Сондата "Розета" на Европейската космическа агенция, която бе изстреляна във вторник от Куру, Френска Гвиана, с ракетата носител "Ариана-5", започна своя 10-годишен път към една от най-младите и студени комети, чиито тайни трябва да разгадае. След повече от година забавяне учените се надяват, че мисията й ще даде информация за раждането на Слънцето и планетите в Слънчевата система, пише в. "Индипендънт".
Проектиран и построен с участието на британски учени, апаратът, който струва 600 милиона паунда, има за цел да хвърли светлина върху произхода на Слънчевата система и дори върху зараждането на живота на Земята. За тези 10 години той ще измине 7 милиарда км през Слънчевата система, за да се срещне с ледената кометата Чурюмов-Герасименко през май 2014 г., когато тя ще е далеч отвъд астероидния пояс между Марс и Сатурн. При успех "Розета" ще навлезе в орбита около кометата и ще спусне на повърхността й модул, който трябва да направи химически изследвания. Целта е да се разбере какъв е бил първоначалният състав на материята, от която са се образували планетите, и каква роля са имали кометите за появата на живота на Земята.
Смята се, че кометите са най-елементарните обекти, които са се сформирали, когато Слънчевата система е била много млада - преди повече от 4,6 милиарда години. Те съдържат вода и органични молекули, които са истинските "тухлички" на живота, убеден е д-р Иън Райт от Свободния университет пред Кралското дружество в Лондон. Според британския учен напълно е възможно животът на Земята да е бил донесен от тях в първоначалния процес на образуване на планетите.
Ядрото на комета Чурюмов-Герасименко е с радиус около 2 км, колкото летище "Хийтроу" в Лондон. Самият модул, който "Розета" ще спусне и който е наречен "Филае", е с големината на перална машина.
Сондата ще премине през период на "зимен сън", за да съхрани силите си и всичките си енергийни запаси. За изследователите от Европейската космическа агенция, които от Земята ще проследят пътуването й, етапът, свързан с "разбуждането" й, ще бъде особено деликатен, заяви неотдавна на пресконференция Марчело Корадини, който ръководи проучванията на Слънчевата система в агенцията. Ако кацането на модула е успешно, "Розета" ще изстреля харпуни, за да се закрепи към повърхността на кометата, тъй като силата й на притегляне е 100 000 пъти по-малка от земната гравитация.
Откъдето и да се погледне, това си е успех за европейската наука.
Колкото и да е неправилно делението на науката по географски или друг принцип, последното десетилетие донесе много успехи точно на европейските научни центрове.
Къде ли обаче сме ние? С мизерните 0.3% от бюджета на държавата за наука, чудното е, че у нас все още има кой да чете за научните достижения по света.