Кметът обвини Дилов, че обслужва интересите на БСП. "Изявленията му се вписват в сценария на лидера на социалистите Сергей Станишев, който наскоро заяви, че трябва да се ерозира влиянието на кмета в столицата", обясни той.
Вчера Дилов раздаде на журналистите документи за "Милениум" - смесено дружество между общината и ОББ. Сделката, сключена от СОС, е по схемата, често използвана от "Софийски имоти" и остро критикувана от Софиянски.
През 1993 г. тогавашният кмет Александър Янчулев прехвърля на ОББ правото на строеж върху 7000 кв. м между НДК и "Хилтън". До 1998 г. обаче нищо не е построено и за да не бъде правото заличено по давност, през 1998 г. Софиянски подписва споразумение, с което срокът започва да тече от 1995 г. През 1999 г. се създава "Милениум център". В него общината участва със земята, която вече е около 11 400 кв. м, а ОББ - с правото на строеж, оценено от вещи лица на 10 476 000 лв. Главният архитект Стоян Янев издава разрешение за изграждането на административен, бизнес- и банков комплекс със застроена площ до 59 000 кв. м, 12 етажа и паркинги на 9000 кв. м. Той е и в борда на новото дружество.
Въпреки че само частта на ОББ е оценена на над 10 млн. лв., учредителният капитал на "Милениум" е 6 млн. лв. 75% от акциите получава ОББ, а останалите - общината. На 8 октомври 2002 г. общината продава дела си на ОББ, която пък прехвърля 75% от "Милениум" на "НИКМИ". Останалите 25% са на офшорката "Нортън импорт експорт", която също е собственост на свързани с НИКМИ лица.
Според кмета в сделката няма нищо скандално. "Добре, че успяхме да направим смесено дружество, въпреки че земята вече не беше общинска", обясни той. Според него общината е получила 2 пъти пари от "Милениум" - при отстъпване правото на строеж и при продажбата на акциите.
|
|