунизма. Дали то ще се случи отново на парламентарния вот?
- Дясното обединение на база антикомунизъм, което се прокрадна на местния вот, особено в София, беше крайно ефимерно, това беше реликт от прехода. Такова обединение няма бъдеще, защото да се постави отново в центъра на дебата комунизмът е политически неадекватно и късогледо. За какъв комунизъм става дума? БСП вече е в Социалистическия интернационал и е смешно тя да продължава да бъде просто идентифицирана с комунистическа заплаха. А още по-смешно е да се привиждат на някого като заплаха няколкото малки комунистически партии. Отсега нататък едно дясно обединение на тема антикомунизъм ще мобилизира някакъв много малък и ограничен избирателен корпус и едва ли ще може да гледа в перспектива, тоест да се готви да управлява България през следващите години.
До края на 2004-а ще има отговор на въпроса може ли да имаме истинска обединена десница. Процесите ще бъдат динамични. Заредени са множество конфликти, които трябва да намерят някакво разрешение. Конфликтът невинаги е разрушителен. Той води и до търсене на решение. Не може да се изключва вероятността да продължи състоянието на мъчителни борби и разпадането на СДС.
--------------------
Но ако СДС се разпадне, един от възможните рискове е в разпиляващото се дясно пространство да се появи националистическа дясна формация, която да събере всички недоволни от дясно. Нещо като българския Шешел. Това е специфичен риск и той не бива да се изпуска от внимание.
------------------------
- Но у нас май няма почва за раждането на такава партия?
- Не бива да се самоуспокояваме, че у нас няма почва. Страхувам се, че почва може да се създаде. В крайно песимистично настроено общество винаги може да се открие такава почва и да набере сила движение, което по своето съдържание да е националистическо, да е донякъде евроскептично и да отстоява в ЕС линията на националния суверенитет.
- Има ли лидер, който може да отстоява тази линия?
- Засега не се вижда такъв лидер, но е възможно да се появи в ситуация, в която останалите партии са твърде слаби и немощни, за да могат да поемат политическото представителство на обществото.
- Слаби и немощни ли са сега българските партии?
- Да, и това е основният политически проблем. Партиите са слаби, недостатъчно представителни, твърде зависими от частни интереси и недостатъчно автономни от частни влияния.
- Всички партии ли попадат под този знаменател?
-----------------
- Всички са белязани от слабост, но не еднакво. Най-кризисна е ситуацията в НДСВ, което не е партия. Колкото и да прави усилия да се превърне в централизирана организация, това не се получава. Затова НДСВ няма да остане такава, каквато е, а ще породи повече от една партия.
СДС изобщо не е в добро здраве и се видя, че един скандал, свързан с финансирането на фондация "Демокрация", е в състояние да разтърси СДС от всички гледни точки.
БСП изглежда като най-стабилната парламентарна партия, но се забелязва немощ на централното ръководство на партията да се справя с конфликти на местно равнище.
ДПС изглежда изключително добре организирана партия, но е толкова зависима от лидера си, че всяка идея за промяна на лидера може да я погуби, което не е характерно за модерните партии.
-------------------
А слабостта на партиите създава слабости за демокрацията. Няма как да има политическа демокрация без демократични партии. А на партиите им куца вътрешната демокрация, което поражда разцепления.
- Какви са причините партиите да са слаби?
- Те са различни. Една от тях е законодателна - начинът, по който се признава тяхното съществуване и участието им на избори, както и тяхното финансиране. Финансирането е именно голямата слабост. Този компромис между публичното държавно финансиране и възможността да се правят анонимни частни дарения, и то в огромни размери, е крайно неработещ.
Най-доброто развитие е такова трансформиране в партийното пространство, което да породи достатъчно автономни, представителни и трайни партии. Колкото повече се раздробява политическото пространство, толкова по-голяма е нестабилността и толкова по-малко представителни са партиите в цялата си съвкупност.
- Добре, вдясно ще е бурно. А вляво какво да чакаме - скука?
- О, не. Там процесите, макар и не толкова бурни, са не по-малко важни. Голямото предизвикателство е БСП да не заспи върху току-що получените лаври, след като е станала пълноправен член на Социалистическия интернационал. Това само по себе си не е възнаграждение, то е основание за такова формулиране на политиката на БСП, че тя все повече да заиграва като част от световния отбор на социалдемократите. А тук има специфични проблеми. В БСП има хора, които смятат, че трансформацията е завършила и повече няма какво да се иска. Оттук нататък може да се иска само властта, и то безпринципно да се иска, дори с предизвикване на предсрочни избори, дори с безпринципни коалиции. Това е крайно погрешно и може много бързо да ликвидира положителния за БСП ефект от приемането й в Социалистическия интернационал.
- И търсенето на съюзник извън левицата очевидно е проблем за БСП?
-------------
- А дали трябва на всяка цена да го търси? Ако погледнем всичките съюзи през годините на парламентарно равнище на БСП, ще видим, че коалициите й приличаха на дядовата ръкавичка. През последните години БСП показваше, че стратегическите й съюзници са най-вече в лявото пространство и че ако прави съюзи с партии, които не са в лявото пространство, то тя ще ги прави с оглед на нещо особено важно.
---------------
- Управлението не е ли такава важна причина?
- Да, при положение че бъдещите избори могат да не излъчат партия с мнозинство. Тогава всяка партия ще търси партньор. БСП, изглежда, ще се ориентира към партньорство с ДПС. Това е възможен съюзник. БСП вече не е в ситуацията на изолираната партия, която да търси партньори на всяка цена. Тя може сега да избира партньорите си и не е притисната от обстоятелствата да се самодоказва, че не е партията на отритнатите.
- Но на местните избори именно БСП беше отритната от останалите големи политически играчи?
- Да, но това е останка от приключващия преход. Обединение на всяка цена срещу БСП ще поражда много повече конфликти и противоречия, отколкото ще се опитва да реши, и затова това е губеща стратегия.
- И как ще изглежда следващото управление? Според Огнян Минчев най-вероятната формула е БСП+ДПС+царистите от НДСВ.
-------------
- Не изключвам такава формула, но по-вероятната е БСП+ДПС. Малко вероятно е към това да се присъедини под формата на някакви експертни министри нещо, което ще произлезе от НДСВ.
----------------
- А дали това ще е последната година, в която Симеон Сакскобургготски ще играе активна роля в политическия ни живот?
- Много е възможно. Очаквам, че той ще гледа да приключи мандата си и е голяма вероятността да се оттегли от активната политика. Това е при положение, че не му дойде друга идея - например да се кандидатира за следващите президентски избори.
- И какво се случва с остатъка от НДСВ, ако Сакскобургготски се оттегля, а "Новото време" прави своя партия?
- По-вероятното е да потърси партньор, към който да се прилепи. Този партньор може да е ДПС. Може да заиграе и със Софиянски, ако "Новото време" не го стори преди това.
|
|