:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,443
Активни 761
Страници 30,008
За един ден 1,302,066
Служителите в администрацията подават нов тип декларации до 31 март

Чиновниците обявяват от днес конфликт на интереси

Ще се съобщава частен бизнес по дейността на ведомството и на роднини
За първи път у нас държавните служители започват да попълват декларации, разкриващи евентуален конфликт на интереси. Образец на декларацията и указанията към нея бяха утвърдени в петък от министър Димитър Калчев. Крайният срок всеки чиновник да подаде такава декларация е 31 март.

Целта е да се декларират обстоятелства, които не водят автоматично до несъвместимост със заемането на държавна служба, но които потенциално могат да доведат до конфликт на интереси. Т.е. частният интерес на чиновника да поражда съмнения в неговата безпристрастност. Идеята е служителят в администрацията да не участва във вземането на решения, засягащи интереса на свързани с него лица. При установено нарушение се предвижда автоматично уволнение.

Декларирането се въведе по идея на Комисията за борба с корупцията при последните промени в закона за държавния служител. То обаче не важи за членовете на политическите кабинети - зам.-министри, началник на кабинет, пресаташета, парламентарни секретари.

Чиновниците трябва да запишат, ако имат търговски, финансов или друг делови интерес във връзка с функциите на администрацията, в която работят. Например държавен служител от Министерството на околната среда и водите трябва да декларира притежаването на дялове в дружество с предмет на дейност събиране и обработка на отпадъци, докато държавен служител от Министерството на културата, притежаващ дялове в такова дружество, не следва да ги декларира.

Същото се декларира и за свързани с чиновника лица - роднини, съдружници и дори дарители. Посочват се трите имена и номерът на личната карта на лицето или името на фирмата, седалището и адресът. За невярно попълнени данни чиновниците носят наказателна отговорност. Попълнените декларации се съхраняват в досието на служителя.



ЗАКОНЪТ

По смисъла на закона интерес е:

- притежаването на акции и дялове в търговски дружества;

- участието като съдружник в ООД, като член-кооператор или като учредител на организация с нестопанска цел;

- дейността като неизпълнителен член или контрольор на търговско дружество;

- работата по граждански договори.
4
1346
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
23 Февруари 2004 10:09
Декларирането се въведе по идея на Комисията за борба с корупцията при последните промени в закона за държавния служител. То обаче не важи за членовете на политическите кабинети - зам.-министри, началник на кабинет, пресаташета, парламентарни секретари.

А ЗАЩО?
23 Февруари 2004 11:54
МИ КАК ЗАЩО, ЗА ПО-ГОЛЯМО УДОБСТВО НА ВЛАСТИМАЩИТЕ И В ИМЕТО НА "НОВИЯ МОРАЛ"
23 Февруари 2004 14:06
ne e vyarno ce ne vaji, politicheskite naznachenia sa po kodeksa na truda - chl. 107a mai beshe, te ne sa darjavni slujiteli, zatova zakonat za darjavnia slujitel ne vaji za tyah
23 Февруари 2004 14:20
там е уреден конфликтът на интереси за служителите по трудово правоотношение
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД