:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,763
Активни 406
Страници 14,328
За един ден 1,302,066
Дежа вю

1 или 2 скорости за Европа? Спорът отново ще ни разкрачи

За да не избираме между Лондон и Париж, ще стискаме палци да се сближат
Снимка: Ройтерс
Дали Евросъюзът да изчаква всички свои 25 или 27 членки да са готови и съгласни, преди да започне да прави нещо важно, например в отбраната? Или е по-добре тези, които са готови, да създадат ядро, към което другите да се присъединят, когато могат и когато решат?

Актуалният спор дали Европа да премине на 2 скорости отново, означава, че България ще бъде внимателно наблюдавана към чий лагер гравитира. От една страна са Франция и Германия, които са в основата на идеята, че разширена Европа ще функционира по-добре, ако група страни (американците биха казали - една "Коалиция на желаещи") отидат по-далече от другите в определени области. На другия полюс са Великобритания и особено Испания, които в общи линии успяха да убедят новопостъпващите членки страните от десятката, че идеята е скандална и е отстъпление от традиционната идея за единна Европа.

Спорът намира изражение и на ниво европейски институции. Председателят на Европейската комисия Романо Проди напоследък неуморно призовава европейците да не се страхуват от идеята за Европа на две скорости. Проди обича да казва, че "Европа не може вечно да се движи със скоростта на най-бавния вагон". В действителност, разбира се, всеки влак се движи точно със скоростта на най-бавния (както и на най-бързия) вагон. Така че не става въпрос за скорост на вагоните, а за това, че в някои вагони



някой дърпа аварийната спирачка



Проди просто иска да каже, че влакът трябва да може да продължи да се движи въпреки това.

Председателят на Съвета на ЕС обаче - през започващото шестмесечие това е премиерът на Ирландия Бърти Ахърн - е твърдо в лагера на Лондон, като настоява, че "мисията на Европа е всички да вървят заедно".

Дебатът дали Европа да бъде на една или две скорости всъщност маскира съвсем друг спор. Европа отдавна е поне на 2 скорости. В еврото например членуват част от страните от Евросъюза - тези, които могат да покрият критериите и които пожелаха да сменят националната си валута с еврото. В шенгенското пространство пък членува тази част от страните, пожелали да участват в него на този етап. Договорите от Амстердам и Ница дадоха възможност за такива изключения от някои общи политики на ЕС, както и за "засилени сътрудничества" в други области. Ако бъде приета, новата конституция няма да промени това - Великобритания например си гарантира право на вето в областта на данъчната и външната политика. (Впрочем, Париж и Берлин си мислеха, че ще бъдат "по-равни сред равните" и за тях наказателните санкции за несъответствие с критериите за общата валута няма да се прилагат, докато Комисията преди дни не сезира Европейския съд в Люксембург.)

Проблемът е може би в това, че в случая с еврото и с шенгенското пространство останалите отвън са малцинство - за Шенген това са Великобритания и Ирландия, за еврото - същите страни, плюс Дания и Швеция. За общата отбранителна политика на ЕС се оформи



малоброен авангард



- Франция, Германия, Белгия, може би и Люксембург. Това е съвсем нова ситуация за Евросъюза, който трябва да реши дали да се остави да бъде воден от авангард на малцинството.

Наистина темата за малцинствата и мнозинствата става все по-сложна. С разширяването някои мнозинства ще станат малцинства. След 1 май страните от Еврозоната според системата за гласуване от Ница ще се превърнат в малцинство. Ако по-нататък влезе в сила европейската конституция във вида, предлаган от Конвента, това ще бъде избегнато, тъй ще се гласува по системата за "двойно мнозинство" (бройка на страните и сбор от населението) - страните от еврозоната са силно населени.

Важно е и как ще еволюира позицията на новите членки, повечето от които войната срещу режима на Саддам в Ирак дисциплинира и вкара в орбитата на Лондон.

Разбира се, Париж и Берлин могат да засилят сътрудничеството помежду си и извън рамките на Евросъюза - по същия начин, като създаденият през 1985 г. Шенген допреди 4 години не беше част от ЕС, а беше институционно свързан с Бенелюкс. Очевидно е също така, че такава формула едва ли би задоволила амбициите на Ширак и Шрьодер, които, без да питат другите обявиха, че техните страни са "мотор на Европа". Но източноевропейците най-добре знаят, че



двутактовите мотори са калпави



България и Румъния са особен случай. Влиянието на Париж и Берлин върху тях може да се окаже по-успешно, тъй като те още не са уверени, че ще влязат в ЕС на уречената дата, и ще бъдат склонни да лавират. Подобно на ситуацията около сглобяването на американската "Коалиция на жалаещите", важен е не размерът на държавата, а примера, който тя дава. Словения също е малка държава, но тя остана извън американската коалиция и би могла да бъде ценна придобивка, ако се включи в европейската отбранителна ос.

