:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,797,839
Активни 658
Страници 24,713
За един ден 1,302,066
Наука

Сондата "Розета" тръгна на лов за комета

Възможно е животът на Земята да е донесен от тези най-елементарни в Слънчевата система обекти, смятат учени
Сондата "Розета" на Европейската космическа агенция, която бе изстреляна във вторник от Куру, Френска Гвиана, с ракетата носител "Ариана-5", започна своя 10-годишен път към една от най-младите и студени комети, чиито тайни трябва да разгадае. След повече от година забавяне учените се надяват, че мисията й ще даде информация за раждането на Слънцето и планетите в Слънчевата система, пише в. "Индипендънт".

Проектиран и построен с участието на британски учени, апаратът, който струва 600 милиона паунда, има за цел да хвърли светлина върху произхода на Слънчевата система и дори върху зараждането на живота на Земята. За тези 10 години той ще измине 7 милиарда км през Слънчевата система, за да се срещне с ледената кометата Чурюмов-Герасименко през май 2014 г., когато тя ще е далеч отвъд астероидния пояс между Марс и Сатурн. При успех "Розета" ще навлезе в орбита около кометата и ще спусне на повърхността й модул, който трябва да направи химически изследвания. Целта е да се разбере какъв е бил първоначалният състав на материята, от която са се образували планетите, и каква роля са имали кометите за появата на живота на Земята.

Смята се, че кометите са най-елементарните обекти, които са се сформирали, когато Слънчевата система е била много млада - преди повече от 4,6 милиарда години. Те съдържат вода и органични молекули, които са истинските "тухлички" на живота, убеден е д-р Иън Райт от Свободния университет пред Кралското дружество в Лондон. Според британския учен напълно е възможно животът на Земята да е бил донесен от тях в първоначалния процес на образуване на планетите.

Ядрото на комета Чурюмов-Герасименко е с радиус около 2 км, колкото летище "Хийтроу" в Лондон. Самият модул, който "Розета" ще спусне и който е наречен "Филае", е с големината на перална машина.

Сондата ще премине през период на "зимен сън", за да съхрани силите си и всичките си енергийни запаси. За изследователите от Европейската космическа агенция, които от Земята ще проследят пътуването й, етапът, свързан с "разбуждането" й, ще бъде особено деликатен, заяви неотдавна на пресконференция Марчело Корадини, който ръководи проучванията на Слънчевата система в агенцията. Ако кацането на модула е успешно, "Розета" ще изстреля харпуни, за да се закрепи към повърхността на кометата, тъй като силата й на притегляне е 100 000 пъти по-малка от земната гравитация.
1
726
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
07 Март 2004 10:58
Откъдето и да се погледне, това си е успех за европейската наука.
Колкото и да е неправилно делението на науката по географски или друг принцип, последното десетилетие донесе много успехи точно на европейските научни центрове.
Къде ли обаче сме ние? С мизерните 0.3% от бюджета на държавата за наука, чудното е, че у нас все още има кой да чете за научните достижения по света.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД