Британски изследователи поставят под съмнение целесъобразността на използването на много популярните в последно време и скъпи препарати с антиоксиданти, чийто механизъм на действия се използва да неутрализират свободните радикали в организма, съобщи Би Би Си нюз. Антиоксидантите се препоръчват за профилактика на широк спектър заболявания, включителни и като средство, което забавя стареенето.
Дълго време се смяташе, че свободните радикали - активните окислители, които разрушават клетъчните мембрани, са опасни за клетките и тъканите на организма. Те бяха обвинявани за появата на ракови образувания, автоимунни и други заболявания.
Екип от учени под ръководството на Тони Сигал твърди обаче, че те не са вредни и се създават от организма с цел да се пребори с инфекциите. В своите експерименти изследователите установили, че свободните радикали се преобразуват в левкоцити. Ако този процес се наруши изкуствено, резистентността на организма към инфекции рязко спада. Същото се отнася и за хората, при които синтезът на свободни радикали е блокиран генетично. Като правило те страдат от тежки хронични заболявания, посочват специалистите.
Сигал не отрича, че свободните радикали са способни да разрушават клетъчните мембрани, но според него това е част от процеса на борба с инфекцията.
На публикация на Сигал в сп. "Нейчър", посветена на изследването, реагираха производителите на фармацевтичните продукти. Ричард Лий, представител на Асоциацията на британската фармацевтична индустрия посочва, че при лицензирането на всеки един медикамент се доказва неговата ефективност. Следователно, за да излезе на пазара, ползата от него е била доказана.
Рухва и мита за антиоксидантите.Що си требе-оно си го сака.