За България и Румъния, които са най-бедните страни сред 12-те членки на петата вълна на разширяването, "Европа на две скорости" означава обаче и друго - опасност от втора категория членство. Тя би произтекла от възможни реформи на Евросъюза в периода до 2007 г. (или по-сигурно казано до датата на присъединяването ни), както и от съкращения в бъдещия бюджет на Евросъюза, които биха подменили единия от принципите на общността - солидарността - с неизвестно какво.

Поляците, на които у нас мнозина симпатизират заради тяхната борбеност,



предизвикаха ужасна криза в ЕС,



на която основна жертва можем да станем ние. Два дни след провала в Брюксел на Междуправителствената конференция на 13 декември, Германия, Франция, Великобритания, Холандия, Австрия и Швеция изпратиха писмо до Европейската комисия, в което поискаха замразяването на бюджета на Евросъюза за следващия бюджетен период - 2006-2013 г., на сегашното му равнище. Така шестте богати страни натриха носовете на Испания, която е най-голям получател на европейски субсидии, както и на Полша, която ще се превърне в такъв от началото на членството си на 1 май 2004 г. Според неназовани дипломати, цитирани от "Либерасион", Париж и Берлин си задавали въпроса:



защо да плащаме на страни, които не споделят нашата визия за бъдещето на ЕС?



"Таванът" на бюджета на ЕС е фиксиран на 1,24% от брутния национален доход на страните-членки. В действителност обаче досега разноските не са надминавали 1%. Именно този нов таван от 1% да стане правило искат шестте. Освен това те са се погрижили новите членки да не получат парични потоци от структурните фондове, както получиха в миналото Испания и Португалия. Богатите предлагат сегашните регионални помощи да бъдат премахнати и на тяхно място да се финансират научните изследвания, както и проекти, които осигуряват растеж. В тези области са силни развитите държави, а не кандидатките. Помолен да коментира писмото на шестте, председателят на Европейската комисия Романо Проди каза: "Само с 1 процент от брутния доход просто няма да бъде възможно да направим това, което новите членки очакват от нас."

В средите на Евросъюза и особено сред християндемократите вече се надигат гласове



да не се "насилва" разширяването



с присъединяването на България и Румъния. При един орязан бюджет още по-големи противници на присъединяването на София и Букурещ ще станат нашите другари от бившите соцстрани.

И нека не си правим илюзии: при запазването на правилата от Ница (при продължаващ блокаж на Евроконституцията) приемането на България и Румъния ще осигури блокиращо мнозинство на бедните, което богатите съвсем естествено биха искали да избегнат. Кой е луд да приема тогава България и Румъния? Нашата страна би трябвало да стиска палци (друго не ни остава, защото не сме участник в Междуправителствената конференция - МПК) - за приемането на Евроконституцията. Впрочем, ако приемането й се проточи, щом подпишем договора за присъединяване през 2005 г., би трябвало да станем член на МПК.

Системата от Ница, която ще действа, докато бъде приета Евроконституцията, може да се окаже опасна. Ако утре Исландия реши да се присъедини към ЕС, което впрочем е напълно възможно, защото исландците са съгласни, ще трябва да се преправя цялото разпределение на гласовете, да се търси нов (невъзможен) компромис между 25 членки.

Но дори и засега би било парадоксално, ако България тръгне да гравитира около противниците на Евроконституцията и оста Лондон-Варшава-Мадрид, очевидната противотежест на оста Париж-Берлин. Друг е въпросът, че



Лондон е много по-активен от Париж



спрямо София в двустранен план, даже понякога имаме чувство, че британците са ни "поели шефство". Лондон несравнимо по-успешно от Париж прокарва тезите си в българското "обществено пространство". Удар в десятката беше и британският демарш пред Либия от името на ЕС заедно с Холандия, във връзка с делото на нашите медици в Бенгази. Неотдавна представители на британското Външно говориха пред български журналисти и в прав текст казаха, че тяхната страна няма нищо против България да продължи да експлоатира блок 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй" и след 2006 г., но Германия е тази, която ни прави кал. Да, британците се правят на "готини" вуйчовци, а французи и немци приличат на строги настойници.

