Външният ни министър Соломон Паси проведе важно посещение в Русия в новото си качество на председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за годината. От самото начало беше ясно, че това е важна визита.
ОССЕ е между шамарите. През ноември миналата година Западът с помощта на ОССЕ нанесе на Москва поредица от удари. Москва е убедена, че Вашингтон организира в Грузия държавен преврат - до голяма степен благодарение на ролята, която изиграха наблюдателите и оценките на ОССЕ.
Отново под натиск от САЩ, ЕС и ОССЕ президентът на Молдова Владимир Воронин буквално в последната минута отхвърли руския план за уреждане на конфликта в Приднестровието. Това беше лична обида за руския президент Владимир Путин, който трябваше да присъства на подписването на плана и бе принуден да отмени посещението си в Кишинеу в последния момент.
Преди няколко дни посланикът на САЩ в ОССЕ Стивън Миникс поднови критиките към руския план за Приднестровието и изрази съжаление, че
Москва продължава да настоява той да бъде приложен
Според американския посланик ОССЕ и занапред трябва да привлича вниманието към проблемите в отношенията си с Русия. Като най-сериозни проблеми той посочи продължаващите опити на Москва да възстанови контрола си над бившите съветски републики и да засили влиянието си в други посткомунистически държави.
Предстои ОССЕ да наблюдава президентските избори в Русия на 14 март. През декември м. г. организацията изрази недоволство от начина, по който бяха произведени парламентарните избори, спечелени от привържениците на президента Путин. Международните наблюдателите казаха тогава, че парламентарните избори "поставят под съмнение готовността на Русия да напредва към европейските стандарти".
В очите на руските дипломати Паси сигурно е по-добър вариант от досегашния председател на ОССЕ Яп де Хоп Схефер, който им създаде много главоболия миналата година, след което стана генсек на НАТО. Външният министър Игор Иванов се държеше подчертано дружески към Паси, като го нарече свой личен приятел.
По всичко изглежда, че въпреки разочарованията си Русия е решила да не воюва с ОССЕ. Вместо това Москва изглежда съгласна да пробва тактиката на малките крачки и взаимните отстъпки. Руският министър говори пред журналисти за руските предложения за реформи на ОССЕ, без да поясни за какво точно става дума. Източници от делегацията казаха, че Москва упреква организацията в пристрастност, включително в несправедливо разпределение на длъжностите в секретариата, където тя не е добре представена.
"В София неотдавна се проведе среща на трима участника от петстранния механизъм за Приднестровието, готви се нова среща", каза Игор Иванов. В края на януари посредниците от ОССЕ, Русия и Украйна се срещнаха дискретно в София, за да договорят възобновяването на преговорите за Приднестровието. Предстои нов тур, в който да се включат и представители на Кишинеу и Тираспол.
Запитан от журналисти за положението на човешките права и свободата на медиите в Чечения, Игор Иванов каза, че положението там е било обсъдено от гледна точка на сътрудничеството с ОССЕ и участниците в срещата са се договорили работни групи да обсъдят отделни конкретни програми. Паси потвърди, че се работи по
конкретни малки проекти за Чечения
"Не може да се очакват чудеса, но трябва да се започне от някъде", каза той.
Засега прави впечатление, че Паси е извлякъл поуки от стажа на България като непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН и избягва да се държи като представител на богатия и силен Запад. Висши представители на секретариата на ОССЕ потвърдиха, че той не е държал високомерен тон на руснаците и не им е проповядвал по-висш морал. Колкото и да е странно, по въпросите на ОССЕ Паси засега се придържа към умереност и дискретност, които не са силните му страни.
В Московския държавен институт за международни отношения студенти зададоха много въпроси на Паси за ОССЕ и за позициите на България по горещите въпроси - Приднестровието, Чечения, изборите за президент. Паси избяга от оценките, като се ограничи да каже, че има конкретни инициативи, по които се работи. Той посочи, че би се радвал, ако половината от тези инициативи могат да бъдат осъществени. "Коя половина ще бъдат приети не мога да кажа. Знам само, че в края на председателството аз ще произнеса реч и ще кажа, че това е била по-добрата половина", заяви Паси. Е, в това поне можем да сме сигурни.
Ne OSSE a Rusia e mezhdu shamarite!Skoro shte poluchi oshte edin ritnik v zadnika!
Ako tazi strana prodylzhava s politikata si za kontrol i dominacia na malkite si sysedi izolatiata i upadyka i shte se zasilvat!
Putin da spre varvashtinata si v Chechenia!