Актуализираната стратегия за 2004-2005 г. предвижда и конкретни мерки за борба с престъпността. Това са приемане на нови НК и НПК, промени в ДПК, чрез които да се даде възможност за разкриване на данъчната тайна по искане на МВР, нов закон за спецразузнавателните средства, създаване на регулаторен режим на търговията с резервни авточасти, закон за създаване на доброволни отряди и др.
СДС и БСП отказаха да подкрепят стратегията с мотив, че тя трябва да се върне за доработване. Надежда Михайлова се възмути, че няма посветени задачи на митниците, хазарта и агентурния апарат. Тези липси означавали "престъпно нехайство". Тя обвини управляващите за бума на престъпността и заяви, че народът заслужава по-добра известност от тази, която произтича от едно мафиотско убийство.
Младен Червеняков от БСП също поиска доработване на документа и обяви, че той в 92% повтаря предишната. "Един Бойко Борисов пролет не прави. Тая стратегия не е расовият кон на Св. Георги, с който ще бъде преборен демонът на престъпността", каза колегата му Тодор Бояджиев.
"За 14 г. се открояват двама премиери, които допускат престъпността да премине допустимите граници - Виденов и Симеон. Това става благодарение на незаинтересоваността на тези двамата", отсече пък Йордан Бакалов от СДС.
Защитата на управляващите беше слаба. Финансовият министър Велчев се похвали, че ведомството му е дало 208 сигнала в МВР за изпиране на 150 млн. евро от контрабанда и наркотици. "Докато позволяваме на престъпниците да наричат себе си картофопроизводители и арендатори, демократичната система няма шанс", заключи той.
Образователният му колиге Игор Дамянов пък отбеляза, че най-рисковият контингент са отпадащите деца от училище. Соцдепутатката Татяна Дончева нарече стратегията литературно съчинение.
КРИТИКА
Подходът към полицейското дознание е сгрешен - то е организирано като огледален образ на следствието, обяви окръжният прокурор на столицата Маргарита Попова. Одобрената вчера от парламента стратегия за противодействие на престъпността предвижда повишаване на изискванията към дознателите. Разследващите трябва да минават специална подготовка по оперативната тактика на разследването и да се обучават в това отношение наблюдаващите делата им магистрати, смята Попова. Такава подготовка сега не се предвижда и провежда и резултатите са налице. Колко поръчкови убийства са разкрити, риторично запита прокурор Попова.