Освен обстоятелството ще има ли смяна на гвардията в Белия дом, колкото и да звучи невероятно, голямо е значението за нас и за нашето присъединяване от резултата на референдума за еврото, който вероятно ще се проведе във Великобритания вероятно в средата на 2005 г. Ако Лондон приеме европейската валута разделението на Европа ще може да бъде постепенно преодоляно. Това е добрият вариант за нас - стратегическото помирение между големите в Европа. Защото всъщност изобщо не става дума за спор дали Европа да бъде на 2 скорости, а дали Европа да има 2 полюса. Строго погледнато, ако наистина говорим за скорости, е повече от ясно - няма да минем без бавната скорост, тя е важно улеснение за новопостъпващите. Ние сме малка страна, можем сравнително бързо да се адаптираме и да преминем на по-горна предавка. В средносрочен план, както казват в Брюксел.
34
568
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
14 Януари 2004 21:16
Когато се ритат атовете, го отнасят магаретата
14 Януари 2004 21:22
Мирише на големи изненади след юни-юли. Янките не вървят добре, ще се опитат яко да разтърсят масата и да вкарат света в перманентна криза. тогава ще търсят полезни за себе си решения чрез шантаж и груб натиск. Накрая чини ми се, Стефан 1914 ще излезе прав, ние пак ще го отнесем.
14 Януари 2004 21:37
Че ние ще го отнесем е от ясно, по ясно.
14 Януари 2004 21:51
Не спорът ще разкрачи България и Румъния (четете баронеса Татчър).
Нещо далеч по-прозаично, но видимо и с просто око - ужасяващата бедност. А никой не иска в собственото му родово имение да се натъпче нЕкакъв катун, та дори и воден от Цар. Другото са приказки...
15 Януари 2004 00:29
От началото на миналата година Бушмените употребяват марионетните елити от "Новата Европа" като троянски кон, за да саботират и парализират Европа. С тази отлика от омировия оригинал, че конят е разпознат, диверсията е явна.

Ръкавицата срещу обединението на Европа беше хвърлена още миналия март с Вилнюската декларация и злощастното ни "стъпване меду Тигър и Ефрат за пръв път от 2 хиляди години" (Илчев).
Т.е. беше хвърлена от НАША страна, и то при положение, че ние /особено страни като Румъния, България, Литва, Латвия/ молим ЕС да ни приеме като услуга. Можем да му бъдем нужни само по геополитически причини, но именно геополитическото единство на Европа е нещото, което оспорихме. При това демонстративно. След което захванахме да се правим на разсеяни, белким се размине.
15 Януари 2004 00:33
Я, тука се появил нов ИСТОРИОГРАФ! Кога сме биле между Тигър и Ефрат, бе, майна? Я пак го кажи?
15 Януари 2004 01:13
ние със сигорност сме от вторите дето уш ще ни приемат ама не баш европеиските политици са го измислили затваряме АЕЦ козлодуи и ще ни приемат само като те си знаят сиреч уш ще ни приемат.
15 Януари 2004 01:17
Човекът ти цитира Илчев, май
15 Януари 2004 01:19
Кой Илчев? Петър или Иван?!
15 Януари 2004 01:20
Чини ми се да е Стани-мир...
15 Януари 2004 01:21

А-а-а, тоя не го приемам за ИСТОРИОГРАФ...
Тоя, чини ми се, е от Нашего брата...
15 Януари 2004 01:22
Визирам, уважаеми сиктире, думите на г-н Станимир Илчев, председател на Комисията по външна политика на Народното събрание, в реч по повод успехите на България през 2003 г. Достопочтеният Илчев заяви , че "За първи път след Александър Македонски български войник стъпи между Тигър и Ефрат".
Факт, който би трябвало да буди гордост и в твоето сърце. Не си чул, или имаш нещо против?
15 Януари 2004 01:23
Нещо чел - недочел, нещо чул - недочул, пък върти оная врътка, че българите били център на световната цивилизация...
15 Януари 2004 01:24
И кои по-точно българи са били в армията на Александър Велики? Че нещо не се сещам да е имало такива... По онова време, де...
15 Януари 2004 01:26
Некой с македонски корен..
15 Януари 2004 01:27
Сигур...
15 Януари 2004 01:27
Абе сиктире,
чувството за хумор май не ти е най-силната страна. Поне можеш ли да пееш като Лили Иванова?
15 Януари 2004 01:29
За 100 000 долАра, може да врътне и плейбек.
15 Януари 2004 01:29
Аз ако нямам, твоето пък хептен се е изгубило...
15 Януари 2004 01:30
Док, със сигурност и нещо друго може да изсвири...
15 Януари 2004 01:31
Лека момци! Паркираме...
15 Януари 2004 01:33
Тпру-у-у, както би казал един истински Каруцар...
15 Януари 2004 06:55
Айде нанкайте. Трета дежурна смена иде.............. ..Ще впрегаме царо, он че дърпа на втора, а Доган че опиня ръчната............
15 Януари 2004 08:27
Az puk predlagam TEAC x52
mnogo sum dovolen i na 52 skorosti e idealno!
15 Януари 2004 09:10
Горе-долу това бях писала преди няколко дена, само че много по-кратко. Когато авторът остави настрана идеологията може да пише и добри анализи.
15 Януари 2004 09:33
Opaaaaaaaaaa...Nekoi da e 4ul za 13 Dec 2003????? Bogatite ne6to se razsurdiha i spriaha 25 miliarda /ne e gre6ka-miliardi sa/ Euro prisuedinitelni fondove za 10-te...I za6to????...Estestveno - biaha ostavili ibrika neizmit
Nekoi suobrajenia???????
15 Януари 2004 10:45
Аз мисля, че дебатът за двете скорости ( който между другото вече е предрешен!), не е толкова във финансирането на новите членове и тяхната бедност (това е въпрос на по-умно разпределение), а с неуредения начин на гласуване в основни общоевропейски институции. Тук е заровено кучето.
Бъдещото гласуване е стратегически по-важно от новия бюджет.



