:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,465,739
Активни 223
Страници 15,639
За един ден 1,302,066
Think positive

Годината на България

2004-а може да се превърне в "Годината на България", ако обединим усилията си за реализирането на националните приоритети.

Министър-председателят Симеон Сакскобургготски

пред НС, 14.01.2004



През последните години тежките, задълбочени, аргументирани и професионално подготвени политически анализи не са на мода у нас. Често си задавам въпроса защо се получи този дефицит и то след като се радваме на такова широко многообразие на печатни и електронни медии. Дали защото зрителите, слушателите и читателите не чувстват потребност от този труден жанр. Или може би



комерсиалните интереси на медиите доминират



над професионалните и обществено значими теми и разработки. Или пък подобен тип автори се изгубиха в динамичното ежедневие на медиите, търсещи сензации, горещи новини и бързи реакции. А вероятно по-голямата част от политолозите и анализаторите имат определени икономически ангажименти, които не им позволяват да навлизат задълбочено и обективно в събитията и прогнозите.

Така или иначе, фактът е налице и без да бъда твърде категоричен, по всяка вероятност отговорът можем да търсим и в 4-те изброени хипотези.

Все пак в началото на тази 2004 г. и нейния нов политически сезон трябва да се вгледаме по-внимателно в посланията на основните парламентарно представени политически сили, изказани от трибуната в пленарната зала.

Министър-председателят



Симеон Сакскобургготски бе най-предвидим



и последователен в изказването си, защото не измени на позициите, които защитава политически пред обществото през последните 2 години и половина. Прочетете внимателно следващите цитати и ще се убедите, че съм прав.

"Днес повече от всякога на страната е необходима политическа стабилност, ефективна работа и добра координация между институциите. И колкото и различия да имаме в политическите си позиции по отделни въпроси, защото това е същността на демокрацията, нека бъдем единни в отговорността си пред интересите на страната."

И още: "Призовавал съм за позитивизъм и ще продължавам да го правя, защото успехът на една нация зависи от увереността й в собствените възможности и умението й да ги реализира. Вярвам, че обединявайки усилията си, като народ с хилядолетна история, способности, трудолюбие и талант, можем да постигнем това, към което се стремим - по-добър живот и по-добри перспективи за всеки гражданин в Родината."

Поведението на опозицията в началото на този парламентарен и политически сезон изненада само с едно нещо. И то е, че от фразеологията



отляво и отдясно са отпаднали призивите за предсрочни парламентарни избори.



На фона на обществено-политическата конюнктура този факт говори за доста по-трезва преценка на опозиционните анализатори и политолози. За сметка на това от ОДС високопарно обвиниха управляващите в "срастване на организираната престъпност с властта". Според сините "правителството на Симеон Сакскобургготски е вредно за България". Подобни неверни твърдения, неподкрепени от нито едно доказателство или аргумент, звучат твърде нелепо дори за симпатизантите на СДС. Обвинението бе отправено от парламентарната трибуна в същия ден, когато лидерът и сегашното ръководство на СДС бяха заподозряни във фалшификация на устава, приет на последната национална конференция, и подправяне на подписите при внасяне в съда. На следващия ден група депутати от ОДС поискаха оставките им. В същото време, докато управляващите са обвинявани в престъпно поведение, бившият лидер на СДС и неговата фондация "Демокрация" се разследват от прокуратурата за дарени стотици хиляди долари от различни офшорки. Според източници на някои национални всекидневници става въпрос за



съмнения за пране на пари и изнудване.



Деяния, които ако се установи тяхната истинност, са извършвани по време на мандата на СДС, когато неговият лидер бе и министър-председател на България.

Що се отнася до въпроса дали сегашното правителство е вредно, нека потърсим отговора в проучването, което същия ден разпространи "Дойче веле". Според него за 72 на сто от анкетираните фирми - германски инвеститори у нас, през последните 2 години инвестиционният климат е станал по-благоприятен. Анкетата сочи, че значително са намалели негативните очаквания за развитието на българската икономика. Повече от 3 пъти е намалял броят на бизнесмените, които смятат, че присъединяването на България би било неизгодно за Европейския съюз. Политическата стабилност се оценява като важен мотив за навлизането на германските инвеститори.

В заключение, както се казва, когато фактите говорят, ако боговете мълчат, то опозицията поне трябва да се съобразява с тях.
12
675
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
17 Януари 2004 00:10
Китайците ги знаят най-добре тези работи - годината на магарето се сменя от годината на маймуната
17 Януари 2004 00:24
Цонев, безсмислено е да се хабиш
Каквото и да кажеш синйо-алените курви и апаши ще те оплюят
Крепко здраве за Цар Симеон II. Бог да го закриля от лешоядите
бесепаро-седесарски!
17 Януари 2004 01:07
Годината на пъпеша... Последната...
17 Януари 2004 08:23
Ще се пръснеш да се натягаш, бе пъпеш! :Каунь!
17 Януари 2004 11:53
Тези вярват ли си?!!?!?
17 Януари 2004 16:57
Think positive-рубрика със затихващи функции...
17 Януари 2004 20:37
Е нема ли кой да го светне тоя, че 2004-та е година на маймуната.
Или на него му е се тая?
17 Януари 2004 21:12
Bravo na mex voshd! Kakvo shte stane ako pak shte doidat na vlast komunistite ili sedesari? Njama li spomen kak be6e pod nezabravimijat videnov ili politikat, koito iska6e na vreme da stane 6len na kompartija, no samo saprugata be6e partiski sekretar? Bog da prosti na hora s lo6 pamet!
17 Януари 2004 23:50
Про4етох статията и разбрах само едно нещо - каква е била ролята на придворният поет ....
17 Януари 2004 23:51
Про4етох статията и разбрах само едно нещо - каква е била ролята на придворният поет ...
18 Януари 2004 06:35
Joder - казва се Пъпеш...... не поет........
18 Януари 2004 10:25
Ако опозицията се осланя на фактите трябва да се готви да идва на власт, ама неще!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД