Висшите чиновници, закупили си на безценица и с компенсаторки ведомствени жилища, може да минат метър и да не ги доплащат по пазарни цени, както предвиждат поправките в закона за държавната собственост. Това може да стане, ако преди гласуването на промените ги прехвърлят на близки или продадат апартаментите. Причината е, че законът влиза в сила от датата на обнародването му и то не може да се разпростира върху имот, който вече не е собственост на висш чиновник.
Поправките бяха внесени от нововремците Борислав Цеков, Юлияна Дончева и Емил Кошлуков вчера. Те са подписани от още 7 техни съмишленици в жълтата група.
Проектът предвижда до 6 месеца държавните чиновници с ведомствени жилища да ги доплатят по парзарни цени или да ги върнат на държавата. Плащалите пък с компенсаторки ще си ги получат обратно и ще трябва да дадат пари.
Предлага се премиерът, вицепремиерите, министрите, зам.-министрите, шефовете на агенции, дирекции и държавни комисии, главните секретари на правителството, парламента и президента, президентската администрация и членовете на политическите кабинети да не могат да купуват държавни имоти.
При представянето на законопроекта нововремецът Димитър Ламбовски се разсърди на колегите си, че не са го извикали от залата, за да го подпише и той. Кошлуков бързо го успокои и двамата решиха между двете четения на законопроекта да внесат нова поправка - задължителният стаж в администрацията за закупуване на жилище да е не 3, а 5 г.
Законът ще обхване всички сделки от 2001 г. насам.
Парламентарният шеф Огнян Герджиков заяви, че е съгласен с проекта, но той да важи за в бъдеще. Не е редно от юридическа гледна точка законопроектът да засяга вече станали неща, каза той. Според него това би противоречало на правните норми.
ЗАКОННОСТ
Сделките с държавна собственост са извършени при спазване на закона, който е действал, а ако някой е извършвал нарушения, трябва да си понесе последствията, каза вчера в Пловдив строителният зам.-министър Петя Гегова. Тя се обяви за законови промени, които да позволяват равнопоставено участие на всички граждани при покупката на собственост с компенсаторни инструменти. Според в. "24 часа" Гегова също е купила държавно жилище с компенсаторки. Отговорът й бе, че истината ще се разбере от декларацията й в Сметната палата.
"Близо 90% от жилищата в София са закупувани по подобен начин от община, ведомства, министерства и общински предприятия", каза Гегова.
Следователно, има логика / и СПРАВЕДЛИВОСТ!/ Държавата да потърси възмездяванне за нанесените й щети от... ДЕПУТАТИТЕ /които са гласували този закон/- А депутатите да си потърсят "обезщетение" /регресен иск/ от Филанкишията!!!КАЗАХ!
Редактирано от - paragraph39 на 20/2/2004 г/ 16:04:34