Повече грижи за децата в неравностойно положение - това е акцентът на приетия вчера от комисията по външните работи на Европейския парламент доклад за България. Докладът бе гласуван с пълно единодушие - 39 гласа от 39 участвали. Той е значително по-положителен от доклада за Румъния, който бе на крачка да препоръча прекратяване на преговорите със северната ни съседка. В същото време в доклада за нашата страна е записано, че страните-членки се призовават да приключат преговорите с България "рано през 2004 г.".
Подобно на Румъния обаче положението на сираците и децата в неравностойно положение у нас очевидно предизвиква сериозна загриженост сред евродепутатите. България се призовава да бъде бдителна във връзка с международните осиновявания, като не се оставя да бъде ръководена от евентуалните финансови изгоди за институцията или посредника на осиновяванията. Призовавани сме и да развием по-широко практиката на приемните семейства, както и да подобрим условията на живот в домовете за сираци.
Докладът посочва, че голяма част от децата без родителски грижи са от ромски произход, и призовава да бъдат преодолявани бариерите между ромската общност и останалата част от обществото. В документа се отбелязва, че това не е толкова въпрос на дискриминация, колкото двустранен процес.
Правителството се призовава да обучава ромските жени в семейно планиране, както и да поощрява изучаването на български език от ромската общност. Евродепутатите приветстват първите назначения на роми за полицаи и ни поощряват тази практика да продължи.
Важно място е отделено и на грижите за хората с умствени увреждания, особено след като те напуснат специализираните училища. Отбелязва се, че трафикът с човешки същества продължава да бъде проблем.
Докладът обръща внимание и на имиграционните тенденции в българското общество и особено напускането на страната от млади и подготвени кадри. Външната комисия на Европарламента призовава правителството да предприеме мерки за задържане на младите професионалисти в страната.
|
|