И нека не си правим илюзии: при запазването на правилата от Ница (при продължаващ блокаж на Евроконституцията) приемането на България и Румъния ще осигури блокиращо мнозинство на бедните, което богатите съвсем естествено биха искали да избегнат. Кой е луд да приема тогава България и Румъния? Нашата страна би трябвало да стиска палци (друго не ни остава, защото не сме участник в Междуправителствената конференция - МПК) - за приемането на Евроконституцията.



Погрешен извод!! Точно България и Румъния могат да се превърнат в баланса на везната, стига умно да си изиграят картите. На ход са нашите политици. Да постегнат потурите и да се научат най-сетне да преговарят.



Колкото до Еврозоната - както писа наскоро Barry Eichengreen ( заедно с Charles Wyplosz един от най-големите експерти по общи валутни системи днес) - за самите сегашни членки е от изключителна важност възможно най-бързото приемане на нови членове вътре.

15 Януари 2004 11:30
Вълк, аз мисля, че грешиш - ние сме на страната на бедните, не защото сме бедни, а защото зад нас стои Големия Брат (виж само кои са водачите на "бедните" - Испания и Полша)...
15 Януари 2004 11:55
Ето още малко аргументация в подкрепа на моята теза:



2004 е година на избори в доста от държавите на ЕС. Най-малкото това ще означава мудност и изключителна предпазливост във вземането на решения.
Ерго, приемане на Конституция преди изборите за Европейски парламент (13.6.) не може да се очаква. Правилата на Ница ще останат до влизането на следващите членове през 2007 т.е. както бройката на комисарите (25), така и начина на вземане на решения ще се запази дотогава. Но това означава, че точно големите, от които Готев толкова го е страх, имат сметка от незабавянето на приемането на България и Румъния и то точно през 2007. Въпрос на преговорно изкуство е тази изходна позиция да се изиграе ( и то точно тази година - 2004!!!) много добре.
Да изчакаме до другата седмица (20.1.) когато ще излезне и проектът за бюджет 2007-2013. Цифрите заложени там ще говорят повече от прогнозите.


15 Януари 2004 12:02
Степен,
ти хубаво хортуваш, само да не се съберат да решават повечко либерали като Лойд Джордж, Поанкаре и Уудро Уилсън в края на Първата Световна, щото решението за нас като нищо ще е убийствено. И с много дълъг срок на действие.
15 Януари 2004 14:21
Докторе, а консерваторите като Чърчил така го решили, още преди края на ВСВ, че още им благодарим.

Редактирано от - помнещ на 15/1/2004 г/ 14:23:59

15 Януари 2004 14:47
Докторе,
В малка грешка си за Уилсън сред Първата световна война. Американската позиция е да не се прекрояват граници и да не се плащат контрибуции от победените. Целта е да не се създават поводи за нови конфликти. Англия и Франция в началото се съгласяват, но след като отчитат огромните си загуби по време на войната решават, че някой трябва да плати... Така, че има разлика в позициите на Америка, от една страна и победителките от Европа, от друга.
15 Януари 2004 16:22
Cruella е права, президентът Уилсън не е искал репарации и прекрояване на териториите, но европейските нации, верни на принципа зъб за зъб са се наложили. А не ми е много ясно авторът като крупен европовед как не знае че Ирландия е в еврозоната, но това не е важно, важното е да громиш и да говориш с размах, все някой ще ти повярва...
15 Януари 2004 19:23
Уважаеми колеги,
първоначалната позиция на президента Уудро Уилсън е такава, каквато пишете. Дори класикът Иван Вазов написва стихотворението (малко известното днес) Уилсону. На финала на преговорите обаче, тя доста радикално се променя ( надминавайки Ллойд Джордж, но не и Поанкаре).


Колега помнещ,
закачката е повече заради един форумен либерал. Прав сте.
Но де да имахме един такъв консерватор, дето слага националната полза над всичко....

Редактирано от - Doctora на 15/1/2004 г/ 19:27:27

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД