През 2007 г. в България се очаква епидемия от емоционални кризи, свързани с идентичността на отделните индивиди и на обществото като цяло, обяви националният консултант по психиатрия доц. Тома Томов. Затова догодина за първи път у нас ще бъде регламентирано здравното обслужване на жертвите на стреса. Това ще стане чрез новия Закон за здравето, който вече е внесен за обсъждане в парламента. Целта е през 2007 г., когато България влезе в ЕС, програмата за борба с психичните разстройства вече да работи ефективно.
Преходът се отразява на всеки, дори ежедневните ситуации на избор ни поставят в състояние на стрес, което може да повлияе на здравето, обясниха медици. Според тях 50 на сто от всички заболявания се дължат на стреса. Напрежението на работното място, вкъщи и в обществото като цяло, което е свързано и с липсата на устойчиви ценности, е причина всеки трети човек поне веднъж в живота си да има нужда от професионална психиатрична помощ, обявиха лекарите.
Между 25 и 30 на сто от българите страдат от леки емоционални разстройства, но повечето от хората дори не осъзнават това, обяви доц. Томов. Той се позова на данни от първата фаза на националното епидемиологично проучване сред 2100 случая на психични разстройства. Резултатите от него ще бъдат обявени в края на февруари.
Корупцията и престъпността са колкото икономически и социален, толкова и психологичен проблем, смятат лекарите. Според тях нарушенията на общоприетите норми се дължат на лични пориви, нагони и амбиции, които не са в хармония с интереса на обществото. Доброто за България е, че тук все още има сравнително здрави семейни традиции, които могат да бъдат силно оръжие срещу психологичните проблеми, коментира регионалният съветник на Европейското бюро на СЗО проф. Волфганг Руц.
РЕЧНИК
Хората трябва да вкарат в обращение думата стигма, с която се назовава неодобрението и ненавистта на околните към психично болните, посъветваха лекарите. Според тях обществото трябва да разбере, че т.нар. луди, или психари много по-често са жертви на насилие, отколкото негови инициатори. Опитите за самоубийство трябва да се разгласяват, за да е ясно на всеки какви обстоятелства влияят върху емоционалното състояние.
|
|