През изминалата седмица доларът достигна най-ниските си нива спрямо еврото от 1999 година насам - 1.2939 евро за долар. На междубанковия пазар у нас българският лев достигна най-високите си нива спрямо долара от въвеждането на валутния борд - 1.5110 лева за долар.
Щатската валута се оказа под натиск след серия от спекулативни покупки на високолихвени валути. Британският паунд отбеляза 11-годишен връх спрямо долара, а австралийският долар достигна 7-годишен връх.
Повод за спада на долара станаха и слабите данни за американската икономика, обявени в края на предишната седмица. Щатската валута бе до известна степен подкрепена от изказвания на шефа на Федералния резерв на Чикаго Майкъл Москоу, които бяха изтълкувани като намерения за подкрепа на американската лихва.
През следващата седмица се очаква доларът да продължи възходящото си корективно движение, като последователно да прицели нива около 1.159-1.26 евро за един долар и да пробие ключовата съпротива от около 1.24 евро за долар.
Погледите на инвеститорите ще бъдат насочени към серия от важни данни за щатската икономика, които ще бъдат обявени тази седмица. Това са числото на потребителското доверие за февруари, което ще стане известно във вторник, поръчките на стоки с дълготрайна употреба, заявките за социални помощи, които ще станат известни в четвъртък, втората ревизия на БВП за четвъртото тримесечие на 2003 година.
През тази седмица ще излезе и "Chicago PMI" - индексът за деловата активност в сферата на промишлеността.
Такава боза отдавна не бях срещал във вестник. Прочетох
материала няколко пъти и не ми се вярва.Авторът му сигур-
но още не е изтрезнял от неделния запой, но изглежда
е прекалил доста.
В първите три абзаца четем как долара пада ли пада и
като че ли няма какво да го спре. В четвъртия абзац обаче
ни казват, че " се очаква доларът да продължи ВЪЗХОДЯ-
ЩОТО си корективно движение" и за десерт се дава про-
гнозата за !!! 1.26 до 1.24 Евро за долар???????
Дали и аз не прекалих с червеното винце вчера?