Правителството да осигури достъп на неправителствените организации до управлението на предприсъединителните инструменти. За това настояха вчера от гражданското обединение Агенция за икономическо и социално сближаване (АИСС).
Членовете на организацията са на мнение, че по програмите на ЕС, които директно се управляват от граждански сдружения, процентът на усвояване на парите е почти 100 за разлика от тези, които се договарят от държавата. Там обемът на одобрени проекти бил максимум 30%.
Неправителствените организации предлагат да се създаде механизъм, според който Делегацията на Европейската комисия в София да провежда търгове и по този начин да избира коя неправителствена организация ще менажира проект и ще посредничи на комисията в работата й с крайните бенефициенти. Заплащането и сроковете ще се договарят допълнително. Например ако община кандидатства за пари по даден проект, гражданска организация може да бъде назначена от ЕК, за да управлява средствата и да следи за постигането на крайния резултат.
От асоциацията настояват да се създаде и фонд за регионално развитие към Министерството на финансите, който да осигурява средства за съфинансиране на европроектите.
Не искаме да се намесваме в преките политически разговори, нито да решаваме кой проект е приоритетен. Можем обаче успешно да управляваме и контролираме реализирането на по-малките проекти, казаха от АИСС. Според тях държавната администрация няма капацитет за това.
Искаме да сме посредник при усвояването на еврофондовете. Очарователно нали? И да вземаме процентче само заради това че сме неправителствени организации защото не виждам каква работа ще вършат за тези пари които искат да получават.
А може ли аз да посреднича между тези неправителствени организации и банките в които си държат парите. Няма да искам голям процент.