СДС официално се разцепи, след като 14-ата национална конференция не прие ултиматума на Иван Костов и групата на 29-имата за отлагане на висшия син форум. Костовистите не присъстваха в НДК. Само Иво Цанев поиска враждуващите страни да седнат на една маса, но в зала 1 на НДК го освиркаха.
Конференцията преизбра Надежда Михайлова за лидер и гласува съставите на управленските органи на партията - Националния съвет и Националния изпълнителен съвет.
872 делегати бойкотираха конференцията. От 4237 души с право на глас в София пристигнаха 3365. От тях 590 души не гласуваха за лидер на партията. Така Надежда Михайлова бе избрана за председател на СДС с 2438 гласа срещу 337 за единствения й конкурент - бившия шеф на младежката организация на СДС Велислав Величков. Един от първите, който я поздрави с преизбирането, бе президентът Георги Първанов.
Изборът на 14-ата конференция привърши към 23 ч. в събота, а броенето на бюлетините - към 3 ч. в неделя.
В новия състав на НИС на СДС влязоха: Владимир Кисьов (1969 гласа), Емануил Йорданов (1596), Ергин Емин (1365), Николай Младенов (1219), Димитър Йорданов (1195), Йордан Бакалов (1159), Младен Влашки (1102) и Иван Г. Иванов (1063).
Първите четирима стават заместници на Надежда Михайлова
В НИС ще влязат още двама души - бъдещият шеф на ПГ на СДС и главният секретар на партията, който ще бъде избран от Националния съвет.
Конференцията избра 40-членна квота в Националния съвет, като най-много гласове получи бившият шеф на комисията по досиетата Методи Андреев (1766 гласа). Някой бе предложил Екатерина Михайлова за член на НС на СДС, но тя бе класирана на 105-о място с 266 гласа. Очаква се утре Националният съвет да избере нов главен секретар и председател на ПГ на СДС.
Още в събота досегашният главен секретар Иван Иванов отчете, че
в момента в СДС членуват 36 367 души,
от които 62% мъже и 38% жени, организирани в 2226 местни клуба. 53% от седесарите са със средно образование, 42% - с висше, 5% - с основно.
"Голямата задача на ръководството са следващите парламентарни избори, защото на практика ние сме в момент на предизборна ситуация", каза Надежда Михайлова след края на конференцията. В доклада си пред делегатите тя начерта новата политика на СДС - "политика, проникната от убеждението, че хората са големи, а държавата е малка". Политическата резолюция на конференцията определи като основни приоритети на синята партия образованието, здравеопазването, стимулирането на частната собственост, намаляването на данъците и личната сигурност.
"Нямаме противници в дясното пространство, основният ни политически противник е БСП", записаха още делегатите в резолюцията.
"Аз загубих изборите за кмет на София, но спечели новата политика на СДС", каза в доклада си Михайлова. Тя призна, че преди вота е поискала от Филип Димитров, Петър Стоянов и Иван Костов да влеят от авторитета си в синята партия. "Единият стол остана празен, миналото се оказа по-силно от Иван Костов", заяви още Надежда. Отказвам да коментирам вече
има ли лидерски проблем в СДС,
каза след края на форума тя заради интригата с кандидатирането на Петър Стоянов. Бившият президент беше издигнат от 5 организации, но си направи самоотвод и даде да се разбере, че е готов да оглави партията на следваща конференция. "Няма да кажа, че не съм дорасъл и нямам кураж да заема поста, той е най-високата чест за един седесар, но не искам да отварям още една конфликтна линия в СДС", каза Стоянов. Той бе категоричен, че ще помага на Надежда Михайлова, ако бъде избрана, както и че ако е начело на партията, тя ще стои от дясната или лявата му страна.
"Няма по-лошо от това да правиш съюз освен едно - да не си в съюз и да си във вечна опозиция", каза по-рано Стоянов от трибуната и припомни, че
СДС не е сам в дясното пространство
Затова заръча на съпартийците си да не се държат агресивно към другите вдясно, включително и към бъдещата партия на Костов.
"Нашата конференция може да се окаже излишна, ако след 10 дни се образува нова партия, инспирирана от Иван Костов. Никой тук не си позволи да спомене името му, стига сме казвали: някой може да направи една партия. Усукването може да ни доведе на дъното", предупреди Стоянов.
Иво Цанев, един от 29-имата депутати на Костов, излезе на трибуната и беше прекъсван с освирквания. "Какво се случи, че в публичното пространство се заговори, че Надежда Михайлова е най-успешният външен министър, а Иван Костов - най-неуспешният министър-председател", попита той. Цанев призова СДС да внимава с коалициите и да влиза в съюзи едва след изборите на база на ясни резултати.
Претендентът за лидерския пост Велислав Величков пък обяви, че ако бъде избран, още на следващия ден ще се срещне с Иван Костов и хората му и ще поиска помирение.
В доклада си пред конференцията Надежда Михайлова разкритикува управлението на Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган заради провала му им с престъпността и връщането на социалистите през задния вход във властта. Тя похвали НДСВ, че е продължило външнополитическите приоритети на кабинета "Костов", а ДПС - че не е заиграло с етническата карта.
|
|