С поправките в медийния закон да бъде записано, че СЕМ трябва да следи и за качеството на пийпълметричните изследвания, предлагат членовете на новосъздадения втори потребителски комитет на данни от пийпълметрията. Тази идея лансира председателят на комитета Илия Божинов. Според него щом надзорниците регулират работата на радио- и тв операторите, те трябва да са наясно и с качеството на програмите и интереса на аудиторията към тях.
Потребителският комитет беше регистриран на 3 февруари и има за цел да следи работата на "ТВ план TNS" - единствената фирма за пийпълметрични изследвания у нас. Учредители са БНТ, Нова ТВ, рекламна агенция "Аргента" и председателят Илия Божинов. Интерес проявяват още около 20 тв оператора и големи рекламни агенции. Учредителите обаче все още обсъждат правилата за приемане на нови участници и членство.
Според статута всеки член има право на един глас. Авторитетът на БНТ и НТВ обаче не може да се сравнява с влиянието на един кабелен оператор, затова учредителите обмислят интересите на по-малките тв канали да бъдат представени от Асоциацията на кабелните оператори. Новият комитет ще има техническа комисия, която периодично ще проверява достоверността на данните и тяхната обработка.
Илия Божинов отрече, че БНТ и НТВ ще финансират създаването на нова фирма, която да извършва мониторинг на тв аудиторията. България е малка държава и е достатъчно у нас да действа само една пийпълметрична система, проблемът е в представителността на извадката, обясни социологът.
Сред основните цели на потребителския комитет ще е да бъде увеличен броят на измервателните устройства, заяви Божинов. Сега те са 400-500. През седмицата изпълнителната директорка на "ТВ план TNS" Мила Николова обяви, че до май броят на наблюдаваните домакинства ще нарасне до 625, а през ноември те ще достигнат 700. Така фирмата ще следи зрителските навици на около 2000 българи. През 2005 г. пък бройката на монтираните апарати ще стане 850, което ще обхване в извадката 2400 души. Освен това фирмата ще дава и информация за потребителските навици на зрителите, което също е особено важно за рекламодателите.
|
|